Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2004., 16:49   #1
Americko i Hrvatsko pravo

Naime ovo je samo trenutno hipotetski, ali je moguce i u stvarnom zivotu.
Sta se desava ako je osoba (x ) bila americki i hrvatski drzavljanin, tj. posjedovao je hrvatsku putovnicu i americko drzavljanstvo, ta osoba (x) umre, ostavi iza sebe nasljedstvo i oporuku u kojoj navodi tko sta nasljedjuje, pojave se rodjaci (y) iz hrvatske i pobijaju tu oporuku temeljici svoju tuzbu sudu da je osoba (x) takodjer bila i hrvatski drzavljanin i rodbina (y) stoga ima pravo traziti "nuzni dio"?
Ti isti rodjaci(roditelji i braca) nisu nigdje navedeni u oporuci i osoba (x) im tom oporukom nista ne ostavlja.
Da li dolazi do sukoba americkog i hrvatskog pravnog sustava, i koji je nadlezan u tom slucaju?

Koliko sam upoznata amer. sustav ne poznaje nuzni dio u smislu kakav je kod nas u hr.
Ako osoba nekome nesto ostavi ili ne to je zadnja volja, osim ako je doslo do manipulacije pa se dokazuje tuzbom.

Da li tko zna otkud i zasto imamo "nuzni dio", jer se meni cini da oporuka kao takva onda potpuno nepotrebna jer se volja pokojnika "nece" izvrsiti, vec ce se izvrsiti "sila zakona"( u slucaju presude u korist dobitnika nuznog dijela)
Da li "nuzni dio" zadire u institut privatnog vlasnistva?

P.S. ja sam pravni laik, oprostite mi ako sam napisala koju glupost
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 23.03.2004., 17:38   #2
Hvala!

Pa to je zakon iz SFRJ!?

U ovom slucaju se radi o nekretnini u hrvatskoj, a po ovom zakonu hrvatska je nadlezna za tu nekretninu!Mozes hebati oporuku, familija i dalje ima pravo povlacit drugu stranu po sudui traziti nuzni dio, i jos k tome ta druga strana mora platiti sve troskove, a uz brzinu i azurnost nekih nasih sudova .............
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 23.03.2004., 21:48   #3
Quote:
legenda kaže:
preuzet je.
Kao i mnogi drugi...

Inače, za darovanja se još uvijek koristi austrijski Opći građanski zakonik!
Vojky is offline  
Old 23.03.2004., 21:50   #4
Re: Americko i Hrvatsko pravo

Quote:
happygoose kaže:

Da li "nuzni dio" zadire u institut privatnog vlasnistva?
Ne zašto - samo ograničava da netko ne isključi svoju najužu rodbinu iz nasljedstva bez valjana razloga (dakle, nužni dio nije bezuvjetan!).

Mislim da je to uobičajeni institut kontinetalnog prava.
Vojky is offline  
Old 24.03.2004., 08:38   #5
Re: Re: Americko i Hrvatsko pravo

Quote:
Vojky kaže:
Ne zašto - samo ograničava da netko ne isključi svoju najužu rodbinu iz nasljedstva bez valjana razloga (dakle, nužni dio nije bezuvjetan!).

Mislim da je to uobičajeni institut kontinetalnog prava.
Ali sta ako ja zelim iskljuciti svoju rodbinu, a samo ja znam razloge, ma mislim sta uopce meni ima drzava govoriti kome cu ja ostaviti moje privatno vlasnistvo, ne razumijem?
Sta meni ima drzava postavljati uvjete za moje vlasnistvo?
Pojave se ljudi koji uopce nisu ni mrdnuli prstom za tvog zivota i onda njima drzava daje prava, barem na papiru....
To meni slici na zakon iz komunizma, svi smo mi "jednaki", u kojem se ne postuje privatno vlasnistvo!

Zar nije moja posljednja volja i moje pravo kome cu ja nesto ostaviti?
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 24.03.2004., 08:51   #6
Hvala na tvojim odgovorima i podacima!
Stvarno sam bila ne upucena u ovu materiju!

Da li tebi osobno smeta ovakav zakon, na stranu da je zakon egzaktna stvar?Tvoje osobno misljenje?
Kako se takva stvar uopce mijenja kod nas?

