Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2010., 22:09   #61
Quote:
mjojo kaže: Pogledaj post
Kuca mi je na moru izolirana 5cm stiropora ali imam alu stoliju koja je dosta hladna. S obzirom na moj dnevni ritam grijem 9 sat dnevno 5 sati uvecer i 4 ujutro u medjuvremenu i nema osobite potrebe jer u kuci ostane toplina Tocna prosjecna potrosnja u mojem rezimu rada iznosi 4,2kg/sat odnosno 38 kg/dan ili 57kn. Moram priznati puno s obzirmo da kod nas nisu osobite zime. Inace grijem negdje 125m2 radijatorskom snagom od 13kw pri 75/65/20
Da budem iskren to je zbilja velika potrošnja. Doduše kad sam uvodio to grijanje istu Viadrus peć je uzeo i moj prijatelj, a dva su poznanika uzeli Centrometal jer je bila nešto jeftinija. Oni se obojica žale na preveliku potrošnju i prešli su sa non stop režima na isprekidani kao i ti, dok moj kompić i ja držimo upaljeno cijelu sezonu i više smo nego zadovoljni potrošnjom.
Ne znam koje pelete koristiš jer i tu ima značajne razlike?
agt is offline  
Old 06.01.2010., 00:21   #62
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Da budem iskren to je zbilja velika potrošnja. Doduše kad sam uvodio to grijanje istu Viadrus peć je uzeo i moj prijatelj, a dva su poznanika uzeli Centrometal jer je bila nešto jeftinija. Oni se obojica žale na preveliku potrošnju i prešli su sa non stop režima na isprekidani kao i ti, dok moj kompić i ja držimo upaljeno cijelu sezonu i više smo nego zadovoljni potrošnjom.
Ne znam koje pelete koristiš jer i tu ima značajne razlike?
Peleti su tvrtke FIS iz bosne jer su mi bili najlaksi za nabaviti deklariranih svojstava su kao i ostali
mjojo is offline  
Old 06.01.2010., 15:31   #63
Toga se ja bojim da uzmem neku pec pa da mi trosi vise nego plina
Ponude koje sam dobio od nekih firmi za peć od 8kw je preko 20000kn Dakle govorim o peći koja stoji u kuci ne o kotlovnici!
Ima li netko peć u kuci na pele? Koja firma???
__________________
Who wants a world where a kid can be safe? I do
boxer-kai is offline  
Old 06.01.2010., 15:44   #64
Quote:
mjojo kaže: Pogledaj post
Peleti su tvrtke FIS iz bosne jer su mi bili najlaksi za nabaviti deklariranih svojstava su kao i ostali
Ja od početka kupujem pelete od Drvenjače Fužine i to je čista crnogorica (jela i smreka). U jednom sam trenutku kupio za probu jednu tonu peleta od firme Viševica-comp, to je bukva-jela 70-30. Njih je u toni volumenski više, skuplje su i imam osjećaj da ljepše gore, ali su po snazi slabije. Naime peć u istom režimu rada prije potroši vreću "Viševice" nego vreću "Drvenjače".
agt is offline  
Old 06.01.2010., 21:08   #65
našao sam podatak da je 1m3 plina ekvivalentno 1.85kg peleti. Tako da ne vidim racunicu zasto prijeci na pelet, osim ako ne uzmemo pod pretpostavku da ce cijena plina rasti,a cijena peleti opadati...
__________________
Who wants a world where a kid can be safe? I do
boxer-kai is offline  
Old 07.01.2010., 00:58   #66
Quote:
boxer-kai kaže: Pogledaj post
Danas je u podnevnom dnevniku bilo proce o tim peletima... lik je pricao da je pec cca 7000kn i da mjesecna potrosnja iznosi 250kn... Jel neko mozda gledao...po ovom vasem mi to ne djeluje realno??? Ja bih grijao 40m2... po ovim vasim podacima to ispada skuplje od plina?!
O kojoj firmi je bila reportaža o proizvodnji peleta? I čije peći su bile predstavljene?
laser916 is offline  
Old 07.01.2010., 10:05   #67
Da li netko zna, jel postoje peći koje mogu koristiti kao gorivo i pelete i drvo?
Emmet is offline  
Old 07.01.2010., 12:06   #68
Quote:
Emmet kaže: Pogledaj post
Da li netko zna, jel postoje peći koje mogu koristiti kao gorivo i pelete i drvo?
Centrometalov pelet set kojisam kupio ima tu mogucnost samo sta bi za loženje na drva trebalo dodatno kupiti regulator propuha
mjojo is offline  
Old 08.01.2010., 16:54   #69
@agt
Kažeš griješ 500 kvadrati i potrošiš 6 tona.
