Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2007., 12:47   #41
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
sad ste me preplašili što se tiče arhitektice. kuća će, naravno, vizualno biti kako ja želim, ali, s obzirom da se ne razumijem u puno toga što se tiče konkretnih, izvedbenih stvari, kako mogu znati na što treba paziti?
Gradnja je avanutra za hrabre, tebi treba malo više stabilnosti i hrabrosti. Ni ja nisam znao kakve užase je statičar kod mene napravio ali sam imao sreće da mi je izvođač bio dobar i na sve me upozorio.
Zato i mislim da je skoro pa i važnije što kaže majstor a ne arhitektica. Arhitektica je dobra za ideju prostora (a i to je pitanje) dok detalje gradnje bolje zna nadzor ili izvođač
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 21:43   #42
Ovako bi se načelno trebao izvesti limeni krov sa nagibom od 5 stupnjeva .

Materijal nije nužno bakar mada se preporuća. Objekat je u Vrapću,Zgb.!!
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 09:42   #43
ja ne vidim ništa važno na tom krovu, ali ću pospremiti sliku da ju imam kad budem trebala raditi krov. hvala ti. daj još neke savjete. npr. kako da nađem majstora koji će to uraditi dobro. jer, dosta ih je samo jako na riječima, a kasnije naprave glupost.
koja je fora u bakru i da li je to skuplje od ostaloga?
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 09:52   #44
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
koja je fora u bakru i da li je to skuplje od ostaloga?
Mnogo, mnogo skuplje.
kila obicnih pocincanih cavala za sindru cca 40kn, bakrenih preko 100kn. Oko 3-4 puta skuplji.
__________________
-----------------------------------
Institucije moraju funkcionirati.
-----------------------------------
2ezZy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 10:13   #45
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
ja ne vidim ništa važno na tom krovu, ali ću pospremiti sliku da ju imam kad budem trebala raditi krov. hvala ti. daj još neke savjete. npr. kako da nađem majstora koji će to uraditi dobro. jer, dosta ih je samo jako na riječima, a kasnije naprave glupost.
koja je fora u bakru i da li je to skuplje od ostaloga?
Iskreno, niti ja ne vidim ništa važno na tom krovu.

Osim da je bakreni, kao što se navodi. Što se cijene tiće tiće, figurativno govoreći, bakar košta kaj suho zlato. Kolik znam, u protekle 3-4 godine, cijena bakra je skočila 300-400%, a prije nije bio baš nešto jeftin.

Meni osobno, krov sa gornje slike mi je izuzetno ružan, i ja tako nebi ni šupu prekrio a kamoli kuću. No, to je moje osbno mišljenje,.

Isto tako , onaj link koji si ti gore stavila s onim limovima, koliko kužim to je najobičniji pleh

da ne ispadne da glumim gljivu ovdje zato kaj imam lindab, samo da ti kažem da zgrada firme u kojoj radim ima na krovu lim od jedinstva krapina, i fasada je obložena njime. tako je već 7 godina, problema nema nikakvih.

osim što se i na krovu, i na fasadi vidi gdi su spajani profili, radi male razlike u nijansi boje; dakle preklopi se vide, što nije neznam kako ružno za vidjeti, ali po meni, neznam nekako nije profesionalno. inače taj lim su postaljali njihovi ovlašteni majstori. kod mene na lindabu se ne vidie preklopi.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 10:29   #46
i meni je ružan taj krov, ali mislim da ga je ZH1 stavio najviše iz razloga da se vidi kakav je to nagib.
za onaj link koji sam stavila - nisam baš proučavala kvalitetu lima. u svakom slučaju, želim kvalitetan lim.
sad me zanima kako naći majstora koji će to kvalitetno izvesti, kako biti siguran? da li je dovoljno pitati ga za reference i kuće na kojima je radio točno takav krov kakav je kod mene (ali mislim da nema tako puno krovova sa 5 stup. nagibom)
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 11:12   #47
pa tamo gdi kupuješ lim, ili ak kupuješ od trgovaca, onda pitaj proizvođača....