Meni smeta i mislim da zadire u sferu zdravog razuma!
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 24.03.2004., 09:00   #7
Clanak 7 (2) pa to je nakazno, "pa i makar protiv volje ostavitelja"Pa koje napisao ovakav nakaradni i retardirani zakon?

Pa to ide protiv ustava !
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 24.03.2004., 09:05   #8
happygoose?
s čim se ti baviš u životu?

zakoni o kojima pričaš su nastali iz rimskog običajnog prava..
kakav komunizam?
kakav ustav?

jednostavno su drugačiji od anglosaksonskog prava..
nn-st1 is offline  
Old 24.03.2004., 09:06   #9
Clanak 3 ustava RHloboda,jednakost,nacionalna ravnopravnost i ravnopravnost spolova,mirotvorstvo,socijalna pravda,postivanje prava covjeka,NEPOVREDIVOST VLASNISTVA,ocuvanje prirode i covjekova okolisa, vladavina prava i itd......
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 24.03.2004., 09:10   #10
i kako tvoj nasljednik POVRIJEĐUJE TVOJE VLASNIŠSTVO?
nn-st1 is offline  
Old 24.03.2004., 09:21   #11
Quote:
nn-st1 kaže:
happygoose?
s čim se ti baviš u životu?

zakoni o kojima pričaš su nastali iz rimskog običajnog prava..
kakav komunizam?
kakav ustav?

jednostavno su drugačiji od anglosaksonskog prava..
Prvo, ja sam napisala da sam pravni laik i da mi se oprosti ako napisem koju glupost!
Drugo, kad meni drzava na ovakav nacin sankcionira moje privatno vlasnistvo, to mene podsjeca na komunizam, fasizam i slicne diktature!
Trece i anglosaksonsko pravo pociva na temeljima rimskog, sto ne znaci da je rimsko pravo svemoguce i da ga ne treba mijenjati, barem zakone koji proizlaze iz istog, te ih krojiti na nacin da komplementira nacinu zivota danas a ne prije 2 tisuca godina.....

Cetvrto, ja ne zelim da neki ljudi budu moji nasljednici, ali ocito po sili zakona oni imaju pravo to biti i zahtijevati, stoga rezoniram da oni imaju pravo "vrijedjati" moje vlasnistvo, jer im to dozvoljava ovakav zakon donesen od strane drzave, stoga i drzava jednako sudjeluje u "vrijedjanju" mog elementarnog prava.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 24.03.2004., 09:38   #12
opa što se nabrusila..

pravo predviđa i metode zaobilaska..
recimo najjednostavnija da ne ostaviš tim neželjenim nasljednicima ništa je - da prodaš svoju imovinu za simboličan iznos onome kome želiš..
a u kup.prd. ugovoru dodaš par stavčica tipa "..kupac stupa u posjed nakon smrti prodavatelja.."
a imaju i tipski ugovori o uzdržavanju..

lukavi su pravnici..
naprave zakonišć. pa odma i par bužica, za zaobić taj isti zakonić..

ma šta se brineš, ili si na samrti?
nn-st1 is offline  
Old 24.03.2004., 09:39   #13
I peto INOGDB sta ja radimu zivotu, ja tebe nisam pitala sta ti radis u zivotu!
Pitala sam te za tvoje misljenje!
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 24.03.2004., 09:48   #14
opaa
što smo se nakostrješili..

tebi je uvredljivo pitanje - što radiš u životu?
zašto?
sramiš se svog posla?
!?
nn-st1 is offline  
Old 24.03.2004., 10:04   #15
Sorry, sto sam se nakostrijesila

Ali me smetaju ovakvidebilni i nedoreceni zakoni!

