Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2015., 09:57   #1821
farc, kaj se tiče te razlike u šapama, tu info mi je dala gđa Kresoja kad sam je upoznala. naime, pitala sam je (kad sam saznala da su u mushingu) da li bi moj Zen bio za to.
__________________
So many flowers - so little time...
Neona is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 17:34   #1822
nikad cuo za to, niti ne vidim smisla tome..

cemu uzgajati pse koji nisu ni sposobni vuci saonice i trcati?

mozda je samo tvoj pas imao nepravilan polozaj sape
farc is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 10:08   #1823
Quote:
farc kaže: Pogledaj post
nikad cuo za to, niti ne vidim smisla tome..

cemu uzgajati pse koji nisu ni sposobni vuci saonice i trcati?

mozda je samo tvoj pas imao nepravilan polozaj sape
Gle, tak mi je rečeno i ja sam to prihvatila jer ti ljudi svakako znaju puno više nego ja. Osim toga, moj Zen nema pedigre, udomili smo ga iz katastrofa uvjeta, pomalo i nepromišljeno (jer nismo toliko poznavali pasminu tad), ali psu je gorilo pod petama i morali smo pomoći.
__________________
So many flowers - so little time...
Neona is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 10:40   #1824
ne govorim nista protiv tvog psa, uostalom neimanje pedigrea ga uopce ne sprjecava da sudjeluje u zapreznim sportovima, naravno ako je zdrav..

samo govorim kako mi to nema nikakve logike, i kada i ako se dogodi podjela na izlozbene i radne slobodno mozemo reci da je pasmina unistena..
farc is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 16:00   #1825
Quote:
farc kaže: Pogledaj post
samo govorim kako mi to nema nikakve logike, i kada i ako se dogodi podjela na izlozbene i radne slobodno mozemo reci da je pasmina unistena..
Ovo je nažalost istina. I kad bi stvar samo bila u obliku šapa... Moja 2 centa samo.

Inače, nisam znala da su Kresoje, koji su mi susjedi inače, bili uzgajivači huskya. Pitat ću ih malo o tome kad se sretnemo u šetnji drugi put.
ars boni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 16:13   #1826
mozes li onda postaviti koji primjer da vidimo te razlike?
farc is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 16:56   #1827
Quote:
farc kaže: Pogledaj post
mozes li onda postaviti koji primjer da vidimo te razlike?
ma ja sam samo općenito komentirala da se slažem s tobom, ja sam u potpuno drugoj pasmini (b.collie), koja je nažalost također podijeljena na radne i izložbene (zato se poistovjećujem s tvojim komentarom), i zato kažem kad bi stvar bila samo u šapama. Izložbeni borderi su psi kod kojih se ne pazi primarno na radni nagon, a to što više liče na crno-bijele samojede nego na originalne bordere, je čak i manji problem (iako izgledaju grozno). poznajem doduše i neke lijepe primjerke izložbenjaka, ali generalno ono što se smatra najboljim od najboljeg u izložbenim linijama je sramotno daleko od pasa kakvi bi oni trebali biti. srećom u pasmini još uvijek postoji jedan lijepi bazen radnih pasa koji pasminu drži iznad vode.
ars boni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 17:30   #1828
aha, sorry krivo shvatio

to sam cuo za bordere, imam prilike vidjeti na svoje oci 2 bordera sa kojima treniramo.. jedan iz vrhunskog radnog legla, radni stroj vec sa svoja 4 mjeseca, dok drugi iz ne znam kakvog uzgoja, pas flegmatican cudno se krece i trci iako ima vec 8 mjeseci, fokus los isto..

radni nagon je i najbitniji, a kad on nestane, tada i pocinju deformacije koje im onemogucuju bavljenje primarnim aktivnostima..
i onda samo odjednom skuzis da imas nesposobnu pasminu

doduse vidjao sam haskije sa jako kratkim nogama i nikakvim nagonom za vucom, ali nadam se da su to samo iznimke koje nece u daljni rasplod
farc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 10:30   #1829
Quote:
farc kaže: Pogledaj post
ne govorim nista protiv tvog psa, uostalom neimanje pedigrea ga uopce ne sprjecava da sudjeluje u zapreznim sportovima, naravno ako je zdrav..

