Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2011., 08:11   #41
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
vidi havajac ne slažem se baš s tobom da ste mogli zauzeti stari vitez za 3 sata,to ste probali 16.i17.4. sa famoznom cisternom,i niste.
nije tačno da je to tako malo samo 87 kuća,to je prostor od stare željezničke pruge,brisani dijelom od nogometnog stadiona,od crkve do autobusne a lašva je bila iza,dakle šta želim reći; krajem 1993 i 94 vam je trebalo odvojite mnogo više ljudi da zauzmete pardon probate zauzeti stari vitez nego li vam je to bilo na pameti,ulične borbe i naravno apslolutni fanatizam starovitežana koji bi se branili na sve moguće načine,vaše linije odbrane su ionako malo-malo pucale,imali biste mrtvih i ranjenih više nego što biste mogli to podnijeti a negdje bi vam crta pukla,a kada bi pukla,a u ono doba pod kakvim su nabojem svi bili,sve armije bih što bi se moglo bi se strovalilo na vas,znali ste to i nije vam padala na pamet takva eskapada, a te priče o odgovornosti za civilne žrtve objesi mačku o rep.
armija bih je držala i vodovod u krušcici i novom travniku i naravno da je vršila pritisak i ucjene,samo se ne sjećam da je bilo kakvih uspješnih poduhvata u cilju zauzimanja istih?
drugo,u jesen kada se oslobodili kako ti kažeš putnu komunikaciju travnik-sarajevo i grbavicu i divjak,pa znaš i sam da su ta dva sela bila u totalnom okruženju snaga hvo-a,i nije bilo baš neko umijeće zauzeti ih,.ubrzo ste se zbog toga sjebali gubljenjem zabrđa koje vam je bilo od strateškog značaja.
Kao sto se i ta ista Armija sjebala u zadnjim napadima na Vitez, a sto se tice te nabrijanosti to okaci macku o rep. Psiholoski gledano HVO, Lasvanske Doline , i Armija na Gornjem Vakufu su bili u slicnom psiholoskom polozaju. Znaci brani se do smrti. Branitelji 2 razlicite vojske na 2 razlicita mjesta su pokazali slicnu psiholosku pripremljenost da se brani do zadnjeg covjeka istina zbog velicine teritorije HVO je trebalo vise vremena da se dovede u tu situaciju.

Zadnje uređivanje quick_nickk : 12.05.2011. at 08:23.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 09:10   #42
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
vidi havajac ne slažem se baš s tobom da ste mogli zauzeti stari vitez za 3 sata,to ste probali 16.i17.4. sa famoznom cisternom,i niste.
nije tačno da je to tako malo samo 87 kuća,to je prostor od stare željezničke pruge,brisani dijelom od nogometnog stadiona,od crkve do autobusne a lašva je bila iza,dakle šta želim reći; krajem 1993 i 94 vam je trebalo odvojite mnogo više ljudi da zauzmete pardon probate zauzeti stari vitez nego li vam je to bilo na pameti,ulične borbe i naravno apslolutni fanatizam starovitežana koji bi se branili na sve moguće načine,
...
Radi se o prostoru oko 1 km četvornog. Mislim da to dovoljno govori. Služilo je za raskusurivanje uglavnom, nema nama struje-nema ni njima, nama nama vode nema ni njima ili Zenici...
I sam znaš da je bilo dogovoreno dva puta, preko unprofor-a da se izvuku ljudi od tamo ali je naređeno (iz Travnika ili Zenice) da ljudi ostanu tamo. Po mom mišljenju su bili žrtvovani ili su trebali bar poslužiti kao "opravdanje" za daljnje napade na Vitez
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 09:58   #43
Quote:
Havajac 74 kaže: Pogledaj post
Nema na cemu,evo uspio sam jos 2 videa danas staviti,a ovih dana slijedi jos,pozz!
http://www.youtube.com/watch?v=dPWLiYLIydY
Nemoj stavljati poveznice na filmove bez objašnjenja iz kojeg se vidi veza filma s raspravom.
Poveznice bez objašnjenja često brišem i uopće ne znam zašto sam ovu ostavio.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 12:02   #44
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Kao sto se i ta ista Armija sjebala u zadnjim napadima na Vitez, a sto se tice te nabrijanosti to okaci macku o rep. Psiholoski gledano HVO, Lasvanske Doline , i Armija na Gornjem Vakufu su bili u slicnom psiholoskom polozaju. Znaci brani se do smrti. Branitelji 2 razlicite vojske na 2 razlicita mjesta su pokazali slicnu psiholosku pripremljenost da se brani do zadnjeg covjeka istina zbog velicine teritorije HVO je trebalo vise vremena da se dovede u tu situaciju.
moje lično mišljenje prije svega da je rat između ove dvije vojske nešto najgore što je bilo za oba naroda,nepotreban i od kog je samo treća strana profitirala.
sjebavanja je bilo na obe strane,ipak moje uvjerenje je bilo da je armija bih mogla,naravno uz velike žrtve ipak zauzeti lašvansku regiju. ali šta onda?
bila bi to pirova pobjeda,u tadašnjem dobu bosanska strana bi se od žrtve u očima zapadnog sviijeta pretvorila u agresorsku jer bi neminovno uslijedio egzodus hrvata iz srednje bosne,također sam stava da je lašvanska dolina služila kao sredstvo ucjene i ravnoteže,kada god bi hrvati intenzivirali napade na mostarskom ili gornje-vakufskom ratištu uslijedile su iste stvari od armije bih na pr.upadi u križančevo ili buhine kuće itd.,isto tako da bi nova bila i vitez dobili humanitarnu pomoć isto se moralo pustiti i za zenicu i tuzlu.
zauzimanjem lašvanske doline bosanska strana bi sebe dovela u pat poziciju.
snowball is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 12:03   #45
@ srednja bosna

odgovor imaš u postu iznad
snowball is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 13:26   #46
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
zauzimanjem lašvanske doline bosanska strana bi sebe dovela u pat poziciju.
Bosanska,jelte

Padom LD,pala bi čitava BH.Imali bi front na Uskoplju,totalna blokada Abih,totalni angažman HV-a,raspašoj poslije,to ne bi stalo do istrebljenja jedne od strana,a Abih ne bi mogla izdurati sve to...
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 13:56   #47
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
...
sjebavanja je bilo na obe strane,ipak moje uvjerenje je bilo da je armija bih mogla,naravno uz velike žrtve ipak zauzeti lašvansku regiju. ali šta onda?
bila bi to pirova pobjeda,u tadašnjem dobu bosanska strana bi se od žrtve u očima zapadnog sviijeta pretvorila u agresorsku jer bi neminovno uslijedio egzodus hrvata iz srednje bosne
...
zauzimanjem lašvanske doline bosanska strana bi sebe dovela u pat poziciju.
Pa možda i je mogla zauzeti uz velike žrtve ali da se ne lažemo, pokušavala je često. I tada su imali velikih žrtava. Mislim da dovoljno govori podatak da su elitne jedinice vikičevaca bile na Buhinim kučama ali ipak ih je HVO vratio.


