Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2005., 13:06   #1
Mozak - frekvencija, Um - raspuštencija; Na rubu znanosti

Potaknut jučerašnjom sjajnom emisijom Na rubu znanosti (koja nikako da se prikaže u normalnom terminu) i svojim zanimanjem za mozak, potaknut sam otvoriti ovu temu.

Na internetu sam pronašao začuđujuće malo o mozgu, no ne predajem se tražiti ću i dalje. Mora biti jedan normalan (čitaj: besplatan) web koji će pružiti gro informacija i vježbi za mozak.

Odmah da vam kažem kako ne vjerujem u onu tezu kako koristimo samo 5 - 10% mozga. Lijepo to zvuči ali nema za to dokaza. Što to uopće znači?! Koristimo li max 10% mozga u svakidašnjem životu? Do 10% mozga nam je dostupno (istraženo) za korištenje? Koristimo samo 10% neuronskih veza mozga? Jednostavno smatram da naš mozak funkcionira stalno na razini funkcionalnosti koja obuhvaća čitav njegov kapacitet.

Sada ćete reči kako neki koriste "više" mozga nego drugi. Da to je točno. I tu dolaze u igru frekvencije rada mozga. Mozak funkcionira u frekvencijskom razdoblju od recimo 0.5 pa sve do nevjerojatnih 500Hz. U razdoblju do 500 nastupa "pomicanje objekata", mjenjanje materije i sl.
Mozak funkcionira u frekvencijskim područjima delta, theta, alpha, beta i gamma. Svako od tih frekvencija rada mozga ima drugačiji utjecaj na nas.
Delta je frek. od 0.5 do 3Hz, theta je od 3 do 7Hz, alpha od 7 do 12Hz, beta od 13 do 30Hz, gamma od 30Hz pa na dalje. Ova područja mogu varirati. Tako da kod nekih, alpha područje može varirati od neki 6 ili 7 pa sve do 15Hz. Svaki je čovjek jedinstven. Alpha se inače uzima kao područje rada mozga koje je izuzetno poželjno za nas. Brže pamtimo i koncentriraniji smo. U to se razdoblje dolazi opuštanjem i zatvaranjem očiju. No većina nas funkcionira na beta frekvencijama. Što zanči da smo lagano rastreseni i pod utjecajem okoline.
Više od svemu na webu: http://www.brainmachines.com/frequencies.html

Komuniciranje bez riječi je navodno moguće ako se nađu dva čovjeka u blizini čiji mozak radi na istoj frekvenciji. Kao i radio prijemnik. Ne možeš slušati radio postaju ako ne namjestiš pravu frekvenciju na svom radio prijemniku. Eto, mozak također ima i prijamnik i predajnik - kažu neki. Šta vi mislite?

Pronašao sam neke slučajeve kako su ljudi vježbajući mozak, preprodili anksioznost, depresiju i sl. poremečaje.
Ako mene pitate, upravo su ti poremečaji psihe povezani sa frekvencijskim radom mozga. Kada okolina ima više utjecaja na naš mozak od naše kontrole na istim tada mora da dođe do poremečaja. Ljudi jednostavno previše toga upijaju i moraju kad tad postati prepuni. Još ako ste osjetljiviji. Odnosno, vaša osjtila primaju previše informacija (uho prikuplja smetnje poput gradskog prometa i sl.) dolazi do disfunkcije u radu našega uma. Usudio bih se reči da mozak radi na previsokoj frekvenciji a mi nismo ti koji ga tada kontroliraju. Ako je za nas ljude i normalno funkcioniranje potreban onaj apha opseg frek. kojega sami postavimo mozgu i mozak je taj koji je pod našom kontrolom. Kada smo obavijeni informacijama mozak odlazi na više frekvencije, a kako mi nismo ti koji ga kontroliraju bivamo izgubljeni. Tko to zna na koj je frek. mozak kada se čovjek uplaši, i stisne pod stol drhteči... Da tu, pretpostavljam visoku frek., možemo kontrolirati, tko zna, možda bi savijali žlice.

