Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2016., 20:46   #1
Problem stari Fiat Punto

imam problem sa starim fiat puntom 55 iz 1998.god....nemam kazaljke od tempertaure pa mi se upalila crvena lampica koja signalizira pregrijavanje motora....laik sam ali sam vidio da su mi protrulili cepovi vode na bloku motora gdje je i curila voda...promijenio ih ali lampica i dalje svjetli...odvezao kod majstora koji je ustanovio da je otišla brtva glave kao sto i je vidio sam,promijenjena brtva izravnata glava promijenjen termostat,pumpa vode,cak i hladnjak(polovni)termoptrkidac ventilatora koji ukljucuje ventilator....lampica i dalje svijetli motor se pregrijava voda kuha,pali ventilator,da ne zaboravim i indukator temperature je promijenjen...što da radim,majstor govori da je najbolja najjeftinija solucija drugi motor jer da je pukla glava ili nesto s blokom motora nije u redu,,,jer sam ja istina je dugo vremena samo nadolijevao vodu i to ne destiliranu tako da izlazi stalno prljava voda...pomozite dajte savjet...unaprijed vam zahvaljujem...nije neko auto ali sluzi me za skuplje nemam i imam tehnicki cijelu godinu...HVALA
aldo321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 20:53   #2
Napravio si zajeb kaj si uopće išao slagati taj motor. Vjerovatno je negdje pukao blok ili glava.
Frend je kupio taj 1.1 motor za 900kn na njuškalu, i eno vozi se već 3 godine od kada ga je kupio.
Druzic7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 20:56   #3
Plus jos 100e ugradnja.. Dakle ,racunaj oko 200e ruke i motor
marko19576 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 21:03   #4
Quote:
marko19576 kaže: Pogledaj post
Plus jos 100e ugradnja.. Dakle ,racunaj oko 200e ruke i motor
Istina u pravu si potpuno..ali vozio me sluzio mi do posla i tako kao sto sam napisao za bolji nemam ..kad sam vidio da su truli cepovi kupio 6 kom 60kn nije puno..poslije majstor je bio pošten za brtvu,ravnanje i njegov rad 400kn(mislim da nije puno)jbg sada nemam ni novaca,ni auto s njim u staro željezo
aldo321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 21:06   #5
treba vidjeti sta ce netko pametniji reci (CDRW,Wonder, ili netko s iskustvom)
marko19576 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 21:14   #6
Quote:
marko19576 kaže: Pogledaj post
treba vidjeti sta ce netko pametniji reci (CDRW,Wonder, ili netko s iskustvom)
zaista bi bio zahvalan da znam sta mi je uraditi...kad sam se vec uvalio u g...
aldo321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 22:57   #7
Quote:
aldo321 kaže: Pogledaj post
imam problem sa starim fiat puntom 55 iz 1998.god....nemam kazaljke od tempertaure pa mi se upalila crvena lampica koja signalizira pregrijavanje motora....laik sam ali sam vidio da su mi protrulili cepovi vode na bloku motora gdje je i curila voda...promijenio ih ali lampica i dalje svjetli...odvezao kod majstora koji je ustanovio da je otišla brtva glave kao sto i je vidio sam,promijenjena brtva izravnata glava promijenjen termostat,pumpa vode,cak i hladnjak(polovni)termoptrkidac ventilatora koji ukljucuje ventilator....lampica i dalje svijetli motor se pregrijava voda kuha,pali ventilator,da ne zaboravim i indukator temperature je promijenjen...što da radim,majstor govori da je najbolja najjeftinija solucija drugi motor jer da je pukla glava ili nesto s blokom motora nije u redu,,,jer sam ja istina je dugo vremena samo nadolijevao vodu i to ne destiliranu tako da izlazi stalno prljava voda...pomozite dajte savjet...unaprijed vam zahvaljujem...nije neko auto ali sluzi me za skuplje nemam i imam tehnicki cijelu godinu...HVALA
Čepovi su protrulili jer nisi imao antifriz već običnu vodu. Brtva glave je poznata stvar za taj motor jer ako zakuha odmah brtva odlazi. Naravno još obična voda pa kuha ranije ...

Ne znam kako ti je majstor isporučio auto koji opet kuha, bez da je isprobao što je napravio ... pošto nije imao antifriz vjerojatno je blok u banani (napukao preko zime ili sl.).
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 01:39   #8
Quote:
Intel_85 kaže: Pogledaj post
Čepovi su protrulili jer nisi imao antifriz već običnu vodu. Brtva glave je poznata stvar za taj motor jer ako zakuha odmah brtva odlazi. Naravno još obična voda pa kuha ranije ...