Da bi se tada zauzela LD, točnije Vitez jer je on bio glavni cilj, (tvornica exploziva) ABiH bi morala iči sa jakom pješadijom jer im je stanje sa topništvom bilo skoro nikakvo, sa pješadijskim naoružanjem malo bolje a sa hranom jako loše. A mi uglavnom dobro ukopani...
Pri tome treba uzeti u obzir da smo mi imali topničku podršku sa Uskoplja.

U slučaju pada Viteza tvornica exploziva bi letjela u zrak jer je bila minirana, plus bilo bi velikih žrtava na obje strane, prvo vojnih a poslije i civilnih.

E sada postavlja se pitanje dali bi mirovale postrojbe HVO-a u Žepču, Kiseljaku, Uskoplju, Mostaru??? Vjerojatno nebi.
A ne treba zaboraviti da bi i VRS iskoristila situaciju te pokrenula vjerojatno napad na nekim dijelovima bojišta.

A kao što si i spomenuo "šta onda"? Sve je dolazilo iz pravca RH i njima sigurno nebi bilo dargo da nakon svega pomažu.
Sreća pa je stalo...
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 18:55   #48
Vidi Snowball,drago mi je da si se javio ali molim te ostani iskren i objektivan!Da raspravimo nekoliko stvari koje si nave a nisu tocne,neznam zasto ali neka ti bude!Sto se tice 16 i 17.4.bio je pokusaj da se rijesi Mahala,ali,prioritet su bila druga okolna sela,nas je cilj bio a to svatko zna sprijeciti stvaranje jedne cijeline pod kontrolom A BiH!Kada vidis bilo koju kartu,akcije HVO su bile ,grad Vitez,Donja Vecerska,Gacice,Rijeka,onda se razmisljalo Mahala,Kruscica,ili Grbavica,medjutim bili su Ahmmici prijetnja da se razdvoji Vitez od Busovace!I odluka se bacila na Ahmice!U medjuvremenu A BiH u Zenici je Istjerala hrvate i HVO,i cijela strana Viteske opcine od Zenice je se morala braniti!Stoga je se stalo,Ako su po tvojim tvrdnjama Grbavica i Divjak bile u okruzenju pa gdje su onda pobjegli civili i hrabri fanaticni branioci,iako vam je Unprofor bio na 100 m.pogledaj moje videa pa ces vidjeti istinu,a pokazi mi jedan video akcije ABiH gdje ste vi to nesto oslobodili u LD?U Buhinim kucama ste poslali civile Hrvate iz Zenice potokom da vidite jeli minirano pa ste napali sa zivim stitom,neka snime ti Vikicevci kako se to radi!Mahala je imala 87 objekata racunajuci i hrvatske kuce imam nacrt plana koji razradjen,uvjek se postavljalo pitanje civila jer poslije Ahmica,Bobanovi crnokosuljasi kako ste nas zvali na radiju,ubijali su sve redom i djecu,bas sve a sada mi reci ako smo u Ahmicima pobili sve ko je se vratio i obnovio selo,i zasto je Blaskic oslobodjen,nemoj mi te teorije!Necu o politici ja sam vojnik i o tome cu,garantujem ti da smo mogli uzeti za 3 sata sve u slucaju masakra civila ja mislim da bi se i Hrvatska odrekla nas!A to sto ti pricas o taktickim razlozima mi smo vas cijeli rat pokrivali ljudstvom,cijeli krug jer inace ste se mogli setati a niste vec ste bili u misijim rupama!A da ne pricam o zauzimanju LD,pa zar ces reci da ste se malo zajebavali sa nama mogli ste nas zauzeti ali eto niste,i onolike gubitke zanemariti,pa covjece na Viteskome Kuberu ste mi trcali u rov i trazili da jedete kruha i pusili ste makedonski HB kupljen na Meokrnju kod Srba!iI sada se umisljas kako ste vi ko nesto oslobodili,da smo mi imali dotok svjezeg ljudstva,e druga bi tu slika bila!A nama srbi govorili ajde krenite prema Travniku,a mi cemo sa Vlasica da se nadjemo kod sarene dzamije!Pa znasli da Busovaca za vrijeme 2 S.rata nije pala,zato i nema proslave dana oslobodjenja,jer su se crna legija i domobrani povukli na Konjic i Hercegovinu sami bez borbi,a ovaj rat je nastala pjesma,
Oj Alija sramota te nije i Berlin je pao a Busovaca i Vitez nije!
Havajac 74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 20:28   #49
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
moje lično mišljenje prije svega da je rat između ove dvije vojske nešto najgore što je bilo za oba naroda,nepotreban i od kog je samo treća strana profitirala.
sjebavanja je bilo na obe strane,ipak moje uvjerenje je bilo da je armija bih mogla,naravno uz velike žrtve ipak zauzeti lašvansku regiju. ali šta onda?
bila bi to pirova pobjeda,u tadašnjem dobu bosanska strana bi se od žrtve u očima zapadnog sviijeta pretvorila u agresorsku jer bi neminovno uslijedio egzodus hrvata iz srednje bosne,također sam stava da je lašvanska dolina služila kao sredstvo ucjene i ravnoteže,kada god bi hrvati intenzivirali napade na mostarskom ili gornje-vakufskom ratištu uslijedile su iste stvari od armije bih na pr.upadi u križančevo ili buhine kuće itd.,isto tako da bi nova bila i vitez dobili humanitarnu pomoć isto se moralo pustiti i za zenicu i tuzlu.
zauzimanjem lašvanske doline bosanska strana bi sebe dovela u pat poziciju.
Pa vidis Vi to tumacite kao , sredstvo ucjene na svoj nacin a mi na svoj jer isto i Hrvati iz LD mogu s pravom govoriti da su napadi HVO na G.Vakuf bili sredstvo za popustanje obruca oko LD.

