Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2007., 09:47   #41
Uzvišeni Allah kaže: "Robovi moji, Ja sam Sebi zabranio nasilje, i vama sam ga učinio zabranjenim, pa ne činite jedni drugima nepravdu. Robovi Moji, svi ste vi zalutali osim onoga koga Ja uputim, pa tražite da vas uputim i Ja ću vas uputiti. Robovi Moji, svi ste vi gladni osim onoga koga Ja nahranim pa tražite da vas nahranim i Ja ću vas nahraniti. Robovi Moji, svi ste vi neodjeveni osim onoga koga Ja odjenem, pa tražite da vas odjenem i Ja ću vas odjenuti. Robovi Moji, vi griješite i noću i danju, a Ja sve grijehe opraštam pa tražite da vam oprostim. Robovi Moji, vi nikada ne možete doći do onoga što bi Meni štetu nanijelo pa da Mi naštetite; niti možete doći do onoga što bi Meni koristilo pa da Mi koristite. Robovi Moji, kada bi svi vi, i prvi i zadnji, i ljudi i džini, imali srce najpobožnijeg čovjeka, to ništa ne bi povećalo Moju vlast. Robovi Moji, kada biste se svi vi, i prvi i zadnji, i ljudi i džini, sakupili na jedno mjesto, pa Mi svi uputili molbe i Ja udovoljio svačijoj molbi, to ne bi umanjilo Moju vlast ni koliko se umanji more kada se u njega zamoči igla. Robovi Moji, sve je do vaših djela koja vam Ja zapisujem, a potom ću vam za njih dati odgovarajuću naknadu. Pa ko zatekne dobro neka zahvali Allahu, a ko zatekne loše neka kori samoga sebe."

(kudsi-hadis)
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 11:55   #42
@sarmantan_sarlatan, da te Allah nagradi!
Quote:
Halveti kaže: Pogledaj post
Odmara dusu ali ne kvantitetom vec kvalitetom. Sam sebi spamas temu postirajuci previse ajeta i hadisa.
Tebi ako ajeti i hadisi nisu kvalitet nego kvantitet, ja tu nista ne mogu!! Svaki musliman zna da je bolje ijedan kur'anski ajet nego pola Mesnevija, zar ne???
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 11:56   #43
Aiša, radijellahu anha, pripovijeda da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, rekao:
- Ko nepravedno prisvoji koliko jedan pedalj zemlje, biće mu stavljena omča oko vrata od sedam Zemalja (na Sudnjem danu). (Buharija i Muslim)
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 11:56   #44
Ebu Seid el Hudri, radijallahu anhu, prenosi od Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve selleme, slijedeće:
- Čuvajte se sjedenja po putevima! (u drugoj predaji stoji) pokraj puteva.
- Mi to moramo, jer se tu sastajemo i. razgovaramo - rekoše prisutni.
- Ako već hoćete da se tamo sastajete, onda se odužite prema putevima, tj. podajte im ono što im pripada! - dodade Poslanik.
- A kakva su to prava puta? - priupitaše oni.
- Oboriti poglede, nikoga ne uznemiravat, odvratiti na pozdrav - selam i tražiti da se čini dobro a izbjegava zlo - reče Poslanik. (Buharija, Muslim i Ebu Davud)
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 12:23   #45
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
@sarmantan_sarlatan, da te Allah nagradi!

Tebi ako ajeti i hadisi nisu kvalitet nego kvantitet, ja tu nista ne mogu!! Svaki musliman zna da je bolje ijedan kur'anski ajet nego pola Mesnevija, zar ne???

