Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2008., 22:20   #1
DNA, kakve informacije sve sadrži?

zasmislimo situaciju da neka napredna vanzemaljska civilizacija od neku dodje u posjed nasem ljudskom DNA, koje informacije bi mogla rekonstruirat? mislim osim ovih da bi se mogao rekonstruirat covjek, mislim na okolinu tog covjeka.

- sastav atmosfere naseg planeta?
- teksturu tla?
- velicinu planeta, mjeseca?
- velicinu sunca?
- polozaj u galaksiji?
- rekonstruirat i ostale zivotinje i biljke?
- nase pretke?
- razne viruse
josh nesto?

neki kazu da je naš svemir krojen tako da bi mogao podrzat ovakav zivot, ja kazem obrnouto život je krojen po svemiru. i sta mislite je li moguce napravit nekakav interpreter DNA koji bi izvrsio taj kod samo ne u nasem svemiru nego u nekakvom računalnom modelu svemira?, a taj model svemira bi nastao ili posebno ili bi se generirao tim istim interpreterom na temelju DNA (u ovom slucaju bi iskrojili svemir po mjeri covjeka) nedostaju li za izradu takvog modela josh neki sastojci? RNA? mitohondrijski DNA? taj model svemira nebi trebao biti 1:1 nas svemir nego tek minimum svemira koji je potreban da interpretirani DNA u njemu "dejstvuje" :-))
__________________
Aleph-null bottles of beer on the wall, Aleph-null bottles of beer, You take one down, and pass it around, Aleph-null bottles of beer on the wall.

Zadnje uređivanje pceksp.usr : 20.11.2008. at 23:19.
pceksp.usr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 20:41   #2
ok, nemora bit covjek, moze biti neki najednostavniji genom koji poznajemo. kako bi bilo da ga interpretiramo u drugacijem formalnom sistemu. bi li i tamo bio "živ"
__________________
Aleph-null bottles of beer on the wall, Aleph-null bottles of beer, You take one down, and pass it around, Aleph-null bottles of beer on the wall.
pceksp.usr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 22:41   #3
- sastav atmosfere naseg planeta? - ne vidim način.
- teksturu tla - nipošto
- velicinu planeta, mjeseca? - nipošto
- velicinu sunca? - ni u snu
- polozaj u galaksiji? no fucking way
- rekonstruirat i ostale zivotinje i biljke? - poprilično, ali problem je u tome što ne bi znali gdje čiji genom počinje, a gdje završava
- nase pretke? - isto kao gore
- razne viruse - moguće, ali opet isto kao gore
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 22:46   #4
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
- sastav atmosfere naseg planeta? - ne vidim način.
pa ako rekonstruiraju cijeli ljudski organizam, onda bi valjda znali da postoje pluča i čemu služe i kako rade, a sljedno tome i barem priblizan sastav nase atmosfere,
znali bi i jacinu gravitacije, prosjecne temperature itd
__________________
Aleph-null bottles of beer on the wall, Aleph-null bottles of beer, You take one down, and pass it around, Aleph-null bottles of beer on the wall.

Zadnje uređivanje pceksp.usr : 22.11.2008. at 22:59.
pceksp.usr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 23:11   #5
mogli bi saznati parcijalni tlak kisika. a ono drugo?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 23:13   #6
nebi doduse znali sa nekom visokom vjerojatnoscu ali bitno je da rekonstruirani covijek zivi barem neko vrijeme, u takvom pribliznom environmentu
__________________
Aleph-null bottles of beer on the wall, Aleph-null bottles of beer, You take one down, and pass it around, Aleph-null bottles of beer on the wall.
pceksp.usr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 12:23   #7
ma ni blizu... zasto bi nas recimo hranili sa komadom mrtve zivotinje ili komadom povrca.. mogli bi nam jednostavno dat tabletu ili nesto sto sadrzi spojeve koji su nam potrebni za zivot..

Od svega sto si nabrojo mogli bi rekonstruirat samo ono sto nisi naveo.. a to je atmosfera.. i to ne u potpunoti jer nama je potreban samo kisik...
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 12:47   #8
Hm, a na koji bi način rekonstruirali bilo što ako uz DNA ne bi imali kompleksnu staničnu mašineriju koja vrši replikaciju, transkripciju i sintezu proteina. Shvaćam ja da je i njihov nacrt kodiran unutar DNA, ali svejedno je problem razjašnjenja ogroman.

