Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2008., 23:31   #41
bez obzira imao li netko svakih 28,30,32 dana mengu bitno je samo da se onda tako ponavlja svaki mjesec ako se žele izračunati plodni dani i uvijek se broji od prvog dana menstruacije 14 dana i taj dan je ovulacija,međutim pošto spermiji mogu preživjeti 48-72 sata nakon odnosa onda se uvijek tom četnaestom danu oduzimaju tri dana prije i dodaju tri dana poslije tako da onda ispada da je ovulacija od negdje 12 dana od početka menstruacije pa do 17 dana,s time da ovulacija traje samo jedan dan ali baš radi života spermija se onda uzima vrijeme od tih pet dana jer nitko nemože sa sigurnošću reći kad je u tih pet dana ovulacija,ali naravno to nije metoda koja je pouzdana pa ni kod onih koji imaju redovan ciklus točno u dan i sat a kamoli kod nekoga kome varira svaki mjesec
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 23:33   #42
ma nisam pitala jer se planiram uzdat u tu metodu,vec tek toliko da znam..nikad se ne zna.jer je decko vise puta svrsio u mene jer smo pretpostavljali da bi mogli bit neplodni vjerovatno smo znaci imali srece
gazela is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 23:47   #43
Quote:
gazela kaže: Pogledaj post
ma nisam pitala jer se planiram uzdat u tu metodu,vec tek toliko da znam..nikad se ne zna.jer je decko vise puta svrsio u mene jer smo pretpostavljali da bi mogli bit neplodni vjerovatno smo znaci imali srece
Samo se vi tako igrajte , plodno /neplodno ... budeš ti dobila "paket"
Iskreno ... metoda računanja plodnih i neplodnih dana ti je jako nepouzdana .
Postoje bolji načini kontracepcije ...
Amethyst is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 09:17   #44
Quote:
valneahana kaže: Pogledaj post
bez obzira imao li netko svakih 28,30,32 dana mengu bitno je samo da se onda tako ponavlja svaki mjesec ako se žele izračunati plodni dani i uvijek se broji od prvog dana menstruacije 14 dana i taj dan je ovulacija
Ovo nije točno! Ovulacija se događa točno 14 dana prije iduće menstruacije! Znači, žena koja ima ciklus 28 dana će imati ovulaciju 14. dana nakon menstruacije (14 dana prije iduće men.). Žena koja ima ciklus 21 dan će imati ovulaciju 7 dana nakon menstruacije (14 dana prije iduće men.). Žena koja ima ciklus 30 dana će imati ovulaciju 16. dan ciklusa (i opet 14 dana prije iduće men.)! Dakle, uvijek 14 dana prije iduće menstruacije.
Ukoliko nemate "točan" ciklus u smislu da niste sigurne kojeg dana će vam doći menstruacija, jedan od načina da utvrdite ovulaciju je mjerenje bazalne temperature. To je stara metoda, nisam sigurna da u međuvremenu nisu "izmislili" nešto novo.
nicole76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 11:51   #45
Quote:
nicole76 kaže: Pogledaj post
Ovo nije točno! Ovulacija se događa točno 14 dana prije iduće menstruacije! Znači, žena koja ima ciklus 28 dana će imati ovulaciju 14. dana nakon menstruacije (14 dana prije iduće men.). Žena koja ima ciklus 21 dan će imati ovulaciju 7 dana nakon menstruacije (14 dana prije iduće men.). Žena koja ima ciklus 30 dana će imati ovulaciju 16. dan ciklusa (i opet 14 dana prije iduće men.)! Dakle, uvijek 14 dana prije iduće menstruacije.
Ukoliko nemate "točan" ciklus u smislu da niste sigurne kojeg dana će vam doći menstruacija, jedan od načina da utvrdite ovulaciju je mjerenje bazalne temperature. To je stara metoda, nisam sigurna da u međuvremenu nisu "izmislili" nešto novo.
Mislim da znam na što si mislila, ali nisi dobro shvatila pa si u zabludi:

Plodni dani mogu se izračunati po formuli, broj dana koliko traje ciklus (vrijeme od prvog dana jedne do prvog dana druge menstruacije) minus 14. npr. ciklus traje 30 dana, dakle 30 - 14= 16. Tom danu ciklusa dodajte i oduzmite 3 dana (16-3=13, i 16+3=19). To je vrijeme plodnih dana,od 13.-19. dana ciklusa kod cura kojima ciklus traje 30 dana. To se može koristiti kad je dužina ciklusa stalno ista, ako varira već je izračunavanje teže jer ne možete predvidjeti koliko će dana proći od početka prve do početka slijedeće menstruacije.