samo govorim kako mi to nema nikakve logike, i kada i ako se dogodi podjela na izlozbene i radne slobodno mozemo reci da je pasmina unistena..
sve OK, nisam ni mislila da govoris nekaj 'protiv' mog psa

slažem se da neimanje pedigrea ne utječe na sudjelovanje u zaprežnim sportovima, ali kako ovaj moj sad ima 11 godina, a nismo sudjelovali do sad, nećemo ni pod 'stare dane'

slažem se da je podjela u najmanju ruku čudna i da vodi ka uništenju pasmine kao takve, ali mislim da su tu najodgovorniji uzgajivači ili oni koji se takvima smatraju, jer po mom skromnom mišljenju, fokus bi trebao biti na kvalitetnom uzgoju tj. parenju jedinki sa najboljim karakteristikama pasmine, a ne na novcima. Čast izuzecima, ali ima svega... no uostalom, to skoro svi znaju, ne otkrivam toplu vodu sad

Ars, susjedi su ti bili uzgajivači i bavili se mushingom... Kad su neka događanja oko životinja u ZG, (di naravno vodimo i Zena) uvijek se javimo gđi Ruži, kad je vidimo za štandom i sl. Uvijek nam je govorila kako Zen lijepo napreduje..
__________________
So many flowers - so little time...
Neona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 17:36   #1830
Quote:
farc kaže: Pogledaj post
aha, sorry krivo shvatio

to sam cuo za bordere, imam prilike vidjeti na svoje oci 2 bordera sa kojima treniramo.. jedan iz vrhunskog radnog legla, radni stroj vec sa svoja 4 mjeseca, dok drugi iz ne znam kakvog uzgoja, pas flegmatican cudno se krece i trci iako ima vec 8 mjeseci, fokus los isto..

radni nagon je i najbitniji, a kad on nestane, tada i pocinju deformacije koje im onemogucuju bavljenje primarnim aktivnostima..
i onda samo odjednom skuzis da imas nesposobnu pasminu

doduse vidjao sam haskije sa jako kratkim nogama i nikakvim nagonom za vucom, ali nadam se da su to samo iznimke koje nece u daljni rasplod

najveća tuga u svemu tome, barem govoreći iz perspektive bordera, je što taj radni nagon ne treba previše generacija da ode. dakle čim ti uzmeš psa za uzgoj koji nije primarno izabran zbog radnih karakteristika, mijenjaš pasminu na gore. za bordere je jedini standard uvijek bio njegova radna karakteristika. zato ih i ima svakakih, visokih, niskih, zdepastijih, vitkijih, dugonogih, kratkonogih, da ne pričam o duljini, teksturi i bojama dlake. samo što se kod nas najčešće vide srednjedugodlaki crno-bijeli. čim je AKC i druge organizacije rekao "border mora biti ovakav i onakav", stvar je otišla vrit. Srećom neke organizacije kao što su ISDS i ABCA se i dalje bore protiv tog trenda, braneći miješanje linija i sl. ali ne možeš ti spriječiti nekoga da pari nešto s nečim, pogotovo kad se ogromna mašinerija love vrti iza toga. mi smo inače bili svojedobno i na rubu da uzmemo štene iz izložbene linije, pošto su nam ljudi punili glavu s tim da se sa radnim borderom ne može živjeti, ali neke okolnosti su se pokazale kao prst sudbine pa smo odustali, ne samo od tog legla nego kupnje uopće jer smo dobili priliku spasiti kuju bordera iz štanca, pa smo se za to opredijelili. da kupujem, danas bih kupila isključivo iz radne linije. sori, razvezla sam se