Npr. ne postoji softverski ekvivalent tom problemu jer sam softver opisuje hardver u kojem se on vrti. Kako bismo mi sami riješili problem da nam dođe hrpa nula i jedinica koje opisuju softverski sustav sposoban za reprodukciju ne samo samog sebe, već i hardvera na kojem se vrti? A sve to implementirano u nekom nepoznatom jeziku, kompresirano nepoznatim algoritmom i enkriptirano nepoznatim sustavom enkripcije...

Da i riješimo taj nevjerojatno težak problem, u konačnici bismo dobili jedinku čovjeka iz koje bi mogli zaključiti:
1. diše kisik, ali ne potpuno čisti, jer su one jedinke koje smo hranili nečim drugim umrle
2. hrani se određenim rasponom tipova organskih molekula koje smo uspjeli generirati, ostalo mu je otrovno ili ih ignorira
3. preživljava u vrlo uskom području temperatura, pritiska, UV zračenja, radioaktivnosti i gravitacije

Iz toga bi se u konačnici dalo rekonstruirati jedino da čovjek živi na Earth-like planeti, dakle tipu planete kakvu u kompjuterskim igrama i epizodama Star Treka nije potrebno teraformirati.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 16:45   #9
Quote:
justapixel kaže: Pogledaj post
Hm, a na koji bi način rekonstruirali bilo što ako uz DNA ne bi imali kompleksnu staničnu mašineriju koja vrši replikaciju, transkripciju i sintezu proteina. Shvaćam ja da je i njihov nacrt kodiran unutar DNA, ali svejedno je problem razjašnjenja ogroman.
pretpostavimo da oni shvacaju da je to DNA i sto je to DNA i da je potpun genom, znaci postavljaju si cilj rekonstrukcije "zivog" organizma, koji ce zivjeti barem dok se ne razvije u potpunosti.

Quote:
Npr. ne postoji softverski ekvivalent tom problemu jer sam softver opisuje hardver u kojem se on vrti. Kako bismo mi sami riješili problem da nam dođe hrpa nula i jedinica koje opisuju softverski sustav sposoban za reprodukciju ne samo samog sebe, već i hardvera na kojem se vrti? A sve to implementirano u nekom nepoznatom jeziku, kompresirano nepoznatim algoritmom i enkriptirano nepoznatim sustavom enkripcije...
pa hardware mozemo shvatit isto kao software, kako imamo emulaciju c64 na pc-u. mozemo emulirati i pedeset njih na pc-u u nekakvoj virtualnoj prostoriji.
__________________
Aleph-null bottles of beer on the wall, Aleph-null bottles of beer, You take one down, and pass it around, Aleph-null bottles of beer on the wall.

Zadnje uređivanje pceksp.usr : 23.11.2008. at 16:57.
pceksp.usr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 16:51   #10
Quote:
pceksp.usr kaže: Pogledaj post
zasmislimo situaciju da neka napredna vanzemaljska civilizacija od neku dodje u posjed nasem ljudskom DNA, koje informacije bi mogla rekonstruirat?
ovisi o njihovoj transkripcijskoj i translacijskoj mašineriji. ako bi bila drugačija - ništa.

ekvivalent toga bi bilo da mi nađemo vanzemazljski genom. što možemo saznati, ako se transkribira i translatira drugačije? ništa. kao prvo, čak i ako bi naše polimeraze, ribosomi i ostala čudesa radila na toj DNA (ako bi bila DNA!), možda bi radile krivo - možda kod njih kodon nije sačinjen od 3 nukleotida, nego 4. dakle, ništa.
retaj san u RL-u is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 17:00   #11
ali ako ga krivo sastavimo onda necemo dobit zivi organizam nego pire od molekula.
__________________
Aleph-null bottles of beer on the wall, Aleph-null bottles of beer, You take one down, and pass it around, Aleph-null bottles of beer on the wall.
pceksp.usr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 17:06   #12
Quote:
pceksp.usr kaže: Pogledaj post
ali ako ga krivo sastavimo onda necemo dobit zivi organizam nego pire od molekula.
krivo sastavimo što?

