Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2013., 19:22   #241
Quote:
Olivera25 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru! Stvar je o tome da u vecini slucajeva plac nije glumljeni, ona se istinski uvrijedi i rastuzi.. Ja joj onda objasnjavam da znam da se ljuti, ali da ne smije dirat to i to zbog toga i toga...prebaci se ona za cas na nesto drugo, i mislim da uopce ne kuzi ta moja objasnjenja-bar ne jos..Ja joj stalno objasnjavam zbog toga sto se nadam da ce doc vrijeme kada ce skuziti sta joj govorim..Kada je tvoja dosla u tu fazu, da kuzi objasnjenje?? I da li uopce kuzi??
Mislim da je objasnjavanje u redu pristup, i ja sam taman kad je moja napunila godinu dana primjetila da puno toga kuzi.
Iako s njom ne brbljam previse, kratka sam i slatka, ali kod nje to pali.
Npr: -ne diraj, to je staklo, -ne u usta, to se ne jede.

Ponekad poslusa iz prve, ponekad iz trece, a ponekad moram doc do nje i sprijecit ju.
Ako se raskmeci, ometem ju s necim drugim.

Vjerojatno to vec znas, ali nije na odmet spomenut...
Bitno je da si dosljedna sa zabranom. Moja se nikad ne ljuti na taj 'strogi ne' (zna me ne poslusat, ali se nece ljutit sto sam ju makla od toga), dok se na one 'ne' u sivoj zoni zna naljutit, a za to smo sami krivi, jer se ne mozemo dogovorit dal da joj to dopustimo. Valjda se zbuni jer zna da je jucer to smjela...

I puuuno toga zavisi kakve je volje. Ako je umorna ili ju smeta nesto (zubi ) onda sam blizu nje i ne dam joj priliku da bude neposlusna. U biti, izbjegavam sukob jer znam da nije u formi


Quote:
Olivera25 kaže: Pogledaj post
Ma ima dana kada me bas briga sto mi netko kaze..ali mi nije jasno sta ljudi ocekuju od djece,da su kao fikusi koji samo rastu i to je to,a mi ih promatramo?? mislim,meni je isto nekako bilo logicno da je L. sada dosla do dobi gdje je pocela izrazavat svoje nezadovoljstvo, pa nece do skole valjda mirno sjediti u kolicima a mi cemo na miru piti kave..zato sam i pitala ovdje,cisto da vidim da li je moja logika donekle logicna ili pak ne mislim da je dob od jedne godine ipak malo prerana za izjave tipa-razmazena,ne bi ona tako samnom itd.
a kako to obicno u zivotu bude,komentari mi najvise pristizu od ljudi koji imaju djecu od kojih ne mogu normalno razgovarati bez xy prekida,a imaju 6 i vise godina..
Ma svakog smetaju ti komentari... Bar mene znaju izbacit iz takta..
Najbitnije je da ti znas koliko se trudis i da ti vidis kakvo ti je dijete i da si zadovoljna s njime drugi ljudi ne znaju tvoje dijete toliko dobro, nego komentiraju neku epizodu i nije ih u tom momentu briga za big pikčr.

