Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2014., 21:32   #7221
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
neutralizacija je kad reagira lužina i kiselina. u tvom slučaju nije CO2 nego H2CO3
Jel bi mi mogao to malo pojasniti? Nije mi jasno odakle H2CO3 ako u vodenu otopinu Ca(OH)2 kroz slamku upuhujem zrak.

Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Ispričavam se nisam znala za taj topic. Ako bi mi mogao još samo na ovo pitanje odgovoriti ovdje.
b brigitte is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 23:42   #7222
Quote:
tcd kaže: Pogledaj post
otkud penta? trebalo bi biti tetraaminkarbonatokobaltov (III) kation. do 3 se dode unatraske- NH3 je neutralan, CO3 ima naboj 2- a ukupno treba biti 1+. znaci x + (-2) = 1, pa je x tj. oksidacijski broj kobalta 3, tj (III)
Jeste,tetra je,pogrešno sam napisala gledajući u prethodni primjer i shvatila sam,hvala ti puno
ketrin419 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 09:36   #7223
moze li mi netko reci na koliko cestica disocira KH2PO4, odnosno koliki je onaj ni?
peterpann is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 18:16   #7224
Redoksi

U spoju CuS, znam da sumpor ima oksidacijski broj -2 ,a bakar +2,ali zašto je to tako ? Ni jedan od njih nije vezan za neko pravilo pri određivanju pa me zanima kako bih to trebala znati odrediti sama ? Tenks
ketrin419 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 19:39   #7225
Smile

Quote:
ketrin419 kaže: Pogledaj post
U spoju CuS, znam da sumpor ima oksidacijski broj -2 ,a bakar +2,ali zašto je to tako ? Ni jedan od njih nije vezan za neko pravilo pri određivanju pa me zanima kako bih to trebala znati odrediti sama ? Tenks
jer je CuS ionski spoj koji se sastoji od iona Cu2+ i S2-, pa su njihovi nabojni brojevi istovremeno i njihovi oksidacijski brojevi.
tcd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 09:40   #7226
Ako imam redoks BrO3- + N2H5 -> Br- + N2 +H+ + H20 može li mi netko objasniti zašto u parcijalnoj jednadžbi oksidacije treba dodati 4 e- ( N2H5->N2+5H++4e-) da bi se jednadžba izjednačila kad je oks br. dušika u N2H5 -2 ,a u N2 0 ? Možda je neka glupost ali ja ju ne vidim hah

Zadnje uređivanje ketrin419 : 26.11.2014. at 10:13.
ketrin419 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 15:58   #7227
Quote:
Trippy2 kaže: Pogledaj post
moze mi netko objasniti koje je kiralno središte fenfluramina? evo slike http://upload.wikimedia.org/wikipedi...nfluramine.png
Kiralan je samo ovaj iznad dušika jer je s desne strane vezan metilom, dole je vezan sa N-etilom i s lijeve strane je vezan sa ostatkom molekule. Jel ti treba odredit i konfiguraciju ili samo naći kiralno?
ForeverStallone is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 16:03   #7228
Quote:
ketrin419 kaže: Pogledaj post
Ako imam redoks BrO3- + N2H5 -> Br- + N2 +H+ + H20 može li mi netko objasniti zašto u parcijalnoj jednadžbi oksidacije treba dodati 4 e- ( N2H5->N2+5H++4e-) da bi se jednadžba izjednačila kad je oks br. dušika u N2H5 -2 ,a u N2 0 ? Možda je neka glupost ali ja ju ne vidim hah
Trebaju ti se izjednačit prvo elektroni koji sudjeluju u redoksu a onda naboji pa onda atomi dakle imas N2H5+ tu je dušik -II a u N2 je 0 kako imaš dva dušika onda će prijenos elektrona biti duplo veći za jedan N sa -II na 0 i za drugi sa -II na 0 dakle sve skupa 4e- pošto je kiseli medij dodaš H+ i to 5H+ kako bi se dobio naboj od 1+ sa lijeve i desne strane, u ovom slučaju se dogodilo i da su atomi odma izjednačeni tako da netrebaš dodavat ništa više.
ForeverStallone is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 17:32   #7229
Quote:
peterpann kaže: Pogledaj post
moze li mi netko reci na koliko cestica disocira KH2PO4, odnosno koliki je onaj ni?
Približno na onoliko na koliko smislenih, poznatih ti iona možeš rastaviti formulsku jedinku.
KH2PO4 --> K+ + 2H+ + (PO4)3-
Prema toj jednadžbi disocijacije ni je približno 4, jer nastaju 4 jedinke (1 + 2 + 1). (To je slaba kiselina pa (H2PO4)- zapravo nije ovako potpuno disocirana na H+ i (PO4)3-, nego treba iz konstante disocijacije izračunati stupanj disocijacije pa iz toga ni, ali u srednjoškolskoj ili općoj kemiji za nekemičare to vjerojatno niste učili pa te vjerojatno traže da pretpostaviš da je 4. Ako si ipak na nekom višem stupnju, ako ste učili a ipak ne znaš kako, pitaj još.)

