Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2014., 14:31   #4121
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Jel jedeš kiselo zelje? Sauerkraut?
To ti je u neke ruku sličan miris, i to malo vuče na trulo ali mi je prefino
Kiselo zelje? Samo u sili, ako nema druge, a ja gladan ko pas


LP
-Dule- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 15:13   #4122
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Nakon toga čistoća i sterilnost postaju jako bitni.
Ja stavim u čisti lonac i zavriješ i lagano na na najmanjoj vatri desetak minuta miješam, pa ubacim u blender i sve zblendam da još usitnim.
Nakon toga opet na vatru po istom principu i kad se ohladi procijedim neželjene dijelove - koštice i sl.
Nako toga opet na vatru, ja zbog okusa dodam octa i soli i flaširam u sterilne flaše. Možeš dodati i druge začine i sl. Ak dodaš kakvo povrće ala češnjak ili luk - opet prokuhaj malo prije flaširanja za svaki slučaj.

Tak u globalu ja doduše radim manje više sa svim sosevima koji će neko duže vrijeme stajat.

Možeš skratit postupak ako ti nije bitna gustoća sosa i odmah nakon prvog iskuhavanja procijedit koštice, pa zavrit i probat okus - ak ti odgovara flaširat.
super, puno hvala na detaljima

Kaj se tice cistoce i sterilnosti tu nema problema, meni zimnica stoji i po 3 godine jer sve steriliziram i nakon punjenja obavezno pasteriziram - zato jos uvijek jedem ukiseljene feferone od prije 2 godine i zbog toga moram vecinu ovogodisnjeg uroda ubacit u umak jer mi je ukiseljenih papricica pun podrum
Danas cu se igrati opcenito umacima i stavit jedan dio papricica na fermentaciju
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 17:55   #4123
-Dule- : Ako meni išta bar malo vuče na pokvareno nema teorije da jedem.

Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Jel jedeš kiselo zelje? Sauerkraut?
To ti je u neke ruku sličan miris, i to malo vuče na trulo ali mi je prefino
Nemožeš znati dok ne probaš i sam se ne uvjeriš.
Upravo degustiram:

Tabasco
McIlhenny Co.USA Luisiana
Glavni sastojak su crvene papričice i sol


Nije loše.Fino. Ne vuče na trulo . A ni na "sauerkraut" .Ljuto , ljuto. Kiselo , kiselo , kiselo .
Ljuto je dosta , oko 50.000 SVU.
A kiselo užas . I kako ublažiti kiselost ? Ako dodam vode razrijedit ću aromu i ljutinu.
Dodao sam dosta šečera i onda je bilo podnošljivo kiselo a ipak i ljuto.

Nema druge nego da sam stavim fermentirati papričice .
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 18:38   #4124
Quote:
Pero 7 kaže: Pogledaj post
Nije loše.Fino. Ne vuče na trulo . A ni na "sauerkraut" .Ljuto , ljuto. Kiselo , kiselo , kiselo .
Ljuto je dosta , oko 50.000 SVU.
A kiselo užas . I kako ublažiti kiselost ? Ako dodam vode razrijedit ću aromu i ljutinu.
Dodao sam dosta šečera i onda je bilo podnošljivo kiselo a ipak i ljuto.

Nema druge nego da sam stavim fermentirati papričice .
Tabasco je nakon fermentacije zaliven većom količinom octa i soli, tako da se taj okus prilično ublaži.

I samo taj orginalni crveni tabasco se fermentira, za ostale varijante sosa koje prodaju ne fermentiraju papričice.

