Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera > Iza katedre

Iza katedre Rad i bivstvovanje u sustavu znanosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2008., 20:26   #1
godine

1. je li istina da se za znanstvene novake ne primaju ljudi stariji od 30?..ako je, je li to "samo" praksa ili ima negdje u zakonu?

2. je li istina da ministarstvo ne placa postdiplomski osobama koje postanu znan. novaci, a starije su od 28 godina?..i da se zato ne zaposljavaju ni oni stariji od 28?

zaruljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 20:38   #2
Quote:
zaruljica kaže: Pogledaj post
1. je li istina da se za znanstvene novake ne primaju ljudi stariji od 30?..ako je, je li to "samo" praksa ili ima negdje u zakonu?

2. je li istina da ministarstvo ne placa postdiplomski osobama koje postanu znan. novaci, a starije su od 28 godina?..i da se zato ne zaposljavaju ni oni stariji od 28?

Žaruljice,
ako imaš šefa koji te želi, godine nisu problem.

O dobnom ograničenju se priča oduvijek, ali ne znam piše li to bilo gdje u zakonu ili nekom pravilniku.

Inače, kod nas se o svemu "priča" , svi su nešto "čuli", netko je nešto saznao "iz ministarstva", sve mutne i nepouzdane informacije. To mi oduvijek užasno ide na živce. Imam blagi osjećaj da svak u ministarstvu tumači zakon kako mu se tog dana spuhne u glavi.
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 21:22   #3
I mene ovo zanima jer sam od jednog profa cula to za 28 godina...
ninani is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 09:21   #4
ja sam primljena kao novak sa 28, sad cu skoro 30 i placaju mi doktorski.

tako da... godine ti nisu razlog za odustajanje od ove namjere. sretno!
aubree is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 10:38   #5
Quote:
zaruljica kaže: Pogledaj post
1. je li istina da se za znanstvene novake ne primaju ljudi stariji od 30?..ako je, je li to "samo" praksa ili ima negdje u zakonu?

2. je li istina da ministarstvo ne placa postdiplomski osobama koje postanu znan. novaci, a starije su od 28 godina?..i da se zato ne zaposljavaju ni oni stariji od 28?

mene zanima da li je npr. moguce da neko si sam plati postdiplomski (doktorski iz vlastita djepa) i kada ga zavrsi trazi mjesto novaka na faxu?!!
pa jel se ne moze i na taj nacin doci raditi na fax ?!!
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 12:02   #6
Quote:
Mantis Religiosa kaže: Pogledaj post
mene zanima da li je npr. moguce da neko si sam plati postdiplomski (doktorski iz vlastita djepa) i kada ga zavrsi trazi mjesto novaka na faxu?!!
pa jel se ne moze i na taj nacin doci raditi na fax ?!!
Onda ne mozes na mjesto novaka koliko ja znam. Kada postanes docent, teoretski mozes doci kao profesor.

Ali... ako pitas Vojky-ja, skuziti ces da je teoretski moguce, ali realno vrlo tesko jer je nas sustav cesto malo krut i glup...
Too_good is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 13:41   #7
Quote:
Too_good kaže: Pogledaj post
Onda ne mozes na mjesto novaka koliko ja znam. Kada postanes docent, teoretski mozes doci kao profesor.

Ali... ako pitas Vojky-ja, skuziti ces da je teoretski moguce, ali realno vrlo tesko jer je nas sustav cesto malo krut i glup...
Precizno, ako ispuniš uvjete za znanstvenog suradnika i neke od drugih potrebnih (usavršavanje, određeni broj sati na faksu - od 5-6 uvjeta moraš ispuniti mislim dva) možeš se zaposliti kao docent.

No, kako ćeš time dokazati da si uporan k'o konj i da znaš radit i da pišeš barem jednako dobro kao oni kojima je to primaran posao - neće ti baš rado otvoriti mjesto. Smetaš.