tko su im ovlašteni majstori.

mislim pa tako ti je kod veluxa. ako kupuješ krovne prozore, dobiš listu ovlaštenih majstora.

tako je i kod lindaba, i oni imaju popis ovlaštenih izvodjača.

ako kupuješ od jedinstva ili m profila, pa oni valjda imaju neku ovlaštenu mrežu izvodjača.

kod večine takovih proizvoda, garancija ti je uvjetovana montažom ovlaštenih izvodjača, tipa garancija na plamenik vrijedi ako ti je sustav u pogon pustio ovlašteni servis, inače ne vrijedi.

ako ti to radi bilo tko, a imat ćeš nekih problema poslije, mogu se vaditi da garancija ne vrijedi jer je nestručno postavljeno, suprotno pravilima struke tid....i praviti se grbavi kad im dodješ s reklamacijom,

ovkao, možda malo skuplje platiš ovlaštenog izvođača nego nekakvog štefa iz ulice, ali bar imaš garanciju na rad i materijal.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 11:23   #48
e hvala, ovo je dobar savjet. znači, sve treba rješavati tamo gdje kupuješ, tako da dobiješ ovlaštenog majstora. supač!

postoji lim po kojem se može hodati? npr. s obzirom da 5 stup. nije neki jaki nagib, pa da mogu tu i tamo malo prošetati po svojem krovu...
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 11:31   #49
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
e hvala, ovo je dobar savjet. znači, sve treba rješavati tamo gdje kupuješ, tako da dobiješ ovlaštenog majstora. supač!

postoji lim po kojem se može hodati? npr. s obzirom da 5 stup. nije neki jaki nagib, pa da mogu tu i tamo malo prošetati po svojem krovu...
ja uredno hodam po svom krovu ali ne poslije kiše.
Inače postoje (koliko ja znam) dvije vrste spajanja lima na krovu. Jedno je falcani lim (to je na onoj slici gore) gdje su rubovi ploča zavinuti međusobno. Drugi način je preklop ploča, tada se to radi s nekim profilirianim uzorkom, npr. kod mene je trapez (valovi).
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 11:42   #50
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
sad me zanima kako naći majstora koji će to kvalitetno izvesti, kako biti siguran? da li je dovoljno pitati ga za reference i kuće na kojima je radio točno takav krov kakav je kod mene (ali mislim da nema tako puno krovova sa 5 stup. nagibom)
upravo imajući to u vidu sam napisao da arhitektica može da nacrta na papiru šta god poželi, realizacija toga u realnom svetu je ono što je bitno za trajno i puzdano rešenje ravnog krova.

puno je lakše prema realnom svetu nacrtati na papiru rešenja, nego obratno- insistirati na papirnim idejama koje (možda) nisu sprovodive u praksi, ili jesu sprovodive a koštaju mnogo skuplje nego neka druga rešenja.

na mojoj kući do sada iz iskustva, više verujem majstoru sa iskustvom iz prakse nego projektantima bez iskustva iz prakse.

ne kažem da nema projektanata koji nisu prošli i rada na terenu, sa majstorima ili i sami nešto raili kao majstori pa poznaju detalje ali su takvi obično prilično retka pojava.

do sada sam se nagledao ravnih krovova koji cure jer su radjeni baš strogo po papiru, po projektu koji je zamišlje u glavi arhitekte.

želim samo da pomognem da ravan krov nije tako jednostavna konstrukcija kako izgleda, i da treba obratiti više pažnje na detalje izvedbe koji se crtaju kao uputstvo.
ja, ne bih verovao u sve što arhitektica nacrta dok to ne pogleda neko ko se zaista razume i u izradu krova.
ako arhitektica ima veštine i da izradi krov, i zna i taj deo procesa svaki respekt za nacrtano na papiru.

svestan sam da se sve može napraviti, pa i odličan ravan krov, samo kažem da je za to potrebno i teorije i prakse u kombinaciji za odabir pouzdanog i trajnog rešenja koje nije preskupo i koja majstor može da izvede.

