Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2014., 12:49   #621
Quote:
augeN kaže: Pogledaj post
Također sol tj. slanost okusa koji ide s paradajzom je bolje nadoknaditi iz slane šunke nego iz dosoljavanja, te se paradajz odlično komplementira sa šunkom i to pravom, ne ona smeća "za pizzu" il šunkerica-kobasice koje su počeli stavljati na pizze zbog uštede a ne zbog okusa

vrlo je bitno dobro složiti slojeve jer se tako pojačava okus svakog sastojka pa tako ide: tijesto, paradajz umak sa začinima, šunka, povrće, gljive, sir. ako tko ne stavlja povrće, samo neg se izbaci iz redoslijeda no redoslijed je uvijek ovakav pošto na taj način prilikom jedenja okus paradajza ide odmah uz slanost i okus šunke što daje onaj pravi temeljni okus pizze na koji idu ostale arome povrća/gljiva te sira (koji je u stvari okusom skoro pa neutralna mozzarella). to je pizza, ovo ostalo što ljudi spremaju su kojekakvi derivati koje se zbog drukčijih sastojaka nebi trebalo nazivati pizzom (ko npr. kad ćevape od svinjetine nazivaju ćevapima dok su pravi ćevapi obavezno od junetine + ovčetine, nikad od svinjetine)
Onda ja jedem derivat.
Na mojoj nema ni sira, ni gljiva, a ni povrca, osim tog umaka.
A prije nisam jela ni derivat..kako kako cu jesti pizzu, kad ne jedem gljive/sir...ali eto dosao netko na ideju da mogu jesti derivat.
Pa sada jedem ...i fino mi bude.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 13:52   #622
Quote:
augeN kaže: Pogledaj post
upravo tako, paradajz nije okus koji smije prevladati pizzom, zato ketchup nikako nije dobar za pizzu. pelati iz konzerve su bolji jer su bliže okusu pravog paradajza. štos je u začinima. naime okus paradajza se jako kompletira sa origanom i bosiljkom te solju ali ne pretjerivati!
osobno nikad nebih stavio šećera jer mi paradajz po ničemu nije sladak, bar ne onaj koji ja smatram paradajzom (domaći, onaj što puca od grbavosti a u ustima pecka od okusa i arome)
Također sol tj. slanost okusa koji ide s paradajzom je bolje nadoknaditi iz slane šunke nego iz dosoljavanja, te se paradajz odlično komplementira sa šunkom i to pravom, ne ona smeća "za pizzu" il šunkerica-kobasice koje su počeli stavljati na pizze zbog uštede a ne zbog okusa

vrlo je bitno dobro složiti slojeve jer se tako pojačava okus svakog sastojka pa tako ide: tijesto, paradajz umak sa začinima, šunka, povrće, gljive, sir. ako tko ne stavlja povrće, samo neg se izbaci iz redoslijeda no redoslijed je uvijek ovakav pošto na taj način prilikom jedenja okus paradajza ide odmah uz slanost i okus šunke što daje onaj pravi temeljni okus pizze na koji idu ostale arome povrća/gljiva te sira (koji je u stvari okusom skoro pa neutralna mozzarella). to je pizza, ovo ostalo što ljudi spremaju su kojekakvi derivati koje se zbog drukčijih sastojaka nebi trebalo nazivati pizzom (ko npr. kad ćevape od svinjetine nazivaju ćevapima dok su pravi ćevapi obavezno od junetine + ovčetine, nikad od svinjetine)
BS, stavljati sir na povrće, pogotovo gljive jedino što radi razmoči pizzu jer vlagu koju povrće pečenjem otpušta zadržava na tijestu i praktično kuha sastojke umjesto da se ispari. Jedino ako ti nisi kao oni u dalmaciji koji stavljaju ukiseljene gljive. BDW na "originalnu" pizzu uopće ne ide šunka pa teško da će to biti temeljni okus, a ovu teoriju o sjedinjavanju okusa ako su u jednom redoslijedu a ne i ako su u drugom....to bolje da ne komentiram. Recimo staviti špek pod sir bi bio divan potez...ak ti se jede kuhani špek....
Ovo o ćevapima je epic BS. Ćevapi su vrsta hrane koju jede barem 30 zemalja azije, afrike i evrope a recimo bugari to smatraju svojim nacionalnim jelom a napravljeni su pogađaš ili svinjetina/junetina ili ISKLJUČIVO od svinjetine. http://en.wikipedia.org/wiki/Kebapche Ili možda ovi u Srbiji ili Makedoniji i svim drugim desecima zemalja koje ne poštuju "originalni" recept (koji je jasno bosanski) nisu ćevapi? Osim svinjetine puno se koristi i janjetina ovisno o zemlji i navikama. Mož mislit originalnog jela, mljeveno meso plus začini pa na otvorenu vatru.