Ne znam kako ti je majstor isporučio auto koji opet kuha, bez da je isprobao što je napravio ... pošto nije imao antifriz vjerojatno je blok u banani (napukao preko zime ili sl.).
nije mi on predao auto još je kod njega samo sto je rekao nesto slicno sto si i ti napisao..(da je pukla glava na mjestu gdje se to ne može vidjeti nego ispitati ili da je blok u banani)..te da je to neisplativo popravljati...a ja sam htio cuti savjet više,iskustvo....
aldo321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 02:06   #9
Ti čepovi na bloku motora i služe kada dođe do smrzavanja vode, volumen leda se povećava, širi i gura čepove iz bloka da ne pukne blok, a vjerojatno je nešto puklo uslijed smrzavanja ili blok motora ili glava motora. Treba skinuti glavu motora i odnijeti je na ispitivanje. Pošto voziš na ne destiliranu vodu vjerojatno je do smrzavanja došlo prošle zime i od onda havarija, a vjerojatno točiš kloriranu vodu iz slavine pitanje koliko dugo vremena jer od kamenca će ti zaštekati termostat ako već nije, a možda je i termoprekidač ventilatora prekriven kamencem pa ga ne pali na vrijeme, a i moguće da ti kroz napuknuće bloka ili glave nabija kompresiju iz cilindra pa je sustav za hlađenje pun zraka (smjese) iz cilindra pa voda uopće ne cirkulira nego stoji na mjestu i samo prokipi.
Za početak najjednostavnije da ti netko tko ima tester u servisu izmjeri u rashladnoj tekućini da li ima HC (ugljikovodika) koji dolazi iz napuknuća bloka motora ili napuknuća glave motora ili iz defektne brtve glave motora. To ti je za početak najjeftinije i najjednostavnije pa ćeš znati što dalje.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 07:01   #10
Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
Ti čepovi na bloku motora i služe kada dođe do smrzavanja vode, volumen leda se povećava, širi i gura čepove iz bloka da ne pukne blok, a vjerojatno je nešto puklo uslijed smrzavanja ili blok motora ili glava motora. Treba skinuti glavu motora i odnijeti je na ispitivanje. Pošto voziš na ne destiliranu vodu vjerojatno je do smrzavanja došlo prošle zime i od onda havarija, a vjerojatno točiš kloriranu vodu iz slavine pitanje koliko dugo vremena jer od kamenca će ti zaštekati termostat ako već nije, a možda je i termoprekidač ventilatora prekriven kamencem pa ga ne pali na vrijeme, a i moguće da ti kroz napuknuće bloka ili glave nabija kompresiju iz cilindra pa je sustav za hlađenje pun zraka (smjese) iz cilindra pa voda uopće ne cirkulira nego stoji na mjestu i samo prokipi.
Za početak najjednostavnije da ti netko tko ima tester u servisu izmjeri u rashladnoj tekućini da li ima HC (ugljikovodika) koji dolazi iz napuknuća bloka motora ili napuknuća glave motora ili iz defektne brtve glave motora. To ti je za početak najjeftinije i najjednostavnije pa ćeš znati što dalje.
nakon sto je promijenjena brtva glave,poravnata glava,mehanicar ga je ozracivao neznam ni ja koliko puta jer je mislio da se kako on kaže stvorio zracni cep ali nikako stalno kuha i nakon nekoliko minuta rada upali se ta crvena lampica.....ja sada onako možda govorim gluposti,mislim ako se negdje stvorio kamenac pa ne dozvoljava da cirkulira voda...kupio bi sredstvo za ciscenje sistema pa probao još s tim??iako i ja mislim da je napukla glava ili još prije blok motora???
aldo321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 09:11   #11
pa postoji li jos u danasnje vrijeme da netko toci vodu iz slavine umjesto antifriza koji kosta 15kn po litri?
pa da je ne znam kakva sirotinja i kakav auto...
koje je to razmisljanje; ej idem ustedit 40kn i pri tome unistiti auto..
Digitall is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 10:33   #12
Quote:
aldo321 kaže: Pogledaj post
nakon sto je promijenjena brtva glave,poravnata glava,mehanicar ga je ozracivao neznam ni ja koliko puta jer je mislio da se kako on kaže stvorio zracni cep ali nikako stalno kuha i nakon nekoliko minuta rada upali se ta crvena lampica.....ja sada onako možda govorim gluposti,mislim ako se negdje stvorio kamenac pa ne dozvoljava da cirkulira voda...kupio bi sredstvo za ciscenje sistema pa probao još s tim??iako i ja mislim da je napukla glava ili još prije blok motora???
Ozračen je jer taj auto ima rupu na termostatu. A da je slab protok ne bi kuhao odmah već bi imao višu radnu temperaturu. Tebi probija kompresija.

