Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2016., 00:18   #1041
Hvala
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 20:40   #1042
već dulje radim u firmi, imam puno dana godišnjeg.
međutim, kako se zapravo radniku odobrava kad će ga koristiti? trebam li dobiti neku odluku o korištenju go, ili dovoljno da mi poslodavac kod sebe vodi u tekicu kad me pustio na GO?
kolko ja mogu birati kad cu na GO? al najvažnije- treba li mi dat odluku o korištenju go ili ne? i je li recimo tom odlukoom odjednom sav godišnji rasporešen unaprijed, ili samo dio po dio?

problem (meni) je što mi hoće unaprijed propisati sav go kad bih ga koristila. kao, mogu reći kad bih htjela to koristiti, pa ak njemu pase-ok. ak ne, dobit ću kad mi on propiše.

hvala
jasamopjevam is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 21:03   #1043
Jedan dan godišnjeg možeš koristi po svom izboru, ostalo raspoređuje poslodavac.
I da, treba ti dati odluku ili rješenje o godišnjem.
Ovisno o okolnostima i odnosima u firmi , možda se možete dogovoriti međusobno kad će tko koristiti g.o. Al prema zakonu poslodavac je taj koji određuje, jer je on i ogovoran za normalno poslovanje firme i organizaciju posla.

U principu raspored korištenja g.o. ovisi o djelatnosti firme, sezoni, ugovorenim poslovima. Nije svugdje isto.
Kod nas npr. već početkom godine ide lista gdje svi upišu svoje želje, a onda se ta "tablica" usklađuje s ugovorenim poslovima.
Uglavnom se poštuju želje, al već svi otprilike znamo kak ide, pa se i međusobno dogovorimo unaprijed.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 17:19   #1044
dobro razumijem, zahvaljujem.

je li moguće da smo si svi u firmi tak super, i poslodavac i radnici, pa da nije potrebno izdavati rješenja o GO, osim onih 10 dana koje moras strosit u tekućoj godini? znači, dobim rješenje za 10 dana, al ne i za ostatak. ostatak trošim bez rješenja? kad meni/poslodavcu odgovara?
jasamopjevam is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 18:57   #1045
Rješenje trebaš imati. Samo se o tome morate dogovoriti unaprijed, da se zna tj. da osoba koja piše rješenja to zna.
to je sad stvar organizacije unutar firme.
Najbitnije u cijeloj priči je da iskoristiš sve na što imaš pravo.
A sad kada i kako ćeš dobiti rješenje , kako vodite u firmi tu evidenciju, to je stvar organizacije poslovanja firme.
Ne možeš sama sebi odrediti kad bi ti na godišnji, to ti odredi poslodavac prema poslovnoj organizaciji i slično.. Ako se možete dogovoriti super, ako ne.. onda ideš na godišnji onda kad ti poslodavac da rješenje.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 19:08   #1046
Ali valjda ima neki rok nakon kojeg ti počinje godišnji. Ili ti može jednostavno reći : od danas (ili od sutra) si na godišnjem.
Teškar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 22:36   #1047
Minimum 15 dana unaprijed moraš dobiti rješenje.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 19:42   #1048
Kako je u slučaju kad je riječ o bolovanju od 26.1.2015. do 6.3.2015., tada je zatovreno bolovanje, zatim 9.3.2015. osoba radi i po drugoj bolesti odlazi na bolovanje od 10.3.2015. pa na dalje - još uvijek je na bolovanju. Ima li pravo ukoliko se vrati krajem ove godine na godišnji za 2015.i 2016. - cijeli, dio ili nema pravo? Mora li se vratiti raditi jedan dan prije ostvarivanja prava ili ne treba? U 2015. osoba nije koristila godišnji za 2015. Čak je ostalo nekoliko dana iz 2014.
tabi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 21:19   #1049
Godišnji za 2014. i 2015. osoba može zaboraviti. Prošla baba s kolačima.
jer se g.o. iz prethodne godine može iskoristiti do 30.06. slijedeće (osim kod trudnica i posvojitelja, al to ovdje nije slučaj). Dakle g.o. za 2015. morao se iskoristiti do 30.06. 2016. Ako to nije učinjeno, propalo je. O tome se trebalo misliti ranije.

