Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: KUNA: Devalvacija ili status quo?
Devalvacija - pa naravno, treba stvari dovesti na svoje mjesto 67 40.61%
Status quo - u ovoj situaciju najbolje ja ostane čvrsta kuna 98 59.39%
Glasovatelji: 165. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2008., 22:02   #61
toliko me ovo izivciralo da sam se morao prijaviti da komentiram.

dilema je lazna i ne treba glasiti da li nego kad i sto vi osobno planirate poduzeti da
prezivite skori financijski kolaps lijepe nam nase koji dolazi po meni najdalje kroz
dvije godine.

za whale: draga curo par savjeta baci keynesa i fridmana u smece zajedno sa drugim
pizdarijama koje lovrinovic i ekipa trkeljaju od stabla ne vidis sumu.

ja bi osobno izvukao iz prasine Misesa i austrijsku skolu jer mislim da ce nam
uskoro zatrebati svima u svakom slucaju tad ces bar znati sto osobno napraviti.

mozda bi brutalna devalvacija bila i dobrodosla jer ovaj kurvin pir potrosnje
bez pokrica koji imamo mora zavrsiti.

danas bas slusam Saravanju koji ocekuje umjeren gospodarski rast i dodje mi da vristim.

ovo sranje koje mi imamo bi trebalo zabraniti nazivati ekonomskim rastom jer to jednostavno
nije.
jim rogers12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 22:17   #62
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Gle plimpi,


jel kontaš o čemu se tu radi? Jesi ti pravi izvoznik ako ti je izvoz recimo 100 milijuna kn, a uvoz 150 milijuna? Pa takvi samo pridonose negativnoj trgovinskoj bilanci, zar ne?
Naravno da si pravi izvoznik.
U slučaju deprecijacije, uvozit ćeš skuplje, a to će se negativno odraziti na tvoj izvoz. Dakle, deprecijacija ne bi proizvela željene učinke na agregatni izvoz, a posljedice na građanstvo i općenito stanje gospodarstva znamo već kakve bi bile...
Dakle, problem je strukturalni, a ne tečajni.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 22:40   #63
banderas,

Slažem se da bi u slučaju deprecijacije kune hrvatski proizvodi poskupili manje od uvoznih i samim tim postali konkurentniji, ali samo pod uvjetom da ne dođe do inflacije (a mala je vjerojatnost da se to neće dogoditi), jer kad dođe do inflacije, cijene domaćih poizvoda (koje su se smanjile zbog manje vrijednosti kune u odnosu na euro) će relativno brzo dostići iznose (vrijednosti u eurima) prije deprecijacije, i gdje smo onda?

Naš izvoznici ne bi izvozili puno više nego prije, jer im cijene na stranim tržištima ne bi bile drastično manje nego prije deprecijacije, a mi bismo uvozili puno manje jer bi cijene stranih proizvoda na našem tržištu bile ekstremno visoke. I uz sve to, došlo bi do drastičnog pada standarda.

'ajmo sad reć da je ovo drastična situacija, i da ne bi došlo do nje, nego bi se stvari odvijale sporije i bez velikih promjena. Recimo da ne bi došlo do inflacije, i da bi cijene uvoznih proizvoda postale nekonkuretne domaćima. Tada bi postalo isplativo proizvoditi neke proizvode koje sada uvozimo, i time bi se doista potaklo domaće gospodarstvo.

Ali što sa onim robama i uslugama koje moramo uvoziti, htjeli - ne htjeli jer ih kod nas nije moguće proizvoditi, ili što sa robama i uslugama koje možemo proizvoditi, ali nemamo dovoljno proizvodnih kapacitea.

Opet bi ih morali uvoziti.

A sve ovo gore navedeno (u ovom drugom scenariju) neće doći samo od sebe, i samo zbog deprecijacije kune. Za takvo nešto potrebno je puno više mjera, kako u sferi gospodarstva, tako i monetarne i fiskalne politike.
Jer promjena tečaja neće sama po sebi izazvati sve ove pozitivne promjene, ako bi se dogodilo da se promjeni samo tečaj, jedino bi nas puka sreća mogla usmjeriti na upravo ovim tijekom, a puno izglednije je to da bi bilo puno više negativnih, nego pozitivnih poslijedica.