baš ću porazgovarati sa Kresojama kad ih sretnem drugi put
ars boni is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 18:20   #1831
Quote:
Neona kaže: Pogledaj post
slažem se da je podjela u najmanju ruku čudna i da vodi ka uništenju pasmine kao takve, ali mislim da su tu najodgovorniji uzgajivači ili oni koji se takvima smatraju, jer po mom skromnom mišljenju, fokus bi trebao biti na kvalitetnom uzgoju tj. parenju jedinki sa najboljim karakteristikama pasmine, a ne na novcima. Čast izuzecima, ali ima svega... no uostalom, to skoro svi znaju, ne otkrivam toplu vodu sad
Quote:
ars boni kaže: Pogledaj post
dakle čim ti uzmeš psa za uzgoj koji nije primarno izabran zbog radnih karakteristika, mijenjaš pasminu na gore. za bordere je jedini standard uvijek bio njegova radna karakteristika.
pojam najboljih karakteristika pasmine se promjenio..
vise nisu najbolje karakteristike sposobnost psa da slusa naredbe sto je odlika lead dog-a iliti prvoga u zaprezi, koji skrece cijelu zapregu lijevo ili desno, regulira brzinu cijelog tima, a opet zna i misliti sa svojom glavom i reagirati samostalno u nekim nepredvidivim situacijama.. i naravno da ima volju trcati u kasu na jako velike udaljenosti cime opet motivira i tjera cijeli tim da prati njegov ritam..
tu vecina pasa padne jer nemaju svi volje trcati jako dugo

takvi psi su bili najpozeljniji parnjaci bez obzira na boju i gustocu krzna..

sada su kriteriji sasvim drugaciji, sada se na izlozbama odredjuje po stavu i nacinu na koji se trckara u krug..
najpozeljniji parnjaci budu oni sa najvise osvojenih titula..

velika vecina, zapravo ogromna vecina uzgajivaca se niti ne bave mushingom.. pravim, long distance za koji su sibirski haski i namjenjeni tako da zapravo niti ne mogu odrediti radne karakteristike svojih pasa
farc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 10:26   #1832
je farc, upravo tako, i zato je sad tako kako je...
__________________
So many flowers - so little time...
Neona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 07:33   #1833
Preselit se u Kanadu, kupiti jos par haskija i saonice
Ili otici u Liku zimi.
Za sve ostale iz dalmacije tu je - pas, vuci gazdu u ormi, ionak se samo šlepa iza tebe. ))

Moje osobno misljenje o obliku sapa, bar sto sam mogla vidjeti naredno vrijeme - šape haskija, ukoliko trci, trenira i vuce svakodnevno se s vremenom "razrade" i nemaju vise uske sapice nego se sapa prilagodi treningu. To je moje misljenje, ne trebamo se svi slagati
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
rock_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 09:16   #1834
Lika uopce nije daleko

a i snijeg dosadi, zato je tu dryland mushing

samo jos 3 psa da nabavim, najmanje
farc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 12:19   #1835
Imam jednu nezgodnu situaciju pa trebam vase savjete. Kada je najbolje psica odvojiti od majke? Je li neophodno da dobiva majcino mlijeko ili postoje pripravci koji to mogu zamjeniti? Znam da bi bilo najbolje psica kupiti sa oko 8 tjedana... kad stekne imunitet. Covjeku su psici iz proslog legla unistili stan, pa ih sada vise ne bi drzao kod sebe predugo... uz mamu jel. Meni je to prebrutalno i pretuzno... znam da mogu biti bolesni ako se prerano odvoje od mame... molim vas savjete... sto je najbolje napraviti u ovoj situaciji... sto savjetovati njemu? A sto buducim vlasnicima? To je samo poznanik... ali zao mi psica :'(
beze is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 12:31   #1836
Quote:
beze kaže: Pogledaj post
Imam jednu nezgodnu situaciju pa trebam vase savjete. Kada je najbolje psica odvojiti od majke? Je li neophodno da dobiva majcino mlijeko ili postoje pripravci koji to mogu zamjeniti? Znam da bi bilo najbolje psica kupiti sa oko 8 tjedana... kad stekne imunitet. Covjeku su psici iz proslog legla unistili stan, pa ih sada vise ne bi drzao kod sebe predugo... uz mamu jel. Meni je to prebrutalno i pretuzno... znam da mogu biti bolesni ako se prerano odvoje od mame... molim vas savjete... sto je najbolje napraviti u ovoj situaciji... sto savjetovati njemu? A sto buducim vlasnicima? To je samo poznanik... ali zao mi psica :'(
Savjetovati ga da sterilizira kuju ili da se više ne dovodi u takvu situaciju. Em je štancer, em nema nikakav adekvatan smještaj, em su psići sto posto istraumatizirani jer je čovjek sigurno nervozan jer mu "uništavaju" stan.

