Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2005., 19:25   #21
Quote:
Vanjushka kaže:
Preporucujem makrobiotiku, dokazano lijeci, ali samo ako se na vrijeme pocne sa terapijama.

Brojsovi sokovi za pocetak.

Na zalost ne znam kako naci gospodina Nenada Pejica u Zagrebu, ali znam da je njega najbolje kontaktirati za sve daljnje korake.
Zlatka Pejića i moguće ga je pronaći u Ilici 72
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2005., 15:41   #22
nista ne moze naskoditi zelena magma, aloa vera, kongusija, taheebo caj i sl stvari... nek proba s jednom od tih kao dodatak
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 15:43   #23
Rak debelog crijeva

Bok ekipa,

ima li netkog kome netko blizak operiran od raka debelog crijeva? Zanima me par stvari:

- nakon kojeg vremena se obicno izlazi iz bolnice nakon operacije?
- u kakvom stanju bude covjek nakon sto izadje?
- koliko traje osnovni oporavak kod kuce ako sve ide dobro?
- kakvu mu brigu doma treba pruziti?
- kakvu prehranu treba? (sto, kako cesto)?
- ima li nekih dobrih linkova na siteove gdje mogu jos procitati? (moze engleski)

thnx.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 16:31   #24
Meni su baka i deda umrli od karcnoma debelog cijeva. Imali su lijepu starost, i nakon operacije su relativno dugo i sto je najvaznije kvalitetno zivjeli. Proslo je dosta godina od toga, ali probat cu se sjetiti kako je sve islo.
Mislim da ni jedan ni drugi nisu bili dugo u bolnici nakon operacije, najvise 10 dana. Kaj se tice hrane, dobit cete u bolnici sva pravila prehrane, pa ti sad ne bi htjela reci nesto krivo. Jedino sto je bitno je da ne jede ta osoba puno mesa jer meso sadrzi proteine, a od proteina bujaju stanice raka, pa je bolje hranu bazirati na ugljikohidratima. Moja baka je jela samo kuhano, znaci mrvicu kuhane piletine, kuhani krumpir, kuhane tikvice, kuhanu mrkvu, nikakvo zeleno povrce jer nadima, od voca je jela samo jabuke skuhane u kompotu. Nikakvu zelenu salatu ili rajcice, u biti nikakvu salatu. Povremeno bi joj dali malo ribe sa zara. Nista masno nije jela. Od slatkog je osim kompota od jabuka jela samo saumpite iz Vinceka. Mozda sad ovo zvuci strogo, ali navikla je i super je zivjela i nije joj nista falilo.
MangoAnanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 00:03   #25
Re: Rak debelog crijeva

Quote:
Arash's friend kaže:
Bok ekipa,

ima li netkog kome netko blizak operiran od raka debelog crijeva? Zanima me par stvari:

- nakon kojeg vremena se obicno izlazi iz bolnice nakon operacije?
- u kakvom stanju bude covjek nakon sto izadje?
- koliko traje osnovni oporavak kod kuce ako sve ide dobro?
- kakvu mu brigu doma treba pruziti?
- kakvu prehranu treba? (sto, kako cesto)?
- ima li nekih dobrih linkova na siteove gdje mogu jos procitati? (moze engleski)

thnx.
- 7-10 dana ukoliko nema nikakvih komplikacija.
- kao poslije svake slične operacije - slab, kilav i opterećen s prognozom same bolesti.
- individualna stvar, al recimo do nekih mjesec - dva.
- prvo fizičku ( pomaganje pri obavljanju svakodnevnih rutinskih stvari dok ne uzmogne ih sam raditi ), psihološku ( prihvaćanje bolesti, navikavanje na eventualni anus preter tj. vrečicu ), možda i duhovnu ako je vjernik.
- ispočetka izbjegavati hranu koja nadima a kasnije kad se čovjek oporavi i ukoliko nema neku drugu bolest tipa dijabetesa ili slično, NEMA AMA BAŠ NIKAKVIH OGRANIČENJA. Jasno jedino da nećeš jesti ono što ti se ne sviđa. Priče o potrebi izbjegavanja ovoga ili onoga ne treba slušati jer čovjeka samo zbunjuju bez veze.
- vjerojatno ima al ih ja ne znam.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 22:12   #26
Rak debelog crijeva-postoperativna prehrana

