Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2008., 21:50   #301
Quote:
hercegponos kaže: Pogledaj post
Gledano sa ove vremenske distance izgleda nevjerovatno da su ljudi bili takvi ali ipak se treba podsjetiti kakvo je bilo stanje. Citava Bosna i Hercegovina je u tom trenuku bila fakticno pod okupacijom tzv JNA i DB Srbije. Imali su jedinice u 90 % gradova , polozaje na svim starteskim i taktickim tackama i bilo je vrlo tesko nesto protiv toga uraditi, oruzje podjeljeno srbima vec u ljeto 1991. Dosta ljudi govori : "A sto se niste naoruzali ". A kako ? Na istoku je bila Srbija i Crna Gora, na zapadu je vec bila RSK, na sjeveru su bjesnile borbe oko Okucana, na jugu je bio Mostar pun vojske. I sta bi sa oruzjem da ga i prosvercujes ? Moglo se unijeti nekoliko pusaka i sitnog oruzja ali sve krupnije je bilo nemoguce sakriti jer su cetnici imali pod kontrolom pored JNA i DB, MUP, TO. Znas li da su cetnici cak i po Zenici i okolini djelili oruzje i imali planove za okupaciju a kamoli na istoku gdje je granica sa Srbijom odma preko Drine. Mnogo ljudi na to ne misli ali cetnicima nije bio u cilju samo onih 70 % sto su imali tada vec su oni htjeli mnogo vise.
A psihologija covjeka je takva da ponekad ne moze da zamisli ono sto mu se moze dogoditi. Ko bi nekome mogao reci : Za mjesec dana ce te poslati u logor, ubiti sina , silovati kcerku i zapaliti zenu !! Ko bi to mogao da povjeruje ?
Znam da je naivno ali ljudi nisu mogli da vjeruju da ce i svijet da gleda kako cetnici ubijaju i mrcvare i sve su se nadali da ce se moci na miru da zavrsi. Ali su se na zalost grdno pokajali.
Da,tako je to.Oni su se od sredine 80-tih pripremali za rat,zato su i imali onakvu prednost u početku.Ali mi je stvarno čudno da su bili takvi sadisti pa da su pobili tolike zarobljene ljude.Treba za to biti dobro poremećen.
josnik12 is offline  
Old 24.11.2008., 22:39   #302
Quote:
hercegponos kaže: Pogledaj post
HR nije cekala Bosnu i Hercegovinu ali je odluka da se proglasi nezavisnost BiH doprinijela da to uradi i Makedonija tako da je to dalo veci legitimitet HR a pogotovo kad je smrdija trazila da preuzme kontinitet Jugoslavije.

Da je donesena odluka da BiH ostane u Jugoslaviji tada bi bilo mnogo vise regruta ne samo iz BiH vec i iz Makdeonije koji bi ostali/ otisli u JNA, bilo bi mnogo lakse tvrditi iz Beogarda da rat u HR nije "rat srba /hravta" vec " rat legitimnih zastitnika drave /separatista) itd.

Da se nije ABiH 3,5 godine borila protiv cetnika sad bi ti ti Knin gledao na razglednici. Razmili samo o jednoj cinjenici:
Stalno se spominje kako je HV spasio Bihac . A razmisli sta bi se dogodilo da u Bihacu nije bilo borbi ? Da su cetnici umjesto na Bihac slali vojnike i opremu na Dinaru i Grahovo ? Procjenjuje se da su cetnici imali na Bihacu ( citavoj toj teritroiji ) oko 10 000- 20 000 vojnika ( drzanje linija -ofanziva ). Zamisli da su samo pola od toga poslali na Dinaru
Zamisli da je 1993 bio mir u BiH . Kako bi tad izveli "Maslenicu "? Kako bi tad Zadar bio rasterecen od granata ? Jos bi ti i danas umjesto mostom isao trajektom iz Zadra na jug ( ako bi imao srece da te cetnicka granata ne potrefi).
Nešto si pobrkao, prvo je HR proglasila samostalnost, Srbi su je osporili i napali, nisu postigli ratne ciljeve, uslijedilo je priznanje HRvatske i Badintereove odluke. Srbi su cijelo to vrijeme napadali iz BH i jesu koristili koridor od 300 km. Cijela BH je bila neometana logistička baza za srpske akcije po HR. Ono s čim prijetiš da bi se dogodilo se zapravo dogodilo. Tek nakon priznanja HR, nakon Badinterea BH kreće put samostalnosti, u HR je već primirje. Na koji ste vi nama način pomogli?
Je li uopće znaš o čemu pričaš? Nikad BH ne bi bila samostalna da se HR nije oobranila, a obranila se dok su Srbi nesmetano koristili cijelu BH kao svoj ratni poligon za agrsiju na HR. Hvala Aliji što je to dopustio.