Takva su nažalost moja iskustva na 4-5 fakulteta gdje sam pitao. Upravo kako si rekao - teorijski moguće, sa stanovišta neke znanstvene politike i vrlo poželjno (npr. odlično možeš predavati na specijalističkim studijima gdje ljudi traže znanja iz prakse), ali smetaš postojećim odnosima.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 16:29   #8
Quote:
Too_good kaže: Pogledaj post
Onda ne mozes na mjesto novaka koliko ja znam. Kada postanes docent, teoretski mozes doci kao profesor.

Ali... ako pitas Vojky-ja, skuziti ces da je teoretski moguce, ali realno vrlo tesko jer je nas sustav cesto malo krut i glup...
nisam pitala za docenta
pitala sam ako osoba je npr. osoba ima 30. godina ( i po vasem ne moze na mjesto znanstvenoga novaka), ako si sama financira postdiplomski doktorski) i zavrsi ga da li moze traziti mjesto znanstvenoga novaka?!!

Pa ima na nekim faxovima novaci sa doktoratom, sada kada je bolonja nema vise magisterija pa su se tvari malo ubrzale

a, ja recimo znam za jednog profu na faxu koji je diplomirao sa 30, magistrirao i doktorirao (kasnije) radi na faxu, podrucje (prirodnih znanosti)
stoga mislim da vam ta tvrdja o godinama i nije bas utemeljena
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 17:25   #9
Do sada je to bilo moguće, jer si nakon postipomskog branio magisterij, a ne doktorat kao sada. Tako da su ljudi koji su postajali novaci a već su prije nekako magistrirali, dobivali ugovor na 4 (za doktorat)+ još 3 godine.
Sad ne znam kako to ide. Pretpostavljam da kako sad više magisterija nema, onda bi po toj logici trebala dobiti ugovor na 4 godine (jer sad je 6+4), pa je upitno hoćeš li za to vrijeme skpiti uvjete za napredovanje u docenta ili zn. suradnika.
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 22:51   #10
Quote:
Mantis Religiosa kaže: Pogledaj post
nisam pitala za docenta
pitala sam ako osoba je npr. osoba ima 30. godina ( i po vasem ne moze na mjesto znanstvenoga novaka), ako si sama financira postdiplomski doktorski) i zavrsi ga da li moze traziti mjesto znanstvenoga novaka?!!
Pa teorijski je valjda moguće, ali je besmisleno - ako si dr.sc. onda objaviš radova koliko treba i ostalo te ideš za docenta.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 23:07   #11
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa teorijski je valjda moguće, ali je besmisleno - ako si dr.sc. onda objaviš radova koliko treba i ostalo te ideš za docenta.
Naravno ako postoji kućica na koju nitko nema pretenzija...
(Žena hoće posao s plaćom koliko sam shvatila...)
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 00:34   #12
Quote:
Mantis Religiosa kaže: Pogledaj post
nisam pitala za docenta
pitala sam ako osoba je npr. osoba ima 30. godina ( i po vasem ne moze na mjesto znanstvenoga novaka), ako si sama financira postdiplomski doktorski) i zavrsi ga da li moze traziti mjesto znanstvenoga novaka?!!
Zasto bas novaka? To i ne bi imalo smisla. Moze biti na mjestu viseg asistenta dok ne stekne uvjete za docenturu. Moze biti i predavac dok ne ispuni uvjete za docenta, samo onda je nastavno opterecenje bitno vece, jer se to valjda ne smatra uobicajenim putem do znanstveno-nastavnog zvanja, ali je koliko ja znam sasvim moguce.
__________________
"Mich werden sie nicht haengen. Das hat mir eine Zigeunerin bei meiner Geburt geweissagt. Schon jetzt muesste meine Rettung unterwegs sein."
Sharingham is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 10:15   #13
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa teorijski je valjda moguće, ali je besmisleno - ako si dr.sc. onda objaviš radova koliko treba i ostalo te ideš za docenta.
a zasto ti nisi onda na faxu?!!
mislim pa jel se nisi mogao ubaciti na neko nize radno mjesto ili nesto?!!
mislim, koliko sam shvatila zelja ti je baviti se znanoscu i raditi na faxu
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 23:46   #14
Quote:
Mantis Religiosa kaže: Pogledaj post
a zasto ti nisi onda na faxu?!!
mislim pa jel se nisi mogao ubaciti na neko nize radno mjesto ili nesto?!!
mislim, koliko sam shvatila zelja ti je baviti se znanoscu i raditi na faxu
U znanstvenim ustanovama ti je prilično pogrešno gledati stvari kao piramidu tipa referent-savjetnik-načelnik-ravnatelj. Nemaš tu sada odjel gdje jedan načelnik ide u penziju, pa će netko od 10 viših savjetnika na njegovo mjesto.