Da si preko ljeta stavio samo litru najjeftinijeg koncentrata antifiza i preko zime još litru to ti se ne bi dogodilo.
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 15:00   #13
eno ja prodo danas punta s 1.2 motorom... 500kn.. bez papira.. meni je bio donator za limariju i sitnice.. platio ga 800kn kompletnog.... bar tih auta ima... sto je najgore u vozom stanju, motor odlican...

takav motor popravljati je preskupo jer ih ima pun njuskalo za đabe...


btw 1.1 i 1.2 na tehnickom ti nece nikad prepoznat koji je motor... tak da mos stavit sta hoces...
__________________
od jucer do danas
ma3x is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 15:16   #14
Quote:
Digitall kaže: Pogledaj post
pa postoji li jos u danasnje vrijeme da netko toci vodu iz slavine umjesto antifriza koji kosta 15kn po litri?
pa da je ne znam kakva sirotinja i kakav auto...
koje je to razmisljanje; ej idem ustedit 40kn i pri tome unistiti auto..
Postoji, ako negdje sustav curi, a treba ti auto..Ako svaki dan, ili svaki drugi moras dopisavati tekucinu, onda zasto ne bi vodu koja je besplatna, nego kupovao antifriz.

Ali zato sam samo dok ne rijesis problem curenja, tj uzrok.. Kad rijesis, onda naravno sve van, i staviti antifriz..

jednom sam to zaboravio uraditi, i smrzlo mi
marko19576 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 22:54   #15
Quote:
Intel_85 kaže: Pogledaj post
Čepovi su protrulili jer nisi imao antifriz već običnu vodu. Brtva glave je poznata stvar za taj motor jer ako zakuha odmah brtva odlazi. Naravno još obična voda pa kuha ranije ...

Ne znam kako ti je majstor isporučio auto koji opet kuha, bez da je isprobao što je napravio ... pošto nije imao antifriz vjerojatno je blok u banani (napukao preko zime ili sl.).
Krivo. 1.1 treba bit konj pa sredit brtvu. 1.2 iz početka 2000 ima problem brtvi (i jasno oni popravljani govnom a ne poštenim materijalom, neporavnate glave, starih šarafa i ostalih sranja koje naši fušeri tak vole radit). Da se uštedi, i tak motor ne vrijedi.

Na stranu da je nepostojanje kazaljke EPSKA kretenarija, (btw, nema je ni naš usrani Crafter koji je TERETNO vozilo i za kojeg bi jako volio znati kako mu je kad uzbrdo vučem 2 tone), usro si izbor majstora.

Sad kad si bacio lovu na prvi popravak, bacit ćeš i na drugi. Jer treba sve ponovo što si radio - nova brtva, novo ravnanje glave, novi matrijal ... no ovaj puta treba provjerit i stanje glave + bloka.

Jel se isplati? Jasno da ne. Koštat će više od vrijednosti auta.

No da probamo nešto drugo - skini potpuno termostat i skini čep sa ekspanzione. DOOOOOBRO odzračite sistem - da negdje nije ostao balon zraka.

To napraviš tako (kad nema termostata) da skineš GORNJE crevo sa kilera i na neki način pod tlakon nabiješ vodu u hladnjak dok iz skinutog creva sigurno izlazi čista voda bez mjehura zraka) - kak oćeš to napravit druga je stvar - ja sam obično namotao običnu krpu oko creva i sve zajedno zabio u otvor hladnjaka, nije baš vodotjesno (okupat će te više ili manje) no dovoljno dobro funkcionira.
Nemoj zaboravit otvorit grijenja u kabini da se i mali hladnjak napuni.
Reci kako je onda.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 09:33   #16
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Krivo. 1.1 treba bit konj pa sredit brtvu. 1.2 iz početka 2000 ima problem brtvi (i jasno oni popravljani govnom a ne poštenim materijalom, neporavnate glave, starih šarafa i ostalih sranja koje naši fušeri tak vole radit). Da se uštedi, i tak motor ne vrijedi.

Na stranu da je nepostojanje kazaljke EPSKA kretenarija, (btw, nema je ni naš usrani Crafter koji je TERETNO vozilo i za kojeg bi jako volio znati kako mu je kad uzbrdo vučem 2 tone), usro si izbor majstora.

Sad kad si bacio lovu na prvi popravak, bacit ćeš i na drugi. Jer treba sve ponovo što si radio - nova brtva, novo ravnanje glave, novi matrijal ... no ovaj puta treba provjerit i stanje glave + bloka.

Jel se isplati? Jasno da ne. Koštat će više od vrijednosti auta.

No da probamo nešto drugo - skini potpuno termostat i skini čep sa ekspanzione. DOOOOOBRO odzračite sistem - da negdje nije ostao balon zraka.