sreco nanina htjedoh reci da ce ti topic bit bolji ako po danu postiras maksimalno 2-3 ajeta hadisa..
__________________
..Ako je govor srebro sutnja je zlato..
Halveti is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 20:12   #46
Hvala na kritici!Madaa to i planiram, samo sto nekada nisam siguran da cu sutra biti tu, pa nekad citiram i vise!!!
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 20:19   #47
Ebu Bekr, radijallahu anhu, pripovijeda da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, rekao:
- Hoćete li da vam kažem šta spada u najveće grijehe? - ovo pitanje ponovio je tri puta.
- Hoćemo, Allahov Poslaniče, rekoše prisutni.
- Allahu pripisivati druga, biti neposlušan roditeljima, i - pa je Allahov Poslanik sjeo, nakon što je bio naslonjen i rekao - lažno govoriti i svjedočiti.
(Ebu Bekr kaže da je Poslanik ponavljeo ovo toliko dugo da smo pomislili: da hoće prestati!) (Buharija, Muslim, Tirmizija i Nesaija)
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 20:29   #48
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Hvala na kritici!Madaa to i planiram, samo sto nekada nisam siguran da cu sutra biti tu, pa nekad citiram i vise!!!
Što je sigurno - sigurno je!
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 20:35   #49
Zavisi..
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 20:43   #50
Nije uspjelo!
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 20:57   #51
InsaAllah, ima vremena!
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 22:07   #52
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Hvala na kritici!Madaa to i planiram, samo sto nekada nisam siguran da cu sutra biti tu, pa nekad citiram i vise!!!

Allah skrbi za nas grijesnike bio ti tu ili ne
__________________
..Ako je govor srebro sutnja je zlato..
Halveti is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 22:16   #53
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 23:08   #54
Djela koja izbavljaju iz nevolje

Abdurrahman ibni Semure r.a. pricao je:" Jednog dana dosao nam je Poslanik saws i rekao: "Juce sam zaista vidio cudo: vidio sam covjeka iz moga ummeta kako mu je dosao melek smrti da bi mu uzeo dusu, pa je ispred njega stalo njegovo DOBROCINSTVO PREMA RODITELJIMA, i odbilo meleka od njega, pa sam vido covjeka od moga ummeta kome je bio odredjen kaburski azab, nakon cega mu je dosao njegov ABDEST i spasio ga azaba, pa sam vidio covjeka od moga ummeta koga su okruzili setani pa je dosao njegov ZIKRULLAH (spominjanje Allaha) i spasio ga od sejtana, pa sam vidio covjeka od moga ummeta koga su opkolili meleki azaba(kazne), pa je dosao njegov NAMAZ i spasio ga njih, pa sam ...

...vidio covjeka od moga ummeta koji je isplazio jezik od zedji, i kada god bi se primakao mome havdu (vrelu u dzennetu), bio bi sprijecen da se napoji, pa je dosao njegov POST, napojio ga i tako mu zedj utolio, pa sam vidio poslanike, poredane u halke(kruzoke), i covjeka iz moga ummeta koji, kada god bi pokusao da se primakne nekoj od halki, oni bi ga otjerali, pa bi doslo njegovo KUPANJE OD DZUNUBETA uzelo ga za ruku i postavilo uz jednu od halki,

pa sam vidio covjeka iz moga ummeta, ispred njeg, iza njega, sa njegove desne i lijeve strane, ispod njega i iznad njega, bila je tmina, a on je stajao zbunjen, pa su dosli njegovi HADZDZ I UMRA i izveli ga iz nje na svijetlo, pa sam vdiio covjeka od moga ummeta koji je razgovarao vjernike, a oni mu nisu odgovarali, pa je doslo njegovo odrzavanje rodbinskih veza i kazalo im:"Pricajte sa njim", pa su poceli pricati, pa sam vidio covjeka od moga ummeta, prestravljenog od zege vatre, a njene iskre su bile ispred njegova lica,

pa je dosla njegova SADAKA (milostinja) i postala paravanom ispred njegova lica i bila nad njegovom glavom, pa sam vidio covjeka od moga ummeta kome su prilazile zebanijje(meleki dzehennema), sa svih strana, pa je doslo njegovo NAREDJIVANJE DOBRA A ODVRACANJE OD ZLA, spasilo ga njih i dovelo ga melekima rahmeta, pa sam vidio covjeka od moga ummeta kako kleci na koljenima, a izmedju njega i Allaha je bio zastor, pa je dosao njegov AHLAK(lijepo ponasanje), uzeo ga za ruku i doveo Allahu dz.s.,