Da, šećer je jedan od boljih načina kako ublažiti kiselost. Bilo indutrijski, bilo prirodni (med, voće...)
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 10:39   #4125
Evo one moje neidetificirane, postaju sve ljepse
ima 23 ploda


Zadnje uređivanje huskybucka : 17.09.2014. at 10:40. Reason: smanjivanje slike
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 11:29   #4126
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Evo one moje neidetificirane, postaju sve ljepse
ima 23 ploda
Super !
Vjerojatno je to Bhut Jolokia .
Milioni su u pitanju!
Pazi šta radiš.
Ako ih degustiraš obavezno snimi.
LP
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 11:35   #4127
Haha, ja da degustiram
Meni je i kecap ljut
Vjerojatno ce zavrsiti u susenju, tako cu ih moci dozirati pomalo
Ako zeli netko isprobati ljutinu , samo nek dode
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 14:35   #4128
jucer sam radila umak i skoro umrla - malo sam se zaigrala sa vrstama i kolicinama papricica pa je ljutina na maximumu (4 trinidad scorpiona moruge, 2 TS butch T, 4 Bhut Jolokie Orange, 10ak BJ Chocolate, nekoliko Habanera Orange, 3 Habanero Mustarda, nekoliko Scotc Boner Orange, nekoliko Tabasca, 2 Red Savine i jos nekih vrsta) i uz svekoliko dodavanje vode, octa, i paradajz sosa i kolicine od preko 4 litre to je i dalje brutalno ljuto, pobit cu pola frendova i familije. Ne preostaje mi nista drugo nego nabavu flasica i dodatno razrijeđivanje sosa

BTW: u Bauhausu imate set od 16 tamnih staklenih flasa od 2,5 dcl + cepovi za 90 Kn (takva jedna falsica u Pevecu kosta 7.90 + cep 1,80)- eto brzo trk u nabavu
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 14:57   #4129
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
jucer sam radila umak i skoro umrla - malo sam se zaigrala sa vrstama i kolicinama papricica pa je ljutina na maximumu (4 trinidad scorpiona moruge, 2 TS butch T, 4 Bhut Jolokie Orange, 10ak BJ Chocolate, nekoliko Habanera Orange, 3 Habanero Mustarda, nekoliko Scotc Boner Orange, nekoliko Tabasca, 2 Red Savine i jos nekih vrsta) i uz svekoliko dodavanje vode, octa, i paradajz sosa i kolicine od preko 4 litre to je i dalje brutalno ljuto, pobit cu pola frendova i familije. Ne preostaje mi nista drugo nego nabavu flasica i dodatno razrijeđivanje sosa
Iz iskustva - takvu brutalnu ljutinu je jako teško naknadno razrijediti
Ovo bi ubilo i 50 litri kazan vojničkog graha
Ajde kao dodatak može proć, naprimjer da istreseš par kapi na pizzu

Quote:
BTW: u Bauhausu imate set od 16 tamnih staklenih flasa od 2,5 dcl + cepovi za 90 Kn (takva jedna falsica u Pevecu kosta 7.90 + cep 1,80)- eto brzo trk u nabavu
Eh, da su bar prozirne, ne volim tamne flaše.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 15:11   #4130
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
jucer sam radila umak i skoro umrla - malo sam se zaigrala sa vrstama i kolicinama papricica pa je ljutina na maximumu (4 trinidad scorpiona moruge, 2 TS butch T, 4 Bhut Jolokie Orange, 10ak BJ Chocolate, nekoliko Habanera Orange, 3 Habanero Mustarda, nekoliko Scotc Boner Orange, nekoliko Tabasca, 2 Red Savine i jos nekih vrsta) i uz svekoliko dodavanje vode, octa, i paradajz sosa i kolicine od preko 4 litre to je i dalje brutalno ljuto, pobit cu pola frendova i familije. Ne preostaje mi nista drugo nego nabavu flasica i dodatno razrijeđivanje sosa
Obavezno stavi na forum filmić da vidimo kak ti frendovi i familija klopaju umak.

Otprilike ja na 1 litru čušpajza (grah) stavim 1 Red Savina , ili 1/2 Bhut Jolokie , i jako je brutalno ljuto.
Količina koju si koristila bila bi dovoljna za 50 litara sosa kao što ti sugerira MisterNo007.
LP
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 15:17   #4131
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Iz iskustva - takvu brutalnu ljutinu je jako teško naknadno razrijediti
Ovo bi ubilo i 50 litri kazan vojničkog graha
Ajde kao dodatak može proć, naprimjer da istreseš par kapi na pizzu



Eh, da su bar prozirne, ne volim tamne flaše.
Prozirne imas jedino od 5 dcl i njih je u kompletu 12 komada sa cepovima - mislim da je cijena isto 90 kn

Quote:
Pero 7 kaže: Pogledaj post
Obavezno stavi na forum filmić da vidimo kak ti frendovi i familija klopaju umak.