To napraviš tako (kad nema termostata) da skineš GORNJE crevo sa kilera i na neki način pod tlakon nabiješ vodu u hladnjak dok iz skinutog creva sigurno izlazi čista voda bez mjehura zraka) - kak oćeš to napravit druga je stvar - ja sam obično namotao običnu krpu oko creva i sve zajedno zabio u otvor hladnjaka, nije baš vodotjesno (okupat će te više ili manje) no dovoljno dobro funkcionira.
Nemoj zaboravit otvorit grijenja u kabini da se i mali hladnjak napuni.
Reci kako je onda.
Da, da zato svaki treći mk1 ima problem sa brtvom glave.

Ništa od toga nema ... čim je njemu puno litra antifriza nema tu matematike. Nema tu toliko zraka .. ima rupu na termostatu ... može bit zraka samo za 2 deci malog kilera al to uz rad i otvoren čep on sam izbaci van, a ima odzračnik na njemu.
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 09:51   #17
Quote:
Intel_85 kaže: Pogledaj post
Čepovi su protrulili jer nisi imao antifriz već običnu vodu. Brtva glave je poznata stvar za taj motor jer ako zakuha odmah brtva odlazi. Naravno još obična voda pa kuha ranije ...
Nije istina


Isto 1.1, puštao hladnjak, nenormalno gubio vodu, par pregrijavanja u par dana, i nakon toga 20ak tkm dosad bez problema(niti potrošnje antifriza koja je ranije bila prisutna).


Edit: I mala dopuna. Ne znam uzrok, ali imao sam i ja problem s brtvom glave. Mislim da je netko spominjao mogućnost te neke "serijske greške", a drugi dio sumnje je na termostatu i(li) litri koncentrata koji sam ulio unutra(jebiga, mlado i neiskusno, krivo protumačeno kad ljudi govore da toče čisti antifriz unutra, jer voda, pa ni destilirana, ne bi trebala biti točena unutra. Kud ćeš čistije od koncentrata)



Otad preko 100tkm bez ponavljanja.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 13:16   #18
Ja bih prvo uradio ovo sto CDRW kaze, jer te nista ne kosta, i najlakse za uciniti.. Pa onda ides dalje. Neces odmah od naskupljeg



Par pua sam se tako skoro sjebao


PRosle zime mi ulazila voda u kabinu kod suvozaca.. mislio sam mali hladnjak, bit ce zajebancije... Ali mi vode nikad nije falilo ( antifriza ) , pa mi bilo cudno.. Na kraju na forumu mi kazu da pogledam one kanale za vodu, da su mozda zacepljeni.. Kad ono, to je to... Sat vremena posla, 0 troskova.... A sta bi bilo da sam otisao kod masjtora da mi to sve skida, zajebancija, na kraju uopce nije to
marko19576 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 13:24   #19
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Krivo. 1.1 treba bit konj pa sredit brtvu. 1.2 iz početka 2000 ima problem brtvi (i jasno oni popravljani govnom a ne poštenim materijalom, neporavnate glave, starih šarafa i ostalih sranja koje naši fušeri tak vole radit). Da se uštedi, i tak motor ne vrijedi.

Na stranu da je nepostojanje kazaljke EPSKA kretenarija, (btw, nema je ni naš usrani Crafter koji je TERETNO vozilo i za kojeg bi jako volio znati kako mu je kad uzbrdo vučem 2 tone), usro si izbor majstora.

Sad kad si bacio lovu na prvi popravak, bacit ćeš i na drugi. Jer treba sve ponovo što si radio - nova brtva, novo ravnanje glave, novi matrijal ... no ovaj puta treba provjerit i stanje glave + bloka.

Jel se isplati? Jasno da ne. Koštat će više od vrijednosti auta.

No da probamo nešto drugo - skini potpuno termostat i skini čep sa ekspanzione. DOOOOOBRO odzračite sistem - da negdje nije ostao balon zraka.

To napraviš tako (kad nema termostata) da skineš GORNJE crevo sa kilera i na neki način pod tlakon nabiješ vodu u hladnjak dok iz skinutog creva sigurno izlazi čista voda bez mjehura zraka) - kak oćeš to napravit druga je stvar - ja sam obično namotao običnu krpu oko creva i sve zajedno zabio u otvor hladnjaka, nije baš vodotjesno (okupat će te više ili manje) no dovoljno dobro funkcionira.
Nemoj zaboravit otvorit grijenja u kabini da se i mali hladnjak napuni.
Reci kako je onda.
najprije da ZAHVALIM na savjetu...probao i to definitivno je ili napukla glava negdje gdje se ne može vidjeti bez ispitivanja ili je blok u k... našao sam drugi motor za 100e pa cu ga kupiti...hvala vam
aldo321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 16:25   #20
Jebala ih stednja na pokazivacu temperature ...
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:14.