A propos statusa quo, nisam za njega, jasno je da se nešto mora mijenjati, ali ima dosta toga što se može (i mora) učiniti prije deprecijacije domaće valute, ako ništa, treba je dočekati spreman, inače "prođe Marko i pronese blago".

Cijena deprecijacije je pad standarda, a deprecijacija je pad kod kojeg teško možeš znati da li ćeš pas sa 50 cm, 5 m, ili 50 m (da se slikovito izrazim) bilo bi jako lijepo da znamo koliko ćemo past i da toliko doista i padnemo, ali nešto ti baš nisam siguran u to (sjećam se nekih loših vremena).

Standard ljudi je neralno visok upravo zato što se zadužuju kod banaka da bi danas mogli koristiti ono što će "sutra" zaraditi, plaćajući pri tome 'danak' bankama. Banke sa svoje strane nude kredite onima za koje pretpostavljaju da će im ih doista i vratiti, a HNB sa svoje strane vodi računa da će poslovne banke i gospodarstvenici moći izmiriti svoje obaveze prema inozemstvu.

Mi smo nagomilali dosta problema, a ako netko misli da će ih jednostavno riješiti samo deprecijacijom kune, grdno se vara.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 22:50   #64
Ljudi ne serite. Vi koji ste protiv deprecijacije odnosno govorite kako ona ne smanjuje uvoz odnosno ne povećava izvoz nemate blage veze o ničemu. Deprecijacij uvijek pomaže i to vidimo na smanjeju minusa u 2004. na 5%, izvoz je rastao kao nikada do tada. Deprecijacija dovodi do smanjenja uvoza, smanjenje potrošnje uvoznih proizvoda i okretanje domaćoj proizvodnji. Koliko hrane samo danas uvozimo? Molite se da ne dođe do devalvacije, jer zemlja je u teškoj banani i kako sada stvari stoje slom je pitanje vremena ako se ovako nastavi. Ovi koji su protiv neka mi onda objasne na koji način spasiti državu i izvoz. Ne govorim da pad kune nam to omogućuje ali nije niti onako kako vi govorite. Ako mislite da možeze do vijeka živjeti na kreditima onda vam je sve uzalud. Pogledajte prošlost pa tek onda pišite. Ovaj status quo za koji se zalažete nam samo odgađa katastrofu koja će se dogoditi ako se poltika ne promijeni.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 22:52   #65
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
Naravno da si pravi izvoznik.
Pa jebemu kako si pravi izvoznik ako ti je neto izvoz negativan? Ako su ti žena i djeca žestoki navijači Hajduka, a ti navijač Dinama, je li tvoja obitelj pretežno 'ajdučka ili dinamovska?

Quote:
plimpi kaže:
U slučaju deprecijacije, uvozit ćeš skuplje, a to će se negativno odraziti na tvoj izvoz. Dakle, deprecijacija ne bi proizvela željene učinke na agregatni izvoz..
Naravno, ako ti je uvoz veći od izvoza!! Ako govorimo o pravim izvoznicima (primjerice banderas) onda je ovo čista glupost što si napisao.

Quote:
plimpi kaže:
Dakle, problem je strukturalni, a ne tečajni.
U ovom se slažemo, to sam u svom prvom postu na ovoj temi i napisao, ali nitko mi ne može reći da se dobrom monetarnom politikom ne može jako puno napraviti.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 22:58   #66
Quote:
jim rogers12345 kaže: Pogledaj post
za whale: draga curo par savjeta baci keynesa i fridmana u smece zajedno sa drugim
pizdarijama koje lovrinovic i ekipa trkeljaju od stabla ne vidis sumu.

ja bi osobno izvukao iz prasine Misesa i austrijsku skolu jer mislim da ce nam
uskoro zatrebati svima u svakom slucaju tad ces bar znati sto osobno napraviti.
Lovrinović je ZA devalvaciju.

Što se ekonomskog rasta tiče, krivo koristite riječ. Kad ja kažem ''ekonomski rast'' mislim na rast ukupne produktivnosti faktora proizvodnje, a ne na rast BDP-a.

I ispitivanje volatilnosti tečaja nema veze s pokojnim Miltonom i Maynardom.

Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
Naravno da si pravi izvoznik.
U slučaju deprecijacije, uvozit ćeš skuplje, a to će se negativno odraziti na tvoj izvoz. Dakle, deprecijacija ne bi proizvela željene učinke na agregatni izvoz, a posljedice na građanstvo i općenito stanje gospodarstva znamo već kakve bi bile...
Dakle, problem je strukturalni, a ne tečajni.
Upravo zbog ovog treba provjeriti vrijedi li Marshall-Lernerov uvjet za Hrvatsku. Ako se ispostavi da je situacija ovakva kakvom ju ti vidiš, sigurno ne vrijedi.

Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
O da, krasni su bili argumenti, poput onog rada koji tvrdi da i devalvacija tečaja utječe negativno na izvoz, i to dvostruko!
Jel ti znaš šta je risk-aversity? Jel ti poznat taj termin?
Izvoznici se teško osiguravaju protiv valutnog rizika(hedgeing je u Hrvatskoj u povojima) i zato na povećanje volatilnosti tečaja(povećanje neizvjesnosti koliki će tečaj biti) reagiraju smanjenjem izvoza. Veća neizvjesnost=manja proizvodnja za izvoz. Isto kako mogu dobiti na razlici tečaja, tako mogu i izgubiti. A pošto su neskloni tome da riskiraju, a ako je volatilnost velika, dakle neznaju sutrašnju vrijednost tečaja po kojem će naplatiti svoja potraživanja, onda jednostavno manje izvoze.
Za aktera koji je nesklon riziku, jedna neizgubljena kuna više vrijedi nego jedna zarađena.
Koji dio ti je nejasan?
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 23:03   #67
bedasto je uzimati jedan primjer iz prošlosti i na njemu graditi svoju tezu, a sve objašnjavati tečajem. postoji puno faktora koj utječu na vanjskotrgovinsku bilancu.
uzmimo primjer njemačke, imaju enorman rast izvoza usprkos jačanju eura, jednim dijelom je to posljedica zajedničke valute koja je pomogla njihovom izvozu no kako objasniti rast neto izvoza u razmjeni sa zemljama izvan eurozone, dakle sa državama čiji valute su depricirale u odnosu na euro? jačanjem konkuretnosti njemačkog gospodarstva, jer je produktivnost rasla a plaće nisu rasle tim tempom, većim porastom potražnje za kapitalnim dobrima, što je tradicionalno njemački proizvod itd..
izvozna strategija se dakle može temeljiti i na drugim osnovama a ne samo na valutnim. pozitivno je što je cijena rada po jedinice proizvodnje zadnjih nekoliko godina u hrvatskoj znatno pala kad usporedimo sa bugarskom i rumunjskom no rast izvoza je puno manje nego u navedenim državama.
Joe Tortura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 23:10   #68
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Naravno, ako ti je uvoz veći od izvoza!! Ako govorimo o pravim izvoznicima (primjerice banderas) onda je ovo čista glupost što si napisao.
Upravo ti pišeš površne gluposti. Ako je struktura najvećih izvoznika takva da su oni ujedno i najveći uvoznici, onda je deprecijacija deplasirana, štoviše, kontraproduktivna.
U ovom trenutku struktura je zadana, i treba djelovati u okviru nje. Primjerice poticati izvoznike kao što je banderas. Nažalost, to nije baš jednostavno, jer ne određujemo mi koga smijemo poticati, a koga ne... to za nas čini EU, a još niti nismo članovi... e to je tužno...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 00:06   #69
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
Ovi koji su protiv neka mi onda objasne na koji način spasiti državu i izvoz.
pa... nema više načina. način je postojao još kojih par godina nakon aprecijacije deveestepete (kao, jelte, rezultata previsoke devalvacije)... sad, ocjenjujem, kasno je za bilo što. bilo devalvaciju, bilo prelazak na slobodno fluktuiranje, a za ulazak u MU je zapopizdet' prerano (vid' sloveniju)...

i valja zanemariti ova trabunjanja tipa whale-ice i njenog prijatelja; možda jednog dana i bude kak'ih ekonomista od njih, ali za sada je tu previše rupa u znanju (općem i ekonomskom).

pročitah skoro sve postove (ne i one najduže, jebga, ne da mi se), ali jedini koji je u bitnom pokrio problematiku, bez da u nekom segmentu značajnije omaši, je martin; savjetujem, pročitati još jedared.