Trenutno ne radim nista, imam malog bebaca i kod kuce sam.
Inace sam kemicar i metalurg po struci.....a spremam se na americki college nagodinu, jer sa hr diplomom mogu si rit obrisat...
A to me je i ponukalo da pitam ovakvo pitanje, mala ima i Hr i Usa
drzavljanstvo, i ne bih htjela da ima problema naslijediti moju djedovinu....kuzis...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 24.03.2004., 10:11   #16
ne vrijeđaj hr diplomu.
hr diplomu dobije besplatno, odnosno uz vrlo male troškove..
američku diplomu ćeš skupo platit i ako se ne pokažeš dobrim radnikom, nitko te neće zaposlit..
a onda i s američkom diplomom možeš obrisat rit..
nn-st1 is offline  
Old 24.03.2004., 10:17   #17
Ne zelim vrijedjati Hr diplomu, ali s njom ne mogu puno......barem vanka, gdje sam sad....

Nego ti meni reci, molim te, kako se takvi zakoni mijenjaju?
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 25.03.2004., 11:52   #18
Molim branitelje ovog zakona da mi pojasne sljedeće:
Osoba može za vrijeme života raspolagati imovinom kako hoće. Od kuda pravo zajednici - državi da ne poštuje tu slobodnu volju pojedinca?
Nije li oporuka baš ono nn-st kaže - ugovor koji na snagu stupa kad netko umre?

Kako sud može provjeravati navode iz oporuke.
Dida Pantelija napiše u oporuci da sam ja narkoman i da mi ne ostavlja prebijene pare, jer sam u to vrijeme pušio travu. Prođe par godina i deda umre. Ja krenem osporiti njegovu oporuku i tražim svoj "nužni dio". Sud naredi vještačenje, a ja neko vrijeme čist - i što onda? Deda ispao lažac?

Da ne kažem članak 85. (2)

"Tata, znaš, moram ti priznati, Znaš ono kad smo se prije 10 godina posvđali? Pa si imao saobraćajku? E pa guma nije pukla slučajno. Jako mi je žao!" Tata neće pokretati parnicu, ali me zato isključi iz oporuke.
On umre, a ja se pravim lud - Ko ja? + udri u plač, pa ne bih ja svog oca volio sam ga najviše na svijetu - i eto meni nužnog dijela, jer ne postoji nikakvi službeni dokaz o namjernoj nesreći.


Ma evo puno jednostavnijeg i time vjerojatnijeg primjera. Dijete i roditelj se ne podnose. Ne komuniciraju. Roditelj nije u fazi u kojoj bi trebao njegu djeteta, ali eto roditelj ima oporuku u kojoj sve ostavlja drugom djetetu. Igrom sudbine pogine mlad - sa 50-60 godina. Dijete je odraslo, dobro zbrinuto, ali sada, 10-20 godina nakon odlaska od kuće, sjetilo se da ima roditelja i traži svoj nužni dio.
Gdje je tu pravda? Gdje je tu zdravi razum? Takav zakon trebalo bi pod hitno mijenjati!
Friedhelm is offline  
Old 25.03.2004., 12:25   #19
Mozda ce zvucati nekim ljudima smijesno i naivno, ali ja cu napisati e-mail ministrici pravosudja i kome jos nadjem da je shodno....
Ako takve zakone mijenja sabor onda treba vrsiti pritisak na zastupnike....
Ne vjerujem previse strankama, ali ovo bi im bila prilika da naprave nesto za sve ljude u hrvatskoj......
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 25.03.2004., 12:41   #20
cendrate bez stvarnog razloga..
po vama je anglosaksonsko pravo u redu?

u opruci kažete - nedam nikom ništa nego sve moje ide u zakladu za mog pasa fifija..
i to je ok?

rimsko pravo predviđa da se čovjek skrbi i za svoje nasljednike (u prvom redu djecu ali i širu porodicu).

stoga postoji i taj institut "nužnog dijela"..
ali predviđene si u pravne bužice kojima se to može zaobići..

npr. imate pravo prodat sve što imate nekom svom i spiskat lovu.. dakle imovine više nema..pa se nikom i ne ostavlja..
ili ugovori o uzdržavanju..
onom tko vas uzdržava - vi ostavite sve svoje.. a taj ne mora niti bit vaš rod..
i u čemu je tu sad razlika u odnosu na anglosaksonsko pravo?
što morate kod advokata napravit ugovor umjesto oporuke?
što će advokatić zaradit kunu, dvi više?

ma ne kužim vas ni 2%..
nn-st1 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:21.