Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2014., 10:05   #961
Smile

Quote:
CEBELICA kaže: Pogledaj post
Ja ne znam tocno sto ima sve u Hrvatskoj, ali u Kanadi se ne mozes useliti u drugi stan ili u zgradu kao najmoprimac, a da te nije pitao za broj telefona od prijasnjeg najmodavca, kojeg ce nazvati i pitati o tebi kakav si bio. Sve i da se niste bas nasli, gazda nece reci nista vise osim da li si radio neku stetu i placao uredno.Mozete to napraviti, jer ako vam ne zele dati kontakt s bivsima, ne treba vam, jer vjerojatno ima razlog.

Osim toga ima sluzba koja za neku sitnu clanarinu radi kretnu sposobnost, zaposljenje da li ga ima, kriminal rakord. To ako ne postoji, definitivno treba napravit.
Sve je to super ali kod nas toga jos nema nazalost. I uostalom ova drzava je puna ljudi koji zive na zaobilazenju pravila tak da ni to nebih dugo trajalo kod nas.
domaczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2014., 15:56   #962
I uostalom ova drzava je puna ljudi koji zive na zaobilazenju pravila tak da ni to ne bi dugo trajalo kod nas.

Ne biste trebali se toliko okrivljavati, prilika cini od covjeka ponekad I necovjeka, ali ne kod svih. Ako posteni ne naprave nesto, onda ce neposteni vladati. Vjerujte, ima i ovdje onih koji svojim frendoviva daju broj telefona kao to mu je bio gazda. Ali zaista ih je malo, jer se zna da ce mozda se provjeriti kroz agenciju. Ti moras dati dozvolu pismenu, sve generalije o sebi, da bi gazda pitao za tebe kroz agenciju kako novcano ili krivicno stojis. Kad ne placas gazda te prijavi agenciji i tvoj boravak u tudoj kuci je zavrsen. Zato se to ne dogada cesto, mada i dalje ima onih koji izgube posao, pa ne mogu vracati, a zakon ga do neke mjere stiti. Razgovorom se to dogovori i nema ljutnje. To sto se u Hrv. zaobilaze zakoni je stara shema po kojoj se covjek stitio, jer je znao da nema suradnje okoline ni drzavnog aparata. Ne zato sto su zli. Pravi kriminalac je kreativan i inteligentan, samo sto koriste za lose stvari. Ako ga se ne podrzava i ako ga se raskrinka nece se dalje taj trend siriti.
Danas zakljucujem da bi to prestalo kad biste se vise udruzivali na bazi nekih interesa i zajednicki rjesavali. To vam nitko ne brani, a bili biste jaci. Ne morate otkrivati toplu vodu, sve ima vec vani, pa kopirajte njihove ideje. Ako ste stalno u negativi imas i negativni rezultat.
Malo me, moram priznati, zabrinulo kad sam citala ovdje na forumu kako neki naprave prekrsaj i pitaju otvoreno kako se izvuci, pa ne platiti, kako da li policajac smije njemu nesto traziti...totalno bez srama. Ljudi mu cak govore sto su mu opcije! Zasto takve podrzavate i pomazete? Pomazite postene pa cete postene dobiti i u politici. Ljudi dolje, izmedu sebe grade atmosferu, pa se ona preslikava na glavonje. Neki vec u startu misle da policajac je nesto negativno i od njega se treba skrivati, dok u isto vrijeme se zale sto im se ne pomaze. Pa i on je covjek, ako osjeca da ga se mrzi i da njegov posao nije pozeljan, i tako svaki dan s tim osjecajem, naravno da ce i on skakat na svaku sitnicu. Ne kazem da nema zlouptreba polozaja, ali postoje mehanizmi gdje se i tome stane na rep. Grijesite ako mislite da je svaki panda takav. Mnogi od njih odu u to zanimanje jer takoder, kao i vi, ima zelju rijesiti se oloskog ponasanja.
Ma bas mi je neugodnjak, kao da drzim prodike, ja sad tu nesto pametujem, ali strasno mi je tesko kad sve to citam i kad vidim kako se i dalje mucite, ja se ne bih snasla u tom kaosu. Vec sam onda mislila da cu poludjeti, ali nakon 15 godina, da se nis nije promijenilo na bolje...strasno.
CEBELICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2014., 22:18   #963
Quote:
domaczg kaže: Pogledaj post
Ako vlasnicu ne smiriš i ne uvjeriš da ne diže cijenu morat ćes nažalost. Prva stvar je da bi plaćala veću ili manju najamninu moraju se složiti oba dvije strane a i da se složi mora se napraviti aneks u kojem bi se trebalo navesti izmjene za već postojeći ugovor. S druge strane i ti ako imaš klauzulu gdje stoji da će Vlasnik napraviti sve investicije u stanu kako bih ti omogućio boravak u njemu možeš zahtijevati da se trenutno stanje popravi kako bih stan se mogao uredno koristiti. To je nešto ukratko jer neznam kakav ugovor imate.
plaćam povišenu sad, ništa se nije radilo kako mogu zahtjevati da se sredi stan? nema šanse da će na to pristati jer je skupo, a ovako mene izrabljuje jer joj nitko ne bi plaćao toliko za stan koji prokišnjava
ne znam kakav je ugovor, tamo samo stoji od kad do kad se plaća najamnina, koja je površina/koliko soba, i da stan mora bit u stanju u kakvom je iznajmljen, al to što je sad u lošijem stanju je njen problem jer je prikrila realno stanje (vlagu) :/ ne znam zašto kod nas ne postoje nikakvi zakoni za to, i da se stan s vlagom ne smije iznajmljivati...
Dotty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 01:49   #964
Quote:
Dotty kaže: Pogledaj post
plaćam povišenu sad, ništa se nije radilo kako mogu zahtjevati da se sredi stan? nema šanse da će na to pristati jer je skupo, a ovako mene izrabljuje jer joj nitko ne bi plaćao toliko za stan koji prokišnjava
ne znam kakav je ugovor, tamo samo stoji od kad do kad se plaća najamnina, koja je površina/koliko soba, i da stan mora bit u stanju u kakvom je iznajmljen, al to što je sad u lošijem stanju je njen problem jer je prikrila realno stanje (vlagu) :/ ne znam zašto kod nas ne postoje nikakvi zakoni za to, i da se stan s vlagom ne smije iznajmljivati...
Hm.. prva greska je to da si prihvatila veću najamninu. Isto tako kao što sam ti naveo ranije da moraš imati klauzulu u ugovoru da Najmodavac je dužan napraviti sve investicije kako bih stan održao u normalnom stanju a to se smatra da napravi sve investicije pogodovane oštečenjima strukture nekretnine. isto tako pazi idući put šta potpisujes moraš znati svaki članak inaće prolaziš ovako kao što prolaziš. Sve ostalo na što se pozivaš kao na neki zakon ne postoji već ugovor o najmu projicira sve što je dogovoreno odnosno da točnije se izrazim imaš donesen ugovor o najmu koji se odnosi na sve nastale probleme iz tvoje situacije. Još jednom naglašavam kada se radi najam stana neka se radi takav ugovor u kojem možete navesti sve moguće klauzule iz zakona o najmu kako bih štitila sebe ali i najmodavca tj. vlasnika. nezz...pokušaj smiriti najmodavca bilo kako inace jbg uskoro ces morati prihvati sve zahtjeve sa njezine strane ili ćeš se morati iseliti. U svakom slučaju ako mogu kao pomoći slobodno se javi ovdje.
domaczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 19:42   #965
Quote:
domaczg kaže: Pogledaj post
Hm.. prva greska je to da si prihvatila veću najamninu.
a jebiga, nisam mogla na ulicu nisam znala kako ugovor mora izgledati.

ništa, tražim drugi stan, iako mi se jako nezgodno selit sad.

hvala na pomoći
Dotty is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 11:02   #966
Savjet oko ugovora o najmu stana

Molio bi pravni savjet oko ugovora o najmu stana.