o da, glede perspektiva? grčevita borba HNB-a za tečaj kao zadnjeg sidra protiv uvozne, a bogme i domaće, inflacije, i dalje rast izvoza i još više uvoza, i dalje će turizam pokrivati, rukama i nogama, barem dio deficita... do prve veće krize kad će se lijepo strmopizdit' cijela konstrukcija financiranja uvoza djelatnošću za koju vrijedi izrazito visoka elastičnost potražnje.

a mi 'rvati, uz neke mutave horizontalne mjere (o izvoznim ofenzivama da i ne počinjem), mic po mic prodajemo sve što imamo, dok ne ostanemo i bez zadnjeg kamenčića na plaži...ulazak u EU će to maskirati no
kontinuirana volja za moć naših vlada, u kombinaciji s istotolikom nesposobnošću, najkvalitetnije na svijetu proizvodi propast. ekonomsku i bilo koju drugu.
mislim, bit' će nas. samo nećemo imati.
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 00:19   #70
Najbolje da mi nazovemo Vidovitog Milana i tražimo da s lijepe naše skine financijsku magiju.
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 00:26   #71
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
ako oces precijenjenu valutu eno ti dolara..

Nadam se da ne govoriš o današnjem razdoblju.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 00:29   #72
Quote:
Joe Tortura kaže: Pogledaj post
malo ćeš ih naći u medijima jer su jako mali i generalno beznačajni. gleda se agregatni neto izvoz a ne gledamo pojedinačne, izolirane slučajeve.da navedem pojednostavljeni primjer: nek se se devalvacijom kune od 30% povećava izvoz tvoje i sličnih firmi za 30%, to će se mjeriti rastom u milijunima kuna. no na uvoznoj strani će neki gigant, recimo INA povećati uvoz u istom postotku( ponavljam pojednostavljeno) ali tih 30% će se mjeriti u preko milijardu kuna.
U neto izvozu sam i ja beskonačno puta veći od INE, jer INA, najveći hrvatski izvoznik je neto hrvatski uvoznik a ne izvoznik.
Da se gleda neto trgovinska razmjena, tablica izvoznika bi JAAAAAKOOOO različito izgledala, a u agregatnom neto izvozu ne bi bilo mjesta za npr. INU
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 00:35   #73
Quote:
Martin kaže: Pogledaj post
banderas,

Naš izvoznici ne bi izvozili puno više nego prije, jer im cijene na stranim tržištima ne bi bile drastično manje nego prije deprecijacije, a mi bismo uvozili puno manje jer bi cijene stranih proizvoda na našem tržištu bile ekstremno visoke. I uz sve to, došlo bi do drastičnog pada standarda.
Martin, slažem ti se sa skoro cijelim postom
Je, cijena je pad standarda, ali po meni pad nerealnog standarda stvorenog zaduženjima koji će tako i tako past, samo pitanje da li s još veće visine i da li će pad biti još bolniji nego da se to napravi deprecijacijom.

Istakao sam ovaj gornji citat samo kao primjer, iako je to ekstrem, da je čak i taj ekstrem zdraviji od trenutne situacije. Destimulirao bi se uvoz, i čak da se s izvozom ništa ne desi i da ostane na potpuno istom (u što ne vjerujem, ali recimo da je tako), opet bi nam trgovačka bilanca bila daleko povoljnija.