Ali sad se postavlja pitanje? Napadi su bili i u tim napadima je bilo zrtava i sa jedne i druge strane kako cete objasniti obiteljima "šehida" za sto su oni izginuli? Zbog igre, sredstva ucjene?....... ?
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 00:58   #50
Quote:
Havajac 74 kaže: Pogledaj post
Vidi Snowball,drago mi je da si se javio ali molim te ostani iskren i objektivan!Da raspravimo nekoliko stvari koje si nave a nisu tocne,neznam zasto ali neka ti bude!Sto se tice 16 i 17.4.bio je pokusaj da se rijesi Mahala,ali,prioritet su bila druga okolna sela,nas je cilj bio a to svatko zna sprijeciti stvaranje jedne cijeline pod kontrolom A BiH!Kada vidis bilo koju kartu,akcije HVO su bile ,grad Vitez,Donja Vecerska,Gacice,Rijeka,onda se razmisljalo Mahala,Kruscica,ili Grbavica,medjutim bili su Ahmmici prijetnja da se razdvoji Vitez od Busovace!I odluka se bacila na Ahmice!U medjuvremenu A BiH u Zenici je Istjerala hrvate i HVO,i cijela strana Viteske opcine od Zenice je se morala braniti!Stoga je se stalo,Ako su po tvojim tvrdnjama Grbavica i Divjak bile u okruzenju pa gdje su onda pobjegli civili i hrabri fanaticni branioci,iako vam je Unprofor bio na 100 m.pogledaj moje videa pa ces vidjeti istinu,a pokazi mi jedan video akcije ABiH gdje ste vi to nesto oslobodili u LD?U Buhinim kucama ste poslali civile Hrvate iz Zenice potokom da vidite jeli minirano pa ste napali sa zivim stitom,neka snime ti Vikicevci kako se to radi!Mahala je imala 87 objekata racunajuci i hrvatske kuce imam nacrt plana koji razradjen,uvjek se postavljalo pitanje civila jer poslije Ahmica,Bobanovi crnokosuljasi kako ste nas zvali na radiju,ubijali su sve redom i djecu,bas sve a sada mi reci ako smo u Ahmicima pobili sve ko je se vratio i obnovio selo,i zasto je Blaskic oslobodjen,nemoj mi te teorije!Necu o politici ja sam vojnik i o tome cu,garantujem ti da smo mogli uzeti za 3 sata sve u slucaju masakra civila ja mislim da bi se i Hrvatska odrekla nas!A to sto ti pricas o taktickim razlozima mi smo vas cijeli rat pokrivali ljudstvom,cijeli krug jer inace ste se mogli setati a niste vec ste bili u misijim rupama!A da ne pricam o zauzimanju LD,pa zar ces reci da ste se malo zajebavali sa nama mogli ste nas zauzeti ali eto niste,i onolike gubitke zanemariti,pa covjece na Viteskome Kuberu ste mi trcali u rov i trazili da jedete kruha i pusili ste makedonski HB kupljen na Meokrnju kod Srba!iI sada se umisljas kako ste vi ko nesto oslobodili,da smo mi imali dotok svjezeg ljudstva,e druga bi tu slika bila!A nama srbi govorili ajde krenite prema Travniku,a mi cemo sa Vlasica da se nadjemo kod sarene dzamije!Pa znasli da Busovaca za vrijeme 2 S.rata nije pala,zato i nema proslave dana oslobodjenja,jer su se crna legija i domobrani povukli na Konjic i Hercegovinu sami bez borbi,a ovaj rat je nastala pjesma,
Oj Alija sramota te nije i Berlin je pao a Busovaca i Vitez nije!
prvo da rasčistimo u startu jedno,a to je da zaista nemam ništa protiv hrvatskog naroda i da je rat između armije bih i hvo-a bio katastrofa za obje strane.
srbi kao srbi ko bi im vjerovao u to doba su bili u krajini u hrvatskoj,bosanki politički vrh se bio spremao da u slučaju totalnog rata između nas i vas sklopi mir sa srbima,što su oni jedva dočekali i sve svoje kapacitete bi okrenuli na hvo,lični moj stav je da mi je drago što se to nije desilo,imali smo na bacanje pješadijske municije do preko 12,7 mm,artiljerisjke ne baš toliko ali više nego vi koji ste punili bojlere i pp aparate,buhine kuće i križanćevo selo su bile akcije tipa pokaži im i povicu se,pogotovo buhine kuće gdje se armija povukla zbog nemogućnosti držanja položaja,u isto vrijeme naše snage u krušcici i zabrdju su imale naredjenje da ne talasamo,mislim koji klinac,..,.drugo. sva sela koja si naveo su imali nivo borbene gotovosti na nivou seoske straže,ahmići su između šantića i nadioak bili u neobranom grožđu i većina naorućanih je bila na borbenim zadacima raspoređenim u zeničkoj b rigadi,gaćice i donja večeriska su također etno miješana sela gdje je hvo imao spremnu vojsku a ovi niti na nivou teritorijalne odbrane,mahale je bila drugo, kao i krušcica,gdje se već druga pjesma pjevala,uvijek sam i dan danas smatramtaj rat tragedijom po oba naroda,da ne pričam sada detalje,nagledao sam se patnje i vaših i naših,lično sam s još jednim drugom izvukao vašeg bojovnika na crvenom brdu,i predali ga sanitetu,živ je i zdrav liječen u travničkoj bolnici imam i njegov broj mob-a u znak zahvalnosti,lik je neki poduzetnik sada,inače znam dosta likova iz hvidra-e viteza i nove bile,naravno ovdje n eću spominjeti ikoga,ali ako mi nešto zatreba uvijek sam im se slobodan obratiti,šta misliš zašto? osim već spomenutog,čuvao sam mater i ćaću jednog od vaših glavešina u biloj da im krimosi budale šta ne naude.

Zadnje uređivanje snowball : 13.05.2011. at 01:17.
snowball is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 01:11   #51
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Pa vidis Vi to tumacite kao , sredstvo ucjene na svoj nacin a mi na svoj jer isto i Hrvati iz LD mogu s pravom govoriti da su napadi HVO na G.Vakuf bili sredstvo za popustanje obruca oko LD.