No, što vi mislite?
aboriđin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 15:42   #2
jedino kaj sam zapamtila od sinoćnje emisije jest....da je mit da se koristi samo 5-10% mozga....ostalo sam naprosto zaspala.
mada je emisija bila informativna...ali ja više ne mogu tako kasno biti koncentrirana...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 18:18   #3
Emisija je bila vrlo zanimljiva. Jedan od učesnika se bavi Silvinim metodom kontrole uma, koji se zasniva na svesnom postizanju alfa nivoa u kome je um izuzetno prijemčiv na nove informacije, mnogo lakše uči, a u njemu se i vrlo uspešno radi reprogramiranje naučenog ponašanja.
Diskutanti su se složili da nekih 5-10% ljudi koristi 100% kapaciteta mozga, što ih ne čini posebnim, već samo utreniranijim. Potpuno aktiviranje svih kapaciteta mozga se postiže jednostavno - vežbanjem.
Meni je najinteresantnija bila priča onog doktora čiji je kolega (mislim da je bio kolega, ne sećam se tačno) vodio različite ljude u prirodu i govorio im da uberu biljku koja im se najviše sviđa. Oni su svi ubrali upravo onu koja im je zdravstveno bila najpotrebnija. Doktor je objasnio da su oni zapravo "razgovarali sa biljkama". Čini mi se da su rekli da je frekvencija planete Zemlje 10Hz, te dovođenjem sebe na tu frekvenciju možemo da "komuniciramo" sa prirodom i dobijemo informacije koje su nam potrebne (kao u primeru sa biljkama).
 
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 19:04   #4
7.83 Hz je "uzemljenje".
aboriđin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 20:16   #5
Re: Mozak - frekvencija, Um - raspuštencija; Na rubu znanosti

Quote:
aboriđin kaže:
....
Komuniciranje bez riječi je navodno moguće ako se nađu dva čovjeka u blizini čiji mozak radi na istoj frekvenciji. Kao i radio prijemnik. Ne možeš slušati radio postaju ako ne namjestiš pravu frekvenciju na svom radio prijemniku. Eto, mozak također ima i prijamnik i predajnik - kažu neki. Šta vi mislite?

Pronašao sam neke slučajeve kako su ljudi vježbajući mozak, preprodili anksioznost, depresiju i sl. poremečaje.
Ako mene pitate, upravo su ti poremečaji psihe povezani sa frekvencijskim radom mozga. Kada okolina ima više utjecaja na naš mozak od naše kontrole na istim tada mora da dođe do poremečaja. Ljudi jednostavno previše toga upijaju i moraju kad tad postati prepuni. Još ako ste osjetljiviji. Odnosno, vaša osjtila primaju previše informacija (uho prikuplja smetnje poput gradskog prometa i sl.) dolazi do disfunkcije u radu našega uma. Usudio bih se reči da mozak radi na previsokoj frekvenciji a mi nismo ti koji ga tada kontroliraju. Ako je za nas ljude i normalno funkcioniranje potreban onaj apha opseg frek. kojega sami postavimo mozgu i mozak je taj koji je pod našom kontrolom. Kada smo obavijeni informacijama mozak odlazi na više frekvencije, a kako mi nismo ti koji ga kontroliraju bivamo izgubljeni. Tko to zna na koj je frek. mozak kada se čovjek uplaši, i stisne pod stol drhteči... Da tu, pretpostavljam visoku frek., možemo kontrolirati, tko zna, možda bi savijali žlice.

No, što vi mislite?
komuniciranje bez rijeci je moguce, naravno..no tu dosta igra ulogu intuicija i podvjesna/nesvjesna komunikacija..
iako mi se svidja ova teorija s frenkvencijom.

kaj se tice poremecaja psihe, stima da ljudi previshe upijaju, a ne najdu vremena za obraditi dozivljeno, sto onda moze prouzrociti konflikte, ako se to dozivljeno ne rijeshi na harmonican nacin.

no, nije sve ni priblizno tako jednostavno, uzroci poremecaja u funkcioniranju psihe ukljucuju i exogene i endogene faktore.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 09:59   #6
Quote:
Jade kaže:

Meni je najinteresantnija bila priča onog doktora čiji je kolega (mislim da je bio kolega, ne sećam se tačno) vodio različite ljude u prirodu i govorio im da uberu biljku koja im se najviše sviđa. Oni su svi ubrali upravo onu koja im je zdravstveno bila najpotrebnija. Doktor je objasnio da su oni zapravo "razgovarali sa biljkama".