I onda se čudiš što je proglašena Herceg Bosna, pa BH hRvati su vidjeli da se Alija ne želi miješati u obračun Srba s HRvatima, ignorira Ravno, ignorira što se iz BH granatira HR, ignorira što građani BH učestvuju u agresiji na HR, ponaša se kao predsjednik samo jednog naroda, i onda netko osuđuje osnivanje Herceg Bosne. Pa čiju su milost Bh HRvati trebali čekati?

Dakako da smo imali koristi od Bihaća, ali nije bila presudna, mi smo se već obranili. Olakšalo nam jest, zato smo i pomagali Bihać snabdijevajući ga.
Nismo bili budale, koristili smo što nam odgovara. Još bi nam više odgovaralo da vi niste pokonili Podrinje nego da ste ga obranili. Koristilo bi nam i da ste obranili Bosansku krajinu. Ali eto, niste, jer ste imali zbunjenog predsjednika.

Još će ispasti da smo se mi šlepali uz vas, sjeti se kad je HR odradila referendum, kad je proglasila samostalnost, kad je počeo rat, kakav je bio i kako smo ih spriječili da postignu cilj. I dobili smo priznanje, sve to dok je BH bila srpska vojna baza, bez ikakve muslimanske pomoći.
I vidjeli ste rat, vidjeli ste kakav je, kako se čisti civile bez pardona i kao ovce ste čekali da vas počiste. I vi nama pomogli, niste ni sebi znali pomoći.
Kexx is offline  
Old 25.11.2008., 00:54   #303
Quote:
hercegponos kaže: Pogledaj post
Ovdje vecina koristi taj snimak da bi "dokazala" kako su Bosnjaci ustvari vrsili agresiju na Hrvatsku pa sam zato onako reagirao.
Stata da nije vise kao ti tako razmisljalo, sad bi mnogo bolje bilo i Bosnjacima i Hrvatima u Bosni i Hercegovini.

A taj sa snimka je sigurno zavrsio u logoru ili u masovnoj grobnici , Kozarac je stvarno naje*ao u agresiji. Ali ovi koji su se izvukli iz logora i presli u 17-u su dobro naplatili cetnicima.


bas tako.
kozarac is offline  
Old 25.11.2008., 00:57   #304
Quote:
josnik12 kaže: Pogledaj post
Činjenica ostaje da se na početku rata bošnjački narod u Bosni,pogotovo Istočnoj, za razliku od onoga koji je živio u Hrvatskoj i nije najbolje snašao vjerujući Srbima.To su skupo platili.Nisu se snašli ni najistaknutiji političari a kamo li obični narod.Mene uvijek začuđuje krvoločnost Srba prema tom narodu u Istočnoj Bosni.
Glupa su prepucavanja tko je komu više pomogao u ratu,vi nama ili mi vama.Trebali smo pobijediti Srbe pa se onda dogovoriti.

