Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Pogledaj rezultate ankete: Da li ste prevarili nekog od partnera do sada ?
Da 390 47.16%
Ne 437 52.84%
Glasovatelji: 827. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2007., 16:09   #101
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
.....
Vilenice, to sto on pise ovde nije nikakvo iskoriscavanje vec samo izraz potpune otvorenosti koja postoji izmedju nas. Nikada ga nismo kaznjavali ni za sta i zato nas se ne plasi, vec moze uvek da prica sa nama o svemu - i ne mora da nas laze!
....

Ucinila mi se interesantna ideja da on sam napise nesto kao odgovor na (veoma vazno) pitanje Mekanog Srca, jer se u drustvu uglavnom pretpostavlja da deca u otvorenim vezama veoma pate i postaju u najmanju ruku nenormalna.
On svakako nema jos prakticna seksualna iskustva (sa devojcicama) osim poznavanja svog tela + teoretsko poznavanje bioloske gradje i funkcija muskog i zenskog tela + nacini kontracepcije + spolne bolesti, ali ima dobru emotivnu bazu za jedan iskren odnos sa drugim spolom i otvorenu mogucnost da o toj oblasti prica sa mamom, tatom i "drugaricom".
Razlog za moje pitanje je jer imam kcer od nepunih 12 godina i razvedena sam cca 6 godina. Dakle, u nekim kriznim godinama kada je moje dijete moglo uciti o odnosima u vezama, mama je bila sama s njom, a o ocu ne bih jer mislim da nije na ovom forumu, a sve sto bih navela bile bi informacije iz "druge, trece" ruke Jesam li je ostetila u emocionalnom razvoju jer sam si dala vremena da se oporavim i da prebolim (neuspjesnu) vezu? Ili sam trebala uci u neku drugu, otvorenu ili zatvorenu (monogamnu) vezu kako bi ona imala privid obitelji?

Ne mislim da djeca u otvorenim vezama nuzno pate i postaju nenormalna, nego da djeca pate u svakoj vezi gdje nema postovanja izmedju partnera (istog ili suprotnog spola).
Moguce je naravno da grijesim, ali nije li vjerojatnije da ce dijete koje gleda otvorenu vezu i samo jednog dana biti sklonije uci u istu? Nece li mu to biti "prirodnija" (ispricavam se, ali ne mogu se dosjetiti boljeg izraza) veza od monogamne veze?

Bez obzira na moje iskustvo, zelim sebi i djetetu, monogamnu vezu/e, gdje je - za mene - odgovornost i povjerenje prema partneru najvaznije sto mozemo imati i na cemu trebamo graditi.

I ja svoje dijete dozivljavam emocionalno odraslijom od njezinih stvarnih godina, kao sto Dragan opisuje svog sina, i bas sam je za vikend pitala ima li ista o cemu bi zeljela sa mnom razgovorati. Sada je odbila, iako ona i ja nemamo tajni, uz obrazlozenje da je trenutacno to ne zanima.
Mislim da ipak, bez obzira na emocionalnu (ne)zrelost, ne bi mogla s njom razgovarati na nacin na koji Draganov sin pise. To su jednostavno preozbiljne recenice i precvrsti stavovi za dijete koje (ipak) raste i tek stvara svoju sliku svijeta i seksualnosti.

