Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2016., 20:51   #1
Ili novi objektiv ili novi fotoaparat?

Pozdrav! Imam Canon.PowerShot s3 Is. 6mp zoom 12. Objektiv. 6.0-72.0mm. Imam ga vec deset godina sad bi nesto bolje imate li koju preporuku?
__________________
Uvijek se lakše oproste uvrede lošim djelima nego uvrede ružnim riječima
vesna_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 21:20   #2
Imamo, ali moraš se odlučiti što otprilike želiš:
- novi superzoom kompakt
- kompakt s većim senzorom (manji zoom, bolja slika)
- mirrorless (male dimenzije, izmjenjivi objektivi)
- DSLR (velik "pravi" fotoaparat, izmjenjivi objektivi)
Da li novo ili rabljeno, do koje cijene.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 21:32   #3
Ja se bas nekuzim u detalje.Ali zelim cistu sliku i da je nov objektiv ili fotoaparat .Malo sam gledala Nikon d-3300 dali je on dobar koja je razlika od mog Canona i Nikona d-3300
__________________
Uvijek se lakše oproste uvrede lošim djelima nego uvrede ružnim riječima

Zadnje uređivanje vesna_pu : 16.01.2016. at 21:53.
vesna_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 13:47   #4
Quote:
vesna_pu kaže: Pogledaj post
Ja se bas nekuzim u detalje.Ali zelim cistu sliku i da je nov objektiv ili fotoaparat .Malo sam gledala Nikon d-3300 dali je on dobar koja je razlika od mog Canona i Nikona d-3300
Hm, nisam siguran da ti dolazi novi objektiv u obzir, nije li s3 kompakt bez izmjene objektiva?

Nikon D3300 je sigurno napredak naspram tvojeg aparata, samo računaj da kupuješ veči sustav, veči aparati, veči objektivi......

Također u obzir trebaš uzet i pentax k-50, canon 1200D sony A58 ako želiš dslr sustave.
__________________
Čovjek uči dok je živ.....
del23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 18:42   #5
Hvala ns odgovoru ! Ja fotkam iz hobija. Treba mi aparat sa cistom slikom.Tesko se odlucit da kupis nesto u sta se bas dobro nekuzis.
__________________
Uvijek se lakše oproste uvrede lošim djelima nego uvrede ružnim riječima
vesna_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2016., 00:54   #6
Quote:
del23 kaže: Pogledaj post
Hm, nisam siguran da ti dolazi novi objektiv u obzir, nije li s3 kompakt bez izmjene objektiva?

Nikon D3300 je sigurno napredak naspram tvojeg aparata, samo računaj da kupuješ veči sustav, veči aparati, veči objektivi......

Također u obzir trebaš uzet i pentax k-50, canon 1200D sony A58 ako želiš dslr sustave.

U odnosu na Nikon D3300, Canon 1200D ni po čemu nije neka sreća. Zbunjujete ženu nudjenjem njoj teško usporedivih opcija.

Ako Ti se sviđa Nikon D3300, kupi ga i sigurno nećeš pogriješiti. Ka imam model koji mu je prethodio i prezadovoljan sam njim!
ferdinandmax is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2016., 14:20   #7
kad bi sad išao kupovati sustav tj.prvi dslr fotić a izbor bi bio od ova 4 ponuđena to bi izgledalo ovak:
1. pentax K-50
2. nikon d3300
3. sony a58
4. canon 1200d
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2016., 18:29   #8
Ok. Evo od svih ja mislim da ce past odluka za nikon d 3300 al za koji objektiv se odlucit ? I interesuje me zoom kod mene je 12 x i objektiv 6.0-72.00mm al nisa nesto zadovoljna
__________________
Uvijek se lakše oproste uvrede lošim djelima nego uvrede ružnim riječima
vesna_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2016., 19:24   #9
za K-50 + objektiv sve u jednom:
Pentax-DA 16-85mm F3.5-5.6 ED DC WR
Pentax-DA 17-70mm F4 AL [IF] SDM (polu wr -ima dihtung samo na navoju objektiva)
Pentax-DA 18-135mm F3.5-5.6 ED AL [IF] DC WR
Pentax-DA 18-250mm F3.5-6.3 ED AL [IF]

Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro
Sigma 18-250mm F3.5-6.3 DC
Tamron AF 18-250mm F/3.5-6.3

ako ideš na original pentax objektive obrati pozornost na oznaku wr,znači vodotjesno,znači: kiša-snijeg-prašina-kojekakve nečistoće te elementarne nepogode ne štete objektivu i može se koristiti u takvim uvjetima,naravno da je i tijelo K-50 isto wr,znači bez obzira što je K-50 wr na njega možete staviti i sve ostale navedene i ne navedene objektive al nećete imati tu karakteristiku,još samo da napomenem svi ovi spomenuti objektivi imaju stabilizaciju kao i svi koje nisam spomenuo imati će stabilizaciju,zašto pa zato jer to K-50 pruža za razliku od spomenutoga sa Vaše strane kao poželjnog,dakle Vaš željeni nije ni wr ni nema stabilizaciju u tijelu a nema ni af motor u tijelu (za buduću nadogradnju moguće da Vam bude bitna i ta mogućnost)
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 17:42   #10
Quote:
ferdinandmax kaže: Pogledaj post
U odnosu na Nikon D3300, Canon 1200D ni po čemu nije neka sreća. Zbunjujete ženu nudjenjem njoj teško usporedivih opcija.

Ako Ti se sviđa Nikon D3300, kupi ga i sigurno nećeš pogriješiti. Ka imam model koji mu je prethodio i prezadovoljan sam njim!
Ne pokušavam nikoga zbunit nego samo dajem opcije. Koliko znam navedena četiri tijela su u istom rangu, da neki su skuplji ali i daju više no to je ista klasa.

sony A58 + 18-55 2752,kn
Nikon d3300 + 18-55 - 3297kn
canon 1200d + 18-55 - 2667kn
pentax k- 50 + 18-55 - 3730kn

Pentax ispada najskuplji, ali budimo realni daje više u startu. Canon bih i sam izbacio iz priče ali noramalno da treba biti tu dok su si sony i Nikon tu negdje imaju prednosti i mana i to je to. Mislim nebitno je to kad je več nikon očito gotova stvar ali ljudi nemaju uglavnom pojma što kupuju i zašto kupuju, oni samo vide da na sportskim terenima kao i kod svatovskih fotografa piše nikon i canon.

Moj osobni izbor bi bio ili nikon ili sony, ja znam zašto, ferdinandmax ti također znaš zašto bi uzeo nikon ali sam 99,67% siguran da vesna_pu ne zna zašto ustvari uzima nikon.
__________________
Čovjek uči dok je živ.....
del23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 18:23   #11
Tocno si upravu da neznam....Zato sam i pitala za pomoc.
__________________
Uvijek se lakše oproste uvrede lošim djelima nego uvrede ružnim riječima
vesna_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 22:06   #12
Quote:
vesna_pu kaže: Pogledaj post
Tocno si upravu da neznam....Zato sam i pitala za pomoc.
Nikon d3300 sa 18-105 kit objektivom.
Ili 18-55
Ulazis u potpuno drugaciji svijet od onoga sta si do sada radila. Strucnjaci ce se sada ispucavati sa svim i svacim,. Dakle kompakt ili ultrazoom su potpuno nesto drugacije od DSLRa o kojem pricamo. D3300 je pocetni model, za kojega mozes poslije dokupiti objektive po potrebi. Takvi fotoaparati se ne upotrebljavaju na automatskim namjestanjima, vec pokusavas sto vise parametara fotografije sama kontrolirati. Na taj nacin dobiti ces max od fotografije.
Zapravo je svejedno koju marku odaberes, sto se tice samoga tijela, ali ces poslije koristiti i nabavljati objektive bas za to tijelo / marku.
Novo / rabljeno
P.s. najvise ces nauciti i uzivati sa tkz prime nezoom objektivom, preporuka 50mm f1,8
Sretno
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 23:36   #13
Quote:
vesna_pu kaže: Pogledaj post
Tocno si upravu da neznam....Zato sam i pitala za pomoc.
Čuj ako se uđe u raspravu koji od ova četiri aparata je bolji odmah će tu nastati rat jer gotovo svatko bude branio "svoje" boje kao da nas netko plaća za to. No činjenice su da je canon tu definitivno najslabiji ali i najjeftiniji

Pa ja bih ti ovako pokušao posložiti stvari kroz nekoliko pitanja.