Između novaštva i docenta postoji rez - a to se zove novi natječaj za koje trebaju biti ispunjeni svi uvjeti. Ako negdje otvore "kućicu" u sistematizaciji za novaka, teško da će je odmah potom otvarati za docenta. Moguće da je lakše otvoriti odmah za docenta.

Osim toga, jednostavno kao doktor znanosti obično si negdje već na projektu (barem ja jesam), jasno je da ne bi bio dovoljno dugo na novom projektu, u pitanju je koliko bi uopće mogao biti novak kao već osoba pred stepenicom iznad i sl. Puno smislenije bi bilo ići na mjesto višeg predavača dok se negdje ne otvori docentsko mjesto.

No, kažem, jako je veliki animozitet prema doktorima znanosti iz privrede, smetaš uglavnom. Evo ja imam uvjete za znanstvenog suradnika (zadnji potreban članak je recenziran i prihvaćem - samo kako mi se ne žuri čekam objavu, nije mi žurno tražiti potvrdu), no nigdje u sustavu znanosti nisu zainteresirani, mada plaču kako im eto radi Bolonje nedostaje ljudi. Što jednostavno nije istina - jer Hrvatska je zemlja s velikim slobodnim resursom ljudi sa titulama koji nisu u sustavu znanosti (1/3).

Jednostavno, u Hrvatskoj se očekuje da na faksu gdje si studirala nastaviš kao novak, postaneš docent, pa profesor i tu dočekaš penziju.

Zadnje uređivanje Vojky : 20.01.2008. at 02:16.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2008., 09:49   #15
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Jednostavno, u Hrvatskoj se očekuje da na faksu gdje si studirala nastaviš kao novak, postaneš docent, pa profesor i tu dočekaš penziju.
Jep, ovo je istina. Akademska mobilnost je se skoro jednaka nuli, a posve je jednaka nuli ako si nedajbože doktorirao vani.
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2008., 10:39   #16
Quote:
The Whale kaže: Pogledaj post
Jep, ovo je istina. Akademska mobilnost je se skoro jednaka nuli, a posve je jednaka nuli ako si nedajbože doktorirao vani.
Ja mislim da se s dobrim stranim doktoratom javiš za radit, da bi na dosta naših fakulteta iza tebe zvali ekipu za skidanje uroka...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 02:44   #17
koliko su sanse za zaposlit se u Hrvatskoj sa doktoratom iz biologije ili kemije koji si sam financirao?
zaruljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 17:10   #18
Quote:
zaruljica kaže: Pogledaj post
koliko su sanse za zaposlit se u Hrvatskoj sa doktoratom iz biologije ili kemije koji si sam financirao?
pa, prodaj se van ili upisi ekonomiju postdiplomski
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 01:49   #19
to me ne zanima
ozbiljno pitam...
zaruljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 01:54   #20
Quote:
zaruljica kaže: Pogledaj post
koliko su sanse za zaposlit se u Hrvatskoj sa doktoratom iz biologije ili kemije koji si sam financirao?
A to ti valjda nitko ne može reći. Ja imam doktorat iz deficitarnog područja, tj. doslovno je za sada jedini u državi. Područje je bitno za razvoj RH, postoji i potreba rada i gomile novca koje samo čekaju da ih netko potroši (u milijunima kuna doslovno). Pa ipak nikog ne zanima da otvori radno mjesto.

Evo i sada sam tu u dva ujutro jer me čeka nekoliko članaka za napisat, skoro sam preopterećen koliko urednicima publicistike i stručnih časopisa nedostaje materijala. No, za ojačat znanstveni rad - nitko nije zainteresiran.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:40.