Ali sad se postavlja pitanje? Napadi su bili i u tim napadima je bilo zrtava i sa jedne i druge strane kako cete objasniti obiteljima "šehida" za sto su oni izginuli? Zbog igre, sredstva ucjene?....... ?
nema su tu šta objašnjavati quick,armija bih je imala legitmno pravo da ratuje na teritoriji čitave bih,ništa od svega ovoga mi ne smatramo ucjenom
snowball is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 08:09   #52
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
nema su tu šta objašnjavati quick,armija bih je imala legitmno pravo da ratuje na teritoriji čitave bih,ništa od svega ovoga mi ne smatramo ucjenom

Opet ti kazem iz cega izvodis taj legitimitet, zar ja nisam imao legitimitet da branim svoju kucu? Vidis znam covjeka koji je isto pustio Vaseg zarobljenika ma da je smijesna scena bila radilo se o zarobljavanju bivseg skolskog prijatelja. (tako da ta humana djela u nehumanim uvjetima nisu bila toliko rijetka)
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 16:53   #53
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
prvo da rasčistimo u startu jedno,a to je da zaista nemam ništa protiv hrvatskog naroda i da je rat između armije bih i hvo-a bio katastrofa za obje strane.
To svi kažu. Pa, što se onda desio ako nije bilo volje za sukobom?

Quote:
srbi kao srbi ko bi im vjerovao u to doba su bili u krajini u hrvatskoj,bosanki politički vrh se bio spremao da u slučaju totalnog rata između nas i vas sklopi mir sa srbima,što su oni jedva dočekali i sve svoje kapacitete bi okrenuli na hvo,lični moj stav je da mi je drago što se to nije desilo,imali smo na bacanje pješadijske municije do preko 12,7 mm,artiljerisjke ne baš toliko ali više nego vi koji ste punili bojlere i pp aparate,buhine kuće i križanćevo selo su bile akcije tipa pokaži im i povicu se,pogotovo buhine kuće gdje se armija povukla zbog nemogućnosti držanja položaja,u isto vrijeme naše snage u krušcici i zabrdju su imale naredjenje da ne talasamo,mislim koji klinac,..,.
Dobra poenta. Hipotetički gledano ne samo da bi u takvoj konstalaciji odnosa Hrvati u BiH bili donji, nego bi i Tuđmanov san o nezavisnoj Hrvatskoj bio puko maštanje. Z-4 bi bio neminovan, dok bi sa druge strane im'o totalni rat u Srednjoj Bosni. Sam Blaškić veli jednom zgodom da je omjer vojnika bio 10 na prama 1 u korist Armije http://www.youtube.com/watch?v=M9ddm...eature=related. Na ovom snimku možeš vidjeti mrtve mudžahedine koje je HVO pobio iz zasjede, Blaškić veli da ne zna o kome se radi?
Kad smo kod te ofanzive na Gornji Vakuf "ogrovni razmjera", ona bi, hipotetički gledno, uključivala velik broj pripadnika HV-a, te vojno-tehnički sredstava. To bi Hrvatsku slabilo na svim drugim mogućim poljima, prvobitno što bi se u slučaju Srednje Bosne, zbog konfiguracije terena, trebala osloniti na pješačke proboje. Od tehnike bi imali malo koristi samo na psihološkom planu, jer znamo da je strana koja se brani uvijek u prednosti. U tom slučaju pakt sa Karadžićem bi bio neminovnost. Srećom pa se nije to desilo, jer @Havajac ne bi sad mog'o likovat i prodavat fazone o Aliji i Busovaći, u kojoj su već u ljeto '92 havajci počeli razoružavti Bošnjake.

Quote:
drugo. sva sela koja si naveo su imali nivo borbene gotovosti na nivou seoske straže,ahmići su između šantića i nadioak bili u neobranom grožđu i većina naorućanih je bila na borbenim zadacima raspoređenim u zeničkoj b rigadi,gaćice i donja večeriska su također etno miješana sela gdje je hvo imao spremnu vojsku a ovi niti na nivou teritorijalne odbrane,mahale je bila drugo, kao i krušcica,gdje se već druga pjesma pjevala,uvijek sam i dan danas smatramtaj rat tragedijom po oba naroda,da ne pričam sada detalje,nagledao sam se patnje i vaših i naših,lično sam s još jednim drugom izvukao vašeg bojovnika na crvenom brdu,i predali ga sanitetu,živ je i zdrav liječen u travničkoj bolnici imam i njegov broj mob-a u znak zahvalnosti,lik je neki poduzetnik sada,inače znam dosta likova iz hvidra-e viteza i nove bile,naravno ovdje n eću spominjeti ikoga,ali ako mi nešto zatreba uvijek sam im se slobodan obratiti,šta misliš zašto? osim već spomenutog,čuvao sam mater i ćaću jednog od vaših glavešina u biloj da im krimosi budale šta ne naude.
Glede samog sukoba u Srednjoj Bosni, postoji nešto što je promjenilo cio tok predviđeni događaja. Nakon pada Vareša pod kontrolu Armije u novembru 1993 god, stavljanje rajićevaca u okruženju na Daštanskom, dio jedinica 1. i 2. Korpusa je krenuo prama Kiseljaku, međutim, što se dešava-započinje srpska ofanziva na Olovo. Operacija kodnog naziva "Drina 93" započinje na širi rejon olovskog i cernoriječkog ratišta, jer su Mladićeve snage, koristeći hrvatsko-bošnjački sukob, krenule u definitivno razdvajanje slobodne tuzlanske i zeničke regije da bi dovele Aliju u pat poziciju i natjerale ga kapitaulira. Na ovom linku možeš vidjeti po tehnici i ljudstvu o kakvoj se ofanzivi radilo, pa četalji nisu mogli proći, iako je A BiH onda imala podosta problema sa logistikom: http://kiraethana.wordpress.com/2011...rs-na-olovo-1/
Samo da spomenem da je u ovoj operaciji ranjen General Krstić, a da su im naši diverzanti ušli sa leđa i "skinuli" gotovo kompletnu smjenu sa jednog dijela ratišta. Nakon toga su doveli zarobljenika iz logora Kula pa su isjekli svu šumu pokraj puta u dužini nekih 5-6 kilometra.
Zašto ovo govorim, pa da @havajcu objasnim da nije nikakva "ofanziva" kad na Vitez napadne par lokalni jedinca sa Vikićevcima na čelu, već je to kad udari na njega nekoliko hiljada vojnika A BiH. Srećom pa nisu, i ne ponovilo se...al' mi na kurac ide to likovanje bez nekog jakog razloga.
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)

Zadnje uređivanje spiritual beggar : 13.05.2011. at 17:25.
spiritual beggar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 17:23   #54
Quote:
spiritual beggar kaže: Pogledaj post
To svi kažu. Pa, što se onda desio ako nije bilo volje za sukobom?



