Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2007., 12:49   #21
Hvala Mopsly!
__________________
Oko za oko, pasta za zube
Tweety* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 11:31   #22
Kako sam ja shvatila, radi se o uzgoju iz hobija, dakle, žena uzgaja te pse jer voli. Kaže da kuja ima uzgojnu dozvolu i da ću je vidjeti, kao i rodovnice.

Rekli su da rodovnicu ne mora nužno izdati HKS. Znači li to da su to psi iz inozemstva, sa stranim papirima?
Vespers is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 12:08   #23
Quote:
Vespers kaže: Pogledaj post
Rekli su da rodovnicu ne mora nužno izdati HKS. Znači li to da su to psi iz inozemstva, sa stranim papirima?
za pse koji se uvoze traži se exportna rodovnica od nadležnog kinološkog saveza i pas se prijavi kod nas
prema tome nema nikakvih problema da se dobije kod nas rodovnica za potomka stranog psa, samo treba papirnati posao odraditi i izvaditi dozvole
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 12:17   #24
Budi jako oprezna, ove meni smrdi na preprodavača. Oni obično barataju sa stranim rodovnicama i nude pse sa i bez rodovnice.
Ako napišeš o kome se radi, možda i netko na forumu prepozna tu osobu pa te informira o čemu je riječ.
lea_li is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 19:27   #25
Mislim da ću odustati od ovih sa i bez rodovnice i uzeti psa od čovjeka s kojim sam se danas čula. kaže da ovih dana očekuje potvrdu iz HKS-a i tetovir brojeve koje će mu oni poslati. Od prvog dana sam imala dobar feeling u vezi njega, i ipak ću uzeti s rodovnicom.
U ponedjeljak ću još provjeriti u HKS-u je li stvarno prijavljen. Hvala vam na savjetima, javit ću se kad stigne kikić.
Vespers is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 22:17   #26
Pametno si ucinila.
Rodovnik je papir koji ti bar nesto garantuje u vezi tvog psa. Makar da je te rase koju kupujes i znas mu pretke.

Good call!
lilly53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 23:11   #27
Bravo
Sada čekamo sliku malenog
lea_li is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 23:33   #28
Joj, ne želim još ništa 100% potvrditi, strah me.... Ali ako ga uzmem, sigurno ću poslati slikicu.
Vespers is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 10:44   #29
Moze mi netko objasniti cem sluzi rodovnica???? Jel se moze putovati s psom prek granice bez rodovnice i sta mu uopće treba za put????
tomy_bx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 11:38   #30
Rodovnica je dokaz čistokrvnosti.
Možeš putovati s psom bez rodovnice.Pas treba biti cijepljen i čipiran.Moji prijatelji uvijek pokažu samo knjižicu o cijepljenju i nikad nemaju probleme
__________________
moj album...
alfa enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 12:14   #31
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
2. da bi se "papiri" mogli napraviti, treba imati uzgajivačnicu
Ovo nije točno. Naj običniji smrtnik koji ima čistokrvnu kuju i pario ju je sa čistokrvnim psom, te prošao sve procedure može prijaviti leglo pri HKS-u. Nije potrebno imati reganu uzgajivačnicu, ali je potrebno prijaviti leglo kao i pse koji su pareni.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 14:19   #32
Pozdrav svima!
Imam jedno pitanje pa ako je netko upućen da mi pomogne. Na ljeto bih trebao dobiti njemačkog ovčara sa rodovnicom iz BiH.
Pa me zanima da li se mogu psi sa BiH rodovnicom upisati kod nas u kinološki savez (jer je kinološki savez BiH bio izbačen iz FCI)? I što je sve potrebno od papira? Hvala unaprijed na odgovorima.
ma_hajde is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 14:35   #33
Quote:
ma_hajde kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Imam jedno pitanje pa ako je netko upućen da mi pomogne. Na ljeto bih trebao dobiti njemačkog ovčara sa rodovnicom iz BiH.
Pa me zanima da li se mogu psi sa BiH rodovnicom upisati kod nas u kinološki savez (jer je kinološki savez BiH bio izbačen iz FCI)? I što je sve potrebno od papira? Hvala unaprijed na odgovorima.
Ako je bio izbačen iz FCI-a, onda ti njihova rodovnica nije važeća. Ali najbolje da se raspitaš u HKS-u. Mislim da se mora nostrificirati, tj. prenjeti na HKS.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 14:46   #34
Report on the situation in Bosnia
Mr Hindse gives a clear report and recommends the following to the Committee :
due to the impossibility of both parties to cooperate, considering that one party is in
order with regard to state registration and the other party seems to include a huge
part of the Bosnian cynology, it is recommended to keep the situation as it currently
is (Bosnia remains out of the FCI) with however the possibility for its breeders to
register the Bosnian-born dogs with the stud-books of the neighbouring countries,
members of the former Yugoslavia : Macedonia, Slovenia, Serbia, Montenegro or
Croatia.

Dakle, trebao bi uzgajivač od kojeg uzimaš psa to riješiti, da dobiješ neku drugu, a ne BiH rodovnicu.