Bliskoj osobi je nedavno kirurski odstranjen karcinom debelog crijeva. Trenutni nalazi su jako dobri, nisu pronadjene metastaze tako da za sad nema daljne terapije.
Po rijecima kirurga operacije je bila iznimno teska i oporavak ce dugo trajat. Ono sto je trenutno problem je regulacija probave i problemi sa stolicom.

Mene zanima kakav se rezim prehrane preporuca nakon ovakvih zahvata?
mirta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 00:58   #27
imam ti ja knjigu dijetalna prehrana(u smislu prehrana bolesnika) i sto se tice debelog crijeva ima dio "kronicna upala debelog crijeva" pa ak mislis da je slicno stavim ti il posaljem na pm..
crazybee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 01:11   #28
Bila bih ti zahvalna.
On za sad jede iskljucivo kuhanu hranu, kuhano povrce, kuhano meso i probiotik jogurte. Uzme tu i tamo jabuku ili mandarine (to voce inace voli). Ima puno problema sa regulacijom probave, sto je i razumljivo, ali ako mu se bar nekako moze olaksat ili ubrzat oporavak prehranom, ne bi bilo lose.
mirta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 01:26   #29
rekla si da je nedavno odstranjen dio debelog crijeva, koliko je vremena prošlo od operacije?koji dio debelog crijeva je odstranjen?
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 01:31   #30
btw nisam previše upućen u prehranu osoba sa parcijalnom kolonektomijom,ali definitivno mislim da nije ista prehrana kod osoba sa kroničnim crijevnim bolestima,vjerojatno upalnim, kao što su crohn ili ulcerativni kolitis, jer takve osobe imaju difuzno ili segmentalno,ovisno o boesti,bolestno crijevo čijem se stanju treba prilagodit prehrana,a kod djelomično odstranjenog debelog crijeva ostatak je vjerojatno uredu.dakle više se raadi o zdravoj prehrani i prilagođenim količinama obroka
to je moje mišljenje, nije from textbook
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 01:40   #31
Quote:
ante dumbledore kaže:
rekla si da je nedavno odstranjen dio debelog crijeva, koliko je vremena prošlo od operacije?koji dio debelog crijeva je odstranjen?
Od operacije je proslo dva mjeseca. Sto se odstranjenog dijela crijeva tice, nisam potpuno sigurna jer nisam vidjela papire, ali mislim da je dosta nisko.
mirta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 02:37   #32
Quote:
ante dumbledore kaže:
btw nisam previše upućen u prehranu osoba sa parcijalnom kolonektomijom,ali definitivno mislim da nije ista prehrana kod osoba sa kroničnim crijevnim bolestima,vjerojatno upalnim, kao što su crohn ili ulcerativni kolitis, jer takve osobe imaju difuzno ili segmentalno,ovisno o boesti,bolestno crijevo čijem se stanju treba prilagodit prehrana,a kod djelomično odstranjenog debelog crijeva ostatak je vjerojatno uredu.dakle više se raadi o zdravoj prehrani i prilagođenim količinama obroka
to je moje mišljenje, nije from textbook
znam da bi ostatak trebao biti u redu, ali s obzirom da su losa prehrana puna masti i kolesterola kao i upalne bolesti crijeva jedne od faktora koja utjecu na pojavu raka debelog crijeva, mislim da ne bi bilo lose skroz preokrenuti prehranu... jer u biti ta prehrana je "lagana" za debelo crijevo...

da ne pricam da treba ful prestat pit i pusit ako je prije, makar su doktori to trebali i vise nego naglasiti...

