Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2008., 00:04   #21
1. košuljica (to što drži svećenik) uopće nije potrebna. Moja djeca su imala najnormalniju odjeću, ne bijelu, nego u bojama i nikakvu košuljicu (bez uvrede ičijem ukusu, ali meni su te satenske košuljice kič). Većinom se kumovi ponude da odu s roditeljima kupiti tu robicu, no kuma jednog mog djeteta se toga nije sjetila, a meni je bilo glupo da joj to kažem, da ne ispadne da sam ju zamolila za kumstvo zbog plaćanja obleke. Znači, ako hoćete kupiti djetetu odjeću (običnu ili košuljicu za kršenje, ovisno o tome što roditelji preferiraju), to je stvar dogovora s roditeljima.

2. štednju djetetu može otvoriti isključivo roditelj. Znači, možete dati živu lovu ili možete otići s roditeljima u banku, oni otvore štednju, a vi prvi položite iznos koji želite. Nakon što je štednja otvorena, možete na nju uplaćivati koliko god vas je volja.

3. dijete se može krstiti otkad je rođeno nadalje, nema donje granice.

4. torta, cvijeće, fotograf... sve to ide po dogovoru. Ako roditelji inzistiraju da kuma plaća, vjerojatno su je izabrali samo zbog materijalne koristi, a ne zbog kumstva kao takvog.

5. nemojte kupovati naušnice ako dijete nema probušene uši. Moje kćeri su dobile nekoliko pari za krštenje, rođendane i sl, a ja im ne namjeravam probušiti uši sve dok ne narastu dovoljno velike da same izraze želju za tim, a tada ih više neće zanimati ti dječji motivi.

Nekako mislim da za kumove nitko ne bira ljude s kojima si nije dobar, pa valjda možete popričati s tim ljudima i pitati ih kako su si sve to zamislili, što je vaša dužnost, što se očekuje... I dati im do znanja kakve su vam financije.
mala_babaroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 10:59   #22
Košuljicu koju drži svećenik od davnina je kupovala mater, a ne kuma. I ne radi se o satenskim košuljicama jer na njih nit možeš vesti nit printat, znači popelinska košuljica, najobičnija, nikakva svila zlato i čipka. Od nekad su popovi tražili takvu košuljicu, jedino možda danas neki moderni popi to ne traže.
Pretpostavka je da dijete nećeš krstit s 56 sati starosti, obično se čeka bar 4-5 tjedana jer je bebica premala. Ovisi i o god.dobu, ak se rodi zimi sigurno ga nećeš nosit na krst na -15.
A što se zlata tiče, ako imaš, kupiš ak nemaš ne kupiš, jednostavno.
A što se štednje tiče, nije loša ideja, al isto tako treba imat na umu da roditelj može posegnut za tom lovom, pa od uspomene ništa
Bibitia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 11:04   #23
[QUOTE=Bibitia;16019881
A što se štednje tiče, nije loša ideja, al isto tako treba imat na umu da roditelj može posegnut za tom lovom, pa od uspomene ništa [/QUOTE]

pa može, al` ono što si dao nemoj gledati kud je otišlo.
sumnjam da će iko od staraca to uzeti - al` dobro.

i u nas obične bijele košulje stavljaju na dicu. nikakve specijalne satene i to.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 11:15   #24
Quote:
tilla kaže: Pogledaj post
pa može, al` ono što si dao nemoj gledati kud je otišlo.
sumnjam da će iko od staraca to uzeti - al` dobro.

i u nas obične bijele košulje stavljaju na dicu. nikakve specijalne satene i to.
Ma sve je ok, ako i nema košuljicu. To su stvari od davnina...prababa babi baba materi mater tebi...modernim društvom takve su stvari počele padati u zaborav, al ne smatram da je loše ako to netko nije radio ili doznao. Svatko zna svoje. Ne smatram da je moje bolje, običaje možeš poštivat i ne moraš..nije smak svijeta.
Jedino što mi je glupo kad neke matere ili kume danas dođu u crkvu obučene ko prostitutke (vjerovala ili ne i toga ima). To mi je idiotski, al opet...nek im bude
Bibitia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 11:21   #25
Quote:
Bibitia kaže: Pogledaj post
Ma sve je ok, ako i nema košuljicu. To su stvari od davnina...prababa babi baba materi mater tebi...modernim društvom takve su stvari počele padati u zaborav, al ne smatram da je loše ako to netko nije radio ili doznao. Svatko zna svoje. Ne smatram da je moje bolje, običaje možeš poštivat i ne moraš..nije smak svijeta.
Jedino što mi je glupo kad neke matere ili kume danas dođu u crkvu obučene ko prostitutke (vjerovala ili ne i toga ima). To mi je idiotski, al opet...nek im bude
pa ako je naslijeđeno je prva liga.
super su mi stvari koje imaju priču.
pojma ti nemam kako ko dolazi. bila sam na svom krštenju i nikad više.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 12:49   #26
Bibitia, slažem se s tobom po pitanju košuljice, to su nekad bile obične bijele platnene košuljice koje su se nasljeđivale s koljena na koljeno.