sa srećom u odabiru najboljeg rešenja i najboljeg majstora.
swedishbrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 11:49   #51
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
e hvala, ovo je dobar savjet. znači, sve treba rješavati tamo gdje kupuješ, tako da dobiješ ovlaštenog majstora. supač!

postoji lim po kojem se može hodati? npr. s obzirom da 5 stup. nije neki jaki nagib, pa da mogu tu i tamo malo prošetati po svojem krovu...

pa po lindabu možeš hodati, kak je s drugim limovima, neznam, nisam probavao.

samo kako kaže codegun, nije baš zgodno šetati se po limenom krovu nakon rose ili kiše....

lindab se spaja preklopom, tj ploče su širine 120cm, efektivno pokrivaju 100cm, dakle preklop nekih 10cm sa svkae strane, ak ne griješim, govorim iz sječanja. pričvršćuje s eposebnim vijcima koji na sebi imaju neku gumu koja se pod suncem kao rastopi i tako zadihta dodatno spoj. ploče se privrčuje u valu, tamo kuda se zapravo voda slijeva do oluka. dakle, vrlo su hrabri. koliko se sjećam, one stare salonitne ploče šarafale su se na valu a ne u valu.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 12:20   #52

Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
postoji lim po kojem se može hodati? npr. s obzirom da 5 stup. nije neki jaki nagib, pa da mogu tu i tamo malo prošetati po svojem krovu...
brijem da jedino macka zna kak je gore vruce na krovu.

Inace da se ukljucim u raspravu. Krov ce biti sakriven (kako si navela u postu) ili ce imat strehu?
__________________
-----------------------------------
Institucije moraju funkcionirati.
-----------------------------------
2ezZy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 12:30   #53
meni osobno se ne čini da je taj krov neka mudrost. možda sanjam? ne znam. ovo je ono što znam o krovu:
nagib 5 stupnj. prema južnoj strani, da se lakše topi snijeg i oborine, lim na krovu, a oko krova onaj "zidić" (neka mi netko kaže kako se zove stručno jer ja ne znam) visine 1metar. na najnižem dijelu krova bit će neki grijač (samo 1 grijač) koji se automatski upali kad temp. padne ispod 4 stupnjeva C i tako nekako bi on trebao i topiti snijeg.
u principu, želja mi je bila zeleni krov, ali samo pokrov za zeleni krov (znači trava) košta 250 kn/m2, provjereno kod priuzvođača, a oni za zeleni krov preporučaju betonski krov (tako nešto) što je isto dosta skuplje. zato idem na lim.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 12:40   #54
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
meni osobno se ne čini da je taj krov neka mudrost. možda sanjam? ne znam. ovo je ono što znam o krovu:
nagib 5 stupnj. prema južnoj strani, da se lakše topi snijeg i oborine, lim na krovu, a oko krova onaj "zidić" (neka mi netko kaže kako se zove stručno jer ja ne znam) visine 1metar. na najnižem dijelu krova bit će neki grijač (samo 1 grijač) koji se automatski upali kad temp. padne ispod 4 stupnjeva C i tako nekako bi on trebao i topiti snijeg.
koliko košta taj grijač?
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 12:47   #55
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
meni osobno se ne čini da je taj krov neka mudrost. možda sanjam?
i te kako je mudrost, dobro, mozda nije mudrost al da ga treba hebeno napravit, treba.
a kad uzmes sve u obzir, sve na kuci treba dobro napravit, jel tak?

Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
na najnižem dijelu krova bit će neki grijač (samo 1 grijač) koji se automatski upali kad temp. padne ispod 4 stupnjeva C i tako nekako bi on trebao i topiti snijeg.
ovo je i te kako bitan element kod "ravnih" krovova.
Grijac ce ti vjerovatno biti ispod odvodne (slijevne) cijevi, i ona bi trebala biti od kroma (citaj skupo).
Grijac je tu ne da bi topio snijeg, nego da se ne smrzne voda u cijevi.
Cijev bi trebala bit sto veca, da moze "progutat" jaku kisu.