E mogu misliti što se i ugriješ.
lovric is offline  
Old 08.01.2010., 18:38   #70
Quote:
boxer-kai kaže: Pogledaj post
našao sam podatak da je 1m3 plina ekvivalentno 1.85kg peleti. Tako da ne vidim racunicu zasto prijeci na pelet, osim ako ne uzmemo pod pretpostavku da ce cijena plina rasti,a cijena peleti opadati...
Evo da se malo uključim u ovu temu...
Imam Centrometalovu peć na pelete 20kw,sa automatikom treće generacije i radi savršeno...
Što se tiče potrošnje,troši u prosjeku 22kg dnevno...
Najvažnija stvar u cijeloj priči sa loženjem na pelete je sljedeća:
Parametri:
-kalorična vrijednost peleta
-sastav
-postotak vlage
-postotak prašine
Svi peleti koji se prodaju na tržištu trebali bi imati certifikat o ovim parametrima,koje sam naveo...
Dakle,nakon što ste kupili i postavili peć,morate izabrati proizvođača peleta,od kojeg ćete stalno kupovati pelete...
Kad ste to odlučili,ovlašteni serviser vam treba podesiti parametre vaše peći sa parametrima proizvođača peleta koje planirate ložiti...
Ne možete malo kupovati pelete od Mirka,pa malo od Slavka,jer nisu isti i vjerovatno će vam se desiti komplikacije...
Nažalost kod nas ima isto proizvođača peleta,koji ne koriste isključivo svoju sirovinu,već je kupuju od drugih,pa zbog toga isto može doći do problema prilikom loženja...
Što se tiče cijene peleta,ona je kod nas na razini zapadnoevropskih zemalja,ali se na istoku agropeleti mogu kupiti već od 50 USA dolara tona,znači sa transportom i ostalim troškovima,cijena ne prelazi 100 EUR...
fahrenheit 37 is offline  
Old 09.01.2010., 10:43   #71
Quote:
lovric kaže: Pogledaj post
@agt
Kažeš griješ 500 kvadrati i potrošiš 6 tona.
E mogu misliti što se i ugriješ.
Točno onako kako sam napisao. Ako ne vjeruješ dođi pa se uvjeri. Imam u kući dijete od dvije godine i kod mene su ti sva unutrašnja vrata stalno otvorena, tako da je po svuda ista temperatura kao i u prostoriji gdje je termostat.
agt is offline  
Old 09.01.2010., 11:37   #72
Quote:
laser916 kaže: Pogledaj post
O kojoj firmi je bila reportaža o proizvodnji peleta? I čije peći su bile predstavljene?
U tome i je problem sto ne znam koja je to bila firma... ustvari je covjek govorio o tome da on ima proizvodnju peleti i kako je steta sto imamo hrpu sirovine za pelet koja se baca... i onda ga je pitala voditeljica kad su dosli do te peci i kad je reko da 100m2 ugrije za 250kn mjesecno, koliko ta pec kosta, on je rekao 7000kn ...
__________________
Who wants a world where a kid can be safe? I do
boxer-kai is offline  
Old 09.01.2010., 19:31   #73
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Imam centralno na pelete drugu sezonu. Prošle sam potrošio 6 tona, a ove do sad 2 tone. Grijem 300 kvadrata stambenog prostora na 24 stupnja i 200 kvadrata poslovnog na 18 stupnjeva. Radi se o dva zasebna objekta i oba su odlično izolirani, između je pedesetak metara cjevovoda.
Kad sam postavio peć bilo je puno problema. Serviseri u RH to nisu mogli riješiti, a kako se radi o češkoj peći Wiadrus došli su i česi ali nije bilo pomaka. Proveo sam dobrih tjedan dana uz peć i uspio je naštelati da sad radi vrhunski. Uglavnom u prosjeku jednom u deset dana punim rezervoar i čistim pepeo(cca 10 minuta posla) i to je sve.
Ložim peletima iz Mrkoplja i to je čista crnogorica (1,07 kn plus PDV kg). Probao sam i sa bukovima ali se pokazalo da su ovi prvi kaloričniji vjerojatno zbog veće količine prirodne smole u njima.
pozdrav,
mi smo vjerovatno kupili peć Viadrus od istog dobavljača
imamo iste peći s tim da ja imam akumulaciju za grijanje a ti nemaš
mislim da ću akumulaciju za grijanje brzo ukinuti jer ne vidim njenu svrhu.
grijem drugu sezonu, grijem 350 kvadrata loše izolirane kuće na 23 stepena.
peć od Viadrusa je odlična, automatika jako loša, što se automatike tiče ja sam jako zahtjevan i imao sam milion problema koja postojeća automatika nije mogla riješit.