Jer ovo što mi sad radimo na razini države nije ništa drugo nego pokrivanje nedozvoljenog minusa na tekućem tako da se vadi cash mastercardom i da nam se postupno dozvoljeni minus cijelo vrijeme lagano povećava tako da pokriva dodatne troškove vađenja casha na mastercard i mi imamo dovoljno novaca za tonuti dublje i dublje. Ali, jednog dana ukinut će nam mastercard a nama će ostati hrpa minusa na tekućem kojeg više nećemo imati čime pokrivati.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 00:37   #74
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
U neto izvozu sam i ja beskonačno puta veći od INE, jer INA, najveći hrvatski izvoznik je neto hrvatski uvoznik a ne izvoznik.
Da se gleda neto trgovinska razmjena, tablica izvoznika bi JAAAAAKOOOO različito izgledala.
ali to je nebitno, daj shvati. nas zanima ukupna bilanca. a nju određuju veći igrači. mali pomaci tamo na uvoznoj strani pojedu vaš izvoz bez problema. ti u apsolutnim iznosima nemožeš rasti u izvozu koliko oni mogu u uvozu kao posljedica deprecijacije. šta Hrvatska ima od toga da neto izvoz nekih firmi raste ako će se uvoz hrvatskih giganata povećati daleko više? firme poput tvoje ne mogu popraviti deficit.
Joe Tortura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 00:50   #75
Quote:
The Whale kaže: Pogledaj post
Izvoznici se teško osiguravaju protiv valutnog rizika(hedgeing je u Hrvatskoj u povojima) i zato na povećanje volatilnosti tečaja(povećanje neizvjesnosti koliki će tečaj biti) reagiraju smanjenjem izvoza. Veća neizvjesnost=manja proizvodnja za izvoz. Isto kako mogu dobiti na razlici tečaja, tako mogu i izgubiti. A pošto su neskloni tome da riskiraju, a ako je volatilnost velika, dakle neznaju sutrašnju vrijednost tečaja po kojem će naplatiti svoja potraživanja, onda jednostavno manje izvoze.
Za aktera koji je nesklon riziku, jedna neizgubljena kuna više vrijedi nego jedna zarađena.
Koji dio ti je nejasan?
Whale, daj prestani s volatilnošću, ne govorimo o volatilnosti tečaja nego o DEPRECIJACIJI, odnosno vrlo definiranog smjera tečaja, a ne cik-cak kaosa gore-dolje. Izvoznici deprecijacijom mogu dobiti samo više nego što su računali prije deprecijacije, možeš misliti kako bi ta neizvjesnost smanjivala izvoz
Ono, izvezem danas 10 milijuna eura i računam da sam zadovljan sa 73 milijuna kuna, a ono umjesto 73 ispadne 100 milijuna kuna i sad bi to mene trebalo destimulirat da izvozim jer je neizvjesno koliko ću dobiti, pa ću izvoz smanjit na 1 milijun eura jer ako dobijem 10 milijuna kuna umjesto 7,3 milijuna kuna, manji je rizik, nego ako dobijem 100 umjesto 73
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 01:10   #76
Quote:
Joe Tortura kaže: Pogledaj post
ali to je nebitno, daj shvati. nas zanima ukupna bilanca. a nju određuju veći igrači. mali pomaci tamo na uvoznoj strani pojedu vaš izvoz bez problema. ti u apsolutnim iznosima nemožeš rasti u izvozu koliko oni mogu u uvozu kao posljedica deprecijacije. šta Hrvatska ima od toga da neto izvoz nekih firmi raste ako će se uvoz hrvatskih giganata povećati daleko više? firme poput tvoje ne mogu popraviti deficit.
Zanima nas ukupna NETO bilanca, daj shvati, a vjeruj mi na njoj ima jako malo "oh velikih" igrača.
Oni u uvozu sigurno neće rasti kao posljedica deprecijacije. Kako misliš da će se uvoz povećati kao posljedica deprecijacije, kojom logikom to tumačiš
Ostavimo sad izvoz na stranu, objasni mi povećanje uvoza zbog deprecijacije.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 01:18   #77
Quote:
ssnjoff kaže: Pogledaj post
pa... nema više načina. način je postojao još kojih par godina nakon aprecijacije deveestepete (kao, jelte, rezultata previsoke devalvacije)... sad, ocjenjujem, kasno je za bilo što. bilo devalvaciju, bilo prelazak na slobodno fluktuiranje, a za ulazak u MU je zapopizdet' prerano (vid' sloveniju)...

i valja zanemariti ova trabunjanja tipa whale-ice i njenog prijatelja; možda jednog dana i bude kak'ih ekonomista od njih, ali za sada je tu previše rupa u znanju (općem i ekonomskom).

pročitah skoro sve postove (ne i one najduže, jebga, ne da mi se), ali jedini koji je u bitnom pokrio problematiku, bez da u nekom segmentu značajnije omaši, je martin; savjetujem, pročitati još jedared.

o da, glede perspektiva? grčevita borba HNB-a za tečaj kao zadnjeg sidra protiv uvozne, a bogme i domaće, inflacije, i dalje rast izvoza i još više uvoza, i dalje će turizam pokrivati, rukama i nogama, barem dio deficita... do prve veće krize kad će se lijepo strmopizdit' cijela konstrukcija financiranja uvoza djelatnošću za koju vrijedi izrazito visoka elastičnost potražnje.