Postanari smo zadnjih 7 godina. S vlasnikom stana sklopili smo ugovor o najmu na rok od 2 godine, kojeg smo potpisali, ali nismo ga nigdje ovjerili, posto je najmodavac skrtac i nije htio ovjeru platiti kod javnog biljeznika.
Dakle, najmodavac nam iznajmljuje stan na crno, t.j. ne placa porez.
Ugovor je nakon te 2 godine istekao (2008.) i nismo ga obnavljali, jer je sve kasnije islo na osnovu povjerenja.

Trenutna situacija je takva da se za mjesec dana zelimo iseliti iz tog stana.
Mi smo ga o selidbi korektno obavijestili 1 mjesec prije, a selidbu nam sada najmodavac zeli osporiti jer kako kaze, "otkazni rok je tri mjeseca prema zakonu o najmu".

U ugovoru kojeg smo sklopili nigdje ne pise koliki je otkazni rok, vec nam je samo usmeno napomenuo prilikom useljenja da je otkazni rok 3 mjeseca.
Najmodavac ima polog kod sebe u visini jedne (1) stanarine, za kojeg sumnjam da ce nam vratiti, a sada nam zeli naplatiti jos dodatne dvije (2) stanarine pod otkazni rok od 3mj.

Nize je jedan clanak iz ugovora kojeg je najmodavac sastavio.
Quote:
Ovaj ugovor sklapa se na vrijeme od dvije godine i prestaje vaziti ako ga stranke sporazumno ne produze -30.11.2008
Ono sto mene ovdje zanima, da li se najmodavac moze pozivati na bilo koju tocku ugovora, ako u njemu pise da ugovor prestaje vaziti ako ga stranke ne produze?

Prema meni, ugovor je istekao i sve tocke tog ugovora vise ne vrijede.

Takodjer, smije li se najmodavac pozivati na zakon o najmu ukoliko taj isti zakon istovremeno krsi ne placajuci porez?

Hvala!
berm is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 21:10   #967
ako se ugovor pismeno ne produži, a stanje ostaje isto, smatra se da se slažete i ostaju vrijediti ista pravila ...

članak 25. Zakona o najmu stanova

plaćanje ili ne poreza nije vezano uz taj zakon,ali nebitno je
možete ga prijaviti poreznoj, on će ići u postupak,ali to vas ne oslobađa vašeg dijela
ako drugačije nije navedeno, po zakonu je minimalno 3 mjeseca prije potrebno obavjestiti i to pismeno
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 23:33   #968
Solemnizacija ugovora o najmu stana

Htjela bih pitati ako netko zna, da li se solemnizacija tice samo ovrhe kod podstanara ako ne placaju ili je to i lakši način da ih se iseli ako ne placaju? Neznam kako to funkcionira u praksi, jer nije mi toliko bitan segment ovrhe, vec mi je bitnije da se ne trebam vuci dugo po sudovima dok oni odbijaju izaći i nabijaju račune? Također ako imate neke smjernice koje je dobro staviti u ugovor za najam stana molim Vas da ih napišete, hvala
andrea1988z is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 10:03   #969
Pozdrav svima,

po prvi put u životu idem u podstanare, pa me zanima što je s prijavom za povrat poreza - jedni mi kažu da je to država ukinula krajem 2012.godine dok drugi kažu da to i dalje vrijedi?! Ima li netko informaciju iz prve ruke? Dogovorio sam s vlasnicom stana da će nas uredno prijaviti na poreznu i plaćati svoj mjesečni dio.