Moje glavne kriticarke su susjeda i prijateljica, koja jos nema djecu. Prvu ignoriram jer mi se njen nacin odgoja ne svidja, a drugoj objasnjavam do beskonacnosti i prijetim joj da cu joj sve vratit duplo kad ona rodi
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 21:38   #242
Da, i moj je takav da kad tipa kad je umoran, ne samo da mu mogu do preksutra nesto objašnjavati, nego onda radi stvari koje nikad ne radi ono, provjereno nedopusteno ili nesto novo izmisli. I tad je stvarno bolje spriječiti nego liječiti jer je to borba samo takva!
Isto tako, ili se probudimo oboje loše volje ili ju on pokupi od mene jer ima dana kad bih ispalila na živce, pogotovo otkako sam trudna, i on kao da se solidira u smislu - evo mama, i ja sam zivcan
Ali općenito, dobar je jako. Vidim da traži pogledom moju rekaciju, reagira na moje "zahtjeve" i smjernice, rijetko se desi da me izignorira ili da pokušava namjerno sprovest svoju volju, onda jednostavno pali biti uporan. Tipa, nije odmah otišao u kupaonu prat ruke kad smo došli doma pa se napenalio u boravku pred tv da mu upalim crtić - moram ga nekad fakat dugo zvat dok jednostavno ne popusti i ne ode u wc, ali nikad ne idem po njega. Bas zahtjevam da on dođe k meni... Ne lovim ga. Ne radim to ni sa jelom (prečesto)
Najčešće ga čekam kod stola i dođe sam...
__________________
I871/L791
Dogodila se ljubav... Za kakvu nikad niste čuli
Kjavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 18:20   #243
Quote:
Yoya girl kaže: Pogledaj post
Od koje dobi se smatra da će dijete počet shvaćat i morat prihvaćat strogo NE i takvu naredbu? Moj će dvogodišnjak prije poslušati ako ja od tog NE ispričam cijelu priču na daleko i na široko nego ako direktno kažem NE ili naredbu.
Recimo danas je nakon kraćeg vremena boravka vani trebao ući u kuću jer je već bilo zahladilo i kad sam mu isto naredila počela je dernjava i plač, a da sam ispričala kako ćemo se u kući svega i svačega igrati bla bla..pristao bi nakon podosta vremena, ali te priče nisam pričala jer se ubacio djed koji mi je već po tko zna koji puta rekao da bih trebala uvijek sa strane imati šibu ili spremnu ruku za batine ako me neće poslušati. Tako se on umiješao kad je malac počeo cendrati, pokazao mu šibu i krenuo prema njemu, zaprijetio mu, na što je dijete jadno pognulo glavu i krenulo prema kući pa mi je time djed htio pokazati na koji način treba uvesti reda u odgoj i da će samo tako poslušati, nikako drukčije. Da napomenem da se u zadnje vrijeme djeda jako boji i samo njega u trenu posluša jer je stvorio autoritet.
Dakle ima li djed pravo u svemu tome, i sa savjetom i sa svojim stavom prema unuku?
Ne odobravam takve metode, ali nije loše da klinac vidi da na ovom svijetu ima svega i svačeg. Ne može sve biti savršeno, mi ih ne možemo držati pod staklenim zvonom cijeli život, a stvarni svijet zna biti vrlo okrutan.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 00:28   #244
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Ne odobravam takve metode, ali nije loše da klinac vidi da na ovom svijetu ima svega i svačeg. Ne može sve biti savršeno, mi ih ne možemo držati pod staklenim zvonom cijeli život, a stvarni svijet zna biti vrlo okrutan.


hoces reci, da nije lose da dijete odrasta u strahu i nesigurnosti?
da nije lose da vidi kako je to kad ti sibom prijeti netko sa kime zivis u kuci?
netko od koga podifoltu ocekujes zastitu i sigurnost?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 00:38   #245
Krećem se najčešće među mamama vršnjaka mog malog, eto, prošli godinu dana. I čudi me koliko se njih čudi "samo vice mama mama, ne mogu prdnut bez da mi je za petama, ne mogu na wc bez da mi je za petama, stalno hoće biti samnom, nista ne mogu od njega..."... A vrhunac mi je sto se redom uredno prijete da ce ih nalupat ako ne budu dobri - tipa, u igraonici ne prosuti flomice iz kantice (wtf?!?!?!? Nego kaj bi trebao nego ih sasut van) ili zato jer su se naljutili kad im uzmu igracku. Neke su i rekle kako ih vec jesu kao "malo po guzici, čisto neka znaju"...
Jos mi je jasno ajde starije dijete, ali kaj ja znam, dijete od godinu i pol dana uzet, prebacit preko koljena i praskat po guzici ne kužim...
Ma i da me se ne bi krivo shvatilo, ne mislim da je u redu starije dijete tući, a manje ne nego ono, kao veće dijete pa mi je i donekle jasno da se pogubis i dignes ruku jer kao "nije mala krhka beba"...
Anyway, fakat nije lijepo čuti... Meni bude neugodno sa strane...
__________________
I871/L791
Dogodila se ljubav... Za kakvu nikad niste čuli
Kjavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 15:43   #246
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Ne odobravam takve metode, ali nije loše da klinac vidi da na ovom svijetu ima svega i svačeg. Ne može sve biti savršeno, mi ih ne možemo držati pod staklenim zvonom cijeli život, a stvarni svijet zna biti vrlo okrutan.
Čak i kad zanemarimo ovaj dio koji je navela nosorog da mu je to djed, a ne nepoznata osoba po toj logici bi dvogodišnjaku trebala puštati npr. prizore rata, mučenja i ubijanja da vidi kakvih groznih stvari ima na svijetu. To baš i nema veze sa zdravim razumom.