a mi 'rvati, uz neke mutave horizontalne mjere (o izvoznim ofenzivama da i ne počinjem), mic po mic prodajemo sve što imamo, dok ne ostanemo i bez zadnjeg kamenčića na plaži...ulazak u EU će to maskirati no
kontinuirana volja za moć naših vlada, u kombinaciji s istotolikom nesposobnošću, najkvalitetnije na svijetu proizvodi propast. ekonomsku i bilo koju drugu.
mislim, bit' će nas. samo nećemo imati.
ovo mi se čini kao realan post. znači ne dirajmo ništa i čekajmo sudnji dan pošto nemamo znanja da stvari promijenimo, jer da smo ga imali onda bi ih promijenili.

evo čitam jedan članak hnb-a koji glasi ovako-HNB spreman i u slučaju povlačenja kapitala iz zemlje

Aktualna financijska kriza u svijetu, praćena ubrzanjem inflacije i usporavanjem ekonomskog rasta, znatno je dublja i dugoročnija nego što se ranije pretpostavljalo. A premda se ne očekuje da će se gubici financijskog sektora u SAD-u i Zapadnoj Europi značajnije izravno prenijeti na ekonomije tranzicijskih zemalja, neizravni utjecaji tih gubitaka i općenito psihoze stvorene na globalnom tržištu mogli bi biti veoma respektabilni, posebno za zemlje s visokim deficitom platne bilance i inozemnim dugom. Uz postojeći deficit platne bilance (3,2 milijarde eura ili 8,7 posto BDP-a) koji će zbog visoke razine cijene energenata, poljoprivrednih proizvoda te nekih drugih sirovina ove godine teko biti znatnije smanjiti, u 2008. Hrvatskoj na naplatu dospijeva glavnica inozemnog duga od sedam milijardi eura i još 1,4 milijarde eura kamata. Slijedom toga ukupne se potrebe za bruto korištenjem inozemnih kredita procjenjuju na oko 10,7 milijardi eura i u tom području je potencijalno i najveća potencijalna opasnost scenarija u kojem bi se financijska kriza u svijetu značajnije odrazila na uvjete kreditiranja, odnosno u ekstremnom slučaju na neto povlačenje kapitala iz zemlje.

prevedeno moramo se moliti ne znam kome pošto sam ja ateist da nas ne pogodi teška kriza koja bi imala dubokosežne posljedice na životni standrad hrvatske.

znaci kakva deprecijacija i kakav status quo. mozemo mi daleko gore najebat. naravno za sve vlade i sve guvernere i za sve hrvate. mozda nam se dogodi da udemo zajedno u siromastvo sa srbijom, bosnom i crnom gorom. niti njihove financije nisu nista bolje, cak mislim da su jos i gore od nasih. znaci ako kriza pogodi nase susjede to bi nam mogao biti znak da smo mi sljedeci.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 01:22   #78
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Zanima nas ukupna NETO bilanca, daj shvati, a vjeruj mi na njoj ima jako malo "oh velikih" igrača.
Oni u uvozu sigurno neće rasti kao posljedica deprecijacije. Kako misliš da će se uvoz povećati kao posljedica deprecijacije, kojom logikom to tumačiš
Ostavimo sad izvoz na stranu, objasni mi povećanje uvoza zbog deprecijacije.
valjda misli na intermed proizvode, sto je donekle tocno. da hrvatsku sutra pogodi devalvacija od 100% sigurno nam nebi inter proiz uvoz narastao 100%. da nas to pogodi uvoz bi rapidno pao, a izvoz bi sasvim sigurno itekako porastao.

ljudi spominju reforme i ovo i ono, kao da nismo imali deset godina za sve to. stvari se preko noći ne mogu promijeniti i to je ono najgore. pitanje je hoće li hrvatska dobiti drugu šansu ili će nas puknuti lijepa kriza
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 01:23   #79


Uglavnom, ti tvrdiš da deprecijacija poboljšava vanjskotrgovinsku bilancu. Ima li kakav dokaz za to? A da nije dva broja i neka random konkluzija o ta dva broja?
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 01:25   #80
Quote:
The Whale kaže: Pogledaj post


Uglavnom, ti tvrdiš da deprecijacija poboljšava vanjskotrgovinsku bilancu. Ima li kakav dokaz za to? A da nije dva broja i neka random konkluzija o ta dva broja?
ajde se ti drzi svojih formula

koje je tvoje rjesenje. do sada ga nismo culi daj prognoze za budućnost
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:33.