Unaprijed hvala!
un1c0rn2k1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 00:54   #970
Da li moram biti u radnom odnosu ako želim unajmiti stan?
Solna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 22:33   #971
ne
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 08:25   #972
Najam stana početkom rujna

Pozdrav, par kratkih pitanja za znalce ovdje :
Q1) jel ima netko primjer ugovora za najam
Q2) koja je ukratko procedura : ugovor, javni bilježnik, žiro račun, režije, porezna, MUP i sl.

Hvala puno
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 11:25   #973
ugovor u narodnim novinama kupiš,onda skupa sa drugom osobom(najmodavcemili najmoprimcem) kod javnog bilježnika,ovjera cca 80 kuna ,znači original i kopija ,kako kome,i sa tim prijava u mup i to sada može sam najmoprimac napraviti
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 13:51   #974
Quote:
germa-klen kaže: Pogledaj post
ugovor u narodnim novinama kupiš,onda skupa sa drugom osobom(najmodavcemili najmoprimcem) kod javnog bilježnika,ovjera cca 80 kuna ,znači original i kopija ,kako kome,i sa tim prijava u mup i to sada može sam najmoprimac napraviti
Thnx...A kako mogu za tipa koji unajmljuje taj moj stan srediti legalno da plaća parking (poradi tog najma stana) po ZG zonama - jeftinija varijanta (vlasnik, najam i sl.)
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 14:08   #975
Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post
Thnx...A kako mogu za tipa koji unajmljuje taj moj stan srediti legalno da plaća parking (poradi tog najma stana) po ZG zonama - jeftinija varijanta (vlasnik, najam i sl.)
Nemam energetski certifikat...jel to treba obavezno?
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 13:10   #976
energetski certifikat ti za sada nije obveza a parking rijesi najmoprimac sa prijavom na novu adresu (bilo boravista ili prebivalista).
procedura: 1.sklopis ugovor o najmu (koj si ti sastavio ili ima standardizirani u narodnim novinama) sa najmoprimcem
2.ugovor mozes ili ne moras ovjeriti kod javnog biljeznika. javni biljeznik samo ovjerava potpise i ne garantira za nista osim da ce ti uzeti 80 kn. on ajmo reci potvrdjuje da je iza tog potpisa osoba koja je to potpisala. moze se i bez javnog biljeznika no u slucaju spora potrebno je dodatno dokazivanje da je potpisana osoba u ugovoru stvarno ta osoba.
3.sa potpisanim ugovoro o najmu najmodavac odlazi u poreznu upravu i prijavljuje da ce a temelju potpisanog ugovora o najmu primati dodatni prihod na koji ce dodatno platiti porez i prirez. nakon prijave na poreznoj, porezna uprava ce mjesecno slati uplatnice za placanje poreza i prireza.
4.najmoprimac ako zeli zivjeti na novoj adresi moze ili ne mora prijaviti svoje boraviste/prebivaliste u policiji. ako ima ovjeren ugovor o najmu kod javnog biljeznika, prijaviti s moze sam, no ako nema ovjeren ugovor prijavu mora izvrsiti sa vlasnikom nekretnine.
ako najmoprimac nece zivjeti na novoj adresi ne prijavljuje nista policiji.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 14:27   #977
Smile

Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
energetski certifikat ti za sada nije obveza a parking rijesi najmoprimac sa prijavom na novu adresu (bilo boravista ili prebivalista).
procedura: 1.sklopis ugovor o najmu (koj si ti sastavio ili ima standardizirani u narodnim novinama) sa najmoprimcem
2.ugovor mozes ili ne moras ovjeriti kod javnog biljeznika. javni biljeznik samo ovjerava potpise i ne garantira za nista osim da ce ti uzeti 80 kn. on ajmo reci potvrdjuje da je iza tog potpisa osoba koja je to potpisala. moze se i bez javnog biljeznika no u slucaju spora potrebno je dodatno dokazivanje da je potpisana osoba u ugovoru stvarno ta osoba.
3.sa potpisanim ugovoro o najmu najmodavac odlazi u poreznu upravu i prijavljuje da ce a temelju potpisanog ugovora o najmu primati dodatni prihod na koji ce dodatno platiti porez i prirez. nakon prijave na poreznoj, porezna uprava ce mjesecno slati uplatnice za placanje poreza i prireza.
4.najmoprimac ako zeli zivjeti na novoj adresi moze ili ne mora prijaviti svoje boraviste/prebivaliste u policiji. ako ima ovjeren ugovor o najmu kod javnog biljeznika, prijaviti s moze sam, no ako nema ovjeren ugovor prijavu mora izvrsiti sa vlasnikom nekretnine.
ako najmoprimac nece zivjeti na novoj adresi ne prijavljuje nista policiji.
hvala puno
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 14:25   #978
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
energetski certifikat ti za sada nije obveza a parking rijesi najmoprimac sa prijavom na novu adresu (bilo boravista ili prebivalista).
procedura: 1.sklopis ugovor o najmu (koj si ti sastavio ili ima standardizirani u narodnim novinama) sa najmoprimcem
2.ugovor mozes ili ne moras ovjeriti kod javnog biljeznika. javni biljeznik samo ovjerava potpise i ne garantira za nista osim da ce ti uzeti 80 kn. on ajmo reci potvrdjuje da je iza tog potpisa osoba koja je to potpisala. moze se i bez javnog biljeznika no u slucaju spora potrebno je dodatno dokazivanje da je potpisana osoba u ugovoru stvarno ta osoba.
3.sa potpisanim ugovoro o najmu najmodavac odlazi u poreznu upravu i prijavljuje da ce a temelju potpisanog ugovora o najmu primati dodatni prihod na koji ce dodatno platiti porez i prirez. nakon prijave na poreznoj, porezna uprava ce mjesecno slati uplatnice za placanje poreza i prireza.
4.najmoprimac ako zeli zivjeti na novoj adresi moze ili ne mora prijaviti svoje boraviste/prebivaliste u policiji. ako ima ovjeren ugovor o najmu kod javnog biljeznika, prijaviti s moze sam, no ako nema ovjeren ugovor prijavu mora izvrsiti sa vlasnikom nekretnine.
ako najmoprimac nece zivjeti na novoj adresi ne prijavljuje nista policiji.
Mene je ovo isto zanimalo, ali vidim u Zakonu o najmu stanova sljedeće:
Članak 26, "Najmodavac je dužan ugovor o najmu stana kao i sve promjene glede visine najamnine dostaviti upravnom odjelu jedinice lokalne samouprave, odnosno Grada Zagreba te nadležnoj poreznoj upravi".
O kojoj se to jedinici" radi? Ispada da postoji osim policije i porezne još jedan subjekt u cijeloj priči.
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 15:18   #979
Quote:
revelator kaže: Pogledaj post
Mene je ovo isto zanimalo, ali vidim u Zakonu o najmu stanova sljedeće:
Članak 26, "Najmodavac je dužan ugovor o najmu stana kao i sve promjene glede visine najamnine dostaviti upravnom odjelu jedinice lokalne samouprave, odnosno Grada Zagreba te nadležnoj poreznoj upravi".
O kojoj se to jedinici" radi? Ispada da postoji osim policije i porezne još jedan subjekt u cijeloj priči.
ne. 'upravni odjel jedinice lokalne samouprave grada Zagreba' = policija u Petrinjskoj.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 17:21   #980
Hvala. Još jedno pitanje - ovlastio bih svoju mamu da iznajmljuje moj stan. Da može potpisati ugovor s podstanarom i uzimati stanarinu, te da može mijenjati režije - npr. ako podstanar želi isključiti fiksni telefon ili uzeti internet brži.

Hoće li t-com i slični uvažiti takvu punomoć? Hoće li tražiti da bude ovjerena kod bilježnika?
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:30.