U svakom slucaju, djeci koja tek stjecu znanja o odnosima koji nisu cisto rodbinski, tesko je objasniti sve varijacije odnosa (jer nemoguce ih je sve potkrijepiti osobnim primjerom )...
__________________
Bio jednom jedan...
SrceOdGraffita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 16:40   #102
Quote:
Jesam li je ostetila u emocionalnom razvoju jer sam si dala vremena da se oporavim i da prebolim (neuspjesnu) vezu? Ili sam trebala uci u neku drugu, otvorenu ili zatvorenu (monogamnu) vezu kako bi ona imala privid obitelji?
Detetu su potrebni i muski i zenski aspekt za razvoj i u nasem slucaju nije doslo do takvog rastanka da bi mu to bilo uskraceno. Sa druge strane, naravno da ne treba ulaziti u novu vezu samo da bi se detetu dao neki privid obitelji. Znas i sama da deca veoma brzo skuze sve te stvari i da se od njih ne moze sakriti pravo stanje stvari.
Ako nisi nasla nikoga odgovarajuceg, a nema kontakta sa ocem i istovremeno u okolini nema odgovarajuceg prijatelja, ucitelja i sl koji bi mogao donekle nadomestiti taj deo, onda se potrudi da joj ti budes i majka i otac. Svako od nas ima i muskih i zenskih kvaliteta i odgovarajucim trudom i razvojem moze se puno postici.
Quote:
Ne mislim da djeca u otvorenim vezama nuzno pate i postaju nenormalna, nego da djeca pate u svakoj vezi gdje nema postovanja izmedju partnera (istog ili suprotnog spola).
To je to. Medjutim "monogamna" veza (sa sve varanjem i premlacivanjem supruznice usled alkoholizma) je drustveno prihvatljivija od otvorene veze u kojoj postoji harmonija i postovanje. Zasto ?
Quote:
Moguce je naravno da grijesim, ali nije li vjerojatnije da ce dijete koje gleda otvorenu vezu i samo jednog dana biti sklonije uci u istu? Nece li mu to biti "prirodnija" (ispricavam se, ali ne mogu se dosjetiti boljeg izraza) veza od monogamne veze?
Ovaj argument ne drzi vodu. Vecina onih koji imaju otvorenu vezu je potekla iz monogamnih brakova (a trebali bi po tvome biti skloniji ulazenju u monogamnu vezu), a znam i neke koji su potekli iz poliamorne familije, a sami zive u monogamnom braku.
Bitna je sloboda izbora. Zato ja i ne namecem nikom, pa ni svom detetu sta je za njega bolje. Ali stovremeno kazem nemoj da te zabljesne trenutno misljenje vecine koja pokusavajuci neku semu, a ne dostize proklamisani cilj (svi hoce monogamiju, romantiku, vernost a dobijamo > 50% rastava brakova i prevare ?!). Nadji sam sta je najbolje za tebe !

Quote:
Bez obzira na moje iskustvo, zelim sebi i djetetu, monogamnu vezu/e, gdje je - za mene - odgovornost i povjerenje prema partneru najvaznije sto mozemo imati i na cemu trebamo graditi.
Upravo to. Bez obzira na vlastito iskustvo zelim detetu da dozivi isto razocaranje i neuspeh kao ja ?! Malo grubo receno, jer svakako ti svom detetu zelis najbolje, ali zar je tesko shvatiti da odgovornost i poverenje nemaju bas puno veze sa brojem ucesnika i formom ?!
Osim toga kada kazes monogamne veze zapravo pricas o sukcesivnoj poligamiji. Nakon par dana, meseci, godina partner (i jedina i najveca ljubav zivota) se - promeni za nekog drugog.

Quote:
Mislim da ipak, bez obzira na emocionalnu (ne)zrelost, ne bi mogla s njom razgovarati na nacin na koji Draganov sin pise. To su jednostavno preozbiljne recenice i precvrsti stavovi za dijete koje (ipak) raste i tek stvara svoju sliku svijeta i seksualnosti.