Quote:
b brigitte kaže: Pogledaj post
Jel bi mi mogao to malo pojasniti? Nije mi jasno odakle H2CO3 ako u vodenu otopinu Ca(OH)2 kroz slamku upuhujem zrak.
CO2 prvo reagira s vodom (otapa se) pri čemu daje H2CO3:
CO2(g) + H2O(l) -->(ravnoteža) H2CO3(aq)
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 20:41   #7230
Orbitale

Može li mi netko reći kod cratnja orbitala da li onaj magnetski kvantni broj određuje specifičnu vrstu orbitale. Npr postoji u d podljusci 5 orbitala, a u f 7.
Sad me zanima dali npr magnetni kvantni broj -2 određuje specifičnu orjentaciju u d orbitali ( dxy, dxz, dyz, dz^2, dx^2-y^2) i specifičnu u f ili se može uzeti bilo koja?
ForeverStallone is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 23:08   #7231
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post

CO2 prvo reagira s vodom (otapa se) pri čemu daje H2CO3:
CO2(g) + H2O(l) -->(ravnoteža) H2CO3(aq)
Hvala puno
b brigitte is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 12:31   #7232
Formula spoja

Sagorjevanjem 0.92 g nekog homolognog benzena u čistom kisiku dobiven je CO2 koji je uveden u otopinu Ca(OH)2, pri cemu je nastalo 7 g taloga.O kojem homolognom benzenu je rijec?
Hvala
__________________
...i najpolaganiji ako ne gubi cilj iz vida ide brže od onoga koji okolo luta bez svrhe........
chemie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 15:11   #7233
Quote:
chemie kaže: Pogledaj post
Sagorjevanjem 0.92 g nekog homolognog benzena u čistom kisiku dobiven je CO2 koji je uveden u otopinu Ca(OH)2, pri cemu je nastalo 7 g taloga.O kojem homolognom benzenu je rijec?
Hvala
Ne znam što bi trebalo značiti "homolognog benzena".
CO2 + Ca(OH)2 --> CaCO3 + H2O
n(CO2) = n(CaCO3) = m/M = 7 g / 100,08 g/mol = 0,07 mol
CxHy + z O2 --> x CO2 + y/2 H2O
n(C) = n(CO2)
m(C) = 0,07 mol × 12 g/mol = 0,84 g
w(C) = 0,84 / 0,92 = 0,913
C : H = 91,3 / 12 : 8,7 / 1 = 7,6 / 8,7 što se baš i ne može zaokružiti na neku suvislu empirijsku formulu, mogu samo pretpostaviti da je toluen, C6H5CH3
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 15:14   #7234
Quote:
chemie kaže: Pogledaj post
Sagorjevanjem 0.92 g nekog homolognog benzena u čistom kisiku dobiven je CO2 koji je uveden u otopinu Ca(OH)2, pri cemu je nastalo 7 g taloga.O kojem homolognom benzenu je rijec?
Hvala
Nisam siguran, ali možda bi mogao biti toluen, C7H8.

Prvo dobiješ množinu taloga(CaCO3), pa zaključiš da je ista ta množina CO2.

Gorenje nekog arena može biti prikazano kao:
CnH(2n-6) + (1.5n-1.5) O2---> n CO2 + (n-3) H2O

Ne znam jeste li ovako radili i radi li se to tako uopće, ali ja sam to izveo sad.