Quote:
Kjavica kaže: Pogledaj post
Krećem se najčešće među mamama vršnjaka mog malog, eto, prošli godinu dana. I čudi me koliko se njih čudi "samo vice mama mama, ne mogu prdnut bez da mi je za petama, ne mogu na wc bez da mi je za petama, stalno hoće biti samnom, nista ne mogu od njega..."... A vrhunac mi je sto se redom uredno prijete da ce ih nalupat ako ne budu dobri - tipa, u igraonici ne prosuti flomice iz kantice (wtf?!?!?!? Nego kaj bi trebao nego ih sasut van) ili zato jer su se naljutili kad im uzmu igracku. Neke su i rekle kako ih vec jesu kao "malo po guzici, čisto neka znaju"....
Meni je to isto nevjerojatno. Takve ljude ne samo da nije sram što lupaju vlastitu djecu po guzi i slično, već još tebe gledaju kao luđakinju kad kažeš da to ne radiš.
Gala is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 15:46   #247
jedino ako je soks mislila da kad se vec desilo to iskoristis za nauciti dijete da kad netko digne ruku na njega pocne vristati upomoc upomoc i ode prvom policajcu prijaviti ako nema roditelja u blizini
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 11:41   #248
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

naravno da nema pravo

jesi ti roditelj ili djed?

djeda ne slusa zato jer je autoritet, nego ga se boji
meni je normalno da dvogodisnjak, koji se vani lijepo igra a mi ga tjeramo unutra, pocne plakat...jer je tuzan sto prekida neku igru (i ovdje vjerojatno i pali ovo da ga zainteresiras za nesto drugo, tj pokazes mu da i unutra ima nes zabavno)
samo sto ja mislim da on mozda ne zeli uci unutra zato jer se i boji djeda...i tu ti nikakve naredbe ne pale...tu mu moras stvoriti osjecaj sigurnosti da ga ti stitis od sibe/djeda i da ti moze vjerovati.


"udji u kucu" - ne mora uopce biti stroga naredba
"ne mozes biti vani" ne mora biti strogo ne
jednostavno (jasnim glasom) mozes reci "ja zelim da ides u kucu jer je vani sada hladno. igrat se mozes i dalje unutra"
ili "sada sam odlucila da idemu u kucu, vec je zahladilo. igru nastavljamo na toplom"


btw, ja mislim da neke naredbe i strogo ne, ne moramo prihvatiti nikada u zivotu
malo pobune je dobro za mentalno zdravlje
potpisujem sve što se tiče djeda. nije mi doduše jasno zašto yoya nije poslije očitala djedu bukvicu tko je roditelj i da ne prijeti malome šibom...
al ne kvotam te zato..

nego, objasni mi pozadinu ovakvih razgovora s djecom i "naredbi" u smislu : ja želim, ja sam odlučila da ti sada... itd..
u čemu je stvar s time da se djetetu kaže nešto u "ja" obliku, ja želim, ja sam odlučila itd..itd..
ima li to neku svoju svrhu i koju?
zašto baš tako? objasni mi to , molim te, sa strane tvoje struke.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 11:52   #249
nisam prozvana ali bi taj dio komentirala.

ne velim: "ja želim", "odlučila sam".

taj dio prešutim iako je to točno.
odlučila sam da je vrijeme za ići spavati.
odlučila sam da će danas za večeru biti jaje.
želim da prestaneš trčati krugove po postolju bana jelačića.

je li djetetu isto čuti naredbu sa prefiksom ili bez? ne znam,..

ali ipak oko nekin stvari nema pregovora i puštanja djetetu na volju, a oko nekih ima.

osim toga, svaka "naredba" (roditeljska želja i odluka) može zvučati na x načina. od najave, još malo se poigraj pa idemo. do obećanja da ćemo i u kući raditi nešto zabavno. objašnjenja da pada mrak i hladno je. molbe; molim te uđimo u kuću..

ovo za djeda i batine..ne bih ni komentirala.
i da, smatram da je velik propust pustiti dedu da komandira po svom.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 13:12   #250
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post

nego, objasni mi pozadinu ovakvih razgovora s djecom i "naredbi" u smislu : ja želim, ja sam odlučila da ti sada... itd..
u čemu je stvar s time da se djetetu kaže nešto u "ja" obliku, ja želim, ja sam odlučila itd..itd..
ima li to neku svoju svrhu i koju?
zašto baš tako? objasni mi to , molim te, sa strane tvoje struke.
osobni govor.
jasno postavljanje granica
ja zelim ili ja ne zelim, ja iza ovoga stojim/ne stojim
ak si odlucila da idete u kucu onda to tako i djetetu treba reci.

ovo je zapravo nacin kako djeca govore ("necuuuuu" je pravi osobni govor)
ide iz "ja pozicije", pokazuje neki osjecaj, namjere, daje objasnjenja.... pomaze da ostanemo u kontaktu sa djetetom.