pa pitanje je može li uopće doći do transkripcije i translacije u tom njihovom umjetnom sustavu gdje bi stavili dna. vjerojatno mehanizam nije isti, pa ne bi ni došlo do ta dva procesa.
retaj san u RL-u is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 17:14   #13
inače se obdukcijom može utvrditi di je čovjek živio posljednjih 3-4 godine. zbog toga što klima na neki način ostavi svoj otisak na čovjeku.
ali da bi se to moglo iz dna otkriti sumnjam... jer tu su zapisane stvari koje se tiču samo nas kao oblika života. da možemo putovati svemirom zahvaljujući svojim tijelom ili tako nešto onda bi se možda i moglo otkriti ovo sve. ali mi nismo u interakciji sa svemirom. samo sa zemljom takoreć
mekmek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 17:21   #14
Quote:
retaj san u RL-u kaže: Pogledaj post
krivo sastavimo što?
ako imamo DNA i krivo sastavimo organizam (na temelju tog DNA) onda ce taj organizam biti pire od molekula, a ne zivi organizam. a pretpostavka je da znamo razlikovati zivi organizam od pirea od molekula.
__________________
Aleph-null bottles of beer on the wall, Aleph-null bottles of beer, You take one down, and pass it around, Aleph-null bottles of beer on the wall.
pceksp.usr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 17:24   #15
Quote:
pceksp.usr kaže: Pogledaj post
ako imamo DNA i krivo sastavimo organizam (na temelju tog DNA) onda ce taj organizam biti pire od molekula, a ne zivi organizam. a pretpostavka je da znamo razlikovati zivi organizam od pirea od molekula.
ne kužim te.

kao prvo, možda oni nisu na bazi DNA, pa ju ne znaju "čitat". dao sam ti analogiju - mi naiđemo na vanezmaljski genom koji nije od DNA.

ali recimo čak i da enzimi rade: možda je njihova regulacija transkripcije i translacije potpuno drugačija od naše. dobivaš hrpu nefunkcionalnih proteina i u krivim količinama.

nadalje, čak i da enzimi savršeno rade i da je sve isto kod njih kao i kod nas - tu golu DNA oni mogu stavit u neki svoj modelni organizam i jedino vidjet ekspresiju gena. dobit čovjeka iz molekula DNA ne mogu, kao niti bilo koje od informacija koje si pitao. što bi ti da oni naprave, pcr-aju tvoju dna, zamijene dna u svojim stanicama s čovječjom i odjednom naraste čovjek? iz epruvete?
retaj san u RL-u is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 17:32   #16
pazi ne pitam ja to zbog vanzemaljaca, nego zbog nas. recimo imamo genom u obliku koda ACTGACTG..., (napisanom u plain tekst dokumentu, u notepadu) mozemo li ga interpretirati na neki nacin da dobijemo zivi organizam, (vec sam vidio da neki spominju mashinu koja bi mogla na temelju toga napravit nesto u RL), al mene zanima u virtualnom svijetu.

znaci imamo program P i input genom G, a P je takav da je output P(G) = zivi virtualni organizam Žv. koji se ponaša isto kao živi rl oraganizam Žrl, tj. Žrl equivalentno Žv
__________________
Aleph-null bottles of beer on the wall, Aleph-null bottles of beer, You take one down, and pass it around, Aleph-null bottles of beer on the wall.

Zadnje uređivanje pceksp.usr : 23.11.2008. at 18:07.
pceksp.usr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 21:36   #17
Quote:
pceksp.usr kaže: Pogledaj post
pa hardware mozemo shvatit isto kao software, kako imamo emulaciju c64 na pc-u. mozemo emulirati i pedeset njih na pc-u u nekakvoj virtualnoj prostoriji.
To što bismo teoretski mogli softverski simulirati univerzum nimalo ne pojednostavljuje problem.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 00:01   #18
Quote:
pceksp.usr kaže: Pogledaj post
pazi ne pitam ja to zbog vanzemaljaca, nego zbog nas. recimo imamo genom u obliku koda ACTGACTG..., (napisanom u plain tekst dokumentu, u notepadu) mozemo li ga interpretirati na neki nacin da dobijemo zivi organizam, (vec sam vidio da neki spominju mashinu koja bi mogla na temelju toga napravit nesto u RL), al mene zanima u virtualnom svijetu.

znaci imamo program P i input genom G, a P je takav da je output P(G) = zivi virtualni organizam Žv. koji se ponaša isto kao živi rl oraganizam Žrl, tj. Žrl equivalentno Žv
ne.

eventualno najjednostavnije slučajeve, tipa kad imaš neki retrovirus pa onda na temelju homologije s drugim retrovirusima možeš skužit koji bi protein bio koji i tako. ali bilo što sistematski više od virusa - ne. čak ni viruse ako nemaš homologiju.
retaj san u RL-u is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 23:45   #19
Ako je Dr.Vladimir Paar u pravu,a i suradnici mu..Hmm..