@mirta: pm-am ti prehranu sutra moram nac knjigu...

poz
crazybee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 14:23   #33
pa da zdravija prehrana je potrebna iz više razloga, prvo jer je upravo odstranjen dio crijeva i sama laparotomija je ogromni stres za crijeva,tako da se treba pažljivo uvodit ponovna enteralna prehrana. drugo je to da je hrana vodeći karcinogen za karcinom debelog crijeva.
uvodit laganiju hranu,dosta celuloze radi lakšeg prolaska proz crijeva. zdravo se hranit,standardna priča.može počet uzimati vitaminske suplemente, postoji pripravak jako dobar, ne znam tvornički naziv,uglavnom za obnovu crijevne sluznice, često se koristi nakon dugotrajnih proljeva
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 22:05   #34
Nema nikakvih ograničenja. Čovjek neka jede ono što je uvijek jeo.
Ah da, "dva mjeseca od operacije"....ok....možda još neko vrijeme izbjegavati hranu što nadima....inače poslije, udri....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 23:20   #35
Hvala vam svima

trebore, ovo "udri" mu necu savjetovat jer je to inace prije ovoga bilo jedno brdo od covjeka, koji je pokusavao skinut visak ali mu nije bas polazilo za rukom. Nakon operacije je izgubio jedno 15 kg i sad je taman, zezamo ga da je imao vrlo efikasnu dijetu
mirta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 23:59   #36
ponavljam, hrana je karcinogen No.1 za malignome debelog crijeva,ako može u potpunosti izbacit prženu hranu, roštilj. dosta povrća i voća. vitaminski suplementi uz svu ordiniranu terapiju
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 08:05   #37
izbacit sve przeno, samo kuhano povrce i puno juha i zitarica, izbacit slatkise, za pocetak nikakvo voce pogotovo ne sirovo vec kompot od jabuka il tak nekaj lagano, nikakvo povrce kaj napuhava, posni sir i ako jede jogurte samo s malim postotkom masti. Ima knjiga od Kushija Ishranom protiv raka - je makrobitika no tocno ima kaj se jede i ima hrpa raznih juhica i ostalih spika. Pa morao je dobit listu u bolnici koja je vrlo slicna makrobitoici. Meso moze zaboravit ili eventualno jednom tjedno no onda bijela riba. Kod karcinoma debelog crijeva prehrana je najvaznija jer se on hoce vratit stoga treba promijenit nacin prehrane totalka.
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 17:13   #38
Ma ne slažem se ja s vama i gotovo. OK, da bi se valjalo zdravije hraniti, to jasno mogu razumjeti. Odterećuje se kardiocirkulatorni sistem smanjenjem težine, bolje se može regulirati tlak, šećer....No, za sam recidiv, prehrana nakon operacije mislim da nema nikakve veze. Ako će se recidiv i razviti, to sigurno neće biti jer netko nije promjenio način ishrane. Malignom se razvija kroz 10-tak i više godina u prosjeku i sad izbaciti meso, salate i ostalo, navodno "nezdravo" nema naprosto smisla.

Čovjek koji je operirao malignom debelog crijeva, ima normalnu peristaltiku i nema sekundarizama neka se osjeća izlječenim i slobodno jede ono što voli i neka ne misli niti se ne opterećuje hoće li mi porcija ćevapa ili nešto slično vratiti rak jer neće.
To je barem moja preporuka.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 17:49   #39
e sad, nije hrana ključna, neće ona uzrokovati 100% rak ali poudano se zna da nepravilna ishrana djeluje negativno na organizam na više razina:žile preko hiperlipidemije, na tumorogenezu preko karcinogena koje sastoji....
ne isključit svu mesnu prehranu(treba mislit na ukupnu kvalitetu života)ali definitivno se zdravo počet hranit,što uključuje mesnu prehranu,pa čak i hranu sa roštilja samo ne baš toliko učestalo.
a što se tiče izliječenja,vrlo nezahvalno za prognozirat, postoje naime mikrometastaze koje nisu detektabilne ni lab nalazima,dakle markerima, ni radiološkim teh., čak ni onim najsofisticiranijim u komb kao što su MRI,CZ i scintiografija
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 17:50   #40
ispravka: ne CZ već CT-om
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:02.