Zadnje uređivanje LininLjud : 08.02.2011. at 14:55.
LininLjud is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 15:50   #35
Vjerujem da mnogi na ovom forumu nisu osobito upućeni u tematiku rodovnica i da se one svima svode na papir s kojima psi idu na izložbe, ali zapravo nije tako. One su rodni list psa, te prije kupnje sami možete (ukoliko su za tu pasminu dostupni podaci na internetu ili drugdje) provjeriti pretke i doznati koliko su živjeli, od čega su bolovali i slično, te otprilike znati kakvo bi moglo biti zdravlje i životni vijek vašeg psa, iako garancija ne postoji. Kao što su mnogi prije mene naveli, izrada rodovnice košta svega stotinjak kuna i to je zanemariv trošak i za kupca i za uzgajivača, tako da ne postoji razlog zbog kojeg bi se isti pas prodavao za znatno manju cijenu ako ide bez rodovnice. Međutim, kod nekih uzgajivača postoji praksa da se psi koji ne zadovoljavaju određene kriterije i koji možda ne bi dobro prošli na izložbama, ali zato mogu biti vrhunski kućni ljubimci, prodaju za daleko nižu cijenu, te da vam uzgajivač pokaže rodovnicu i dokaže da pripada baš vašem psu putem tetovaže ili čipa, ali istu zadrži za sebe kako bi vas spriječio da tog psa vodite na izložbe ili pokušate dobiti uzgojnu dozvolu.

Jedina rodovnica koja se izdaje u Hrvatskoj , i koja se priznaje na ovim prostorima i na međunarodnoj razini jest ona koju izdaje Hrvatski kinološki savez, koji je pod patronatom FCI-ja, međunarodne kinološke organizacije. U posljednje vrijeme na području Hrvatske pojavljuju se rodovnice UCI koje izdaje Hrvatski kinološki sabor (pretpostavljam da je ime izabrano tako da kratica bude ista kao i za kinološki savez, HKS, što pomaže pri zamagljivanju očiju kupcima štenaca) i rodovnice Hrvatskog lovnog saveza. Ono što je bitno znati: s rodovnicama UCI-ja i lovnog saveza u biti možete samo obrisati guzu, jer, čak i da želite, s psima koji imaju takve rodovnice ne možete na izložbe. Kontrole zdravlja i eksterijera (izgleda koji odgovara traženoj pasmini) kod UCI rodovnica nema, ispada da u njih "uzgajivač" može upisati što god želi bez da itko tko kontrolira i sankcionira, tako da je mogućnost muljaže vrlo, vrlo velika, to jest, vrlo lako je moguće da ćete dobiti bolesnog psa, odnosno psa za kojeg ne znate kakve genetske mane i bolesti nosi, ili psa koji kad odraste neće ni sličiti svojoj pasmini i općeprihvaćenom standardu.
surefire is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 18:05   #36
Quote:
surefire kaže: Pogledaj post
Međutim, kod nekih uzgajivača postoji praksa da se psi koji ne zadovoljavaju određene kriterije i koji možda ne bi dobro prošli na izložbama, ali zato mogu biti vrhunski kućni ljubimci, prodaju za daleko nižu cijenu, te da vam uzgajivač pokaže rodovnicu i dokaže da pripada baš vašem psu putem tetovaže ili čipa, ali istu zadrži za sebe kako bi vas spriječio da tog psa vodite na izložbe ili pokušate dobiti uzgojnu dozvolu.
Ako je to doista tako, blesavo je do boli. Pas ionako neće dobiti uzgojnu dozvolu ako ne udovoljava uvjetima, a isto vrijedi i za izložbe. Ako netko kupuje psa s rodovnikom, onda taj rodovnik treba i dobiti. Znam jedino za ugovore u kojima uzgajivač napiše da kupac uzima psa za kućnog ljubimca, a ne za uzgoj. Ovakav postupak ide na ruku štancerima koji mogu kupcu pokazati bilo koju rodovnicu, a ljudi ionako nisu baš verzirani pa ni znati za tetovažu, a psa će ionako čipirati tek s prvim cijepljenjem protiv bjesnoće.

Teško mi je povjerovati u ovo.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 19:42   #37
Psi za koje se odmah prilikom pregleda vidi da nose grešku koja ih diskvalificira iz uzgoja dobivaju rodovnik na kojem piše da nisu za uzgoj.
Ali govorim konkretno o psima koji bi bez problema mogli dobiti uzgojnu dozvolu, ali iz nekog razloga nisu ono što su njihovi uzgajivači zamislili da mora biti. Jedna uzgajivačica koju poznajem na taj način udomljava pse koji izgledom i karakterom nisu idealni primjerci. I takva praksa mi je sasvim OK, tim više što je u Hrvatskoj ugovor između uzgajivača i kupca uglavnom samo obični komad papira, jer ne postoji način da se kupca prisili da odgovara ukoliko prekrši ugovor.
surefire is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 14:13   #38
Imam jedno pitanje vezano uz rodovnice.
Može li čistokrvni pas koji nema rodovnicu, dobiti istu, i na koji način? Naravno, da je legalno.
Gizehh is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 14:30   #39
Kontaktiraj uzgajivača od kojeg je pas nabavljen.Ako to leglo nije bilo prijavljeno ne znam kako bi se mogla dobiti rodovnica ...
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 14:33   #40
Quote:
Gizehh kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje vezano uz rodovnice.
Može li čistokrvni pas koji nema rodovnicu, dobiti istu, i na koji način? Naravno, da je legalno.
Ne može ako nije autohtona pasmina, a i tada teško.
LininLjud is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:36.