moje iskustvo je to da se trenutno grijanje sa peletima isplati tko se grije na lož ulje , dok za onog koji se grije na plin nije još vrijeme za zamjenu na pelete. Cijena plina će neminovno rasti pa treba sačekat.

Zadnje uređivanje stmat : 09.01.2010. at 19:39.
stmat is offline  
Old 09.01.2010., 22:28   #74
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
pozdrav,
mi smo vjerovatno kupili peć Viadrus od istog dobavljača
imamo iste peći s tim da ja imam akumulaciju za grijanje a ti nemaš
mislim da ću akumulaciju za grijanje brzo ukinuti jer ne vidim njenu svrhu.
grijem drugu sezonu, grijem 350 kvadrata loše izolirane kuće na 23 stepena.
peć od Viadrusa je odlična, automatika jako loša, što se automatike tiče ja sam jako zahtjevan i imao sam milion problema koja postojeća automatika nije mogla riješit.

moje iskustvo je to da se trenutno grijanje sa peletima isplati tko se grije na lož ulje , dok za onog koji se grije na plin nije još vrijeme za zamjenu na pelete. Cijena plina će neminovno rasti pa treba sačekat.
Istina je da im je automatika nikakva, ja sam čak htio ugraditi neku bolju, pa mi je diler rekao da su česi to već dali napraviti. Oni su te nove već dobili u Zagreb i obećali zamjeniti ove postojeće. Ja na akomulaciju nikako nisam pristao mada su česi kad su bili kod mene inzistirali. Nakon što sam sam ugodio automatiku ona sad radi super. Naime većinu sam parametara sam odredio i u većini radnji izbjegao automatsku regulaciju.
Što se tiče ekonomičnosti vrlo sam zadovoljan jer imam vrhunski izolirane kuće, a kod mene nema zemnog plina, a kako onaj kontejnerski imam u jednom svom objektu vidim da to nije ništa jeftinije od lož ulja.
agt is offline  
Old 10.01.2010., 01:05   #75
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Istina je da im je automatika nikakva, ja sam čak htio ugraditi neku bolju, pa mi je diler rekao da su česi to već dali napraviti. Oni su te nove već dobili u Zagreb i obećali zamjeniti ove postojeće. Ja na akomulaciju nikako nisam pristao mada su česi kad su bili kod mene inzistirali. Nakon što sam sam ugodio automatiku ona sad radi super. Naime većinu sam parametara sam odredio i u većini radnji izbjegao automatsku regulaciju.
Što se tiče ekonomičnosti vrlo sam zadovoljan jer imam vrhunski izolirane kuće, a kod mene nema zemnog plina, a kako onaj kontejnerski imam u jednom svom objektu vidim da to nije ništa jeftinije od lož ulja.
ako si uspio koliko toliko uredit, nemoj dati da ti ubacuju nove verzije jer ništa nisu bolje od starih, samo možeš imati više problema.
kod mene sada ta njihova "moćna" elektronika koja radi sa 100 parametara,obavljva samo glupe funkcije dok sam upravljanje krugom grijanja i tople vode stavio drugu automatiku.
mislim da su zastupnici Viadrusa u hrvatskoj odustali od njihovih automatika, sve će ih vratit u češku i ugradit nekekve koje su našli i to je sad u fazi ispitivanja.
stmat is offline  
Old 10.01.2010., 02:20   #76
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Istina je da im je automatika nikakva, ja sam čak htio ugraditi neku bolju, pa mi je diler rekao da su česi to već dali napraviti. Oni su te nove već dobili u Zagreb i obećali zamjeniti ove postojeće. Ja na akomulaciju nikako nisam pristao mada su česi kad su bili kod mene inzistirali. Nakon što sam sam ugodio automatiku ona sad radi super. Naime većinu sam parametara sam odredio i u većini radnji izbjegao automatsku regulaciju.
Što se tiče ekonomičnosti vrlo sam zadovoljan jer imam vrhunski izolirane kuće, a kod mene nema zemnog plina, a kako onaj kontejnerski imam u jednom svom objektu vidim da to nije ništa jeftinije od lož ulja.

pozdrav,
ja planiram centralno na pelete kombinirati sa podnim grijanjem. obzirom da je to niskotemperaturno grijanje savjetovali su mi da svakako uzmem i akumulacijski spremnik.
Kakav sistem grijanjna vi imate i ako može malo više detalja o negativnim iskustvima sa akumulacijom. Koji su konkretni razlozi za, a koji protiv?