Metoda mjerenja bazalne temperature (svako jutro mjeri se temperatura koja je za vrijeme plodnih dana viša-malo iznad 37°C)

Billingsova metoda kojom se prema izgledu i rastezljivosti iscjetka u rodnici određuju plodni dani, sada je na tržištu trendy Maybe-baybe sistem,itd.

Metoda plodnih dana nije metoda u koju se možete sto posto pouzdati.Ona više služi kao orijentacija u kojoj ste fazi ciklusa, time znate i rizike te ako recimo niste bili u mogućnosti koristiti sigurniju metodu (npr.kondom,a ima i dosta drugih) da na vrijeme reagirate.


izvor
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 11:59   #46
Quote:
gazela kaže: Pogledaj post
zanima me kako ih izracunat buduci da mi menga redovno kasni desetak dana?da li je to uopce i moguce izracunat jer toliko kasni i koliko je to zapravo sigurna metoda
dakle, ako ti je menstruacija neredovita, moras ju prvo pratiti godinu dana, da ustanovis koliki je bio najvisi, a koliki najmanji razmak izmedu dvije menstruacije. Kada si to uredno pratila godinu dana, tada uzmes najmanji razmak:

npr. 25 (najmanji razmak izmedu dvije menstruacije)-18= 7
32 (najveci razmak izmedu dvije menstruacije) -11= 21

iz toga slijedi da su ti dani izmedu 7. i 21. dana od posljednje menstruacije plodni dani.
cuttie_123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 13:32   #47
nicole76 je u pravu! tako je i meni ginekologica rekla da se racuna unazad
z20zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 13:56   #48
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Mislim da znam na što si mislila, ali nisi dobro shvatila pa si u zabludi:

[I]Plodni dani mogu se izračunati po formuli, broj dana koliko traje ciklus (vrijeme od prvog dana jedne do prvog dana druge menstruacije) minus 14. npr. ciklus traje 30 dana, dakle 30 - 14= 16. Tom danu ciklusa dodajte i oduzmite 3 dana (16-3=13, i 16+3=19). To je vrijeme plodnih dana,od 13.-19. dana ciklusa kod cura kojima ciklus traje 30 dana. To se može koristiti kad je dužina ciklusa stalno ista, ako varira već je izračunavanje teže jer ne možete predvidjeti koliko će dana proći od početka prve do početka slijedeće menstruacije.
Ne znam šta ja to nisam dobro shvatila?!
To da se ovulacija događa 14. dana prije sljedeće menstruacije, to se uči u osnovnoj školi.
Ovako, vidim da ni tebi nije baš najjasnije. Ovulacija (izbacivanje jajne stanice iz jajnika + zadržavanje u jajovodu) je jedini period u ciklusu kad je žena plodna. Sama ovulacija traje cca 24 sata. Dakle, oplodnja je moguća jedino i samo dok je jajašce u jajovodu (cca 24 sata). Obzirom da spermiji žive i do 4 dana, žena teoretski može zatrudniti ukoliko ima odnos 4 dana prije ovulacije + na sam dan ovulacije, što daje brojku od cca 5 dana u mjesečnom ciklusu!
Uopće ne razumijem odakle tebi dodatak od 3 dana iza ovulacije jer kad jajašce napusti jajovod - ćao đaci!