Otprilike ja na 1 litru čušpajza (grah) stavim 1 Red Savina , ili 1/2 Bhut Jolokie , i jako je brutalno ljuto.
Količina koju si koristila bila bi dovoljna za 50 litara sosa kao što ti sugerira MisterNo007.
LP
a jbg, zaigrala sam se - ovo ce bit sos samo za najhrabrije
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 18:21   #4132
ljudi, apsolvirali smo da prije paprike u ulje ide blanširanje, ali jel treba i ako ih mislim prvo sušit dobro, a onda osušene u ulje?
LaceSilver is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 21:05   #4133
da, nema razlike
mememe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 22:56   #4134
Ajmo uzgojiti najljuće chili papričice - čuvena Bhut Jolokia i ostale

Polako rezuckam biljke za prezimljavanje i danas pobrao vecinu preostalih plodova.


Naglah tj. krizanac Nagae i Douglaha, uzasno ljut s onim "kemijskim okusom" karakteristicnim za Douglah. Plodovi su zanimljivo jer izgledaju kao obicne Nage ali dosta veci i nazubljeni pod prstima.
Zanimljivo da ta ista biljka vec cetvrtu sezonu uredno prezimljava i svaki put istresa obilje plodova.



Douglah u svojoj trecoj sezoni, obilje plodova ali poprilicno sitnih.



TSB-T u trecoj sezoni, zapravo tek sad u najjacem cvatu i prepun plodova ali minijaturnih, iako zestoko ljuti.



Koliko god izgledalo sitno na kraju se sakupilo vise od kilograma otrova



Pelargonije na stabilnih i vlaznih 28C te u cistom perlitu pokazale malene korijencice za cetiri dana pa dobile nogaru i na njihovo mjesto dosle reznice ovogodisnjih najboljih otrova. Provesti ce ovdje 14 dana prakticki bez otvaranja i biti ce zanimljivo vidjeti koliko ce ih se ukorijeniti.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 23:13   #4135
hvala, meme, taman pročitao o krčkanju u octu, pa u ulju, pa dalje..

andrej, ova zdjela izgleda spremna za Božić! drago mi da magična kutija s grijačem dobro radi, korisno je ovako vidit kako sve to izgleda za potencijalno buduće širenje
LaceSilver is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 08:40   #4136
Ja još ne pripremam kraj sezone, kod mene biljke u punom procesu proizvodnje, čak i moruga formira nove plodove ovih dana

Ja ću riskirat svađu sa ženom i prezimiti nekoliko biljki, ali više od toga ne, ionako sam naručio solidnu količinu novih sjemenki za slijedeću sezonu

Zadnje uređivanje MisterNo007 : 18.09.2014. at 08:54.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 12:03   #4137
Evo kako izgleda fermentacija kod mene

16.09.2014


17.09.2014


18.09.2014


Pojavila se pljesan bijela jel to problem pomagajte
Mikyzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 12:52   #4138
Ne vidim dobro na fotkama, ali to možda i nije plijesan već kahm yeast, vrsta gljivica koja se često zna pojaviti kod fermentacije


Što god bilo, ukloni s vrha, promiješaj i to je to

Plijesan se obično stvori na vrhu u situacijama kad zrak ulazi u staklenku.

Zadnje uređivanje MisterNo007 : 18.09.2014. at 13:04.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 13:07   #4139
pozdrav, zanima me jel netko zna di ima kupit Kristalona?????
ninozg1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 13:13   #4140
Bolje je pitanje gdje nema, eno ga cak i u Bauhausu.
Kod nas postoje dva uvoznika pa jedan distribuira u sarenim kartonskim kutijicama dok drugi u plasticnim kanticama od pola kilograma - prvoga drze u Bauhausu i slicnim centrima dok je drugi uobicajen po lokalnim ducanima s poljo/vrtlarskom opremom i nesto jeftiniji.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.