Ja sam krštena u jednoj dosta staroj koja je i prije i poslije mene prošla dosta obiteljske djece i uništila se u međuvremenu , a moj muž isto više nema svoju, tako da smo odlučili krstiti djecu bez nje.

Danas većina ljudi nema košulju iz obiteljskog nasljeđa, nego se kupuju (vjeruj mi, bila sam na dosta krstitki) nekakve kičaste svila-saten-mašnice-volančići varijante koje su, usput budi rečeno, užasno skupe. E sad, ono što želim reći neiskusnim kumama je da se ne daju uvjeriti da je ta košuljica obavezna i da je njihova dužnost da to čudo plate. Samo to.
mala_babaroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 12:56   #27
Quote:
Bibitia kaže: Pogledaj post
A što se štednje tiče, nije loša ideja, al isto tako treba imat na umu da roditelj može posegnut za tom lovom, pa od uspomene ništa
mi smo lovu (od naše curice) stavili odmah na račun stambene štednje i od tada redovito uplaćujemo
pa, iako svake godine to napomenem rodbini kad se približi rođendan oni radije posegnu za plastikom u kojoj se, već, gušim
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 12:59   #28
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
mi smo lovu (od naše curice) stavili odmah na račun stambene štednje i od tada redovito uplaćujemo

Oprostit ću te što si me protiv moje volje krstila. I to još bez košuljice
Mislim stvarno.
Gluha Kuja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 13:04   #29
Quote:
Gluha Kuja kaže: Pogledaj post
Oprostit ću te što si me protiv moje volje krstila.
pa, šta oš?
krstila sam te da ti mogu kupit stan!
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 13:15   #30
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
pa, šta oš?
krstila sam te da ti mogu kupit stan!
Al najavi se kad dolaziš da ne bi bilo
Gluha Kuja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 13:44   #31
Quote:
mala_babaroga kaže: Pogledaj post
Bibitia, slažem se s tobom po pitanju košuljice, to su nekad bile obične bijele platnene košuljice koje su se nasljeđivale s koljena na koljeno.

Ja sam krštena u jednoj dosta staroj koja je i prije i poslije mene prošla dosta obiteljske djece i uništila se u međuvremenu , a moj muž isto više nema svoju, tako da smo odlučili krstiti djecu bez nje.

Danas većina ljudi nema košulju iz obiteljskog nasljeđa, nego se kupuju (vjeruj mi, bila sam na dosta krstitki) nekakve kičaste svila-saten-mašnice-volančići varijante koje su, usput budi rečeno, užasno skupe. E sad, ono što želim reći neiskusnim kumama je da se ne daju uvjeriti da je ta košuljica obavezna i da je njihova dužnost da to čudo plate. Samo to.
Ne nasljeđivane košuljice, pa nemreš nasljedit, svako ima svoje ime svoj datum krštenja i rođenja, al popovi to i danas traže, ne pričam ti bezveze, pa imala sam krstitke prije 14 dana
Satenske košuljice su ti po 60-80 kn i stvarno su očajne
Kuma BI trebala vodit računa al mater više nego kuma. Starinjski običaj je da kuma kupuje sve, al u današnje vrijeme to je NEBULOZA
Bibitia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 13:46   #32
Quote:
Gluha Kuja kaže: Pogledaj post

Oprostit ću te što si me protiv moje volje krstila. I to još bez košuljice
Mislim stvarno.
Da, mišljenja sam da krštenje bez da se dijete išta pita malo je bezveze iako sam katolik al danas nažalost, ako ti dijete to nema tu "proceduru" dalje u životu su
Bibitia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 13:57   #33
Quote:
mala_babaroga kaže: Pogledaj post
Bibitia, slažem se s tobom po pitanju košuljice, to su nekad bile obične bijele platnene košuljice koje su se nasljeđivale s koljena na koljeno.

Ja sam krštena u jednoj dosta staroj koja je i prije i poslije mene prošla dosta obiteljske djece i uništila se u međuvremenu , a moj muž isto više nema svoju, tako da smo odlučili krstiti djecu bez nje.

Danas većina ljudi nema košulju iz obiteljskog nasljeđa, nego se kupuju (vjeruj mi, bila sam na dosta krstitki) nekakve kičaste svila-saten-mašnice-volančići varijante koje su, usput budi rečeno, užasno skupe. E sad, ono što želim reći neiskusnim kumama je da se ne daju uvjeriti da je ta košuljica obavezna i da je njihova dužnost da to čudo plate. Samo to.
Ne nasljeđivane košuljice, pa nemreš nasljedit, svako ima svoje ime svoj datum krštenja i rođenja, al popovi to i danas traže, ne pričam ti bezveze, pa imala sam krstitke prije 14 dana
Satenske košuljice su ti po 60-80 kn i stvarno su očajne
Kuma BI trebala vodit računa al mater više nego kuma. Starinjski običaj je da kuma kupuje sve, al u današnje vrijeme to je NEBULOZA
Bibitia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 14:34   #34
Quote:
Bibitia kaže: Pogledaj post
Da, mišljenja sam da krštenje bez da se dijete išta pita malo je bezveze iako sam katolik al danas nažalost, ako ti dijete to nema tu "proceduru" dalje u životu su
Kak to misliš su ?