Dobra poenta. Hipotetički gledano ne samo da bi u takvoj konstalaciji odnosa Hrvati u BiH bili donji, nego bi i Tuđmanov san o nezavisnoj Hrvatskoj bio puko maštanje. Z-4 bi bio neminovan, dok bi sa druge strane im'o totalni rat u Srednjoj Bosni. Sam Blaškić veli jednom zgodom da je omjer vojnika bio 10 na prama 1 u korist Armije http://www.youtube.com/watch?v=M9ddm...eature=related. Na ovom snimku možeš vidjeti u ubijene mudžahedine koje je HVO pobio iz zasjede, Blaškić veli da ne zna o kome se radi?
Kad smo kod te ofanzive na Gornji Vakuf "ogrovni razmjera", ona bi, hipotetički gledno, uključivala velik broj pripadnika HV-a, te vojno-tehnički sredstava. To bi Hrvatsku slabilo na svim drugim mogućim poljima, prvobitno što bi se u slučaju Srednje Bosne, zbog konfiguracije terena, trebala osloniti na pješačke proboje. Od tehnike bi imali malo koristi samo na psihološkom planu, jer znamo da je strana koja se brani uvijek u prednosti. U tom slučaju pakt sa Karadžićem bi bio neminovnost. Srećom pa se nije to desilo, jer @Havajac ne bi sad mog'o likovat i prodavat fazone o Aliji i Busovaći, u kojoj su već u ljeto '92 havajci počeli razoružavti Bošnjake.



Glede samog sukoba u Srednjoj Bosni, postoji nešto što je promjenilo cio tok predviđeni događaja. Nakon pada Vareša pod kontrolu Armije u novembru 1993 god, ostavljanje Rajića u okruženju na Daštanskom, dio jedinica 1. i 2. Korpusa je krenuo prama Kiseljaku, međutim, što se dešava-započinje srpska ofanziva na Olovo. Operacija kodnog naziva "Drina 93" započinje na širi rejon olovskog i cernoriječkog ratišta, jer su Mladićeve snage, koristeći hrvatsko-bošnjački sukob, krenule u definitivno razdvajanje slobodne tuzlanske i zeničke regije da bi dovele Aliju u pat poziciju i natjerale ga kapitaulira. Na ovom linku možeš vidjeti po tehnici i ljudstvu o kakvoj se ofanzivi radilo, pa četalji nisu mogli proći, iako je A BiH onda imala podosta problema sa logistikom: http://kiraethana.wordpress.com/2011...rs-na-olovo-1/
Samo da spomenem da je u ovoj operaciji ranjen General Krstić, a da su im naši diverzanti ušli sa leđa i "skinuli" gotovo kompletnu smjenu sa jednog dijela ratišta. Nakon toga su doveli zarobljenika iz logora Kula pa su isjekli svu šumu pokraj puta u dužini nekih 5-6 kilometra.
Zašto ovo govorim, pa da @havajcu objasnim da nije nikakva "ofanziva" kad na Vitez napadne par lokalni jedinca sa Vikićevcima na čelu, već je to kad udari na njega nekoliko hiljada vojnika A BiH. Srećom pa nisu, i ne ponovilo se...al' mi na kurac ide to likovanje bez nekog jakog razloga.
Zar ti mislis da je G.Vakuf mogao da opstane da je HVO/HV krenuo u totalni napad? Ti si kao snowball subjektivno gledate na dogadjaje. Tamo gdje ste se Vi obranili tu ste ispali jebeni i hrabri borci , koji su se odbranili od visestruko nadmocnijeg neprijatelja (slico srpskoj propagandi). A tamo gdje se HVO obranio ? ee tu ide druga prica tu kao niste htjeli tu ste se Vi samo zajebavali(bla,bla,bla).
Zar je tako tesko priznati da si negdje popusio? Jebote pa prilikom napada brdo Kula u Busovaci dozivjeli ste totalno rasulo. Nasi uporno govore da vas je bilo 8.000 ja odmah odvadim pola i kazem 4.000 i ti odvadi i jos 1000. To je opet pušiona za napad na grad koji je branilo max 1.500 ljudi u punoj mobilizaciji.

P.S Ne zaboravi da ste prvi incident u Busovaci izazvali upravo Vi napadom na skladiste TO na Kaoniku. U tom momentu u diskoteci Leptir je zarobljen i Dzemo Merdan (tada cini mi se u cinu kapetana bojnog broda ili tako nesto) radi se znaci o 1992 godini. Pa uostalom za neke stvari se raspitaj kod svojih jarana iz Zenice koji su pjevali Zenicom prilikom kretanja u napad na Busovacu ... i da li je bilo pjesme na povratku?

Zadnje uređivanje quick_nickk : 13.05.2011. at 17:28.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 18:30   #55
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Zar ti mislis da je G.Vakuf mogao da opstane da je HVO/HV krenuo u totalni napad? Ti si kao snowball subjektivno gledate na dogadjaje. Tamo gdje ste se Vi obranili tu ste ispali jebeni i hrabri borci , koji su se odbranili od visestruko nadmocnijeg neprijatelja (slico srpskoj propagandi). A tamo gdje se HVO obranio ? ee tu ide druga prica tu kao niste htjeli tu ste se Vi samo zajebavali(bla,bla,bla).
Nisam siguran, jer o događajima govorimo hipotetički. Totalni rat bi u Lašvanskoj dolini izmjenio dalji tok rata u BiH, u to sam siguran.
Realno gledajući, HVO/HV je imao prilku vojno zauzeti G.Vakuf krajem 1992 god. pa nije, a krenuo je sa istom namjerom na njega kao i na Prozor.
I ne favoriziram nikoga, ali je činjenica da ste u to vrijeme bili saveznici sa četnicima. Tad, dok se vode borbe sa HVO, paralelno traju najžešće ofanzive VRS na Olovo, Teočak, Tešanj i Bihać.

Quote:
Zar je tako tesko priznati da si negdje popusio? Jebote pa prilikom napada brdo Kula u Busovaci dozivjeli ste totalno rasulo. Nasi uporno govore da vas je bilo 8.000 ja odmah odvadim pola i kazem 4.000 i ti odvadi i jos 1000. To je opet pušiona za napad na grad koji je branilo max 1.500 ljudi u punoj mobilizaciji.
Šta znači totalno rasulo? Daj konkretne brojke? Mrtvi? Ranjeni? Halo ba, četiri hiljade ljudi na hiljadu i po, znaš šta to znaći? Pa da su nas četnici, koji su se sabrali od Nevesinja do Bijeljine, napadali u tom omjeru sa lukovima i strijelama, mi bi morali podvit rep!
Ako je to tako kako ti kažeš, iako čisto sumnjam u to, onda je uopšte čudo da je ABiH zadržala ikakve pozicije u Srednjoj Bosni!?