posto vidim da sim ti stvarno "u redu" tebi cu reci da je mnogo nasih momaka
ratovalo u hrvatskoj naravno na hrvatskoj strani i da smo mi uvijek bili prohrvatski nastrojeni.
a taj peder sto je pucao snajperom ko ga jebe.
kozarac is offline  
Old 25.11.2008., 01:01   #305
Quote:
josnik12 kaže: Pogledaj post
Da,tako je to.Oni su se od sredine 80-tih pripremali za rat,zato su i imali onakvu prednost u početku.Ali mi je stvarno čudno da su bili takvi sadisti pa da su pobili tolike zarobljene ljude.Treba za to biti dobro poremećen.

nemate predstave sta su nam radili mjesecima u logorima.
a otkud im tolika mrznja ne mogu ti reci
kozarac is offline  
Old 25.11.2008., 06:49   #306
Quote:
kozarac kaže: Pogledaj post
nemate predstave sta su nam radili mjesecima u logorima.
a otkud im tolika mrznja ne mogu ti reci
Jesi li doznao šta je bilo sa onim "herojem",jeli ga poznaješ?
josnik12 is offline  
Old 25.11.2008., 10:13   #307
Quote:
kozarac kaže: Pogledaj post
posto vidim da sim ti stvarno "u redu" tebi cu reci da je mnogo nasih momaka
ratovalo u hrvatskoj naravno na hrvatskoj strani i da smo mi uvijek bili prohrvatski nastrojeni.
a taj peder sto je pucao snajperom ko ga jebe.
Ovo je točno.Ali ko će danas nakon našega međusobnoga sukoba sve to ispraviti,ovako za tipkovnicom?
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Old 25.11.2008., 10:51   #308
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Ovo je točno.Ali ko će danas nakon našega međusobnoga sukoba sve to ispraviti,ovako za tipkovnicom?
Za "tipkovnicom " se mozda ne moze to ispraviti ali se moze dati jedna druga slika od one koji sire oni koji ne zele dobro ljudima koji zive u Bosni i Hercegovini. Zajednicki zivot nije lagan i treba uvazavanja ali sta je alternativa ? Pitaj Hrvate povratnike koji zive u Travniku i Bugojnu ili one koji nikad nisu napustali svoje domove u Tuzli i Usori. Ili Bosnjake povratnike u Jajcu. Ma kako tesko opet je bolje nego ono jednoumlje i sovinizam koji je na snazi u tzv RS.
hercegponos is offline  
Old 25.11.2008., 12:48   #309
Quote:
hercegponos kaže: Pogledaj post
Za "tipkovnicom " se mozda ne moze to ispraviti ali se moze dati jedna druga slika od one koji sire oni koji ne zele dobro ljudima koji zive u Bosni i Hercegovini. Zajednicki zivot nije lagan i treba uvazavanja ali sta je alternativa ? Pitaj Hrvate povratnike koji zive u Travniku i Bugojnu ili one koji nikad nisu napustali svoje domove u Tuzli i Usori. Ili Bosnjake povratnike u Jajcu. Ma kako tesko opet je bolje nego ono jednoumlje i sovinizam koji je na snazi u tzv RS.
Mislim da nema alternative,ustvari ima ali je zločinačka,sam si je naveo.
Ali opet razumijem ljude koji su bili u ratu(svejedno na kojoj strani)i danas imaju traume nakon svih zločina koji su počinjeni(svejedno među kojom etničkom zajednicom)
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Old 25.11.2008., 13:57   #310
Upoznao sam dvojicu brace iz Kozarca, bili su u Omarskoj u logoru. Tjerali su ih da se tuku medjusobno i ako nisu udarali jedan drugog dovoljno jako mlatili su ih cuvari.
Jednom prilikom uletjeli su cuvari u neku prostoriju gdje ih je bilo (logorasa) puno, jel i upitali jel ima nekom "C" kategoriju za kamion. Ovaj jedan od brace odmah digo ruku, ko covjek da malo izadje vani da radi nesto samo da nije zatvoren. Izvedu ga i cijelu noc je trpao leseve u kamione.
__________________
..........................
Tulkas is offline  
Old 25.11.2008., 14:26   #311
Quote:
kozarac kaže: Pogledaj post
posto vidim da sim ti stvarno "u redu" tebi cu reci da je mnogo nasih momaka
ratovalo u hrvatskoj naravno na hrvatskoj strani i da smo mi uvijek bili prohrvatski nastrojeni.
a taj peder sto je pucao snajperom ko ga jebe.
istina za ovo boldano,oni koji tvrde da su bosnjaci zajedno sa srbima slavili pad vukovara na pr. ima i takvih idiota ili da su bili vecinom agresori na hrvatsku evo im jedan link