U svakom slucaju, djeci koja tek stjecu znanja o odnosima koji nisu cisto rodbinski, tesko je objasniti sve varijacije odnosa (jer nemoguce ih je sve potkrijepiti osobnim primjerom )...
Ti to dozivljavas kao preozbiljno, za njega (nas) su to samo okvirni stavovi na koje ce njegova osobna iskustva u narednom periodu imati odlucujuci uticaj (bilo kao potvrda moga nacina ili kao opovrgavanje svejedno) i sto je veci to cu se manje mesati u njegove zelje i namere. Sa druge strane drago mi je da sam doprineo da neki njegovi stavovi budu "precvrsti", a to su upravo stavovi glede odgovornosti, postenja, postovanja i susosecanja (sve bazirano na odgovarajucim zivotnim iskustvima kako mojim tako i njegovim, a ne na nekoj ideologiji i moraliziranju).
Svakako se ne mogu objasniti sve varijacije odnosa na vlastitom primeru, ali zato imamo bezbroj primera kod rodbine, prijatelja, skolskih drugova (polovina iz razvedenih obitelji, ali ipak i mama i tata dolaze na roditeljski i uglavnom civilizovano komuniciraju jedno sa drugim)... A i dobar film moze dosta toga prikazati.
Zelim tebi i tvojoj maloj sve najbolje u zivotu.

PS
Tema je i dalje prevara. Trenutno stanje fifty-fifty.
A moj glas je otisao za NE (~12 godina sa bivsom i nijednom je nisam prevario).
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 16:41   #103
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Ja sam Draganov sin i upravo sam napunio 13 godina.
Tata me je zamolio da napisem par recenica kao odgovor na postavljeno pitanje.

Tata me je super vaspitao i dobro mi objasnio seksualnost.
Dao mi je knjige da citam i video sam dokumentarne filmove, ali me je i dobro posavetovao sto se tice prakticnih stvari.
Mene kao malog decaka je jako bolelo sto su se moji roditelji razveli, ali sad me uopste ne smeta i nova drugarica od tate je jako prijatna. Redovno vidim mamu i tatu i oba roditelja se igraju samnom, ponekad vise ponekad manje, ali uvek su mi puno ljubavi pruzili.

Seksualnost je za mene nesto totalno prirodno i sto ne bi mogli da zive 3 ili 4 ili jos vise zajedno?
Zbog ljubomore puno ce reci. To je skoro uvek na pocetku, ali to moze da se predje i onda je puno lepse i nekomplikovanije u zivotu.
Mozete se dobar primer uzeti na nama deci. Mi se uopste ne sramimo kad smo goli na plazi. Barem manja deca. Ova veca su vec od odraslih pogresno vaspitana.
Sto je strasno biti go?
Cujemo se.
Shadow


ajme, ne mrem bilivit, kakva idila!!!

what a wonderful world!
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 09:26   #104
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
To je to. Medjutim "monogamna" veza (sa sve varanjem i premlacivanjem supruznice usled alkoholizma) je drustveno prihvatljivija od otvorene veze u kojoj postoji harmonija i postovanje. Zasto ?
Ne mislim da sam to rekla niti podrzala, tako da se ne osjecam pozvana dati odgovor na pitanje.

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Ovaj argument ne drzi vodu. Vecina onih koji imaju otvorenu vezu je potekla iz monogamnih brakova (a trebali bi po tvome biti skloniji ulazenju u monogamnu vezu), a znam i neke koji su potekli iz poliamorne familije, a sami zive u monogamnom braku.
Pa zato sam i ostavila mogucnost da sam u krivu. Vrijeme ce pokazati.

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Bitna je sloboda izbora. Zato ja i ne namecem nikom, pa ni svom detetu sta je za njega bolje. Ali stovremeno kazem nemoj da te zabljesne trenutno misljenje vecine koja pokusavajuci neku semu, a ne dostize proklamisani cilj (svi hoce monogamiju, romantiku, vernost a dobijamo > 50% rastava brakova i prevare ?!). Nadji sam sta je najbolje za tebe !
Slazem se. Najbolje za pojedinca. Ali i dalje mogu nesto zeljeti za sebe ili nju, samo je pitanje koliko mogu (a stvarno se trudim) ne projicirati vlastite zelje na njezina razmisljanja.