naizgled je ista recenica: "zelim da ides u kucu jer je vani hladno" i "treba se ici u kucu jer je hladno", al nije.

u prvoj jasno saljes poruku djetetu svoju zelju da ide u kucu jer je je vani hladno (izrazavas i brigu, svoje vidjenje hladnoce, svoje granice...dajes do znanja da si autoritet koji brine o djetetu)
u drugoj, djetetu nije jasno tko misli i zeli da ono ide u kucu i kome je hladno. i ostavlja puno vise "prostora za manipulaciju i igrice", nakon kojih od 1001 zasto zato roditelj popizdi i na kraju naredi: "idi u kucu".

u prvom slucaju su burne reakcije isto moguce (necuuuuu,nije mi hladno, ti nemas pojma), al je lakse na njih odgovoriti i ostati dosljedan.
stovise, dijete ce nam uvijek odgovoriti osobnim govorom (hocu ili necu), a mi ako smo u startu rekli osobno, onda cemo to osobno i braniti i lakse argumentirati, nego ako smo rekli opcenito, pa se krenemo izmotavati,pa davati argumente, pa nagovarati, ucjenjivati, svasta nesto.
naprosto, ponovis svoju misao, koju samo nadopunis djetetovim osjecajem: vidim da si ljut sto moras prekinuti igru, al ja mislim da je vani hladno i zelim da se ides igrati u kucu.
i tako 100 puta, jer ne uspjeva uvijek iz prve
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 13:20   #251
Evo me. Svekiji još uvijek imaju tu šibu i imat će je u kući jer jedino na taj način, kako kažu, mali posluša ako npr.nešto baci sa stola i neće odmah pokupit onda baka zaprijeti šibom i mali odmah reagira. Bilo je komentara ovdje zašto ne reagiram na njih vezano za šibu, jesam, jesam (jednom smo se sveki i ja gadno posvađale na njezina miješanja u sve) ali što ako njihov sin - moj suprug na šibu ne obraća pozornost i boli ga kuki i jer se boji suprostaviti roditeljima da ne dođe do svađe...ok, ovo je za drugu temu, uglavnom nitko od njih ne smatra da je to teror imati šibu niti će dijete tući tom šibom, već je ona ''nekakav'' jedini pokazatelj da će dijete poslušati. Ma najbolje odseliti od njih, ali to trenutno nije moguće. Mali inače ima odličan odnos s djedom i bakom, mali obožava ići kod njih, obožava igre s djedom i šetnje s bakom.
Stalno mi sveki veli; ''Nabavi i sebi šibu, ako mu sada ne postaviš granice imat ćete s njim kasnije problema!!?'' Mogu si zamislit takvu sliku-bili smo jednom u gostima gdje njihovo dijete skače po kauču, uglavnom radi stvari koje ne smije radit pa dobije batina od mame da bi ga na kraju zagrlila i rekla oprosti, oprosti...i dijete to opet ponavlja i opet sve u krug...dakle, tu nema granica i dijete je zločesto. Bitno je postaviti se da će dijete poslušati, ali evo spojit ću sve u jedno pa mi recite na koji način osim šibom i batinama, i vikanjem?
Moj mali je ušao u TT fazu i ponekad lagano izgubim živce, počeo je s time da sve hoće sam, ima stvari koje znam da hoće sam uraditi, tipa otvoriti vrata, skinuti jaknu, staviti kapu...ali sad je počeo s novim izazovima da mi nekad pukne film, pogotovo uz još jedno mlađe dijete. To je za temu ''Kratak razmak između dvoje djece'', ali help jer gubim strpljenje kako djetetu dokazati da nešto može/ne može