Ja stvarno ne znam tko dobiva menstruaciju točno u dan (a da nije na hormonskoj terapiji). Uglavnom se to vrti 27-30 dana (barem kod mene). Razlog zbog kojeg se kod izračuna plodnih dana uzima najdulji i najkraći ciklus je samo i isključivo dodatna sigurnost za ženu koja ne želi ostati trudna, a nikako stvarno vrijeme kad je ona plodna, Eto, toliko!
nicole76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 14:11   #49
ma krivo sam pisala tj. izrazila se pa se krivo protumačilo,ono što sam pisala se odnosi na ciklus od 28 dana ali isto tako oni koji imaju svakih 30,32 dana isto mogu izračunati plodne dane samo je bitno da im je tako stalno,da ne varira,to 30,32 dana sam spomenula jer je netko prije pisao da se kao može izračunati samo onima koji imaju svakih 28 što nije točno,može se i ovima samo je bitno da onda uvijek imaju svakih 30 ili 32 dana mengu,što se tiče ovulacije ona traje samo jedan dan ali to nemora biti 14 dan u ciklusu od 28,mislim trebao bi ali organizam može reagirati na neke stvari koje mi nismo svjesni i zato se uvijek tom 14. danu dodaje još tri dana jer se može dogoditi da ovulacija bude 15.a normalno mi to neznam jer nemožemo to vidjeti a sluz koju imamo za vrijeme ovulacije isto nije precizna,ivana je dobro napisala,znači isto kao i ja u ciklusu od 28 dana se računa od prvog dana menstruacije 14 dana ili od 28 oduzimaš 14 dana(sasvim svejedno jer dobivaš broj 14)i onda se tom 14. danu dodaje i oduzima 3 dana pa ispada da su u tom ciklusu plodni dani od11. do 17.dana,ovulacija bi trebala biti 14 dana ali ima raznih čimbenika koji ju mogu poremetiti i radi života spermija se pomiče,recimo da se nešto desi i prava ovulacija bude tek 16. dan ali spermići mogu preživiti do tada ako ste imali odnos recimo 13 dan.
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 14:56   #50
Quote:
valneahana kaže: Pogledaj post
ma krivo sam pisala tj. izrazila se pa se krivo protumačilo,ono što sam pisala se odnosi na ciklus od 28 dana ali isto tako oni koji imaju svakih 30,32 dana isto mogu izračunati plodne dane samo je bitno da im je tako stalno,da ne varira,to 30,32 dana sam spomenula jer je netko prije pisao da se kao može izračunati samo onima koji imaju svakih 28 što nije točno,može se i ovima samo je bitno da onda uvijek imaju svakih 30 ili 32 dana mengu,što se tiče ovulacije ona traje samo jedan dan ali to nemora biti 14 dan u ciklusu od 28,mislim trebao bi ali organizam može reagirati na neke stvari koje mi nismo svjesni i zato se uvijek tom 14. danu dodaje još tri dana jer se može dogoditi da ovulacija bude 15.a normalno mi to neznam jer nemožemo to vidjeti a sluz koju imamo za vrijeme ovulacije isto nije precizna,ivana je dobro napisala,znači isto kao i ja u ciklusu od 28 dana se računa od prvog dana menstruacije 14 dana ili od 28 oduzimaš 14 dana(sasvim svejedno jer dobivaš broj 14)i onda se tom 14. danu dodaje i oduzima 3 dana pa ispada da su u tom ciklusu plodni dani od11. do 17.dana,ovulacija bi trebala biti 14 dana ali ima raznih čimbenika koji ju mogu poremetiti i radi života spermija se pomiče,recimo da se nešto desi i prava ovulacija bude tek 16. dan ali spermići mogu preživiti do tada ako ste imali odnos recimo 13 dan.
Ma sve je to ok, samo što se cure zbunjuje kad se kaže da je ovulacija na pola ciklusa ili 14. dan ciklusa, jer to jednostavno nije točno, odnosno, slučajno se poklapa s ciklusom koji traje 28 dana (doduše, većina cura i ima takav ciklus)!
nicole76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 15:23   #51
kad bih kao kontracepciju koristila računanje plodnih dana, radije bih mjerila temperaturu i pratila promjene cervikalne sluzi nego brojala po kalendaru. http://www.poliklinika-harni.hr/teme.../03_prirod.asp
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 15:37   #52
Quote:
nicole76 kaže: Pogledaj post
Ne znam šta ja to nisam dobro shvatila?!
To da se ovulacija događa 14. dana prije sljedeće menstruacije, to se uči u osnovnoj školi.
Ovako, vidim da ni tebi nije baš najjasnije. Ovulacija (izbacivanje jajne stanice iz jajnika + zadržavanje u jajovodu) je jedini period u ciklusu kad je žena plodna. Sama ovulacija traje cca 24 sata. Dakle, oplodnja je moguća jedino i samo dok je jajašce u jajovodu (cca 24 sata). Obzirom da spermiji žive i do 4 dana, žena teoretski može zatrudniti ukoliko ima odnos 4 dana prije ovulacije + na sam dan ovulacije, što daje brojku od cca 5 dana u mjesečnom ciklusu!
Uopće ne razumijem odakle tebi dodatak od 3 dana iza ovulacije jer kad jajašce napusti jajovod - ćao đaci!