Quote:
P.S Ne zaboravi da ste prvi incident u Busovaci izazvali upravo Vi napadom na skladiste TO na Kaoniku. U tom momentu u diskoteci Leptir je zarobljen i Dzemo Merdan (tada cini mi se u cinu kapetana bojnog broda ili tako nesto) radi se znaci o 1992 godini. Pa uostalom za neke stvari se raspitaj kod svojih jarana iz Zenice koji su pjevali Zenicom prilikom kretanja u napad na Busovacu ... i da li je bilo pjesme na povratku?
Volio bih više detalja o tom sukobu, bez nekog uveličavanja Vi-Mi, ovo-ono. Nije mi jasno zašto je to naoružanje postalo problem, kao i njegova djelidba, kad ste u to doba (mislim HVO), bez ikakvi problem sa A BiH, izvalaćili naoružanje i municiju od JNA iz magacina na Igmanu? Dobijali je iz Konjica, npr?
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 19:18   #56
Quote:
spiritual beggar kaže: Pogledaj post
Nisam siguran, jer o događajima govorimo hipotetički. Totalni rat bi u Lašvanskoj dolini izmjenio dalji tok rata u BiH, u to sam siguran.
Realno gledajući, HVO/HV je imao prilku vojno zauzeti G.Vakuf krajem 1992 god. pa nije, a krenuo je sa istom namjerom na njega kao i na Prozor.
I ne favoriziram nikoga, ali je činjenica da ste u to vrijeme bili saveznici sa četnicima. Tad, dok se vode borbe sa HVO, paralelno traju najžešće ofanzive VRS na Olovo, Teočak, Tešanj i Bihać.



Šta znači totalno rasulo? Daj konkretne brojke? Mrtvi? Ranjeni? Halo ba, četiri hiljade ljudi na hiljadu i po, znaš šta to znaći? Pa da su nas četnici, koji su se sabrali od Nevesinja do Bijeljine, napadali u tom omjeru sa lukovima i strijelama, mi bi morali podvit rep!
Ako je to tako kako ti kažeš, iako čisto sumnjam u to, onda je uopšte čudo da je ABiH zadržala ikakve pozicije u Srednjoj Bosni!?



Volio bih više detalja o tom sukobu, bez nekog uveličavanja Vi-Mi, ovo-ono. Nije mi jasno zašto je to naoružanje postalo problem, kao i njegova djelidba, kad ste u to doba (mislim HVO), bez ikakvi problem sa A BiH, izvalaćili naoružanje i municiju od JNA iz magacina na Igmanu? Dobijali je iz Konjica, npr?
Ja nisam brojao napadace al ih je bilo previse navaljivali ste kao "tatari" na Kuli je Vas fanatizam dosao do izrazaja , i ogroman je broj pogunulih Armijaca bio.
Ja ti ne mogu reci podatke o mrtvim nisam ih ja osobno brojao ali zar ti nebi trebao znati koliko je mrtvih recimo iz 3 korpusa?(zasto krijete broj poginulih) Ti mene pitaj za HVO mrtve ja cu ti reci i broj je tocno 200 poginulih na teritoriji Busovace s tim da su tu ubacene i civilne zrtve.


Uostalom o ovom napadu na brdo Kula sigurno a ma bas sigurno mozes naci podatke sa Armijske strane , samo je pitanje hoces li naci borca spremnog da do kraja isprica tu pricu.Isto bih volio da znam koja je Vasa jedinica tada nosila crne uniforme neka id skupina? ti su izginuli u klancu njih 16.
Tvrdim sa 99% omjer napadaca i branitelja je bio onaj koji je i Blaskic rekao!(bas u konkretnom napadu)

Ne znam zasto je oruzije predstavljalo problem ali ste ga upravo Vi zeljeli staviti pod svoju kontrolu. Spominjes neka skladista oruzija a u prvim napadima ste napadali tako da je svaki drugi nosio pusku i ovi sto nemaju oruzije preuzimaju puske od poginulih boraca.

7 Muslimanska je drzala Armijske polozaje na Kuli uz ostale jedinice koje su se gore smjenjivale.

P.S ovo je jedno Vise politicko pitanje znam da mi pokusavas indirektno uvaliti pricu preko "saradnje" sa Vrs , kako su Slobo i Franja dijelili Bosnu .... zato cu ti odmah postaviti jedno lagano pitanje , DANAS KADA NEMA NI SLOBE NI FRANJE NI ŠUŠKA NI BOBANA ...... DA LI JE BOSNA PODIJELJENA?
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 22:09   #57
Vitez i Busovaca bedemi obrane