Zadnje uređivanje Woman Yoya : 14.03.2013. at 13:31.
Woman Yoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 13:57   #252
Quote:
Yoya girl kaže: Pogledaj post
Evo me. Svekiji još uvijek imaju tu šibu i imat će je u kući jer jedino na taj način, kako kažu, mali posluša ako npr.nešto baci sa stola i neće odmah pokupit onda baka zaprijeti šibom i mali odmah reagira. Bilo je komentara ovdje zašto ne reagiram na njih vezano za šibu, jesam, jesam (jednom smo se sveki i ja gadno posvađale na njezina miješanja u sve) ali što ako njihov sin - moj suprug na šibu ne obraća pozornost i boli ga kuki i jer se boji suprostaviti roditeljima da ne dođe do svađe...ok, ovo je za drugu temu, uglavnom nitko od njih ne smatra da je to teror imati šibu niti će dijete tući tom šibom, već je ona ''nekakav'' jedini pokazatelj da će dijete poslušati. Ma najbolje odseliti od njih, ali to trenutno nije moguće. Mali inače ima odličan odnos s djedom i bakom, mali obožava ići kod njih, obožava igre s djedom i šetnje s bakom.
Stalno mi sveki veli; ''Nabavi i sebi šibu, ako mu sada ne postaviš granice imat ćete s njim kasnije problema!!?'' Mogu si zamislit takvu sliku-bili smo jednom u gostima gdje njihovo dijete skače po kauču, uglavnom radi stvari koje ne smije radit pa dobije batina od mame da bi ga na kraju zagrlila i rekla oprosti, oprosti...i dijete to opet ponavlja i opet sve u krug...dakle, tu nema granica i dijete je zločesto. Bitno je postaviti se da će dijete poslušati, ali evo spojit ću sve u jedno pa mi recite na koji način osim šibom i batinama, i vikanjem?
Moj mali je ušao u TT fazu i ponekad lagano izgubim živce, počeo je s time da sve hoće sam, ima stvari koje znam da hoće sam uraditi, tipa otvoriti vrata, skinuti jaknu, staviti kapu...ali sad je počeo s novim izazovima da mi nekad pukne film, pogotovo uz još jedno mlađe dijete. To je za temu ''Kratak razmak između dvoje djece'', ali help jer gubim strpljenje kako djetetu dokazati da nešto može/ne može
a šta će biti kad jednom dijete dovoljno poraste i skuži da je šiba prijetnja i odluči ne poslušati...?
hoće li onda tvoji svekiji tu šibu i upotrijebiti?
osim batina, šiba i vikanja, postoji i razgovor, primjer, objašnjavanje, objašnjavanje, objašnjavanje..
a to zahtijeva strpljenje i volju..
ne znam, ja bih golim rukama zadavila onoga tko mom djetetu prijeti šibom, ne znam na temelju čega tvoji svekiji imaju takvu "moć"....
bez obzira na muža, ja im to ne bih dozvolila. dijete se ne odgaja batinama...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 14:33   #253
Quote:
Yoya girl kaže: Pogledaj post
Moj mali je ušao u TT fazu i ponekad lagano izgubim živce, počeo je s time da sve hoće sam, ima stvari koje znam da hoće sam uraditi, tipa otvoriti vrata, skinuti jaknu, staviti kapu...ali sad je počeo s novim izazovima da mi nekad pukne film, pogotovo uz još jedno mlađe dijete. To je za temu ''Kratak razmak između dvoje djece'', ali help jer gubim strpljenje kako djetetu dokazati da nešto može/ne može
kužim da gubiš živce, ali nije dijete za to krivo.
daj mu da radi sve što vas direktno ne ugrožava.
iz svog iskustva skužila sam da dijete izrazito dobro reagira kad ga se sa strpljenjem tretira. dozvoli mu da pokuša. ne vidim što postižeš kad mu nešto ne daš. ni dugoročno ni kratkoročno nema koristi. kratkoročno ćeš dobiti otpor i plač. i kidanje živaca. a dugoročno oni se osjećaju jako važni kad nešto sami mogu ili pokušaju. pridobijaš njihovo povjerenje (bar imam taj filing) npr kad svojoj dam da otvori ladicu u kojoj stoje ulja i octovi uz napomenu da jako pazi da se ne prolije ili razbije. tad pomno uzme bocu i pažljivo je vrati na mjesto sva važna kako sam joj tako povjerljiv zadatak dala/dozvolila.
to mi se uza sav rizik čak čini lakše nego da joj vječno branim otvaranje te ladice il zaključavam.. možda glup primjer. al to je ona kategorija koja nije ni "opasno" a nije ni da je skroz dozvoljeno igrati se time. ali može vidjeti i mora biti pažljiva.

odgoj temeljen na strahu i autoritetu ne vodi ka partnerskom odnosu. mislim da su ta djeca više inatljiva i da su posebno opasna kasnije kad postanu malo veća i pametnija.

imam baš primjer u bliskoj okolini. samohrana mama jedne curice živi kod svojih autoritativnih roditelja i o njima ovisi (financijski, egzistencijalno, logistički) i ona pokušava odgajati svoje dijete ali ne, ovi njeni starci je poklapaju, nameću se, miješaju ..dijete ne zna tu tko je glavni. ovi imaju i svoje principe kažnjavanja, ne/odobravaju ono što mama dopušta/brani. i mala lijepo sad kad je već veća (7-8g) da znate kako samo je naučila izmanipulirati i iskoristiti takvu situaciju. sad više nitko ne može s njom na kraj. +kako nema tatu, tu su počele i ucjene, pasivna agresija, nabijanje krivnje zašto je tome tako, i kako je ona jadna i onda igta na kartu sažaljenja da dobije nešto

moje skromno mišljenje je da ako ste ikiako u stanju da se prvo ti i muž dogovorite oko bitnih stvari koje se tiču odgoja. a onda i da porazgovarate sa roditeljima. baš zato da djetetu ne šaljete dvosmislene poruke i da se to sve ne okrene protiv vas.