Osoba ima pravo na g.o. za 2016. godinu, jer se pravo ne veže za dane provedene na poslu nego na kalendarsku godinu.
Dakle, može iskoristit g.o. za 2016. prema zakonu o radu (čl. 76. do 85. ZOR-a) .
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 21:08   #1050
Mene zanima dal je radnik dužan govoriti poslodavcu za kaj koristi godišnji?
npr. pri nama u firmi je praksa da dok neko ide na godišnji onda u detalje govori kaj bu radil na go jer šef očekuje sve informacije

tak je prije godinu dana jedna radnica koristila go za odlazak k doktoru i dok je došla pitati šefa za slobodan dan onda je u detalje objašnjavala kaj ide obaviti i kak taj pregled točno zgleda, a mi svi koji smo bili u tom trenutku u kancelariji smo sve poslušali (cijeli postupak kak se radi kolonoskopija i zakaj ona to mora obaviti), ima još takvih slučajeva, ali da sad ne pišem sve u detalje

iskreno mi ide na jetra to kaj ja svaki put dok trebam godišnji moram objašnjavat kaj bum radila tih dana dok me nema u firmi, to je moja privatna stvar i ne tiče se drugih kaj ja doma radim u slobodno vrijeme
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 17:30   #1051
Quote:
mala nemirna kaže: Pogledaj post
Mene zanima dal je radnik dužan govoriti poslodavcu za kaj koristi godišnji?
Naravno da ne.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 18:43   #1052
Quote:
mala nemirna kaže: Pogledaj post
Mene zanima dal je radnik dužan govoriti poslodavcu za kaj koristi godišnji?
npr. pri nama u firmi je praksa da dok neko ide na godišnji onda u detalje govori kaj bu radil na go jer šef očekuje sve informacije

tak je prije godinu dana jedna radnica koristila go za odlazak k doktoru i dok je došla pitati šefa za slobodan dan onda je u detalje objašnjavala kaj ide obaviti i kak taj pregled točno zgleda, a mi svi koji smo bili u tom trenutku u kancelariji smo sve poslušali (cijeli postupak kak se radi kolonoskopija i zakaj ona to mora obaviti), ima još takvih slučajeva, ali da sad ne pišem sve u detalje

iskreno mi ide na jetra to kaj ja svaki put dok trebam godišnji moram objašnjavat kaj bum radila tih dana dok me nema u firmi, to je moja privatna stvar i ne tiče se drugih kaj ja doma radim u slobodno vrijeme
imam dojam da je, sto se sefa tice, tip zesci kontrol frik,

ali nema tog zakona koji govori da moras reci sefu kamo ces za godisnji.

taman da ti se ide na mars, na mars.
mari_2011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 15:40   #1053
Quote:
mari_2011 kaže: Pogledaj post
imam dojam da je, sto se sefa tice, tip zesci kontrol frik,

ali nema tog zakona koji govori da moras reci sefu kamo ces za godisnji.

taman da ti se ide na mars, na mars.
nije kontrol frik kolko je trač baba

cijela stvar je v tomu da dok neko dođe radi godišnjeg, veli za kaj treba go i ode, on to počne ismijavati i radit od ljudi budale zato kaj koriste go za kaj god, a ne zato da se odmore

meni osobno to smeta zato kaj smatram da je godišnji privatna stvar i ako neko i koristi go za odlazak doktoru, stvarno nema potrebe govoriti pred svima razloge, a ak je riječ o bolesti/ozljedi koja sprečava radnika za kvalitetno obavljanje posla onda nek mu to veli u četiri oka, a ne pred pol firme
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 14:02   #1054
Question