Treba li ti sustav sa izmjenjivim objektivima?
Ako se misliš zadržavati na kit objektivu nemoj se zavaravati da je sad to nešto bolje od nekog kompakta za iste pare.

Treba li ti uopće DSLR?
Do prije kojih četiri, pet godina dslr, pa i oni entry level su ipak carovali u pogledu autofokusa, sada se je to istopilo do te mjere da se poneki "ne dslr" modeli mogu mjerit sa skupljim DSLR sustavima.

Znaš da je DSLR "velik" i treba li ti to?
DSLR-i su napravljeni takvi kavki jesu da na njih stane dosta gumbića i da budu ergonomski optimizirani i to je prednost dobrom djelu fotografa no ne znači da je to prednost za sve. U šetnji će ti smetat, ne stane u torbicu, tlaka ti ga je nosit oko vrata, bla bla bla...... kužiš?

Pošto sam korisnik Sony-a budem ti ovisno o tvojim odgovorima preporučio da škicneš još i Sony A5100 i Sony RX100II koji su ti skuplji od npr. Sony A58 ali su u rangu nikona d3300 ako se ne varam.

Vjerovat će ti se javit netko da probaš i olympuse, to su super aparati također tako da ih nikako nemoj izostavit iz kalkulacije.
__________________
Čovjek uči dok je živ.....
del23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 17:48   #14
Hvala na odgovorima !Citala sam po forumu tamo gdje je tema savjeti za kupnju fotoaparata.Sve sto vise citam sve sam vise zbunjena necu zuriti informirat cu se.
__________________
Uvijek se lakše oproste uvrede lošim djelima nego uvrede ružnim riječima
vesna_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 19:09   #15
Quote:
del23 kaže: Pogledaj post
Treba li ti uopće DSLR?
Da se osvrnem na ovo.

Zašto bi ti fotoaparat morao "trebati" da ga kupiš, i zašto se tolike rasprave razvodnjavaju u tom smjeru? Za odluku o vrsti sustava imamo npr. temu Mirrorless vs. DSLR - DSLR vs. medium format gdje se svatko može informirati o prednostima i manama različitih sustava.

Možeš kupitii nešto što si želiš (a možda ti ne treba) pa je pravo pitanje: Želiš li uopće DSLR. A to je jasno samog početka ove rasprave gdje je postavljeno pitanje kakav je Nikon D3300.

Najbolji odgovor dao je ferdinandmax: "Ako Ti se sviđa Nikon D3300, kupi ga i sigurno nećeš pogriješiti."
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 19:37   #16
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Zašto bi ti fotoaparat morao "trebati" da ga kupiš, i zašto se tolike rasprave razvodnjavaju u tom smjeru?
Zato jer mnogi niti ne znaju da postoji išta osim "loših" kompakta i "profesionalnih" DSLRa.

Najbolji primjer je moja frendica koja je kupila "profesionalni" Canon 1000D, jer joj je "tatin frend" rekao da su Canoni najbolji. Taj tip fotka za Cropix i koristi tuđe najjače modele Canovohih DSLRa s tuđim L objektivima, i već desetljećima nije dao niti lipe za svoj fotić, a svi znamo da je s tuđim kurcem lako koprive mlatiti.
I kaj se na kraju desilo? Frendica je fotkala s 1000D i kit objektivom kojih pol godine, da bi zaključila da joj je to previše nepraktičan, prevelik i prekompliciran fotić, slegnula je ramenima, priznala je da je popušila par tisuća kuna, i eto, fotić dan-danas skuplja prašinu u ormaru, a frendica fotka s mobitelom. Niti dan danas ne zna da postoje high-end kompakti, niti dan danas ne zna da postoje mirrorlessi - odustala je od bolje kvalitete fotki jer po njenom iskustvu to znači nepraktične "profesionalne" fotiće koji joj ne rješavaju problem.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 00:10   #17
Ne kužim kako tvoja frendica ne zna da postoji mirrorless. Zar ne pričaš s njom, posvađani ste ?

