Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2007., 10:08   #1
MOLILA BIH POMOĆ

Zamolila bi nekoga tko ima iskustva u radu kao tajnica, da mi kaže koje poslove treba obavljati,završila sam ekonomski fakultet,mlada sam, nemam nikakva iskustva u obavljanju nilo kakvih poslova s papirima. Šef je stalno na terenu, još nisam ni počela raditi, odnosno jesam ali ne radim doslovce ništa,uerd mi je prazan. riječ je o jednoj gradjevinskoj firmi. Ok je čovjek samo prezauzet,Što mi savjetujete,nije mi ništa teško,jako mi je stalo do posla, treba mi, kad bi se nekako mogla sama učiti, ako imate bilo kakav savijet dobro će mi doći.Hvala svima.
zaposlenica is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 20.02.2007., 10:12   #2
Sigurno u uredu ima nekakvih papira, ne vjerujem da je baš skroz prazno.
Uzmeš papire pa pročitaš što piše, nađeš neku logiku pa ih posložiš po nekom ključu (tako da ih lakše nađeš kad te šef pita), napravi si popis važnih telefonskih brojeva, na kraju krajeva, ako imaš net prosurfaj malo pa se informiraj o branši u kojoj radiš, nauči par pojmova (ako ne vladaš terminogijom itd.). I najvažnije, pitaj šefa kak si je sve zamislio tj. što očekuje od tebe (da li da samo sjediš tamo i dižeš telefon ili da mu budeš back-up).
Javi kak je krenulo
Maple is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 10:21   #3
Ja sam kada ne bi imala posla radila nekakvu arhivu. Posložila bi sve papire po predmetima u registre i onda bi radi lakšeg nalaženja na računalu napravila popis šta se sve nalazi u svakom registru. Zatim bi malo pregledavala te papire da se upoznam sa poslovanjem. Napravila sam i popis svih telefonskih brojeva klijenata, itd. Prije pitaj koje papire možeš gledati i slagati da ne bi imala nekakvih problema.
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 15:33   #4
Ako se znas sluziti racunalom, slozi si bazu klijenata, kontakt podatke sve na jedno mjesto, podatke o njima, o stanju poslova, sve sto te sef moze zatraziti u odredjenom trenutku da mu bude na dohvat ruke, od "nazovi mi tog i tog" ili "ugovori sastanak kad sam prvi put slobodan" ili "daj mi reci sto pise u onom ugovoru" ili "pogledaj kad je bio rok placanja za te i te" i slicno. To radi moja tajnica.
curicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 15:35   #5
Moram se složiti sa svim gore navedenim, jednostavno, za osobu bez iskustva koju uz to nema tko direktno podučiti o poslu najbolje da pogleda po arhivi i posloži si sama organizaciju posla. S vremenom ćeš sama shvatiti što su ti prioriteti u poslu i kako ćeš to najbolje odraditi.


Sretno!
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 16:02   #6
...i počni tražiti drugi posao...tajnički posao je za SSS...svaki je posao dobar kad ga trebaš, ali sad kad ga imaš nauči što više možeš i šibaj dalje...što prije
Poison007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 17:09   #7
poison,ovo što si napisao je djelomično točno.na webu imaju oglasi za tajnicu gdje traže VSS-iako neznam zašto,ali eto,traže.
martiniq25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 17:24   #8
? za to treba fax? sry ak ispadam gruba...nije mi jano kaj osoba koja je zavrsila ekonomiju i prema svim pokazateljima moze naci super posao radi ko tajnica?
__________________
...di da potpisem?...ma nije problem ;)
Zlockica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 15:43   #9
Hvala ti,ja samprvi put na forumu i zaista sam se iznenadila koliko su ljudi dobronamjerni i spremni pomoći potpuno nepoznatim ljudima.U svakom slučaju kad malo krene posao javim ti kako ide,kako nikad prije nisam radila ovo već dugo preko studentskog centra u ugostiteljstvu čudno mi je ovdje ne raditi gotovo ništa i dobivati plaću a malte ne ne ostavruješ ti izravno nikakav novac uz to je šef naravno privatnik i sve to vidi?Jel razumiješ o čemu govorim il je do mene?
zaposlenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 13:23   #10
Cure, stekla sam dojam da malo svisoka gledate na tajnički posao. Istina, postoji SSS administrativni tajnik, ali ne vidim zašto je toliko čudno da taj posao obavlja osoba sa VSS ili VŠS.

Ako se odmaknemo malo od stereotipa da je tajnica osoba koja sjedi za stolom pred prastarom mehaničkom pisaćom mašinom, lakira nokte, kuha kavu i zavodljivo paradira pred šefom i klijentima u dopičnjacima, uvidjet ćemo da je tajnički posao u biti jako cijenjen, jer prava tajnica vodi brigu prvenstveno o direktoru, organizira njegov radni dan, piše dopise u njegovo ime, ima uvid u računovodstvene poslove, organizira domjenke itd. itd. i kao takve, jako su dobro plaćene, nipošto "sramotno potplaćene" za svoju stručnu spremu.