Imam jedno pitanje u vezi plaćenog dopusta, po kolektivnom ugovoru(klinička bolnica) osoba ima pravo na 5 dana plaćenog dopusta u slučaju smrti oca. Otac je umro kolegici 3.1. i tada je bila iz noćne 2 dana slobodna, plaćeni dopust joj je raspisan od 05.01.do 09.01.i 10.01.je došla raditi svoju smjenu.
I sada me zanima dali u te dane ulazi 06.01. i vikend, ili je osobi trebalo biti raspisano još 3 dana dopusta???
Tj.dali osobi koja radi u smjenama, se računa blagdan i vikend u te dane plaćenog dopusta??? Inače da je na g.o. blagdan joj se naravno ne računa, ali ako bi joj smjena padala na vikend bi se vratila vikendom na posao, osim što je kod nas običaj ako je moguće složiti smjene, da se osobi da vikend prije g.o. i nakon g.o. slobodan.
Sanjuška is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 16:16   #1055
Uskoro će započeti godišnji odmori u novoj firmi, pa me zanima da li je zakonski u redu da mi ga platu umjesto da ga iskoristim, naime meni bi to odgovaralo ali prije nego im predložim htjela bi znati da s tom odlukom niko neće prekršiti zakon...nikako nisam mogla naći na netu odgovor, pa molim nekog tko zna.
Hvala
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 16:27   #1056
mogu ti ga platiti jedino ako odlazis iz firme, pa skupa sa zadnjom placom. ne mozes zamijeniti godisnji odmor za novcanu naknadu
Cvrcak i Mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 18:48   #1057
Quote:
Splicanka123 kaže: Pogledaj post
Uskoro će započeti godišnji odmori u novoj firmi, pa me zanima da li je zakonski u redu da mi ga platu umjesto da ga iskoristim, naime meni bi to odgovaralo ali prije nego im predložim htjela bi znati da s tom odlukom niko neće prekršiti zakon...nikako nisam mogla naći na netu odgovor, pa molim nekog tko zna.
Hvala
Nemaš ti što predlagati. Raspored godišnjeg odmora donosi poslodavac , i ako ti on da rješenje, ti ga moraš poštivati.
Svako odricanje od korištenja godišnjeg je pravno nevažeće.
Plaća se samo u slučaju odlaska iz firme.

Zakon o radu to jasno kaže:
Članak 80.

Ništetan je sporazum o odricanju od prava na godišnji odmor, odnosno o isplati naknade umjesto korištenja godišnjeg odmora.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 21:43   #1058
Dala sam otkaz, imam 13dana godisnjeg, od toga dva dana mi je receno da cu biti na godisnjem, ostalo ce mi isplatiti. Jedan od ta dva dana je inventura, pa me zanima wtf ??
Kada sam pitala kako cu biti na godisnjem, ako sam na inventuri, dobila sam odgovor da to nema veze s tim... Da se to mora odraditi.
Molim info bilo kakav. Onda se jednostavno ne pojavljujem jedan dan otkaznog roka umjesto te inventure....
__________________
Sve se vraća, sve se plaća...
corella is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 01:06   #1059
Glupost. Ti si na godišnjem, a ko će im raditi inventuru, nek si sami nađu.
Ili im možeš doći na svoj dan godišnjeg, ali neka ti to dodatno plate. I daju ti to na pismeno.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 07:41   #1060
Hvala

Znači mogu reći da ne dolazim na inventuru ili jedan od preostalih dana otkaznog roka? da iskoristim ta dva dana, a ne jedan kako po njima ispada zbog inventure...
Dobila sam papir na kojem piše da sam tražila prekid ugovora o radu, da imam 13 dana godišnjeg od čega ću dva iskoristiti, a ostatak od 11 dana će mi platiti uz plaću.
__________________
Sve se vraća, sve se plaća...

Zadnje uređivanje corella : 24.01.2017. at 07:54.
corella is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:31.