Za ovu dvojicu, Snowballa i Spiritual beggar,imam video materijala i sa Kule i iz Busovace,Viteza itd.Da vas podsjetim na neke stvari koje ne zelite reci,o vojnoj snazi koju ste imali a sa njome niste nista osvojoli osim,par sela koje su odmah uspjesno vracena,osim dijela sela Bobasi i Zabrdje,koje je po vama stratesko a eto osvojili ste ga i opet nista napravili niste!Sve ove nabrojane vase "uspjehe"moze se objasniti ovako-Buhine kuce ulazite sa zivim stitom,potokom,pred vikicevcima hrvati iz Zenice,pa tenk,vidi moj video na you tube pa ce ti biti vise jasnije a de vi dokazite da je drugacije,pa "elitna" vojska(elitna u bjezanju)!Krizancevo selo je palo ja mislim sa 20 metaka,jer su postrojbe HVO,tj bojovnici domobrani,pricuva zaspala od umora i iscrpljenosti,paltili su tu gresku,ali i to je vraceno,akcijom!Vraceno je 80%Bobasa,isti dan,a o Zabrdju,ako je strateski vazno,eto uzeli ste ga jer su mjestani otisli vaditi krumpire a trebali su biti na crti,a bilo je primirje!I najveci razlog za ne zauzimanje,kako prezimiti na Zabrdju bez goriva i sa malo logistike jer sve sto smo imali bilo je mobilno,ali ucinkovito,i nepotrebno zrtvovati ljudstvo,razvlaciti crtu,bolje da ste vi gore po zimi a na proljece ko prezivi!!Nebitno,bitno je reci da ste imali 3 korpus, dijelove 2,i 1,kasnije je osnovan i 7 imali ste i krajisnike i Mudjahedine,7 tenkova samo na bojistu LD,7 muslimansku,to je bilo ukratko da ne govorim o Kaknju,Visokom,itd jedan helikopter sa oznakama crvenoga kriza koji je sletao u Zenicku kasarnu,e de mi recite obadvojica gdje ste vi to sta osovojili sa ovim potencijalom protiv srba ili HVO!Ja ne mrzim ni jedan narod ali mrzim laz,to sto je snowball uradio ok je ima i slicnih primjera kod nas,spasavali smo i mi!Ali zelim da govorimo vojnicki,niste ni jednu akciju izveli bez masovnih gubitaka,mi nismo ni napadali mi smo se branili od prvoga dana,vi ste doveli krajisnike,mungose i ostale i obecavali da ce to biti njihovo ako uspiju zauzeti a onda ste i vi domaci dosli na red(oni prvi su vec popusili u napadu ili su u bolnici) jer vam moral nije bio na bas za pohvaliti,logistika i ostalo nije ravno spomena!Onda ste skuzili da vam Zepce smeta pa ste navalili na njega i ono vam je u jednom mjesecu sjebalo 323 brdsku brigadu da vam je trebala i prisilna mobilizacija!Za Gornji Vakuf samo cu reci da je Armija imala ledja toliko koliko slobodna,imali su i smjene i svjeze ljudstvo i rezerve,a kod nas je bilo drugacije,svaki ranjeni,ili mrtvi znacio je 50-100m crte jos za pokriti a unatoc tome smo isli sa pjesmom u akciju!Busovacu je branila brigada Nikola Subic Zrinski,Lako jurisna bojna VP,prije PPN-JOKERI,strah i trepet za postrojbe Armije,U Vitezu su bila Viteska brigada,PPN-HOS- Vitezovi,bojna brigade Jure Francetic Zenica-Nova Bila,je imala PPN Munje-dio travnicke brigade-Frankopan,Novi T.Brigada Stjepan Tomasevic-Hosovci sa Bucica i PPN Tvrtkovci,nesto malo Kotorvarosana i Jajcana,Policiju,eto sa njima ste se tukli cijeli rat,nije tajna vise!Ja nikome ne prodajem nista,evo proslo je vise od 15 god i odlucio sam objaviti neke stvari nek se zna,pogledajte moj video materijal,evo na Kuli-Busovaca,u zemunici imaju i struju i tv,gledaju tekmu Barcelona -Real i odbijaju vase napade,a vi pricate kao eto nismo htjeli zauzeti mogli smo i te bajke!A da ste imali legitimno pravo za rat,odakle ti to ?Prvo niste imali cime ratovati,a drugo Hrvati su izglasali demokratski da ne zele gradjansku drzavu,znaci po tvojoj logici ko nije vasega misljenja napada te???Davno smo mi to skuzili,jarane!
Havajac 74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 23:45   #58
malo sam zaostao za temom a drago mi je da se i spiritual uključio.
@havajac-biću ironičan djelimično i na tvoje tvrdnje; uzeli ste zabrdje jer su otišli vaditi krompire,križanćevo i buhine jer su ovi bili na spavanju,pa da li je to kakva vojska koja se svim silama bori za opstanak,sve izgovori da ne mogu biti blesaviji,izvini na izrazu,kažeš da nismo imali artiljeriske municije,nismo nešto mnogo ali defin itivno više nego vi koji ste punili bojlere i pp aparate,u novom su naši artiljerci haubicom 122mm,da bi sredili snajperistu otkinuli frtalj zgrade maltene. 7 korpus je nastao kasnije nakon završteka rata sa vama. hm,kažeš da ste se branili,u oktobru 93 ste izveli napad na slimena uspjeli ste probiti naše linije,12 naših je tu poginulo,a tokom večeri smo vas sa interventnim jedinicama okružili i tako da niko od onih koji su se zatekli tu nije zore dočekao,2 voda su vam tu stradala.
@quick-te priče i fame o odnosu 10:1 je totalni mit i neistina nema dijela ratišta u ex yu gdje je moglo biti takvog omjera,odgovorno tvrdim da sve naše pobrojane jedinice osim 308., 325 i 333 brigade koje su iz novog travnika viteza i busovače su bile samo dijelom prisutne.
stalno se spominje vraćanje križančeva i buhinih kuća.to su bili klasični diverzatnski upadi,gdje je bilo mnogo teže ostati tamo nego zauzeti a zašto? otvoren si sa svih bokova i čela,tako da je samoizvlačenje najbolja varijanta,nikada vas a bio sam na bobašima,sivrinom selu,nije napadalo više od 2 čete koje bi pratile diverzante,ma ni toliko u slučaju buhinih kuća ili križančeva,to su bile , ne znam ni sam zašto akcije jako limitirane. kada se radile buhine kuće mi iz krušcice maltene metka isplali nismo,da vam je u križančevo upao kompletan bataljon 17 i 7 nikada ga ne biste vratili,garantovano.,a taj omjer 10:1 bi bio kada bi čitavu armiju bih što je ima doveo na to ratište od linija sa srbima,tada bi ga bilo,i sve i da bi s pištoljima bilo,pojeli bi vas.jedan prim jer,kada smo se tukli sa vama oko zauzimanja g.putičeva,gostunja,sebešića,đakovića i pećinama,u isto vrijeme nas srbi napadoše na turbetu probiše nam linije na sečevu i bijelom bučju,hvo koji je bio na mravinjcu i kamenjašu je prepusto linije srbima,a ovi došli našima za leđa u bijelomm bučju.znali su ako ga uzmu i sečevo ode i turbe,na bijelom bučju su imali 34 mrtva i jednog majora iz mrkonjića ili šipova,vratili smo linije i npali ih na kamenjašu i mravinjcu i k tome im zarobili i tenk,i naravno vas maknuli sa gostunja,đakovića,sebešića i pećina. onda vamkažete hv bi se onda uključila sva na gornji vakuf,e pa jarane hv 93 i 95 nije bila
ista vojska još je tu bila relativno jaka rsk koja bi sigurno iskoristila priliku,druga stvar o kojoj se ne priča mnogo ali je istina,je da kada je prijetila totalna eskalacija rata između nas i vas,naš politićki vrh bio spreman na dogovor sa srbima i okončanje neprijateljstava,jeste da bi to bilo jako ogavno ali u tom slučaju se spremao i taj scenario,da. drago mi je da je to stalo.