pa sam vidio covjeka iz moga ummeta, kome je knjiga njegovih djela bila urucena sa njegove lijeve strane pa je dosao njegov strah prema Allahu, uzeo knjigu i prebacio je na njegovu desnu stranu, pa sam vidio covjeka iz moga ummeta cija su losa djela na mizanu(vagi) pretegnula njegova dobra djela, pa je dosla nagrada dobrih djela, tako da su ona prevagnula, pa sam vidio covjeka iz moga ummeta, koji je stajao na rubu dzehennema, pa mu je dosla njegova bojazan prema Allahu i spasila ga,

pa sam vidio covjeka iz moga ummeta koji je bio bacen u vatru, pa su dosle njegove suze koje je pustio jos na dunjaluku, placuci iz straha prema ALlahu swt, i oslobodile ga vatre, pa sam vidio covjeka od moga ummeta kako stoji na sirat-cupriji i njise se kao sto se njisu palmine grane i lisce, pa je doslo njegovo lijepo misljenje o Allahu, ucvrstilo ga te je nastavio sa prelaskom preko sirat-cuprije, pa sam vidio covjeka od moga ummeta, takodje na siratu, malo je gmizao a malo puzio, pa je dosao njegov salavat na mene, uzeo ga za ruku ucvrstio ga, pa je nastavio put preko sirata, pa sam vidio covjeka od mog ummeta koji je dosao pred vrata dzenneta, a ona mu se zatvorila, pa je dosao sehadet(svjedocenje) da nema boga osim Allaha , otvorio mu ih i uveo ga u dzennet,

pa sam vidio ljude odrezanih usana(izgrizenih) nakon cega sam upitao: Ko su ovi, o Dzibrile?" na sto mi je odgovorio: "To su oni koji su ogovarali ljude", pa sam vidio ljude koji su objeseni za jezike, pa sam opet upitao:"Ko su ovi, o Dzibrile?" a on rece:"To su oni koji su bacali potvoru na vjernike i vjernice, a oni su bili cisti od toga."


Biljezi Taberani u "Velikom Mu'dzemu", Hakim i Tirmizi u "Nevadirul-usulu" i Asbehani u "Et-tergibu",
Kurtubi kaze:"Ovo je divan hadis, u njemu je Poslanik saws spomenuo posebna djela koja izbavljaju onoga koji ih cini iz raznih nevolja."
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 23:09   #55
Rekao je Allahov poslanik Muhammed saws:

"Ko zovne covjeka nekim drugim imenom ili nazivom, osim njegovog imena, proklinju ga meleci". ( Hadis biljezi Ibnu Sunni)


"Ko sramoti i prebacuje svome bratu neki grjeh, nece umrjeti dok on taj grjeh ne ucini." (Tirmizi)
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 23:10   #56
"Dva svojstva se nece sastati ni kod jednog vjernika: skrtost i ruzna narav." (Tirmizi)
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 23:16   #57
"Ako te neki covjek napada i vrjedja za nesto sto ti nemas, i time te potvara, ti njega ne sramoti i ne vrjedjaj ni za ono sto se nalazi kod njega. Pusti ga, bice muka njemu i njegova nagrada tebi. Nikoga ne psuj." (Ibnu Hiban)
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 23:23   #58
Stvarno neke nisam cuo nikad, da te Allah nagradi!
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 23:24   #59
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Stvarno neke nisam ni cuo nikad, da te Allah nagradi!
Amin, sve nas.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 23:25   #60
"Covjeku je dovoljno zla u njegovom ponasanju da ponizava svog brata muslimana." (Muslim)

"Najvise grijeha na Sudnjem danu imace onaj covjek, koji najvise govori o onome sto se njega ne tice." (Ahmed)

"Ko nije milostiv prema drugome, nece se biti milostivo ni prema njemu, i ko ne oprasta drugome, nece se ni njemu oprostiti. Ko ne prima pokajanje od drugoga, nece se ni od njega primiti pokajanje." (Taberani)
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:18.