Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2007., 16:22   #1
Kako se Zagreb ruralizirao

Bio sam ovaj vikend u ZGB i zamole me starci da im prošetam kučka. Starci inače stanuju na Gornjem gradu. I tako, subota navečer, šetamo se kučak i ja, kad ono, malo poniže Bakarićeve vile, trešti svom snagom:

Iznad Tešnjaaaa zora svićeeee

dobro došoooo precjedničeeee

I još se čuju muški i ženski glasovi kako pomažu cajku koja to pjeva. Priđem malo bliže i skužim u vrtu vile dvije cure, super izgledaju, odjevene kao da su upravo izašle iz nekog od fancy dućana na Via Venetto; pričaju zagrebačkim naglaskom i komentiraju kako je HALID kralj i kako je muzika baš super, a da bi moglo i žešće.
Po vanjskom aspektu, čovjek bi rekao zlatna mladež Londre, kad ono...
Kad sam ja bio u ranim 20-tim, nardonjaka nije bilo u gradu; eventualno po nekim krajnjim periferijama gdje se okupljaju opskurne face, ali u centru - nikako. Niti u mom rodnom Dubrovniku, niti u Zagrebu gdje sam od 1992.
Ovo što se sada događa je

UNFUCKINGBELIEVABLE!!!

Što mislite o toj pojavi, i kako se riješiti vražjih narodnjaka?
__________________
Nije bitno je li mačka crna ili bijela, bitno je da lovi miševe
schwaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 16:32   #2
jeste..apsurdno je da je u "socijalisticko" doba grad imal urbanije strukture..
s jedne strane se radilo nesto svoje, poznala se trulina zapada, a s druge strane je dosta toga bilo negirajuce. no pokushaval se drzati se neki kulturni nivo..ravnotezha izmedju propisane doktrine tekovina revolucije i avantgarde koja je stremila iz tog.
danas kad bi se trebalo to josh vishe razvijati, dozivljavamo cisti downfall.
cim je nestala negdasnja propisana doktrina, nestale su i deklarirane vrednosti, i nastashe vakum.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 17:39   #3
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
jeste..apsurdno je da je u "socijalisticko" doba grad imal urbanije strukture..
Zašto? Upravo je sotoniziranje Zapada pridonijelo razvoju urbane scene, po principu zabranjeno je slađe.. Na isti način su se i narodnjaci ušuljali na mala vrata u svakodnevni život (stalno isticanje da Hrvatska pripada Europi, te bijeg od svega što nosi prizvuk Balkana)..
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 18:05   #4
sotonoziranje je prejaka rijec, bilo je to zaziranje od Zapada, ako vec.
nekog prejakog sotonoziranja nije bilo jer je Jugoslavija bila otvorena prema unutra i prema van.

tak da su i zbog te otvorenosti i nastali Pankrti, Azra, Buldozeri..toga u Ceskoj, Poljskoj ili Rusiji nije bilo niti je moglo biti.
u Hrvatskoj i Sloveniji(malo kasnije i u Srbiji) je bil to specificni spoj bunta neke ljeve avantagarde i zapadnog bunta. u Zagrebu je sredinom 80ih pocel i omladinski radijo..tak da je nastala ta neka kultura urbane muzike, i obrazac ponashanja koji ide s tim.

90e, doshel je kraj vladavine SDPa i CK SKH , ali i na neki nacin zagrebacke urbane kulture - Zagrebu se desila balvan revolucija, josh prije prave "balvan revolucije". dosta intelektualaca i osoba koje su oznacile nastajanje urbane kulture i izraza u kasnih 70ih i u 80im je - otislo. ili se utopilo u masi.

-> doshli su neki novi ljudi, koji su se vec celo vreme doseljavali, al josh do onda vecinom drzali cevapdzinice i ostajali u njima, ili u najbolju ruku bili predsjedniki lokalnog JOKO ONO i DSZ ili nacelniki opcinskog ureda za Penziju, gde su skupljali kapital.
balvan revolucijom 90te u Zagrebu, ti su ljudi izasli i glasno preuzeli stvari u svoje ruke. poslije su opet dosli neki noviji ljudi, donijeli neki novi melos, koji se svidio ovima koji su vec stvorili bazu, a nisu imali niti kuzhili omladinsku kulturu kasnih 70ih i 80ih (Polet, ..) i to je to.
a da ne spominjem neku gradsku zagrebacku kulturu, koja im je (bila) smeshna.