I nije stvar u majčinom mlijeku do 8. tjedna, već do socijalizacije koju nijedan čovjeka ne može nadoknaditi. Psiha je zajebana stvar. Ako misliš platiti za to štene, plaćanjem podržavaš štanc i sebi uzimaš štene potencijalno puno problema. Ako poklanja ok, ali upozori ga da više ne bi trebao imati leglo.

Savjet tom čovjeku: prestani to radit.
Savjet budućim vlasnicima: ne kupujte tu štenad i pripremite se na najgore ak je uzmete.
Savjet tebi: bježi od takve osobe.


Da, možda zvučim nabrijano, ali psi nisu komad namještaja, to su živa bića, nije to samo tako da se kuja ošteni i super, novci padaju s neba.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 12:40   #1837
Potpis na SweetHeart, bježi od štanca glavom bez obzira. I po mogućnosti ga "izreklamiraj" okolo. Ako poklanja štence, to je druga priča, ali svakako bi trebao sterilizirati ili pripaziti kuju. Ranim odvajanjem od majke se štencima čini nemjerljiva šteta, i to se kasnije itekako vidi na njima.

Kad čitam ovakve stvari, dođe mi muka koliko je taj štanceraj raširen

Nego, imam pitanje za ljubitelje/uzgajivače/vlasnike haskija, malamuta, samojeda. Nekidan smo frendica i ja povele raspravu o tome koliko je "etično" držati pse koji imaju takvo krzno u ovim našim klimama. S obzirom da su oni prilagođeni za temperature debelo ispod nule, ona tvrdi da je njoj to mučenje i da nije fer, tj. da bi se kod biranja pasmine trebalo držati barem koliko toliko sličnih klima i uvjeta. Ja ne zauzimam stavove dok se ne raspitam, mada mi nije skroz nelogično kako ona razmišlja. Pa pitanje, kako vaši psi podnose normalne, prosječne kontinentalne temperature, kako više/ljetne temperature? Kako se rashlađuju, može li im se pomoći, prilagodi li se to krzno, itd.?
ars boni is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 12:45   #1838
Quote:
ars boni kaže: Pogledaj post
Nego, imam pitanje za ljubitelje/uzgajivače/vlasnike haskija, malamuta, samojeda. Nekidan smo frendica i ja povele raspravu o tome koliko je "etično" držati pse koji imaju takvo krzno u ovim našim klimama. S obzirom da su oni prilagođeni za temperature debelo ispod nule, ona tvrdi da je njoj to mučenje i da nije fer, tj. da bi se kod biranja pasmine trebalo držati barem koliko toliko sličnih klima i uvjeta. Ja ne zauzimam stavove dok se ne raspitam, mada mi nije skroz nelogično kako ona razmišlja. Pa pitanje, kako vaši psi podnose normalne, prosječne kontinentalne temperature, kako više/ljetne temperature? Kako se rashlađuju, može li im se pomoći, prilagodi li se to krzno, itd.?
Ja imam samojeda.

Daleko smo mi danas od "pravih" polaraca. Ipak oni već godinama žive tu gdje žive. Ne, nije idealno imat polarca na +40, ali nije da ga moraš držat na suncu. Pisala sam na chatu, evo onaj dan bilo 15 stupnjeva, Bella jezik do poda i neće bit vani ko kad je hladnije (nisu svi samojedi takvi!). Kad dođe toplije vrijeme ide u šetnje jako rano i jako kasno i ona je happy. Naravno, najsretnija je na snijegu, ali živimo tu gdje živimo i smatram da ima bolji i ljepši život od većine pasa, makar nije na "idealnom terenu".

Da je pitanje ovakvo: je li etično otić u Sibir i dofurat si štene polarca u Zagreb/Split/Ilok rekla bih NE. Ovak je to druga priča. Pripaziš na pesa, nosiš vodu, mičeš ga od sunca i sve pet. Mi recimo ne idemo na more, nego biramo hladniju klimu. I tak. Vodiš računa o tome, al realno nije ljeto tak strašno, imaš nekoliko ultra toplih dana, ali većina godine ti je ugodna.