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Upravo to. Bez obzira na vlastito iskustvo zelim detetu da dozivi isto razocaranje i neuspeh kao ja ?! Malo grubo receno, jer svakako ti svom detetu zelis najbolje, ali zar je tesko shvatiti da odgovornost i poverenje nemaju bas puno veze sa brojem ucesnika i formom ?!
Osim toga kada kazes monogamne veze zapravo pricas o sukcesivnoj poligamiji. Nakon par dana, meseci, godina partner (i jedina i najveca ljubav zivota) se - promeni za nekog drugog.
Razocaranje i neuspjeh?! Mislim da sam presla fazu razocaranja, a neuspjeh bi za mene bio da sam ostala u vezi koja me ne ispunjava i zadovoljava. Uz to, na svakom drugom zivotnom polju dozivljavamo uspone i padove. Ne vidim zasto bi emocionalno bilo drukcije.
Ako pri formi mislis na brak, ne drzim puno do forme. Zaljubljive sam prirode, ali kao sto volim da moj partner prvenstveno ima oci za mene, tako se i ja u vezi trudim "gledati" samo u njega. Svjesna da ne postoje garancije da ce to trajati zauvijek. I to mi je - zbog odgoja i svega ostalog - bilo najteze za prihvatiti. Ali, mijenjamo se - ne nuzno istovremeno i ne nuzno na bolje. Pa se onda i razilazimo i trazimo prikladnije partnere, prijatelje, hobije i slicno.

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Ti to dozivljavas kao preozbiljno, za njega (nas) su to samo okvirni stavovi na koje ce njegova osobna iskustva u narednom periodu imati odlucujuci uticaj (bilo kao potvrda moga nacina ili kao opovrgavanje svejedno) i sto je veci to cu se manje mesati u njegove zelje i namere. Sa druge strane drago mi je da sam doprineo da neki njegovi stavovi budu "precvrsti", a to su upravo stavovi glede odgovornosti, postenja, postovanja i susosecanja (sve bazirano na odgovarajucim zivotnim iskustvima kako mojim tako i njegovim, a ne na nekoj ideologiji i moraliziranju).
Svakako se ne mogu objasniti sve varijacije odnosa na vlastitom primeru, ali zato imamo bezbroj primera kod rodbine, prijatelja, skolskih drugova (polovina iz razvedenih obitelji, ali ipak i mama i tata dolaze na roditeljski i uglavnom civilizovano komuniciraju jedno sa drugim)... A i dobar film moze dosta toga prikazati.
Svaka cast sto ste pronasli nacin da svi skupa funkcionirate na opce zadovoljstvo.

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Zelim tebi i tvojoj maloj sve najbolje u zivotu.
Hvala... Takodjer...
__________________
Bio jednom jedan...
SrceOdGraffita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 20:22   #105
Baš su zanimljivi rezultati ankete...ko bi rekao.....
__________________
Guzica u mom avataru služi kako bi plitki ljudi imali gdje prilijepiti etiketu.
b'elana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 15:41   #106
Novi forumasi, anketa stara.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 22:03   #107
Tko o čemu, Dragan opet o svojoj religiji.... cccccc

Teme su ostale iste kao i proteklih nekoliko godina:
Kako sam sebi opravdati svoj način života?
Kako druge uvjeriti da ja njegov način života bolji od njihovog?

A kao krunski argument uvodi u igru i svog sina.

@Dragane, uopće ne sumnjam kako je tvoj sin jedan pristojan i dobro odgojen momak. To je super.

No, koristiti svog vlastitog sina za promoviranje poliamorcijentologije mi se čini maaalkice degutantno i potpuno neprimjereno.
No to je samo moje skromno mišljenje.

@Dragane, time što svoju 12-godišnju "mono" fazu pred svojim vlastitim djetetom proglašavaš - greškom, najtežom mogućom roditeljskom sugestijom utječeš na sposobnost svog djeteta da slobodnom voljom, sam izabere svoj životni put. Ti si njega već isprogramirao u - za tebe - pravilnom smjeru.