Sjedi 1.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 06.08.2014. at 14:01.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 13:53   #623
Kakav crni luk u salsi na pizzi? To prvi put cujem
Zlatica Blatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 14:15   #624
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
BS, stavljati sir na povrće, pogotovo gljive jedino što radi razmoči pizzu jer vlagu koju povrće pečenjem otpušta zadržava na tijestu i praktično kuha sastojke umjesto da se ispari.
neznam koliko vremenski ti pečeš pizzu da ti povrće otpusti vlagu do mjere da razmoči tijesto, no s obzirom na iskustvo u kuhajnu, slobodnom procjenom bih rekao da se u tvom slučaju radi o onim "min 30 min pečenja" pizzama što je također derivat od prave pizze

dakle ovo što sam ja napisao odnosi se na prave pizze koje se peku max 10ak min u kućnoj radionosti (i do nekih 5 min u krušnoj peći), koje zahtjevaju potpuno zagrijanu pećnicu na max (moja ide do 250°C) te potpuno zagrijanu podlogu u toj pećnici (kamen, no ja stavljam na dno pećnice gdje su sami grijači i pokazalo se sasvim dovoljno) te tanko tijesto (kad se digne max 0,5 cm).
dugotrajno pečenje pizze je fail samo takav jer se na pizzi nema što peći tj. ništa ne zahtjeva termičku obradu već se treba samo zagrijati do otpušatanja aroma. stoga ako krene dolaziti do tolikog otpuštanja vlage o kakvom ti pričaš onda si daleko prekuhao sastojke neg im to uopće treba

sve u svemu, rezultat ovakve pizze je tanko rustavo tijesto ali ne mlinac, sočni topping te mnogo arome. nema tu gnjecavosti, samo ljepota
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 15:17   #625
Sir na vrh. Sir ide na paradajz. I ne govorim iz iskustva hrvatskih pizzeria, niti talijanskih iz Trsta.
Šunku ne bi komentirala jer je za mene pizza paradajz+sir+začini+ljuto maslinovo ulje.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 15:22   #626
Quote:
augeN kaže: Pogledaj post
neznam koliko vremenski ti pečeš pizzu da ti povrće otpusti vlagu do mjere da razmoči tijesto, no s obzirom na iskustvo u kuhajnu, slobodnom procjenom bih rekao da se u tvom slučaju radi o onim "min 30 min pečenja" pizzama što je također derivat od prave pizze...
Realnom a ne slobodnom procjenom si u krivu kao i za ćevape. Čitaj unazad imaš moj post kako ja radim pizzu. Itekako otpusti povrće vlagu.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 15:27   #627
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Realnom a ne slobodnom procjenom si u krivu kao i za ćevape. Čitaj unazad imaš moj post kako ja radim pizzu. Itekako otpusti povrće vlagu.
neda mi se tražit jer je očito da krivo radiš pizzu ako ti povrće ispusti vlagu (kuhaš ga)
Quote:
°bubamara° kaže: Pogledaj post
Sir na vrh. Sir ide na paradajz
sir (mozarella je pravi sir za pizzu) ispušta vlagu (i to mnogo vlage i to u kratkom vremenu) i zbog toga stavljanje na pradarajz dakle ispod ostalih sastojaka bi uzrokovalo upravo močenje tijesta. na vrhu se ta vlaga vrlo brzo isparava i rezultat za tih 10ak min pečenja je divno elastični sir, nimalo zapečen, samo topljen
skrećem opet pozornost na to da se na pizzi nema što peči (osim tijesta naravno a to se riješava stavljanjem na vrelu podlogu, kao u krušnoj peći) već se samo trebaju otpustiti arome
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 16:01   #628
Quote:
augeN kaže: Pogledaj post
neda mi se tražit jer je očito da krivo radiš pizzu ako ti povrće ispusti vlagu (kuhaš ga)