Odgovor postavljačici topica: Cure su dobro rekle, prouči malo papire po uredu, upoznaj se sa prirodom posla. Osim toga, prouči malo i tematiku sastavljanja poslovnih dopisa (forme, stilovi itd.), upravno-pravnih poslova, i vježbaj tipkanje ako nisi brza i precizna u tome.
__________________
Kad sam dobra, dobra sam... No kad sam zla, onda sam uistinu bolja...
mojemaloja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 13:44   #11
...nisam htjela da moj post ispadne kao da gledam s visoka na to radno mjesto...slucajno je moja prijateljica tajnica u jednom srednje velikoj firmi pa sam je pitala sto ona konkretno radi...osim sto brine o radnom danu direktora,prati kompletnu nabavu materijala za firmu(papiti,kompjutori,sav potrosni materijal),prevodi dopise(njem i tal),razno razne uplate isplate,napravila je kompletnu bazu podataka za skladiste i azurira sve,tjedni izvještaji i sl...ima placu 6400 puls galbec te sve moguce dodatke(bozicnica,uskrsnjica-nemam pojma koji bi dr naziv upotrijebila,1000kn za godišnji)...nije lose jer joj placa i skolarinu za ekonomski fax...oni malo strucniji nek nadopune
__________________
...di da potpisem?...ma nije problem ;)
Zlockica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 14:21   #12
Dobra, profesionalna tajnica direktora, vrijedi mnogo vise od vecine ostalih ljudi u firmi. Ne govorim o strucnoj usporedbi, nego vrijednosti za samo upravljanje firmom. Profesionalna tajnica se mora znati ponasati, mora znati biti ugodna i kad dolazi totalni kreten, mora znati engleski za normalan razgovor sa stranim partnerima i klijentima, mora se znati sluziti officeom, mora znati surfati webom , mora biti logicna, komunikativna, mora se snaci i u nezgodnoj situaciji (tipa slagati ako sef ne zeli nekog primiti a nema pravog razloga), mora znati presjeci neugodnu situaciju, mora znati u dusu poslovanje, mora imati stvari na uzdi, mora znati gramatiku, mora znati pristojno napisati dopis, mora znati profiltrirati vazno od nevaznog, mora biti tocna, mora paziti da sef bude tocan, mora... jel dosta?
curicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 14:24   #13
Sve je to super, i stvarno hvala svima na pomoći, meni uopće nije bitno ako netko misli da je to posao za SSS, trenutno nemogu naći bolji i sretna sam da mogu nešto raditi, to je u svakom slučaju bolje nego ne raditi ništa.Dosta će mi vremeba trebati da se uvedem u posao, jer praktički sve moram sama. kao što sam rekla to nitko prije mene nije radio u toj firmi, zapravo je riječ o građevinskom obrtu, šef je sam to sve obavljao. Ali eto uglavnom ste me ohrabrili. Javim se u svakom slučaju s još pitanja kad nešto zapne.
zaposlenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 14:37   #14
Quote:
curicak kaže: Pogledaj post
Dobra, profesionalna tajnica direktora, vrijedi mnogo vise od vecine ostalih ljudi u firmi. Ne govorim o strucnoj usporedbi, nego vrijednosti za samo upravljanje firmom. Profesionalna tajnica se mora znati ponasati, mora znati biti ugodna i kad dolazi totalni kreten, mora znati engleski za normalan razgovor sa stranim partnerima i klijentima, mora se znati sluziti officeom, mora znati surfati webom , mora biti logicna, komunikativna, mora se snaci i u nezgodnoj situaciji (tipa slagati ako sef ne zeli nekog primiti a nema pravog razloga), mora znati presjeci neugodnu situaciju, mora znati u dusu poslovanje, mora imati stvari na uzdi, mora znati gramatiku, mora znati pristojno napisati dopis, mora znati profiltrirati vazno od nevaznog, mora biti tocna, mora paziti da sef bude tocan, mora... jel dosta?
Da, da apsolutno, kako ne .Eto kod mene se radi o malo specifičnoj situaciji kao što sam napisala u postu prije i bilo bi mi drago da napišete što o tome mislite.Naime nije riječ o nekoj velikoj firmi i ured će biti u privatnom stanu, u naselju van grada i mislim daneću primati klijenete,jer taj moj moćni šef uopće nema svoj ured????
zaposlenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 14:56   #15
pusti možda šef proširi poslovanje, a očito to ima u planu - jer vjerovatno je do sada radio sve sam, ali je uvidio da više ne može sve sam ... ispravi me ako sam u krivu...

preporučam da si obavezno napaviš kaledendar / rokovnik gdje možeš zapisivati buduće aktivnosti, rokove itd...

provjeri dal šef ima knjigovođu ili si ti za to zadužene... ako ima knjigovođu porazgovarj s njim/njom o tome koje papire trebaš joj dostavljati i u kojim rokovima

ako nema knjigovođu nek si ti za to zadužena, pronađi nekog tko će te uvesti u vođenje knjiga

i već je netko spomenuo, ali ... pitaj šefa kak je on to sve zamislio
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 17:22   #16
Točno, baš to je rekao da nemože sam.I ima knjigovođu, u drugim je gradu, pa moramo organizirati odlazak tamo, nemogu ja bez njega a on je malo prezauzet.Bit će to ok. makon ovoga sam optimističnija!!!!
zaposlenica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:58.