ovo je sve iz prve ruke.

ti novi ljudi i dan danas dominiraju TVom i ostalim javnim zivotom. osim onog skrivenog za koji samo ponekad cujemo.

tak ti je to bilo, stari moj.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 18:21   #5
a kaj se tice Balkana - meni je toga prek i prevec. ja pripadam slavenskom kulturnom i civilizacijskom krugu, i s Cehima se razmem tak dobro kak i s Makedoncima.a to je dosta dobro. i s Rusima, iako je to vishe intuicijska-manje verbalna komunikacija.
tak i cela Hrvatska pripada slavenskom kulturnom krugu. uz mjeshavine talijanske, i sjevernije srednjo-evropske struje.

balkanske struje ima josh najmanje. covek bi rekel. no sad je u modi opet druga indoktrinacija. Split nije nikad bil balkanski grad, a kamoli Zagreb. balkanska muzika se nikad nije svirala izvorno u Hrvatskoj-osim gangi, ali to je jedan manji dio.

mozhe se reci da je Hrvatska velikim djelom zaostala, al to nije onda automatski Balkan. ruralnih podrucja imash sigdi.
no, to pashe i ignorantnim zapadnjakima, kojima je to sve Balkan.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 20:52   #6
Kako god okreneš, Zagreb su vrata Balkana. Ima i drugih vrata (kreni od Beča, Ljubljane...). Ali, što u tom ima loše? Halid Bešlić je odličan pjevač. Zašto ne voljeti dobre balkanske ritmove i vokalnost...
To bi mogla biti i prednost Zagreba - taj mix.
Turbonarodnjački lokali - to je nešto drugo. To je vulgarnost prvog reda, ali zar na vulgarnosti ne nailazite na svakom koraku, svugdje...?
Ne može Zagreb pobjeći od sebe samoga. Malograđanske priče iz Tko pjeva, zlo ne misli... ili iz Glembajevih... odavno ne postoje. Pa zapravo nisu nikad ni postojale... Modelirana slika, niš više...
SunceZarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 21:55   #7
Gle, ta tvoja priča, mislim na prvi dio - o Balkanu - više nekako odgovara opisu Sarajeva...
__________________
Nije bitno je li mačka crna ili bijela, bitno je da lovi miševe
schwaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 23:04   #8
odgovara sigurno vishe mjesti tome..
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 23:12   #9
Quote:
SunceZarko kaže: Pogledaj post
Kako god okreneš, Zagreb su vrata Balkana. Ima i drugih vrata (kreni od Beča, Ljubljane...). Ali, što u tom ima loše? Halid Bešlić je odličan pjevač. Zašto ne voljeti dobre balkanske ritmove i vokalnost...
To bi mogla biti i prednost Zagreba - taj mix.
Turbonarodnjački lokali - to je nešto drugo. To je vulgarnost prvog reda, ali zar na vulgarnosti ne nailazite na svakom koraku, svugdje...?
Ne može Zagreb pobjeći od sebe samoga. Malograđanske priče iz Tko pjeva, zlo ne misli... ili iz Glembajevih... odavno ne postoje. Pa zapravo nisu nikad ni postojale... Modelirana slika, niš više...
ha! okreni malo drugacije, Zagreb je oduvijek bil i vrata sjeverozapadne Hrvatske, i Evrope koja se dalje pruzha u svim pravcima. razmisli malo o tome

Tko pjeva, zlo ne misli nisu bile samo "malogradjanske price". ak primecujesh samo tu dimenziju, onda pokazujesh jako ograniceno shvacanje filma, i zagrebackog stiha. da, bilo je tu karikiranja, ali, i to je bil Zagreb..i dobre i loshe strane.
za vecinu su to nestvarne slike, kao sto velish. no, to je bila realnost, i to ne tak davno! ak se pazljivo raspitash okolo, mozda bush naishel na josh kojeg Zagrepcana s integritetom.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 23:19   #10
Budimo realni - zagrebačka "urbanost" je uvijek bila na granici seljaštva i ne treba tu nekog pretjeranog truda da se ta granica pređe.

