Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika > Prirodna kozmetika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2014., 18:14   #581
Evo novih tura. Onaj bijeli disk je ovciji loj, dobio sam ga pa reko da probam s njim.





beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 10:41   #582
divni, beznicka
A preostala dva? Kakve su kombinacije?
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 12:21   #583
Quote:
elly kaže: Pogledaj post
divni, beznicka
A preostala dva? Kakve su kombinacije?
Ona okrugla "torta" je cisti ovciji loj, to je sirovina. Sapuni su na druge dvije fotke, ista receptura, 20% ricinusovo ulje i 80% ovciji loj. Sve skupa ima cca 2 kg.
Zanimljiva tekstura loja, gotovo kao sapun, dosta tvrdo.

Nabavio sam i novi silikonski kalup za cca 0,5kg i datumar koji cu lupat po sapunima da znam kad su proizvedeni.
beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 21:31   #584
Ova bijela boja je u stvarnosti zasljepljujuca, jedva cekam da ga probam. Ono na donjem dijelu je lufa.

beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 10:34   #585
Pozdrav
Prije pet tjedana napravila sam homemade sapun od kokosovog i maslinovog ulja s eter. uljem lavande. Odlicno mi je uspio, danas se okupala, medutim nisam zadovoljna. Koza suha, onako perutaava, zapinje. Dali je to normalno ili sam negdje pogrijesila.
Izracun sam radila po kalkulatoru.
Eejla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 10:53   #586
Quote:
Eejla kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Prije pet tjedana napravila sam homemade sapun od kokosovog i maslinovog ulja s eter. uljem lavande. Odlicno mi je uspio, danas se okupala, medutim nisam zadovoljna. Koza suha, onako perutaava, zapinje. Dali je to normalno ili sam negdje pogrijesila.
Izracun sam radila po kalkulatoru.
Mozda previse kokosa? Sa visokim postotkom dobijes sapun koji susi kozu.
beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 13:34   #587
Quote:
beznicka kaže: Pogledaj post
Mozda previse kokosa? Sa visokim postotkom dobijes sapun koji susi kozu.
Evo recept:
200g kokosovo virgine
400g maslinovo
10 ml esenc. ulje lavande
83,84g NaOH
Eejla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 14:12   #588
da ne ubacujem podatke u kalkulator, koji ti je popust?
I za moj ukus, previše kokosa... iako ima puno recepata s većim udjelom kokosa, ja ga osobno ne volim više od 20% baš zbog isušivanja

edit: beznicka, sad sam tek vidjela tvoj zadnji uradak. Divan je Jesi probao? Kako ti se čini s lufom? Ja sam ovu sezonu čak pokušala uzgojiti lufu u vrtu i iako kažu da je mačji kašalj, ja kao vrsna vrtlarica, naravno nisam uspjela
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 20:14   #589
Quote:
elly kaže: Pogledaj post
da ne ubacujem podatke u kalkulator, koji ti je popust?
I za moj ukus, previše kokosa... iako ima puno recepata s većim udjelom kokosa, ja ga osobno ne volim više od 20% baš zbog isušivanja

edit: beznicka, sad sam tek vidjela tvoj zadnji uradak. Divan je Jesi probao? Kako ti se čini s lufom? Ja sam ovu sezonu čak pokušala uzgojiti lufu u vrtu i iako kažu da je mačji kašalj, ja kao vrsna vrtlarica, naravno nisam uspjela