Svaki roditelj će svoje djete odgajati najviše do širine svojih vlastitih ograničenja. Što god mi sami mislili o tome.
__________________
Infinite Diversity in Infinite Combinations...
Suhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 16:25   #108
nisam.
jednostavno ne želim drugom raditi ono što ne bih htjela da se meni radi.
stečeno poštovanje i ljubav druge osobe je previše vrijedno.
 
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 18:02   #109
Quote:
nika007 kaže: Pogledaj post
nisam.
jednostavno ne želim drugom raditi ono što ne bih htjela da se meni radi.
stečeno poštovanje i ljubav druge osobe je previše vrijedno.
Potpisujem.
__________________
For as long as I can remember, I wanted to spend Christmas in a suburban mental institution.
eleuthera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 18:27   #110
Quote:
nika007 kaže: Pogledaj post
nisam.
jednostavno ne želim drugom raditi ono što ne bih htjela da se meni radi.
stečeno poštovanje i ljubav druge osobe je previše vrijedno.
Nisam ni ja. I necu.
A opet cinjenica je da je to masovna pojava (samo na ovoj anketi 48%), iako se u svakom oglasu "on/ona", moze procitati zahtev vernosti.
Zasto skoro polovina ljudi nece/ne mogu(?) da budu verni iako je to ideal (skoro) svakoga ?
Ko god je bio prevaren zna kako to boli, pa ipak show ide dalje...

Mislim da su to znacajna pitanja koja zavredjuju analizu i dobre odgovore.
PS
Samo moraliziranje i osudjivanje ne vodi nicemu tj. sagledavanju i resenju problema (ako je problem).
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 01:41   #111
Nisam prevarila partnera nikad i neću. Mislim da nisam bila prevarena (ne mogu to sigurno znati). Za mene bi bila prijevara i da se moj dečko drži za ruku s nekom drugom. Prijevaru ne bih oprostila NIKAD. Bez iznimke. Ne može se netko izvlačiti na alkohol, probleme, drogu...Pijan čovjek radi što trijezan misli. Svakome se može dogoditi da u trenutku krize (veze) mašta o nekom trećem (koji će mu možda pružiti ono što mu partner trenutno ne pruža..ono "što bi bilo kad bi bilo...") ali više od toga - za mene nedopustivo. Pretjerano sam ljubomorna kad se radi o takvim stvarima. Što je moje moje je. A i ja sam njegova u potpunosti. Nema mjesta trećima.
crna ovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 01:48   #112
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Imam zenu koju volim. Zelim voditi ljubav sa jos x zena koje sretnem u zivotu i za koje osetim dovoljno ljubavi.

Da.
Da.
Zasto bi mi smetalo ako je ona dozivela orgazam sa nekim drugim?
Njoj je bilo lepo, fizicki i dusevno. Ja volim kada je ona srecna. Uostalom orgazam je valjda po medicinarima zdrav.
Pretpostavljam da si ti orgazme dozivljavala uvek samo sa jednim muskarcem i da ces zauvek ostati uz njega ?