podsjetio si me i na ovu priču, ali ni to nije ništa novo. na mnogim poljima je dokazan " razgovor" podsvijesti samo ju ne znamo slušati...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 12:54   #7
Quote:
Torcida_ZG kaže:
I onda je svizac zamotao čokoladu..
I onda je cokolada zamotala svizca...
aenima11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 14:37   #8
Onda sam pojeo čokoladu..., ali omot ne!
aboriđin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 19:31   #9
Šta je sa onim elektrošokovima? Kako to djeluje na mozak? Elektrošokovi su korišteni za liječenje schizophrenije.
aboriđin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 19:47   #10
Joj to su tako opširne i interesantne teme no ja nemam baš vremena,eventualno par natuknica
Mozak je mišić,treba ga bildat ko i dizanje utega..treba ga prokrvit,radit bench press,čučanj,i slične vježbe ovisno koju regiju želimo "dignut".
Naravno da koristimo samo 5-10 posto mozga,više manje,ne zato što nismo sposobni više neg nam se jednostavno neda koristit više pošto iz prirode polazi "utrošak manje energije-olakšat si".
Frekvencije su isto bitne,kako funkcioniraju ne znam ali ima veze s tim energijama ili čim već što nije uopće van materije već ona "ultra fina materija"..
Toliko...
Kevin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 23:54   #11
mislim da bi vas mogla interesirat knjiga "manipuliranje mnozgom"
od Louscha.
govori o svim tim stvarima o kojima raspravljate na jedan lagan nacin za citanje a opet dovoljno znanstven..
__________________
pricaju mi da se sramis kada cujes za mene...
al nisam ja ni pola tolko losa ko sto kruze glasine...
Ravenlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2005., 00:15   #12
Quote:
Kevin kaže:
...Naravno da koristimo samo 5-10 posto mozga...
Je li ovo 100% tocno? Ja sam negdje cuo da odjednom koristimo 5% mozga.
aenima11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2005., 19:39   #13
kevin kaže:
Frekvencije su isto bitne,kako funkcioniraju ne znam ali ima veze s tim energijama ili čim već što nije uopće van materije već ona "ultra fina materija"..

> Da ima tu nešto. U toj ultra finoj materiji.


Možda posudim "manipuliranje mozgom" od Louscha. Ako se sjetim. Zapisao sam si.

Jel netko zna što o elektrošokovima?
aboriđin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2005., 19:50   #14
Quote:
aenima11 kaže:
Je li ovo 100% tocno? Ja sam negdje cuo da odjednom koristimo 5% mozga.
uvijek maximalno koristimo mozak, kako bi se inace razvio do danasnjih dimenzija? istrazivanja iz '03 i '04 (zaboravih link) su napokon i dokazala 50tak godina staru pretpostavku da koristimo samo 5% mozga donesenu od strane zene na temelju nekih pokusa sa stakorima. mos mislit

onih 5% do 10% bit ce kvota koju aktivno obradjuje i procesira odredjeni dio mozga za odredjenu radnju, dok pasivno uvijek radi cijeli mozak, tj. bude u stand-by modu.
crill is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2005., 20:56   #15
Quote:
crill kaže:
uvijek maximalno koristimo mozak, kako bi se inace razvio do danasnjih dimenzija? istrazivanja iz '03 i '04 (zaboravih link) su napokon i dokazala 50tak godina staru pretpostavku da koristimo samo 5% mozga donesenu od strane zene na temelju nekih pokusa sa stakorima. mos mislit

onih 5% do 10% bit ce kvota koju aktivno obradjuje i procesira odredjeni dio mozga za odredjenu radnju, dok pasivno uvijek radi cijeli mozak, tj. bude u stand-by modu.
To su objašnjavali i u emisiji.
 
Odgovori s citatom
Old 05.04.2005., 22:00   #16
Quote:
Jade kaže:
To su objašnjavali i u emisiji.
a jesu ? slabo gledam telku a pogotovo tu emisiju; mora da se zbilja potrudio ovaj put.
crill is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2005., 22:13   #17
Quote:
crill kaže:
onih 5% do 10% bit ce kvota koju aktivno obradjuje i procesira odredjeni dio mozga za odredjenu radnju, dok pasivno uvijek radi cijeli mozak, tj. bude u stand-by modu.
Na ovo sam i mislio. Hvala na odgovoru.
aenima11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2005., 12:46   #18
Ma nisam gledao emisiju,ali koliko je znanosti poznato nije stvar toliko u mogućnostima pojedinca da ostavi što više koliko je stvar u njegovoj prirodi da do dotičnog dođe što kraćim putem
Šta će mi 100 posto ak sa pet mogu funkcionirat ko car
Kevin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2005., 19:13   #19
Quote:
crill kaže:
a jesu ? slabo gledam telku a pogotovo tu emisiju; mora da se zbilja potrudio ovaj put.
Voditelj je delovao malo zbunjeno, ali su gosti bili dobri.
 
Odgovori s citatom
Old 06.04.2005., 21:09   #20
Quote:
Jade kaže:
Voditelj je delovao malo zbunjeno, ali su gosti bili dobri.
Ma on uvijek tako djeluje.
aenima11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:11.