Zagreb je od pamtivijeka radničko naselje bečkih konjušara.
Cpatain Rbubish is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 23:20   #11
Svi gradovi koji se relativno naglo šire u nekom trenutku svoje povijesti dođu u krizu svog urbanog identiteta, al mislim da ju uglavnom i prevladaju. Pala mi je na pamet jedna misao, zapravo parafraza Beigbedera: lukavi Zagrepčani počeli su poticat otvaranje opskurnih narodnjačkih klubova ali i raznih "in"-barova (ne bum ih sad imenoval al znate na kaj mislim), da bi unutra potrpali provincijalce, i sami mogli na miru pit u Melinu, Portalu, Krivom putu il u Jabuci...
lund is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 23:20   #12
uh koja provokacija sav sam osupnut
ovu frazu josh stvarno nikad nisam cul!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 00:05   #13
Quote:
Cpatain Rbubish kaže: Pogledaj post
Budimo realni - zagrebačka "urbanost" je uvijek bila na granici seljaštva i ne treba tu nekog pretjeranog truda da se ta granica pređe.

Zagreb je od pamtivijeka radničko naselje bečkih konjušara.
A kojoj kategoriji ti pripadaš? Seljačinama il konjušarima?
__________________
Nije bitno je li mačka crna ili bijela, bitno je da lovi miševe
schwaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 00:07   #14
Quote:
lund kaže: Pogledaj post
Svi gradovi koji se relativno naglo šire u nekom trenutku svoje povijesti dođu u krizu svog urbanog identiteta, al mislim da ju uglavnom i prevladaju. Pala mi je na pamet jedna misao, zapravo parafraza Beigbedera: lukavi Zagrepčani počeli su poticat otvaranje opskurnih narodnjačkih klubova ali i raznih "in"-barova (ne bum ih sad imenoval al znate na kaj mislim), da bi unutra potrpali provincijalce, i sami mogli na miru pit u Melinu, Portalu, Krivom putu il u Jabuci...
Zar se u Melinu nije okupljala ekipa iz Dalmacije?

Zaboravio si na Quazar
__________________
Nije bitno je li mačka crna ili bijela, bitno je da lovi miševe
schwaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 00:22   #15
Quote:
schwaler kaže: Pogledaj post
A kojoj kategoriji ti pripadaš? Seljačinama il konjušarima?
Svi smo mi potomci konjušara, nema smisla zavaravati se.
Cpatain Rbubish is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 00:30   #16
Quote:
schwaler kaže: Pogledaj post
Zar se u Melinu nije okupljala ekipa iz Dalmacije?

Zaboravio si na Quazar
Quazar zapravo više ni ne postoji, sad je neko drugo ime...
Kaj se tiče Dalmatinaca, zapravo nisam na njih ni mislio pod spomenutim provincijalcima...čak mislim da malo koji Dalmatinac ide na narodnjake, ne znam?
lund is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 01:12   #17
Quote:
lund kaže: Pogledaj post
Quazar zapravo više ni ne postoji, sad je neko drugo ime...
Kaj se tiče Dalmatinaca, zapravo nisam na njih ni mislio pod spomenutim provincijalcima...čak mislim da malo koji Dalmatinac ide na narodnjake, ne znam?
Čujem da je u Splitu prava ekspanzija narodnjaka...

Inače, slažem se u cijelosti za ovaj komentar o dalmatinskoj ekipi u ZGB. Narod koji zalazi u Melin je fakat
__________________
Nije bitno je li mačka crna ili bijela, bitno je da lovi miševe
schwaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 01:15   #18
Quote:
Cpatain Rbubish kaže: Pogledaj post
Svi smo mi potomci konjušara, nema smisla zavaravati se.
Našao sam ti sliku, potomče!

__________________
Nije bitno je li mačka crna ili bijela, bitno je da lovi miševe
schwaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 01:15   #19
Quote:
schwaler kaže: Pogledaj post
Čujem da je u Splitu prava ekspanzija narodnjaka...

Vjerojatno zato što se u Splitu prije toga dogodila jedna druga prava ekspanzija ...
lund is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 02:09   #20
Ja znam zelene oči bile su moje i nije mene dušo ubilo.
Slika ti je super.
Gle to ko nisi čuo ne znam već za Edith Piaf al ju ne slušaš pretpostavljam.
stršljen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:54.