Ako nisi u rukama imao kompakt, bridge, mirrorless i DSLR ne možeš znati što ti najbolje odgovara. Ako kupiš nešto i nakon nekog vremena ustanoviš da ti ne odgovara, prodaš i ideš dalje. Ako kupuješ rabljeno, nisi na nekom gubitku. Ako si kupio novo kod prodaje možeš reći da si platio iskustvo. Svaki sustav ima neke svoje prednosti pa tako i DSLR. Kada kupujuš prvi fotić treba se dobro informirati i odabrati ono što te najviše privlači.

A kada smo kod Canona 1000D, za 1500kn mogla je nabaviti širac 10-18, za 500 kn tele 75-300 i otvoriti si nove vidike u fotografiji. Po tim cijenama ne znam da li ima u drugim sustavima.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 08:30   #18
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Zašto bi ti fotoaparat morao "trebati" da ga kupiš, i zašto se tolike rasprave razvodnjavaju u tom smjeru? Za odluku o vrsti sustava imamo npr. temu Mirrorless vs. DSLR - DSLR vs. medium format gdje se svatko može informirati o prednostima i manama različitih sustava.
Zanimljiva tema ako razumiješ razlike između kompakta, mirrorlessa, dslr-a. Ako si tudum, onda ti ta tema baš i ne može pomoći. Više će te zbunit.
Nisu svi na ti sa tehnikom. Neki imaju bijeli kompjuter.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 14:28   #19
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Ne kužim kako tvoja frendica ne zna da postoji mirrorless.
Nije ju zanimalo niš kaj je bilo skuplje od njenog minimalnog budžeta. A te 2009te mirrorlessi su bili tek došli, i definitivno preko njenog budžeta.
A usput, to nije bilo ono kaj joj je taj tip preporučio - samo Canon, ni pod razno ništa drugo!

Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Ako kupiš nešto i nakon nekog vremena ustanoviš da ti ne odgovara, prodaš i ideš dalje.
Ja sam prvi kojem se to ne da raditi, znam sigurno da se ne da niti većini drugih ljudi.
Uostalom, kod nas vlada mentalitet da moraš prodati skuplje nego si kupio, i kupiti jeftinije nego se prodaje, pa i nije baš najugodnije prodavati bilošto, ne samo foto-opremu.

Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Kada kupujuš prvi fotić treba se dobro informirati i odabrati ono što te najviše privlači.
Slažem se, ali to nije nimalo lako ako ne znaš baš ništa o tome, osim da ti treba nešto s boljom kvalitetom slike.

Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
A kada smo kod Canona 1000D, za 1500kn mogla je nabaviti širac 10-18, za 500 kn tele 75-300 i otvoriti si nove vidike u fotografiji.
Err, omanio si ceo fudbal.
Nije problem u objektivima i novim vidicima, već u dimenzijama - a DSLR s tri objektiva je sve samo ne kompaktan.
U ovom slučaju je već i sam 1000D s 18-55 bio previše nepraktičan - ne stane u žensku torbicu. I tu priča staje, bez obzira na sve ostalo.

Uostalom, da ponovom još jednom, to je i meni bio jedan od glavnih razloga prelaska na mirrorolesse. Stvar se dodatno potencira kad putuješ avionom, i imaš striktno ograničenu težinu i dimenzije ručne prtljage - kad sam prošli put letio za Dubai, bilo je ili hrana ili DSLR s dva objektiva. Ovaj put taj problem nisam imao, nosio sam i hranu i mirrorlessa s tri objektiva.

But we digress - da, potrebno je spomenuti sve opcije, svaki put, pogotovo kad pita netko tko zna malo do ništa o problematici - jer zna malo do ništa.

Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Zanimljiva tema ako razumiješ razlike između kompakta, mirrorlessa, dslr-a. Ako si tudum, onda ti ta tema baš i ne može pomoći. Više će te zbunit.
Nisu svi na ti sa tehnikom. Neki imaju bijeli kompjuter.
Upravo to, slažem se ko puzzle.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 14:36   #20
Malo offtopic, ali MORAM, jednostavno jace je od mene.
Postivajuci obojicu...elkarrde i fotogurua... dosao sam na ideju:
Genetski inzinjering, malo krsenja zakona s umjetnom oplodnjom i napravimo simbiozu vas dvojice. Postati cete nase malo Fotobozanstvo.
Nema vise nedoumica, nema vise rasprava...pitas Fotobozanstvo i sta god reklo... to je to.
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:24.