sir (mozarella je pravi sir za pizzu) ispušta vlagu (i to mnogo vlage i to u kratkom vremenu) i zbog toga stavljanje na pradarajz dakle ispod ostalih sastojaka bi uzrokovalo upravo močenje tijesta. na vrhu se ta vlaga vrlo brzo isparava i rezultat za tih 10ak min pečenja je divno elastični sir, nimalo zapečen, samo topljen
skrećem opet pozornost na to da se na pizzi nema što peči (osim tijesta naravno a to se riješava stavljanjem na vrelu podlogu, kao u krušnoj peći) već se samo trebaju otpustiti arome
Yes pumpkin.....kao što je šunka sastojak originalne pizze.....a otkad to gljive i povrće toliko prekriju sir koji se topi kao što sir prekrije gljive i povrće ispod....nevjerojatno. Samo ti peri miško....jedino tako kako ti radiš je ispravno...
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 16:15   #629
Quote:
augeN kaže: Pogledaj post
neda mi se tražit jer je očito da krivo radiš pizzu ako ti povrće ispusti vlagu (kuhaš ga)

sir (mozarella je pravi sir za pizzu) ispušta vlagu (i to mnogo vlage i to u kratkom vremenu) i zbog toga stavljanje na pradarajz dakle ispod ostalih sastojaka bi uzrokovalo upravo močenje tijesta. na vrhu se ta vlaga vrlo brzo isparava i rezultat za tih 10ak min pečenja je divno elastični sir, nimalo zapečen, samo topljen
skrećem opet pozornost na to da se na pizzi nema što peči (osim tijesta naravno a to se riješava stavljanjem na vrelu podlogu, kao u krušnoj peći) već se samo trebaju otpustiti arome
Nakon 3,5 godine života u Modeni i proputovanja velikog dijela Italije vjeruj mi da sam se najela pizze i da znam o čemu govorim. Ali ti radi kako misliš da treba ili kako ti je fino.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 16:34   #630
Ok, ljudeki, može pliz rezime. Čitala sam zadnje stranice i vaše upise, ali malo sam se pogubila nakon ove zadnje rasprave, najte zamjeriti.

S tijestom za pizzu sam zadovoljna. Umakom ne, ali očito pretjeram s njim pa pizza preuzme okus paradajza. Probat ću s pelatima.

Dakle stavljam: umak, sir pa onda povrće / šunku? Gljive na vrh?

EDIT: Ne mogu je ispeći za manje od 13 minuta. Stavim pećnicu na najjače i protvan je unutra, tijesto razvaljam na alu foliju i prebacim je na vrući protvan. Ja recimo upalim ventilator i tijesto bude super. Bez ventilatora se dulje peče i tijesto je prekruhasto.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 16:57   #631
Quote:
SweetHeart kaže: Pogledaj post
Ok, ljudeki, može pliz rezime. Čitala sam zadnje stranice i vaše upise, ali malo sam se pogubila nakon ove zadnje rasprave, najte zamjeriti.

S tijestom za pizzu sam zadovoljna. Umakom ne, ali očito pretjeram s njim pa pizza preuzme okus paradajza. Probat ću s pelatima.

Dakle stavljam: umak, sir pa onda povrće / šunku? Gljive na vrh?

EDIT: Ne mogu je ispeći za manje od 13 minuta. Stavim pećnicu na najjače i protvan je unutra, tijesto razvaljam na alu foliju i prebacim je na vrući protvan. Ja recimo upalim ventilator i tijesto bude super. Bez ventilatora se dulje peče i tijesto je prekruhasto.
Ja bih ovako: umak, šunka, sir, sve ostalo. Ne pretjerivati sa sastojcima. Ja za umak uzmem paradajz sos (onaj iz tetrapaka) i u njega umiješam origano, bosiljak i sol pa razmažem po pizzi al samo onako lagano premazati ne staviti toliko da pliva.
Ja uvijek na sos još obilnije pokapam smjesu stisnutog češnjaka u maslinovom ulju s peršinom.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 22:51   #632
meni je za pizzu najbolja salsa ili taj umak od pomidora kako tko kaze onaj u boci gdje su komadici,znaci polpa pomodoro,u tetrapaku ne volim nikako prevodena mi i cudnog ukusa.vjerojatno stvar navike
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 22:52   #633
Ma ja volim kapulu na pici pa i taj umak radim s pelatom na kapuli, jedna kapula i žlica koncentrata rajčice reduciram što je moguće više do nekog tamnijeg toća. Podlijevam s vodom, ovisi koliko tijesta. Bosiljak na samom kraju. Origano na pol pečenja pice. I da, sve to nanosim u što tanjem sloju, manje je više i tak nam paše.