EDIT: Protupitanje - misliš da je "normalnije" imati pesonje kojima treba kaputić za zimu? Ovo pitanje nije upućeno tebi osobno, već više onak... polarci jao kak oni s ovom klimom, a realno kad fajn zahladi imaš hrpu pesa kojima je hladno. Polarci se, zbog svoje dlake, barem mogu prilagoditi svemu i svačemu, ok neš ga ostavit sat vremena na plus 40, al moš da odvest pišat, dok nekim malim pesonjama pimpač otpadne samo zbog pišanja na -5 na snijegu.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 14:00   #1839
Quote:
SweetHeart kaže: Pogledaj post
Ja imam samojeda.

Daleko smo mi danas od "pravih" polaraca. Ipak oni već godinama žive tu gdje žive. Ne, nije idealno imat polarca na +40, ali nije da ga moraš držat na suncu. Pisala sam na chatu, evo onaj dan bilo 15 stupnjeva, Bella jezik do poda i neće bit vani ko kad je hladnije (nisu svi samojedi takvi!). Kad dođe toplije vrijeme ide u šetnje jako rano i jako kasno i ona je happy. Naravno, najsretnija je na snijegu, ali živimo tu gdje živimo i smatram da ima bolji i ljepši život od većine pasa, makar nije na "idealnom terenu".

Da je pitanje ovakvo: je li etično otić u Sibir i dofurat si štene polarca u Zagreb/Split/Ilok rekla bih NE. Ovak je to druga priča. Pripaziš na pesa, nosiš vodu, mičeš ga od sunca i sve pet. Mi recimo ne idemo na more, nego biramo hladniju klimu. I tak. Vodiš računa o tome, al realno nije ljeto tak strašno, imaš nekoliko ultra toplih dana, ali većina godine ti je ugodna.

EDIT: Protupitanje - misliš da je "normalnije" imati pesonje kojima treba kaputić za zimu? Ovo pitanje nije upućeno tebi osobno, već više onak... polarci jao kak oni s ovom klimom, a realno kad fajn zahladi imaš hrpu pesa kojima je hladno. Polarci se, zbog svoje dlake, barem mogu prilagoditi svemu i svačemu, ok neš ga ostavit sat vremena na plus 40, al moš da odvest pišat, dok nekim malim pesonjama pimpač otpadne samo zbog pišanja na -5 na snijegu.
Hvala ti na odgovoru Kažem, ja pitam informacije radi, uopće nisam protiv polaraca, dapače, haskiji su mi

Ima mi smisla ovo što pričaš, prilagodba dlake i slično. Recimo ja sam jako dugo imala škotsku ovčarku, punu poddlake i kaputa. Najteža ljeta je teško podnosila, ali to su bila ljeta koja sam i ja teško podnosila. I to što ti kažeš, uvedeš psa unutra, rashladiš, daš vode, izvedeš u sumrak i ujutro i to je to. S tim da su škoti ipak psi iz klime puno sličnije našoj nego što je to slučaj s polarcima.

Moram priznati da sam se ja djelomično odlučila za border collijeja baš iz tih razloga podudaranja klime. Što sam požalila kad sam vidjela kako sretno i veselo ova moja piči po kiši i blatu kojeg fala bogu ne fali

Slažem se i s ovim što kažeš za pse kojima je hladno, i ne vrijedi čak ni samo za manje pse. Vidjela sam ne jednog ridgebacka koji se smrzavao na našim zimama. Ono što je kod takvih mrvicu prednost je to što se nekako ipak lakše zgrijati kaputom, nego rashladiti. Bar ja tako mislim jer je kod mene to slučaj, moguće da sam pristrana
ars boni is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 14:39   #1840
Hvala na odgovorima. Doticni gospodin planira pokloniti stence, mama i tata su oboje cistokrvni Haskici
Vec su se parili prije nekih 8 mjeseci, tako mi je rekao. Vec je imao leglo, stenci su bili zdravi i prekrasni. Neznam sta mu je sada doslo... hmmm... rastuzuje me takve stvari.
beze is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:27.