Mi smo u relaciji zato sto se volimo, razumemo, postujemo, podrzavamo, imamo izuzetno zadovoljavajuci medjusobni sex, zato sto nam je jako lepo zajedno, zato sto bi voleli ostariti jedno uz drugo i zbog hiljadu drugih sitnica i krupnica koje ne bi sve mogle stati na ovaj forum.
Nekak puno izgovora imaš za tu vezu za koju si se ti "sam" odlučil
kirby26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 11:50   #113
Quote:
kirby26 kaže: Pogledaj post
Nekak puno izgovora imaš za tu vezu za koju si se ti "sam" odlučil
Sta ti to znaci "izgovora" ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 19:48   #114
ja se tak izjebem sa svojim virtualnim LJES jebačima da mi ne treba RL prevara, a ovak sve piše pa ne moram mužu pričati on samnom čita i diže mu se kita
__________________
.
lana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 21:23   #115
Quote:
lana10 kaže: Pogledaj post
ja se tak izjebem sa svojim virtualnim LJES jebačima da mi ne treba RL prevara, a ovak sve piše pa ne moram mužu pričati on samnom čita i diže mu se kita
Burmanska mačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2007., 23:40   #116
Prevaralia nisam nikad, ali sam igrom slučaja uletila u otvorenu vezu ... traje već tri godine, a njegova veza sa drugom osobom četiri... milion puta sam odlučila otići i svaki put sam se nakon mjesec dana vratila... i upravo sam u fazi vraćanja , e sad što me drži u toj vezi nikako da shvatim, razumijevanje, dobar sex, zajednički interesi, živjeti bez obaveze prema nekome, nada da će ova druga nestati iz njegovog života... tko zna...
franica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:06   #117
Quote:
franica kaže: Pogledaj post
Prevaralia nisam nikad, ali sam igrom slučaja uletila u otvorenu vezu ... traje već tri godine, a njegova veza sa drugom osobom četiri... milion puta sam odlučila otići i svaki put sam se nakon mjesec dana vratila... i upravo sam u fazi vraćanja , e sad što me drži u toj vezi nikako da shvatim, razumijevanje, dobar sex, zajednički interesi, živjeti bez obaveze prema nekome, nada da će ova druga nestati iz njegovog života... tko zna...
jel to i ona zna za tebe i ti za nju?

jeste li vas 2 ikad skupa popile kavu?

(valjda mi se svidila ideja )
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:53   #118
jel to i ona zna za tebe i ti za nju?

jeste li vas 2 ikad skupa popile kavu?

(valjda mi se svidila ideja )[/QUOTE]

Ja znam za nju, a ona za mene , pa vjerovatno i da, ali on nas drži podalje jednu od druge

Za kavu nemam ništa protiv, s obzirom da smo ja i on često na kavi može nam se slobodno pridružiti
franica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 06:55   #119
Quote:
franica kaže: Pogledaj post
Prevaralia nisam nikad, ali sam igrom slučaja uletila u otvorenu vezu ... traje već tri godine, a njegova veza sa drugom osobom četiri... milion puta sam odlučila otići i svaki put sam se nakon mjesec dana vratila... i upravo sam u fazi vraćanja , e sad što me drži u toj vezi nikako da shvatim, razumijevanje, dobar sex, zajednički interesi, živjeti bez obaveze prema nekome, nada da će ova druga nestati iz njegovog života... tko zna...
nije mi jasno.. imas li ikakvog razloga da se nadas tome

OT: nisam
faye is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 14:03   #120
Quote:
franica kaže: Pogledaj post
Prevaralia nisam nikad, ali sam igrom slučaja uletila u otvorenu vezu ... traje već tri godine, a njegova veza sa drugom osobom četiri... milion puta sam odlučila otići i svaki put sam se nakon mjesec dana vratila... i upravo sam u fazi vraćanja , e sad što me drži u toj vezi nikako da shvatim, razumijevanje, dobar sex, zajednički interesi, živjeti bez obaveze prema nekome, nada da će ova druga nestati iz njegovog života... tko zna...
Interesantno.
U toj vezi imas "razumijevanje, dobar sex, zajednicke interese" a ipak se "milion puta odlucujes otici" i "svaki put se nakon mjesec dana vracas" i pri svemu tome "zivis bez obaveze prema nekome" nadajuci se "da ce ova druga nestati iz njegovog zivota" ?!

Mozda to samo u mom svetu zvuci nelogicno ?
Ako ti je dobro sa njim, zasto hoces da ta druga nestane (i ona je deo njegovog sveta) ?
Ako si vec tri godine sa njim kako to mislis da nemas nikakvih obaveza ?
Ako ti je dobro sa njim zasto onda uvek iznova odlazis ?
Ako uvek iznova odlazis zasto se uopste vracas ?
Da li to sto je on istovremeno i sa drugom dozivljavas kao njegovo varanje tebe ?

PS
213 glasova - 54% vernih (za sada ) !
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:02.