Ja stvarno ne znam tko dobiva menstruaciju točno u dan (a da nije na hormonskoj terapiji). Uglavnom se to vrti 27-30 dana (barem kod mene). Razlog zbog kojeg se kod izračuna plodnih dana uzima najdulji i najkraći ciklus je samo i isključivo dodatna sigurnost za ženu koja ne želi ostati trudna, a nikako stvarno vrijeme kad je ona plodna, Eto, toliko!
O Isuse Kriste. Hvala ti što si me podučila i prosvijetlila

Da, računa se minus 14 dana te se doda i oduzme 3 dana i untar tih dana ciklusa koje se dobiju je ovulacija, a ne -14 dana. Nemaju sve žene istu duljinu ciklusa.
Napisala sam ti link izvora konkretnog sročenog teksta, a tako sam i ja učila u školi.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 15:39   #53
Quote:
nicole76 kaže: Pogledaj post
Ma sve je to ok, samo što se cure zbunjuje kad se kaže da je ovulacija na pola ciklusa ili 14. dan ciklusa, jer to jednostavno nije točno, odnosno, slučajno se poklapa s ciklusom koji traje 28 dana (doduše, većina cura i ima takav ciklus)!
Ne točno na pola, nego negdje oko pola. Ako imaš ciklus između 28 i 30 dana. Dakle, jedno 5-6 dana unutar polovice ciklusa se uzima da su plodni dani.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 15:41   #54
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
kad bih kao kontracepciju koristila računanje plodnih dana, radije bih mjerila temperaturu i pratila promjene cervikalne sluzi nego brojala po kalendaru. http://www.poliklinika-harni.hr/teme.../03_prirod.asp
Samo što mi još teoretski pokušavamo ustanovit kad je ovulacija
nicole76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 15:42   #55
Ne moze se izracinat. ma ovako. neda decku da ti svrsava u tebe, onda si najsigurnija
Sex-machine is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 16:02   #56
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
O Isuse Kriste. Hvala ti što si me podučila i prosvijetlila

Da, računa se minus 14 dana te se doda i oduzme 3 dana i untar tih dana ciklusa koje se dobiju je ovulacija, a ne -14 dana. Nemaju sve žene istu duljinu ciklusa.Napisala sam ti link izvora konkretnog sročenog teksta, a tako sam i ja učila u školi.
Već sam sama sebi dosadna, a i ne da mi se više prepucavat.
Upravo zato što nemaju sve žene jednaku duljinu ciklusa, bitno je naglasiti da se ovulacija događa 14. dan prije sljedeće menstruacije, a ne na pola ili bilo koja druga opcija. Ja isključivo govorim o zdravim ženama bez ikakve patologije. Plodni dani traju malo dulje, kao što rekosmo, cca 5 dana.
Ja mislim da se mi oko toga slažemo? Ili ne?
nicole76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 23:41   #57
nije ni cudo da se toliko beba rodi tijekom kontracepcije nazvana "brojanje plodnih i neplodnih dana"!
cuttie_123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 09:38   #58
stvar je sta je to brojanje jako uspjesno ako se tocno koristi..ja sam izmedju sina i kceri jedno duze vrijeme koristila tu metodu..ovdje si mogao kupit jedan 'aparatic' s kojim si provjeravao plodnost..odredjene dane si morao provjerit mokracu..nesto slicno kao test za trudnocu i puno manje..sta si duze koristio sve manje testova si morao radit
u pocetku sam to koristila kao kontracepciju ali sam to i iskoristila da dobijem sina..tocno znam dan kad sam zatrudnjela
no ja to nisam vec godinama vidjela nigdje za kupit u ljekarnama..ne da me interesira hehe
od svega sta sam probala osobno mi je to bilo najbolje jer u biti ne pijes nista ali moras provjerit mokracu kad god se trazi..i mogu samo komentirat da nisu uvijek isti (14+/-) dani plodni..od stresa do prehlade i slicnih stvari..sve to poremeti plodne dane..vidjela sam to sama po sebi

mali info za sve one koje mozda zanima iz radoznalosti
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 16:54   #59
e ovako,ovo sam nabavila i navodno je to tako jedna se gđa strogo drzi toga vec godinama

*trajanje ciklusa:26-28 dana

menga:1-5
neplodni dani:6,7,8
plodni:9,10,11,12,13,14,15
neplodni:16-28


*trajanje ciklusa:20-24 dana

menga:1-5
plodni:6-12
neplodni:13-24


*trajanje ciklusa:28 dana

menga:1-5
neplodni dani:6-10
plodni:11-15
neplodni:16-28


*trajanje ciklusa:27-32 dana
menga:1-5
neplodni:6-9
plodni:10-19
neplodni:20-32
gazela is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 21:14   #60
Ali opet trebaš biti oprezna,jer ima žena koje su vodile ljubav 3., 4. dan menge i zatrudnile...spermatozoid odlučio sačekati ovulaciju

I kako reče het
Quote:
i mogu samo komentirat da nisu uvijek isti (14+/-) dani plodni..od stresa do prehlade i slicnih stvari..sve to poremeti plodne dane..vidjela sam to sama po sebi
amis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:43.