cure su već napisale -kako će to dijete znati da će ga roditelj štititi od nekog tko mu prijeti, tko mu nanosi strah, bol. ako se uvjerio da neće.

btw misliš da neće mali već za godinu-2 skužiti da neki njegovi potezi izazivaju svađe i diskusije na relaciji roditelji-djed/baka? pa kad krene namjerno kuhati kavgu: baka baka, mama je rekla da ti to ne radiš kako treba..xyz
il tebi tuži dedu da ga je istukao, a zapravo nije .. itd
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 14.03.2013. at 14:38.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 15:06   #254
Quote:
Yoya girl kaže: Pogledaj post
Evo me. Svekiji još uvijek imaju tu šibu i imat će je u kući jer jedino na taj način, kako kažu, mali posluša ako npr.nešto baci sa stola i neće odmah pokupit onda baka zaprijeti šibom i mali odmah reagira. Bilo je komentara ovdje zašto ne reagiram na njih vezano za šibu, jesam, jesam (jednom smo se sveki i ja gadno posvađale na njezina miješanja u sve) ali što ako njihov sin - moj suprug na šibu ne obraća pozornost i boli ga kuki i jer se boji suprostaviti roditeljima da ne dođe do svađe...ok, ovo je za drugu temu, uglavnom nitko od njih ne smatra da je to teror imati šibu niti će dijete tući tom šibom, već je ona ''nekakav'' jedini pokazatelj da će dijete poslušati. Ma najbolje odseliti od njih, ali to trenutno nije moguće. Mali inače ima odličan odnos s djedom i bakom, mali obožava ići kod njih, obožava igre s djedom i šetnje s bakom.
Stalno mi sveki veli; ''Nabavi i sebi šibu, ako mu sada ne postaviš granice imat ćete s njim kasnije problema!!?'' Mogu si zamislit takvu sliku-bili smo jednom u gostima gdje njihovo dijete skače po kauču, uglavnom radi stvari koje ne smije radit pa dobije batina od mame da bi ga na kraju zagrlila i rekla oprosti, oprosti...i dijete to opet ponavlja i opet sve u krug...dakle, tu nema granica i dijete je zločesto. Bitno je postaviti se da će dijete poslušati, ali evo spojit ću sve u jedno pa mi recite na koji način osim šibom i batinama, i vikanjem?
Moj mali je ušao u TT fazu i ponekad lagano izgubim živce, počeo je s time da sve hoće sam, ima stvari koje znam da hoće sam uraditi, tipa otvoriti vrata, skinuti jaknu, staviti kapu...ali sad je počeo s novim izazovima da mi nekad pukne film, pogotovo uz još jedno mlađe dijete. To je za temu ''Kratak razmak između dvoje djece'', ali help jer gubim strpljenje kako djetetu dokazati da nešto može/ne može
ma svaka tebi čast na tvojim živcima, ja bi ih majke mi zadavila sve troje da mojem djetetu šibom prijete. ne bi je više nikad niko od njih vidio!