urv1gbr-tigrovi.com

neka odu na opciju in memoriam pa će naći tamo i koje muslimansko ime
snowball is offline  
Old 26.11.2008., 01:08   #312
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
istina za ovo boldano,oni koji tvrde da su bosnjaci zajedno sa srbima slavili pad vukovara na pr. ima i takvih idiota ili da su bili vecinom agresori na hrvatsku evo im jedan link

urv1gbr-tigrovi.com

neka odu na opciju in memoriam pa će naći tamo i koje muslimansko ime
ili ima još jedna koja ne služi na čast hrvatskoj državi

http://www.dragovoljac.com/index.php...temid=99999999
snowball is offline  
Old 26.11.2008., 13:37   #313
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
ili ima još jedna koja ne služi na čast hrvatskoj državi

http://www.dragovoljac.com/index.php...temid=99999999
I sam sam kao Hrvat iz BH u istoj toj postrojbi bio samo drugi vod, a imao sam istih problema, tek nedavno sam se jedva upisao u registar branitelja, a invalidnost još rješavam.
Čudno mi je to da ga nema u evidenciji 4.gbr, jer kada sam rješavao svoj status vidio sam da se u toj postrojbi vode ljudi koji su bili samo jedan "teren" u toj satniji, ali i ako ga nema problem se može rješiti Upravnim sporom gdje se sa par svjedočenja to glatko rješava.
Uostalom, dvojica Muslimana koji su bili sa mnom u toj postrojbi rješili su status, takođe i mnoge koji su kasnije sa ABiH učestvovali u progonu Hrvata iz Srednje Bosne, a danas imaju rješen status u HV, premda su ranjeni u borbama sa HVO. Malo apsurda ne škodi...
__________________
Ustani da te ne udaram nogom u glavu!!!!
bumbar92 is offline  
Old 27.11.2008., 18:28   #314
Quote:
Zmajevo kaže: Pogledaj post
Zato je posle Dejtona VJ unistila najvise aviona, i tenkova, kako bi se postigla vojna ravnoteza na zapadnom Balkan?(da ne spominjem oklopna vozila i ostalo orudje) Mozes videi u muzeju vazdholovstva.
U ljudstvu je HV brojnija od VJ? (3.500.000 Hrvata i 7.000.000 Srba)
Ne burazeru nego se racunalo da HV moze slobodno da ratuje u BIH a VJ je to zabranjeno. U racunate Srba po tvojoj matematici spadaju samo VRS i VRSK a nikako VJ.
Psihicka prednost bi va brzo opala jer su Sbi iz Srbje bili zestoko razocarani u MZ zbog pada RSK ili preciznije UNPA zona. Vrlo brzo bi vam na nos izasla BL.
DA ZATO SU SRBI DOBROVOLJCI IZ SRBIJE PRVI BJEŽALI I OSTAVLJALI DOMAĆE SRBE U GOVNIMA

A SADA PRIJE NGO ŠTO KAŽES DA TO NIJE ISTINA MOGU TI REĆI DA SAM TO ČUO IZ USTA VAŠIH LJUDI,KOJE SMO TJEKOM OLUJE ZAROBLJAVALI

ČAK JE BILO OD DOMAĆIH SRBA I DOJAVA KADA SU SE I U KOJEM SMJERU POVLAČILI,

PRIJATELJU TO TI JE ŽIVA ISTINA KOJU SAM SVOJIM UŠIMA ČUO I OČIMA VIDIO
mi_Hrvati is offline  
Received Infraction
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:57.