Zadnje uređivanje snowball : 14.05.2011. at 00:07.
snowball is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 00:03   #59
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
malo sam zaostao za temom a drago mi je da se i spiritual uključio.
@havajac-biću ironičan djelimično i na tvoje tvrdnje; uzeli ste zabrdje jer su otišli vaditi krompire,križanćevo i buhine jer su ovi bili na spavanju,pa da li je to kakva vojska koja se svim silama bori za opstanak,sve izgovori da ne mogu biti blesaviji,izvini na izrazu.
@quick-te priče i fame o odnosu 10:1 je totalni mit i neistina nema dijela ratišta u ex yu gdje je moglo biti takvog omjera,odgovorno tvrdim da sve naše pobrojane jedinice osim 308., 325 i 333 brigade koje su iz novog travnika viteza i busovače su bile samo dijelom prisutne.
stalno se spominje vraćanje križančeva i buhinih kuća.to su bili klasični diverzatnski upadi,gdje je bilo mnogo teže ostati tamo nego zauzeti a zašto? otvoren si sa svih bokova i čela,tako da je samoizvlačenje najbolja varijanta,nikada vas a bio sam na bobašima,sivrinom selu,nije napadalo više od 2 čete koje bi pratile diverzante,ma ni toliko u slučaju buhinih kuća ili križančeva,to su bile , ne znam ni sam zašto akcije jako limitirane. kada se radile buhine kuće mi iz krušcice maltene metka isplali nismo,da vam je u križančevo upao kompletan bataljon 17 i 7 nikada ga ne biste vratili,garantovano.,a taj omjer 10:1 bi bio kada bi čitavu armiju bih što je ima doveo na to ratište od linija sa srbima,tada bi ga bilo,i sve i da bi s pištoljima bilo,pojeli bi vas.jedan prim jer,kada smo se tukli sa vama oko zauzimanja g.putičeva,gostunja,sebešića,đakovića i pećinama,u isto vrijeme nas srbi napadoše na turbetu probiše nam linije na sečevu i bijelom bučju,hvo koji je bio na mravinjcu i kamenjašu je prepusto linije srbima,a ovi došli našima za leđa u bijelomm bučju.znali su ako ga uzmu i sečevo ode i turbe,na bijelom bučju su imali 34 mrtva i jednog majora iz mrkonjića ili šipova,vratili smo linije i npali ih na kamenjašu i mravinjcu i k tome im zarobili i tenk,i naravno vas maknuli sa gostunja,đakovića,sebešića i pećina. onda vamkažete hv bi se onda uključila sva na gornji vakuf,e pa jarane hv 93 i 95 nije bila
ista vojska još je tu bila relativno jaka rsk koja bi sigurno iskoristila priliku,druga stvar o kojoj se ne priča mnogo ali je istina,je da kada je prijetila totalna eskalacija rata između nas i vas,naš politićki vrh bio spreman na dogovor sa srbima i okončanje neprijateljstava,jeste da bi to bilo jako ogavno ali u tom slučaju se spremao i taj scenario,da. drago mi je da je to stalo.
Govoris o Sebesicu a poznato je da su Sebesicem se redovno vucarale i nase i vase ID grupe. Znaci nikad nitko nije imao potpunu kontrolu na istim.
Evo da idem tebi na ruku i kazem da nije bio 10:1 ali opet ti ne mozes da potvrdis da je bio taj omjer manji recimo od cca 7:1. Ti sudjelovao u 2 napada i sad odmah imas omjere neke. Pa na nekom drugom forumu Vas ranjenik iz Buhinih kuca je otvoreno i objektivno o svemu pisao i njegova i tvoja prica se NE POKLAPAJU a kamo li moja i tvoja da se poklope!. Ti stvari gledas iz svog kuta a ja iz svog. Igrom slucaja sam u Hercegovni sreo razno razne ljude koji su bili na G.Vakufu koji su mi se kleli djecom i svim i svacim da su Vas mogli zgazit na G.Vakufu da su im vise puta otkazivane akcije itd... Al ja sam toliko slobodan i kao covjek iz okruzenja i onaj koji je iskusio slicne pritiske kao Armija na G.Vakufu otvoreno kazem da je to bilo tesko izvedivo. Uostalom vasa situacija u 1994 god. je bila mnooogo losija nego nasa govorim cak i o nama u enklavama (mi smo imali sta da jedemo)
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 00:11   #60
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Govoris o Sebesicu a poznato je da su Sebesicem se redovno vucarale i nase i vase ID grupe. Znaci nikad nitko nije imao potpunu kontrolu na istim.
Evo da idem tebi na ruku i kazem da nije bio 10:1 ali opet ti ne mozes da potvrdis da je bio taj omjer manji recimo od cca 7:1. Ti sudjelovao u 2 napada i sad odmah imas omjere neke. Pa na nekom drugom forumu Vas ranjenik iz Buhinih kuca je otvoreno i objektivno o svemu pisao i njegova i tvoja prica se NE POKLAPAJU a kamo li moja i tvoja da se poklope!. Ti stvari gledas iz svog kuta a ja iz svog. Igrom slucaja sam u Hercegovni sreo razno razne ljude koji su bili na G.Vakufu koji su mi se kleli djecom i svim i svacim da su Vas mogli zgazit na G.Vakufu da su im vise puta otkazivane akcije itd... Al ja sam toliko slobodan i kao covjek iz okruzenja i onaj koji je iskusio slicne pritiske kao Armija na G.Vakufu otvoreno kazem da je to bilo tesko izvedivo. Uostalom vasa situacija u 1994 god. je bila mnooogo losija nego nasa govorim cak i o nama u enklavama (mi smo imali sta da jedemo)
ti imaš svoje ja svoje mišljenje,i šta bi smo sada trebali da sve ponovimo da da se vidi ko je u pravu.quick,ma niti 7:1,baci sve na papir pa vidi,nisi dijete čovječe.sebešić je zauzet i dosta smo se logistički opskrbili od toga,goriva je bilo gore buradima,municije,mts-a,čak i onh konzervi od kakao u prahu.to sam najviše volio.
ne znam za to,ja se nekletem ni u šta,a u zagrebu sam upoznao tipa koji je bio u nekoj gardijskoj sokoli,neznam koja je to i kaže da gore vojske od hercegovačkog hvo-a vidio nije,jedan je od rijetkih koji je uspio izvući živu glavu iz hepok vinarije u mostaru kada su ih armijci bukvalno prepolovili a ostatak hvo artiljerija koja ih je dokrajčila
snowball is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:51.