Dalje, znamo da je molarna masa traženog spoja X jednaka omjeru mase i množine.

Vidimo da je n(CO2):n(X)= n:1
Dobivamo na je n(X)=0.07 mol/n

Iz opće formule CnH(2n-6) dobivamo da je molarna masa našeg spoja X = Ar(C)*n + Ar(H)*(2n-6) ~ 14n - 6

M(X) = m(X) / (0.07mol / n) ---> n ~ 7

Mislim da je ovo točno, ali kao što rekoh, moguće je da sam zabrljao negdje ili jednostavno postoji efikasniji način za ovo.

EDIT: Zašto si uvijek brža?
__________________
Da je ljudski mozak toliko jednostavan da ga možemo shvatiti, mi bismo bili toliko glupi da ga ipak ne bismo shvatili.
CherryLie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 18:04   #7235
Kristalni sustavi

FeS Kristalizira u kubičnom sustavu, a jed. ćelija mu je plošno centr. kocka.
Izračunaj gustoću FeS ako je r(Fe2+)=82 pm, a r(S2-)=184 pm.
Meni nije jasno kako izračunati stranicu a iz podataka za radijus atoma.
Priložit ću i sliku koja je uz zadatak:


U rješenju je data uputa gdje piše da se a računa prema sljedećem izrazu:
a(FeS)=2r(Fe2+)+2r(S2-)
Ako je prema slici brid a ovaj donji, gdje su 2 atoma S i jedan atom Fe, ne bi li izraz za dužinu brida a bio:
a(FeS)=2r(Fe2+)+4r(S2-)
4r jer imam dva atoma sumpora tj. dvije žute kuglice.
Nešto očito treba primjeniti u ovom zadatku.
__________________
...i najpolaganiji ako ne gubi cilj iz vida ide brže od onoga koji okolo luta bez svrhe........
chemie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 18:44   #7236
Quote:
chemie kaže: Pogledaj post
FeS Kristalizira u kubičnom sustavu, a jed. ćelija mu je plošno centr. kocka.
Izračunaj gustoću FeS ako je r(Fe2+)=82 pm, a r(S2-)=184 pm.
Meni nije jasno kako izračunati stranicu a iz podataka za radijus atoma.
Priložit ću i sliku koja je uz zadatak:


U rješenju je data uputa gdje piše da se a računa prema sljedećem izrazu:
a(FeS)=2r(Fe2+)+2r(S2-)
Ako je prema slici brid a ovaj donji, gdje su 2 atoma S i jedan atom Fe, ne bi li izraz za dužinu brida a bio:
a(FeS)=2r(Fe2+)+4r(S2-)
4r jer imam dva atoma sumpora tj. dvije žute kuglice.
Nešto očito treba primjeniti u ovom zadatku.
Pogledaj sliku koju sam ti nacrtao pa ćeš skužiti.
__________________
Živim luksuzno; jedem luk i lijem suze.
nbedeko2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 19:12   #7237
Smile osnovna škola

Dragi pametni ljudi...
Dušikov IV oksid se dobije zagrijavanjem olovova I I nitrata.Nastaju još kisik i olovov I I oksid.Treba nam jednadžba
palačinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 19:21   #7238
Quote:
palačinko kaže: Pogledaj post
Dragi pametni ljudi...
Dušikov IV oksid se dobije zagrijavanjem olovova I I nitrata.Nastaju još kisik i olovov I I oksid.Treba nam jednadžba
2Pb(NO3)2(s) --> 2PbO(s) + O2(g) + 4NO2(g)
__________________
Živim luksuzno; jedem luk i lijem suze.
nbedeko2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 19:28   #7239
Quote:
nbedeko2 kaže: Pogledaj post
2Pb(NO3)2(s) --> 2PbO(s) + O2(g) + 4NO2(g)

Bili smo na dobrom putu,i puno ste nam pomogli.:klap:
palačinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 19:44   #7240
nbedeko jel bi mi mogao odgovorit na pitanje koje sam postavio ranije vezano za orbitale? Jeli magnetski kvantni broj određuje specificnu orbitalu ili se uzima bilo koja?
ForeverStallone is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:07.