Tad bi Alieni koji su dosli u posjed genoma ljudske rase...

Mogli osim oblicja ljudskoga i fiziologije tijela nam saznati gotovo sve i o
biokemiji i kemiji nasega planeta..pa dakle i o Fizikalnoj kemiji.
A evo zasto:
Dr Paar zajedno sa jos nekim znanstvenicima radi na jednom novom pristupu
ljudskom genomu.
Rijec je o primjeni nekih postulata teorije deterministickog kaosa na ljudski
genom.
Fakat je da su znanstvenici zbunjeni..jer su shvatili da u strukturi
DNA na gene..gensku sifru otpada samo tri posto lanca DNA.Ostalo je ..nepoznanica.
Pa i sam Dr.Paar govori o "crnoj materiji"DNA.Usporedjuje to sa crnom ili nedostajucom materijom univerzuma.
Za predpostaviti je,moja predpostavka..da upravo taj crni dio sifre DNA
sadrzi uputstva o kemijskim i biokemijskim pred radnjama koje DNA sifra
ima izvrsiti sa tocno odredjenim molekulima i osnovnim bio molekulima a da bi
geni mogli nastati i funkcionirati.
Dakle crni dio DNA sifre(ne doslovce crn po bogu) trebao bi biti lanac uputa
ili vam kemijskih ili biokemijskih instrukcija pri formiranju osnovnih biomolekula
a koji ce biti po DNA sifri dalje procesuirani u svome prilazu genetskom dijelu
sifre.
Ako je tako tada taj DNA dio sifre sadrzi ogromnu kolicinu informacije..kemijske i biokemijske.A ako bi Alieni bili ti koji bi citali sifru sam
Bog zna sto bi sve mogli iscitati?
Mozda bi eventualno mogli dospjeti i do grubih Astronomskih podataka o nasem
u naj manju ruku planetu i lokalnom Suncu?A sve iz omjera kemijskih elemenata
upravo iz crnog dijela DNA sifre.Jedno je sigurno a to je da je spoznaja Gospodin Bog aTko zna pute gospodnje?

Mr.Dogon,
Mr.Dogon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 10:13   #20
Quote:
pceksp.usr kaže: Pogledaj post
zasmislimo situaciju da neka napredna vanzemaljska civilizacija od neku dodje u posjed nasem ljudskom DNA, koje informacije bi mogla rekonstruirat? mislim osim ovih da bi se mogao rekonstruirat covjek, mislim na okolinu tog covjeka.

- sastav atmosfere naseg planeta?
- teksturu tla?
- velicinu planeta, mjeseca?
- velicinu sunca?
- polozaj u galaksiji?
- rekonstruirat i ostale zivotinje i biljke?
- nase pretke?
- razne viruse
josh nesto?

neki kazu da je naš svemir krojen tako da bi mogao podrzat ovakav zivot, ja kazem obrnouto život je krojen po svemiru. i sta mislite je li moguce napravit nekakav interpreter DNA koji bi izvrsio taj kod samo ne u nasem svemiru nego u nekakvom računalnom modelu svemira?, a taj model svemira bi nastao ili posebno ili bi se generirao tim istim interpreterom na temelju DNA (u ovom slucaju bi iskrojili svemir po mjeri covjeka) nedostaju li za izradu takvog modela josh neki sastojci? RNA? mitohondrijski DNA? taj model svemira nebi trebao biti 1:1 nas svemir nego tek minimum svemira koji je potreban da interpretirani DNA u njemu "dejstvuje" :-))
Ne bi bila dovoljna DNA za rekonstrukciju organizma kojemu pripada, nego bar jedna cijela stanica, što jedino omogućava razumijevanje funkcionalne logike DNA.
Npr. najednostavniji razlog je to što asocijacija pojedinog kodona s nekom posebnom aminokiselinom (ili aminokiselinama uopće) nije uvjetovana nekom kozmičkom zakonitošću, nego proivoljnostima evolucije, te organizmi čiji život nije istovjetan našem, ne bi mogli nikako razumjeti preciznu funkcionalnu logiku DNA bez stanica kojima pripada. A vjerojatno ni to ne bi bilo dovoljno.

Zadnje uređivanje Neter Neteru : 28.11.2008. at 10:23.
Neter Neteru is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:51.