Hvala
__________________
...al inace sam dobro...
vixana is offline  
Old 10.01.2010., 09:12   #77
Ne vidim ništa povoljno sa akumulacijom, već samo dodatni gubitak love i topline!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 10.01.2010., 12:36   #78
Vixana imam osjećaj da je ta akomulacija trenutna trgovačka moda kod nas. Uglavnom već sam od više ljudi koji su je ugradili čuo da nisu zadovoljni, a uzme to i dosta prostora kao i novaca. Po meni je ona možda ok kod peći koje moraš sam ložiti-drvo npr., pa ti daje više komoditeta tj. zagriješ rezervu vode pa dan dva ne moraš imati brigu oko loženja.
Što se tiče podnog grijanja i peleta prijatelj koji ima istu peć kao ja ima tu kombinaciju bez akomulacije i zadovoljan je. Prednost je ovih peći što se temperatura vode može držati dosta nisko bez bojazni od kondenzacije jer se ipak radi o automatskom doziranju kao kod plina i ulja, pa su izbjegnuti temperaturni šokovi, što bi moglo štetiti podnom grijanju.
agt is offline  
Old 10.01.2010., 12:54   #79
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
ako si uspio koliko toliko uredit, nemoj dati da ti ubacuju nove verzije jer ništa nisu bolje od starih, samo možeš imati više problema.
kod mene sada ta njihova "moćna" elektronika koja radi sa 100 parametara,obavljva samo glupe funkcije dok sam upravljanje krugom grijanja i tople vode stavio drugu automatiku.
mislim da su zastupnici Viadrusa u hrvatskoj odustali od njihovih automatika, sve će ih vratit u češku i ugradit nekekve koje su našli i to je sad u fazi ispitivanja.
Nisam ni mislio ništa mijenjati dok se ta nova automatika negdje ne "dokaže". Ova moja sad radi savršeno, sa potrošnjom sam više nego zadovoljan. Ja sam inače izbacio i neke detalje iz same hidraulike grijanja koje su mi oni postavili. Kako imam 4 kruga grijanaja bili su mi ugradili neke električne ventile na svaki krug sa dodatnom automatikom koju su oni dali izraditi. To mi je stvaralo velike probleme pa sam to na kraju izbacio i postavio obične nepovratne i to radi ok. Također su na primarni krug kotla ugradili oventrop garnituru koja je trebala štititi peć od podhlađivanja što mi je također stvaralo probleme, pa sam to zamjenio običnim miš ventilom i to je sad super.
Ne znam dali su šta napravili po pitanju kanala u plameniku za automatsku potpalu koji se zna žaštopati. Čujem da ljudi imaju problema s tim kod dužeg nestanka struje, sreća ja imam ugrađen agregat sa automatikom pa je kod nestanka peć bez struje svega nekoliko sekundi.
agt is offline  
Old 10.01.2010., 14:22   #80
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Nisam ni mislio ništa mijenjati dok se ta nova automatika negdje ne "dokaže". Ova moja sad radi savršeno, sa potrošnjom sam više nego zadovoljan. Ja sam inače izbacio i neke detalje iz same hidraulike grijanja koje su mi oni postavili. Kako imam 4 kruga grijanaja bili su mi ugradili neke električne ventile na svaki krug sa dodatnom automatikom koju su oni dali izraditi. To mi je stvaralo velike probleme pa sam to na kraju izbacio i postavio obične nepovratne i to radi ok. Također su na primarni krug kotla ugradili oventrop garnituru koja je trebala štititi peć od podhlađivanja što mi je također stvaralo probleme, pa sam to zamjenio običnim miš ventilom i to je sad super.
Ne znam dali su šta napravili po pitanju kanala u plameniku za automatsku potpalu koji se zna žaštopati. Čujem da ljudi imaju problema s tim kod dužeg nestanka struje, sreća ja imam ugrađen agregat sa automatikom pa je kod nestanka peć bez struje svega nekoliko sekundi.
po pitanju samo samozapaljenja pokušavali su nešto ali nisu uspjeli baš,
ja sam nešto pokušavao sa vrućim fenom, medutim zbog tehničkih stvari je to teško izvodivo i neda mi se više novaca ulagat.

ja imam akumulaciju za loženje na pelete i izbacit ću je iz sustava za koji dan,
istog sam mišljenja da za grijanje na pelete ne treba akumalcija za radijatorsko ili podno grijanje, s tim da je onda za podno grijanje obavezan automatski miš ventil.
ako planirate grijanje na drva onda bi trebala akumulacija radi lakšeg i komotnijeg rada na sustavu.
stmat is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:36.