Inace, ja cu isto imat "ravan" krov, sakriven iza zidica, nagib 11%.
__________________
-----------------------------------
Institucije moraju funkcionirati.
-----------------------------------
2ezZy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 12:55   #56
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
koliko košta taj grijač?
neznam, al citao sam u hausbau i vidio da ova firma to radi.
__________________
-----------------------------------
Institucije moraju funkcionirati.
-----------------------------------
2ezZy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 13:19   #57
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
koliko košta taj grijač?
ak je to ono na što ja mislim, a htjedoh to upotriejbiti za žaljebove, za topljenje snijega. prije 3godine dužni metar je koštao 80kn. meni je trebalo nekih 30m. no sam problem nije bio u cijeni grijača, već automatike koja ga automatksi pali. ta igranka je koštala nekih 4k kn, plus minus. ne sječam se više točno
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 13:22   #58
Quote:
2ezZy kaže: Pogledaj post

ovo je i te kako bitan element kod "ravnih" krovova.
Grijac ce ti vjerovatno biti ispod odvodne (slijevne) cijevi, i ona bi trebala biti od kroma (citaj skupo).
Grijac je tu ne da bi topio snijeg, nego da se ne smrzne voda u cijevi.
Cijev bi trebala bit sto veca, da moze "progutat" jaku kisu.

Inace, ja cu isto imat "ravan" krov, sakriven iza zidica, nagib 11%.
ja sam bio svojedobno bio zvao negdje u bjelovar neku firmu koja to ima. pitao ih za lindab, rekli su da nema frke, da se može, samo kažu nije zgodno baš se držati za lim dok je grijač uključen

u kojim cijevima da se ne smrzne voda? onim okomitima? pa teško da će se voda dok teće, tj pada smrznuti, jedino ak stoji, a na okomici baš nešto i ne stoji ili?

a ovi grijači za koje sam se ja interesirao bili za baš za topljenje snijega u žljebovima, kao umjesto snjegobrana
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 13:26   #59
Quote:
2ezZy kaže: Pogledaj post
i te kako je mudrost, dobro, mozda nije mudrost al da ga treba hebeno napravit, treba.
a kad uzmes sve u obzir, sve na kuci treba dobro napravit, jel tak?.
to definitivno stoji.

mi smo se odlučili na takav krov iz više razloga:
1. pravi ravni krov je jako skup, 250-300 eur/m2, a ne da mi se davati nekih 30000 eur samo za krov
2. zeleni krov isto mora da je jako skup kad je samo trava 250kn/m2, ali to još moram dobro preispitati
3. kako će mi prizemelje sa dvorišne (č. stražnje) strane biti naslonjeno na brijeg, a sa potkrovlja će se izlaziti na stražnje dvorište, morala sam birati - ili ovakav, moder krov koji nema skoro nikakav nagib pa je i ljepše stanovati, ili klasični višestrešni krov sa krovnim kućicama da se može iz njih van na dvorište. mislim da je ovakav odabir bio logičan.

jedino me sad muči to što ne znam kolika je razlika u cijeni ovakvog krova kakav sad planiram napraviti i zelenog krova. pretpostavljam da je zeleni krov dosta skuplji, ali ne znam koliko je skuplji. imate li kakvu info o tome?
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 13:37   #60
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
u kojim cijevima da se ne smrzne voda? onim okomitima? pa teško da će se voda dok teće, tj pada smrznuti, jedino ak stoji, a na okomici baš nešto i ne stoji ili?
taj grijac ide ispod cijevi (zljeba) na kraju kosine. To se inace zove uvala, a sama uvala (kromirana ili kakva vec) ima nagib od par stupnjeva, pa kad se po zimi snjeg lagano topi po danu, u mrkloj noci temperatura padne i smrzne ti vodu u istoj toj uvali.
__________________
-----------------------------------
Institucije moraju funkcionirati.
-----------------------------------
2ezZy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:14.