Meni recimo odgovara jer ne mogu biti nikom kuma u crkvi
Gluha Kuja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 14:54   #35
Quote:
Gluha Kuja kaže: Pogledaj post
Kak to misliš su ?

Meni recimo odgovara jer ne mogu biti nikom kuma u crkvi
Tebi recimo odgovara, mojoj poznanici ne odgovara, htjela bi biti, al ne može jer joj fali taj mali papirić od popa. Naravno, možda ima negdje neki koji bi za litru rakije napisao sve što treba
Bibitia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 15:19   #36
Quote:
Bibitia kaže: Pogledaj post
Tebi recimo odgovara, mojoj poznanici ne odgovara, htjela bi biti, al ne može jer joj fali taj mali papirić od popa. Naravno, možda ima negdje neki koji bi za litru rakije napisao sve što treba
Kad je čo'uk, a ne birokrata.
__________________
Osvitli mu! Bila bi šteta da padne i slomije vrat a da to nitko ne vidi.
vrrrlet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 15:47   #37
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
pa, šta oš?
krstila sam te da ti mogu kupit stan!


znam tipa koji se krstio za soma maraka.

ise, to je bilo zabavno.

men` niko ništa nije dao.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 14:16   #38
Quote:
Bibitia kaže: Pogledaj post
Ne nasljeđivane košuljice, pa nemreš nasljedit, svako ima svoje ime svoj datum krštenja i rođenja, al popovi to i danas traže, ne pričam ti bezveze, pa imala sam krstitke prije 14 dana
Satenske košuljice su ti po 60-80 kn i stvarno su očajne
Kuma BI trebala vodit računa al mater više nego kuma. Starinjski običaj je da kuma kupuje sve, al u današnje vrijeme to je NEBULOZA
Bilo bi super da napišeš iz kojeg si dijela Hrvatske, pa da usporedimo običaje.

Kod nas je s košuljicom bilo ovako: nije se upisivao nikakav datum ni ništa, nego je istu koristilo više djece iz svake obitelji. Npr. moja mama i njezina sestra su imale istu, koju su kasnije nosila njihova djeca, nas dosta. Košuljica nas, na žalost, nije preživjela, tako da je moja djeca više nisu mogla nositi. Ne znam što se dogodilo s muževom, možda ju svekrva ni nije sačuvala. Baš ću je pitati.

Satenske (ove koje kupuju moje frendice i poznanice) koštaju parsto kuna, cifre koje su u igri su ti od 400 do 800.

Ako svećenik baš inzistira na košuljici, to je ili novo ili neka regionalna priča. Ima svećenika koji inzistiraju na mnogim stvarima koje se kose s crkvenim pravilima. Evo, ja krstila svojih četvero bez košuljice (zadnje prije otprilike godinu dana), a imam u krugu obitelji i frendova isto beba krštenih bez košuljice.

No dobro, valjda su znatiželjne kumice saznale sve što ih je zanimalo.
mala_babaroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 14:29   #39
Koliko ja znam postoje krsno odijelo i krsna košuljica i to su dvije sasvim različite stvari.
Krsno odijelo je uglavnom bijelo, satensko i nakićeno i u to se beba obuće (tko želi), a krsna košuljica je mala pamučna košuljica na vezanje(koja košta valjda 30-ak kn) i ne oblači se na bebu nego ju svećenih samo položi na nju u trenutku krštenja.

Kada sam ja bila kuma, dogovor je bio da će curka imati svoju rozu haljinicu (meni se ne sviđaju ta satenska odijelca i uvijek me strah da mi dijete ne isklizne u tome iz ruku), a krsnu košuljicu i svijeću sam kupila ja. To su stvarno simbolični iznosi i uspomene na krštenje.

A za ostale poklone, treba se dogovoriti sa roditeljima.
Ilana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 16:45   #40
Da, krsno odijelce (tj.haljinica-za djevojčice) i krsna košuljica. Košuljicu svećenik drži, ona se djetetu ne oblači već ostaje kao uspomena. Upravo zato se ispisuju datumi i ime djeteta. To nije novi običaj to je valjda 200 god star običaj, al se očito sve više izbacuje, što i nije neobično kad svi ti stari običaji pomalo padaju u zaborav. Slično kao i "čijanje (čehanje) perja, pa tkanje domaćih tepiha na tkalačkom stanu. Danas to žene više ne rade jer nema potrebe za time. Pa u trgovini kupiš tepih za 40-80 kn i onda koja će doma imati maltretiranje s tim. Koja će čijat perje kad imaš antialergijski jastuk za 100 kn itd itd...
Bibitia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:48.