Mislim da sam stavila 5 ili 6%. Nisam znala da kokos isusuje Koja kombinacija bi bila najbolja za suhu i osjetljivu kozu?
I koja etericna ulja koristis, meni je to najskuplja stavka
I ja sam kao neka vrtlarica iz ljubavi, al nisam sadila lufu. Sta uopce radit s njom?
Eejla is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 09:56   #590
inače kažu da je čista castilla the best za taj tip kože (100% maslinovo ulje) ali ja MRZIM castillu u obliku tvrdog sapuna (tekući mi je super). Naime, ona se zna onako ljigaviti i iako stvarno ne isušuje kožu, ne volim kako se ponaša ali opet cijeli svijet je zaluđen s tim sapunima pa eventualno da probaš malu šaržu. Catch je što castilla treba duuugo zrijeti da bi postigla tvrdoću (čak 6 mjeseci i više preporučuju i isprobano, stvarno postaje tvrđa što duže stoji).
Ja sam za klince radila castillu i to s maslinovim uljem u kojem sam macerirala kamilicu i lavandu (imala sušene biljke, potopila ih u maslinovo ulje i stavila na mlaku vodenu kupelj da stoji cca 2 sata, procijedila i dalje normalno radila sapun). U ovaj sapun nisam ni stavljala eu jer je imao blaaagi miris kamilice i lavande pa mi se nije dalo više ništa miješati.
Uglavnom, jedan hvaljen recept je Steve's baby recipe u kojem ima 92% masline i 8% ricinusa, superfat je 8!
Inače, samo povećanjem superfata već možeš smanjiti isušujući efekt pa probaj napraviti koji sa 8% (više od toga ne).
Osim slanog sapuna koji mi je i dalje favorit (pisala unazad par stranica), nemam neki omiljeni recept i stalno izmjenjujem omjere.
Nekako su mi polazne točke:
masline: 30+ %
kokos: 20%
ricinus: 5%
palme: 25%
suncokret ili repica: 10%
i onda ostalo nadopunim s nekim super truper uljima tipa: konoplja, shea, kakao, avokado, jojoba....
No ovo su neke osnovne smjernice ali nisam napravila dvije iste runde.
Što se tiče eu, tu nemam pametnu za reći jer su kod nas ulja neopisivo skupa. Kupila sam bila i baš mirise za ulja ali od njih mi se povraće jer djeluju baš onako umjetno i ne sviđaju mi se uopće (a možda je i do marke). Baš prava eu su mi najbolja ali i preskupa za to za što mi trebaju. Ona jeftinija (citrusi) nisu pogodna za sapune jer hlape i tako dodajem i dalje puno premalo eu u sapune i na kraju se nazire miris ali ne mirišu onoliko jako koliko bih htjela
Planiram uskoro naručivati s Aromazone-a njihova ulja a kad ih isprobam, javim

edit: s Aromazone-a su mi rekli da sljedeća ulja se drže dobro u cold process soaps:
Litsée Citronnée, Petitgrain, Menthe, Cannelle, Amande amère, Mélisse, Cardamome, Poivre Noir, Curcuma, Noix de muscade, Anis, Cumin, Lemongrass, Gingembre, Bois de Rose, Bois de Hô, Vétiver.
Napisala da imam i ja zabilježeno