Al sve to ovisi. Ponekad, ako radim picu s tunom, zamješam tunu u taj pelat, ali pri kraju. Sir stavljam zadnji. Mozarellu, ma ni nje previše, papriku obavezno, baš mi paše na svaku kombinaciju. Špek je dobrodošao ako imam mesoždere, ako ne može i tikvica, Gljive, ma može.

Poanta te naše pice je da se osjeti kapula, da obavezno stvaljam papriku i da je mozzarella zadnja. Šunku ne kupujemo nikakvu, bolja mi je pizza s više mozzarelle i jednom nasjeckanom paprikom (zimi) nego da to upropastim sa lošom šunkom.

Eto.
OregicaO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 12:55   #634
Quote:
augeN kaže: Pogledaj post
sir (mozarella je pravi sir za pizzu) ispušta vlagu (i to mnogo vlage i to u kratkom vremenu)
Ovaj problem ja imam s mozarellom. Ako je samo izrežem na kolutove i posložim, dok se ispeče pusti puno tekućine po cijeloj pizzi. Nekidan sam pokušao iscijediti tekućinu, ali opet je ostalo (manje, doduše). Pečem na najjače maksimalno 10 minuta i gore (sir je na dnu) ne bude sve natrpano pa ne kužim u čemu je problem. Bojim se da ako stavim sir na vrh ovo ispod neće imati smisla Svaka pomoć je dobrodošla
m_kovacevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 13:32   #635
Quote:
m_kovacevic kaže: Pogledaj post
Ovaj problem ja imam s mozarellom. Ako je samo izrežem na kolutove i posložim, dok se ispeče pusti puno tekućine po cijeloj pizzi. Nekidan sam pokušao iscijediti tekućinu, ali opet je ostalo (manje, doduše). Pečem na najjače maksimalno 10 minuta i gore (sir je na dnu) ne bude sve natrpano pa ne kužim u čemu je problem. Bojim se da ako stavim sir na vrh ovo ispod neće imati smisla Svaka pomoć je dobrodošla
Mozzarella je jednostavno sir koji ne bi trebao ići na pizzu radi vlaženja iste a i bez nekog ukusa je...no matter oriđiđi recept.....Aj ona bivolja ima drugačiji okus zbog punomasnijeg bivoljeg mlijeka i lijepo se razvlači al tko danas to uopće stavlja na pizzu osim ponekad...nekad su taj imali pa su tog i stavljali. Pizza je poor man's food kao i tortilja.... kaj imaš/voliš ....everything goes....nema tu neke komplikacije
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 14:00   #636
ja mozzarellu stavljam zadnju minutu, čisto da se otopi. malo pusti vodu, ništa strašno.
umak od rajčice sa što manjim udjelom vode. mutti mi se pokazao najboljim!
vladjan1901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 21:52   #637
Mislim da je svaki ukus prolazan i zato su mi najdraza jela ona koja me vracaju u djetinstvo. Nekada nismo bili u mogucnosti da si priustimo toliko lijepih stvari kao sada ali jela iz djetinstva, iako nesto siromasnija i posnija, su mi ostala najdraza i mamina kuhinja najmilija.

Nekoliko godina sam zivjela u Italiji i zaista sam zavoljela njihova jela. Jako su ponosni na njihova jela sa tjesteninama i pice a i imaju razlog zasto biti. Tamo sam naucila da pravim najbolje tijesto za picu i zaista sam ponosna na njega.

Moj video recept za savrseno tijesto za picu

https://www.youtube.com/watch?v=0gVYQbRwJ1k
Aledomacica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 11:25   #638
Quote:
Aledomacica kaže: Pogledaj post
Mislim da je svaki ukus prolazan i zato su mi najdraza jela ona koja me vracaju u djetinstvo. Nekada nismo bili u mogucnosti da si priustimo toliko lijepih stvari kao sada ali jela iz djetinstva, iako nesto siromasnija i posnija, su mi ostala najdraza i mamina kuhinja najmilija.

Nekoliko godina sam zivjela u Italiji i zaista sam zavoljela njihova jela. Jako su ponosni na njihova jela sa tjesteninama i pice a i imaju razlog zasto biti. Tamo sam naucila da pravim najbolje tijesto za picu i zaista sam ponosna na njega.

Moj video recept za savrseno tijesto za picu

https://www.youtube.com/watch?v=0gVYQbRwJ1k
Zaista tijesto izgleda super, ali pizza je malo prepečena, sir je skuren
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 15:43   #639
jucerasnja vecerica
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2015., 19:15   #640
Vecera:klap:
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:33.