odi tamo uzmi im tu šibu i reci im da im ne padne uopće napamet nabavljati novu jer češ se iseliti momentalno sa djetetom!
ako nemaš kuda, dođi k meni!!!
vedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 15:23   #255
Quote:
Yoya girl kaže: Pogledaj post
Evo me. Svekiji još uvijek imaju tu šibu i imat će je u kući jer jedino na taj način, kako kažu, mali posluša ako npr.nešto baci sa stola i neće odmah pokupit onda baka zaprijeti šibom i mali odmah reagira. Bilo je komentara ovdje zašto ne reagiram na njih vezano za šibu, jesam, jesam (jednom smo se sveki i ja gadno posvađale na njezina miješanja u sve) ali što ako njihov sin - moj suprug na šibu ne obraća pozornost i boli ga kuki i jer se boji suprostaviti roditeljima da ne dođe do svađe...ok, ovo je za drugu temu, uglavnom nitko od njih ne smatra da je to teror imati šibu niti će dijete tući tom šibom, već je ona ''nekakav'' jedini pokazatelj da će dijete poslušati. Ma najbolje odseliti od njih, ali to trenutno nije moguće. Mali inače ima odličan odnos s djedom i bakom, mali obožava ići kod njih, obožava igre s djedom i šetnje s bakom.
Stalno mi sveki veli; ''Nabavi i sebi šibu, ako mu sada ne postaviš granice imat ćete s njim kasnije problema!!?'' Mogu si zamislit takvu sliku-bili smo jednom u gostima gdje njihovo dijete skače po kauču, uglavnom radi stvari koje ne smije radit pa dobije batina od mame da bi ga na kraju zagrlila i rekla oprosti, oprosti...i dijete to opet ponavlja i opet sve u krug...dakle, tu nema granica i dijete je zločesto. Bitno je postaviti se da će dijete poslušati, ali evo spojit ću sve u jedno pa mi recite na koji način osim šibom i batinama, i vikanjem?
Moj mali je ušao u TT fazu i ponekad lagano izgubim živce, počeo je s time da sve hoće sam, ima stvari koje znam da hoće sam uraditi, tipa otvoriti vrata, skinuti jaknu, staviti kapu...ali sad je počeo s novim izazovima da mi nekad pukne film, pogotovo uz još jedno mlađe dijete. To je za temu ''Kratak razmak između dvoje djece'', ali help jer gubim strpljenje kako djetetu dokazati da nešto može/ne može
Malo jesi u nezavidnoj poziciji jer su to njegovi roditelji i živiš s njima, ali moraš se izboriti. Dobro bi bilo da to raščistiš s mužem i neka se postavi (natjeraj ga ako treba). I što ako dođe do svađe? Pa neće oni donositi sve vaše odluke da se ne biste posvađali.
Gala is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 15:33   #256
Quote:
Gala kaže: Pogledaj post
Malo jesi u nezavidnoj poziciji jer su to njegovi roditelji i živiš s njima, ali moraš se izboriti.
Ne samo da žive skupa, nego očito im pomažu. Čuvaju dijete (povremeno). I automatski se smatraju ravnopravni roditeljima.
Pa ajd sad ti se suprostavi

Al to nije i neće biti jedino što će sugerirati. Ovakvim startom zagarantirano vam je miješanje u roditeljske odluke do daljnjeg (dok ste pod njihovom ingerencijom).
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 15:44   #257
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
kužim da gubiš živce, ali nije dijete za to krivo.
daj mu da radi sve što vas direktno ne ugrožava.

iz svog iskustva skužila sam da dijete izrazito dobro reagira kad ga se sa strpljenjem tretira. dozvoli mu da pokuša. ne vidim što postižeš kad mu nešto ne daš. ni dugoročno ni kratkoročno nema koristi. kratkoročno ćeš dobiti otpor i plač. i kidanje živaca....
Sve ovo mogu samo potpisati,posebno ovo boldano..Ja sam i sama ovdje pisala,pitala neke stvari.Imam curicu od 13 mjeseci,koja je jaaako radoznala i sve hoce probati,dirnuti..U pocetku sam govorila NE,i dalje govorim NE za stvari koje su potencijalno opasne a ne mogu ih bas skloniti.Ali stvari koje nisu opasne sam joj odlucila dati da proba,da zadovolji svoju znatizelju..I kuc-kuc ,za sada pali
Npr.,u kuci imamo jako puno cvijeca,sobnog bilja.Najprije sam sve maknula, jer je naravno kopanje zemlje sa rucicama bilo super-zanimljivo.Onda sam jedan dan vratila jednu veliku biljku i krenula je dirati i kopati.Onda sam joj ja dosla, rekla da moze pomirisati,podragati.To joj je isto spica I nemamo vise problema.Tu i tamo dodje do biljke,kaze sama sebi NE , onda joj ja kazem da cemo pomirisati i da nam je to lijepi ukras..
Ima takvih primjera jako puno i kao sto sam rekla,za sada funkcionira relativno ok..
Uglavnom, strpljenja,strpljenja,strpljenja...
A sto se sibe tice,nije vrijedno uopce komentara..Ja samo znam da si ti mama tom deckicu,i za Boga,valjda tvoje rijeci nesto znace..I da,pod hitno sa muzem dogovoriti sto je a sto nije primjereno ponasanje prema vasem djetetu..
__________________
L.D.M.
Olivera25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 15:44   #258
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Ne samo da žive skupa, nego očito im pomažu. Čuvaju dijete (povremeno). I automatski se smatraju ravnopravni roditeljima.
Pa ajd sad ti se suprostavi