Zadnje uređivanje elly : 09.01.2015. at 10:02.
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 10:33   #591
The essential oils of rosemary, patchouli, lavender, cedar, cinnamon and vetiver for example are known to really keep good in cold process soaps. 1-3% in your soap.
Ja potvrđujem za ružmarin, cedar, limunsku travu i pačuli jer isprobano se dobro drže u sapunima. No opet, nisu baš jeftina ulja
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 10:59   #592
Sljedeci sam napravila ovako, ali ne mogu ga jos isprobat. Sta mislis hocel' biti sta bolji od prvog
Kokosovo 200g
Palmino ( ono za pecenje) 300g
Maslinovo 500g
Eu sl. narance 20 ml
Eu cajevca ( smrdi al za njegu) 10 ml
Popust 5%
U trag safrana za zutu boju
Moram proguglat taj aromazon da vidim cijene, a opet tko zna kakva je kvaliteta?
Eejla is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 12:40   #593
ok je receptura, samo bojim se premalog popusta
5 je zaista minimum. S obzirom da želiš što nježniji sapun, preporučila bih veći popust od barem 6-8%. Ili napraviš popust od 5% a onda još cca 1-2% dodaš u trag u nadi da će što manje naknadno dodatnog ulja ući u proces saponifikacije.
Slatka naranča je super ali brzo hlapi
I ricinus od cca 5% stvarno meni znači nebo i zemlju u razliku u pjenjenju pa njega obavezno stavljam
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 13:52   #594
Thnx
Jos puno toga trebam prouciti, nauciti, za sad naucila da radim manje kolicine, jer sta da radim sa sapunom koji nikom ne odgovara, a nisu bas jeftini.
Moze li se vec gotov sapun kako popravit, preradit, dodat drugom, bilo sto?
Gdje si nabavila KHO?
Eejla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 17:56   #595
Quote:
elly kaže: Pogledaj post
edit: beznicka, sad sam tek vidjela tvoj zadnji uradak. Divan je Jesi probao? Kako ti se čini s lufom? Ja sam ovu sezonu čak pokušala uzgojiti lufu u vrtu i iako kažu da je mačji kašalj, ja kao vrsna vrtlarica, naravno nisam uspjela
Probao sam ga i odlican je, ne primjecujem neku razliku u odnosu na standardni recept 20% ricinusa/80% svinjske masti. Mekan je, lijepo se pjeni i dobro pere, to je po meni ono sto bi sapun trebao raditi. Podijelio sam ga nekolicini ljudi i dobio sam pohvale.
Sto se tice lufe, ja ti radim u kooperaciji sa starim, on sadi lufe a ja njemu radim sapune tak da ti ne znam sto i kako sadit. Znam da se treba tretirati kao krastavac tj. omogucit mu da se penje. Javi ak ti treba sjemenja.
Kod lufe je vazno kako ga pozicioniras i rezes u sapunu jer grebe kozu ako ti krajevi niti lufe idu na povrsinu koze (kao sto je slucaj u ovom mome). Ovaj je dobar za ruke ali je pregrub za tijelo. Ako slazes lufu u sapunu za tijelo, zaobljena strana (zamisli cilindricni komad lufe) mora ici na kozu, nikako ne krajevi.
beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 18:02   #596
Quote:
Eejla kaže: Pogledaj post
Thnx
Jos puno toga trebam prouciti, nauciti, za sad naucila da radim manje kolicine, jer sta da radim sa sapunom koji nikom ne odgovara, a nisu bas jeftini.
Moze li se vec gotov sapun kako popravit, preradit, dodat drugom, bilo sto?
Probaj proguglati soap rebatching. Nikad mi se nije dogodilo da je sapun neupotrebljiv, ponekad mi ne uspije 100% ali ga uvijek upotrijebim.


Quote:
Eejla kaže: Pogledaj post
Gdje si nabavila KHO?
KHO ili NaOH?
beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 18:06   #597
Quote:
Eejla kaže: Pogledaj post
I ja sam kao neka vrtlarica iz ljubavi, al nisam sadila lufu. Sta uopce radit s njom?
Lufa je tikvica koja kad prezori stvori u sebi cvrstu mrezastu strukturu koja se koristi kao spuzva za piling. Mi sapunari slozimo narezane kolutice u kalup i prelijemo sapunskom smjesom tako da imas sapun sa piling efektom.
beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 20:34   #598
Quote:
beznicka kaže: Pogledaj post
Probaj proguglati soap rebatching. Nikad mi se nije dogodilo da je sapun neupotrebljiv, ponekad mi ne uspije 100% ali ga uvijek upotrijebim.




KHO ili NaOH?
Nije neupotrebljiv , cak stovise mm se jako svida, kaze koza mu lijepo skripi poslije kupanja al nije ono sto bih ja htjela. Jako je suha koza od njega.
Pitam bas za KOH, probala bih napravit tekuci sapun i mozda neki sampon smiksat.
Eejla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 20:46   #599
Quote:
Eejla kaže: Pogledaj post
Pitam bas za KOH, probala bih napravit tekuci sapun i mozda neki sampon smiksat.
Probaj ovdje
beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 08:12   #600
Quote:
Eejla kaže: Pogledaj post
Nije neupotrebljiv , cak stovise mm se jako svida, kaze koza mu lijepo skripi poslije kupanja al nije ono sto bih ja htjela. Jako je suha koza od njega.
Jedan nacin za upotrebu takvih sapuna je da komadice jednostavno fizicki spojis sa nekim drugim sapunom. Ja to radim sa restlom sto mi ostane nakon izrade sapuna ili sa nekim starim serijama koje sam radio, bez mirisa. Nece izgledati lijepo, ali za internu upotrebu u kuci je ok.
beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:19.