Al to nije i neće biti jedino što će sugerirati. Ovakvim startom zagarantirano vam je miješanje u roditeljske odluke do daljnjeg (dok ste pod njihovom ingerencijom).
pa mislim da je jako jako vazno da se suprotstavi i to svaki put pred djetetom. ako vec ne moze bolje od toga, neka dijete barem zna da je mama protiv toga i da postoji netko ko misli da to nije uredu i da niej zavrijedio udarac nikad pa ni tada.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 13:25   #259
mislim da je tu najveći problem yayin muž koji ne vidi problem u šibi. možda je nikad neće upotrijebiti ali njemu je ok, jer su se tako prije djeca odgajala. moj je isto stava da je batina iz raja izašla (govorimo o pec, pec po guzi ili rukicama, nikakvo premlačivanje).
mislim da bi i ja imala istih problema ali srećom svekrva mi se baš i ne miša u posa a svekru je svaka nepodopština djece smiješna (jer je na brodu pa unučad i ne vidi jako dugo).
yaya, prvo se moraš dogovoriti sa svojim mužem o odgoju djece, a onda ići dalje u razradu problema.
a što su spomenile cure, razgovor i objašnjavanje... ja objašnjavam svoj dečku od 4 mj da mama mora iči raditi papati pa nekad, stane plakati. kao da me razumi a čini mi se dok ja njemu to govorim da sam već mogla napraviti i nahraniti ga...
__________________
31.10.2012. <3
iva_4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 16:49   #260
ja stvarno ne kužim kakav je problem pokušati razumjeti vlastitu djecu i pokušati unaprijediti sebe.

ali recimo odlučiš nabaviti psa. 90% odgovornih vlasnika će se educirati, informirati o psima, dresuri, držanju, zdravlju...psećoj psihologiji ako se te riječ primjenjuje i na ljubimce.
pokušati ćeš razumjeti njegove potrebe i nastojati čim više ih ispunjavati.

ja stvarno ništa nisam znala i ne vidim kako bi mogla znati da nisam nekog vraga pročitala o tome kako se ponaša npr 8mjesečna beba (separacijski strah). da nisam pročitala da je to sasvim normalno i da će proći i koja je pozadina priče tj razlog (dijete počinje shvaćati da je ono zasebna jedinka i odvojena od primarnog roditelja a do nekidan je mislilo da smo ja i beba jedno , pa je prestravljen tom spoznajom. ajme kako debilno zvuče ove moje nestručne interpretacije ) mislila bi da mi je dijete vrag ušo i da vraga treba istjerati.

naročito uz sugestije okoline: neka se navikne, pusti nek se dere, e pa nego što nego da poslije se ne možeš popišati bez nje.

ili ovo sa toddlerima. ne bi pojma imala o njihovoj egocentričnosti (ne kao trajna karakterna osobina nego privremena potpuna nesposobnost da sagledaju stvar iz tuđeg kuta, oni samo znaju za sebe i zadovoljenje svojih potreba i da je to sasvim normalna razvojna faza koja traži puno strpljenja), ne bi znala što je u pozadini razlog tantruma.
valjda bi rekla: jbt na koga si tako divlja. kakvo je to ponašanje, pec-pec po prstima, šut u kut dok se ne dovedeš u red.
a njihovo omiljeno "iskušavanje granica" bi tumačila kao čistu zločestoću koje treba sanirati dok je još na vrijeme.
ne bi uopće razmišljala koje poruke šaljem svojim postupcima, riječima.

pa falabogu na internetu i dostupnosti informacija

možda ti, yoya, jednostavno zbog neimanja živaca ne daš mu hrpu stvari koje bi on htio i svako malo dolazi do incidenata. znam po sebi da kad sam imalo živčana da to vodi ka raspadu sistema. jer užasno loše reagira na moje (ne)raspoloženje. i užasno dobro reagira na lijep i smiren pristup, mekše "ne". dok moje nervozno "ne" prouzroči pravu nevolju

zamišljam kako bi u ovaj pristup koji vodi razvijanju pozitivnog odnosa ukomponirala fizičko kažnjavanje i ne uspijevam nikako. kako bi objasnila da je to mjera koja se primjenjuje ako me ne sluša. kako bi odlučila kad je situacija za tući, a kad za objasniti. (i eto ti nedosljednosti ) što bi time poručila (da je nasilje prihvatljivo). i do kad bi to bio način kojim bi postizala disciplinu (dok ne postane jače, spretnije, lukavije od mene). a što nakon tog? prvo ruka pa šiba pa remen pa pajser?

a iva_4, njima malima je dobro pričati jer oni čitaju govor tijela, ton glasa, mimiku lica i to ih smiruje. (osim toga ioanko vole obraćanje, živi govor) iako ne kuže baš koje je objašnjenje.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 15.03.2013. at 16:56.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:07.