Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Pogledaj rezultate ankete: Najbolji film Sama Peckinpaha?
The Osterman Weekend (1983) 0 0%
Convoy (1978) 3 10.34%
Cross of Iron (1977) 5 17.24%
The Killer Elite (1975) 0 0%
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974) 1 3.45%
Pat Garrett & Billy the Kid (1973) 3 10.34%
The Getaway (1972) 1 3.45%
Straw Dogs (1971) 8 27.59%
The Ballad of Cable Hogue (1970) 0 0%
The Wild Bunch (1969) 8 27.59%
Major Dundee (1965) 0 0%
Junior Bonner (1972) 0 0%
Ride the High Country (1962) 0 0%
Televizijski Radovi 0 0%
Glasovatelji: 29. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2009., 20:16   #1
Sam Peckinpah (1925-1984)




The Ballad of Cable Hogue (1970)
Ride the High Country (1962)
The Wild Bunch (1969)
Major Dundee (1965)
Pat Garrett & Billy the Kid (1973)
Junior Bonner (1972)
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974)
The Killer Elite (1975)

The Ballad of Cable Hogue (1970) - Trailer
Ride the High Country (1962) - Trailer
The Wild Bunch (1969) - Trailer
Major Dundee (1965) - Trailer
Pat Garrett and Billy the Kid (1973) - Trailer
Junior Bonner (1972) - Opening
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974) - Trailer
The Killer Elite (1975) - Trailer



Sam Peckinpah - Wiki
Sam Peckinpah - IMDb

c/p
Quote:
David Samuel "Sam" Peckinpah (21. veljače 1925. - 28. prosinca 1984.), američki filmski redatelj koji je stekao slavu vesternom Divlja horda (1969.). Postao je jedan od najvećih redatelja sedamdesetih kroz svoje inovativno i eksplicitno prikazivanje akcije i nasilja, kao i zbog svog revizionističkog pristupu vestern žanru. Peckinpahovi filmovi općenito su se bavili sukobom između vrijednosti i ideala, i pokvarenosti nasilja u ljudskom društvu. Njegovi junaci su vrlo često usamljenici ili gubitnici koji žele biti časni, ali moraju napraviti kompromis kako bi preživjeli u nihilističkom i brutalnom svijetu. Peckinpahova ratoborna narav, označena godinama alkoholizma i narkomanije, u dobroj je mjeri zasjenila njegovu profesionalnu ostavštinu. Mnogi njegovi filmovi poznati su po sukobima iza kulisa sa producentima i članovima ekipe, što je naštetilo njegovoj reputaciji i karijeri.
Kao i (anti)likovi koje je volio portretirati u svojim filmovima, reklo bi se po ovom opisu, ali kada vas jedan Martin Scorsese i John Woo navedu kao svoje uzore dok su ulazili u filmske vode onda priča postaje zanimljivija. Prvi put sam se susreo sa njegovim radom kroz ''Divlju Hordu'' i od onda uvijek imam volje pogledati nešto ako nosi njegov potpis, što je sa danima adsl-a postalo puno lakše . Legenda po svim standardima, autor koji kao i neki njegovi predhodnici, a i nasljednici, nisu dobili zasluženo priznanje za pokušaje revitaliziranja žanrova, unošenja promjena i teženju da budu drugačiji sve dok nije prošlo desetljeće-dva (u ovom slučaju, Peckinpah nije ni doživio da vidi (ili pročita) lovorike koje kritičari bacaju na većinu njegova opusa) a pošto uvijek preferiram ''retro'' autore (danas je The Getaway opet na redu za gledanje) da opet malo vidim kakav status ima ovaj filmaš među domaćim forumašima i koji film ima najveći rang bilo u filmografiji ili među omiljenim naslovima za gledanje.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 20:34   #2



Moj glas ide ovom klasiku.


Cross of Iron (1977)
Straw Dogs (1971)
The Osterman Weekend (1983)
Convoy (1978)
The Getaway (1972)

Straw Dogs (1971) - Trailer
Cross of Iron (1977) - Trailer
The Osterman Weekend (1983) - Trailer
Convoy (1978) - Trailer
The Getaway (1972)- Trailer

Kao i uvijek...malo materijala o redatelju.

Sam Peckinpah: Man of Iron (1992)
The Wild Bunch: An Album in Montage (1996)

Dva dokumentarca o Peckinpahu i radu na filmovima te Knjiga sa i intervjuima koje je dao. Nekoliko poglavlja samo je dostupno iz knjige, ali nije loše štivo.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 20:36   #3
najdraži Bivši prijatelj Kid, a posebno mi je draga i Balada o Cable Hogueu!
__________________
Žutokljunac!
dr.mabuse is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 20:44   #4
Jedino što nisam pogledao jeste ovaj The Killer Elite Vrijedi li barem upola kao njegovi ostali radovi ili je napravljen samo radi toga da si malo podigne komercijalnu vrednost na tržištu?
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 21:21   #5
isti stvar..........
__________________
Žutokljunac!
dr.mabuse is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 22:02   #6
Convoy (1978)

Jedan od meni najdrazih filmova.
__________________
Mali Smrdljivi Patuljak
Moja IMDB lista filmova
Jake Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 14:32   #7
Tri maestralna filma Ride The High Country, Horda i Pat Garrett, nekoliko izvrsnih ili dobrih, Garciu nisam nažalost gledao... Sve u svemu, jedan od najjačih opusa američkog filma uopće.
cul-de-sac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 14:47   #8
Meni je jako dobar i njegov cjelovečernji debi The Deadly companions s Maureen O' Hara.
mr.c4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 18:09   #9
Okudzava is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 18:20   #10
svaki imamo nekog svog favorita...to pokazuje veličinu Krvavog Sama
__________________
Žutokljunac!
dr.mabuse is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 19:52   #11
Straw Dogs. I dalje mi nikako nije jasna ta britanska cenzura filma:

Quote:
Censorship

In 1984, Straw Dogs gained more notoriety in the UK after the British Board of Film Classification banned it per the newly-introduced Video Recordings Act, because of Amy Sumner's violent rape. The film had been released theatrically in the United Kingdom, gaining an 'X' rating in 1971, and an 18 rating for the cut version in 1995. In 1999, a partially cut version of Straw Dogs again was refused a licence, the BBFC objecting to what it considered the "the clear indication that Amy comes to enjoy being raped".[17]

On 1st of July 2002, Straw Dogs finally was certified unedited for video tape and DVD.[1] This version was uncut, and therefore included the second rape scene, in which the BBFC's opinion "Amy is clearly demonstrated not to enjoy the act of violation".[18] The BBFC noted that “The cuts made for American distribution, which were made to reduce the duration of the sequence, therefore tended paradoxically to compound the difficulty with the first rape, leaving the audience with the impression that Amy enjoyed the experience. The Board took the view in 1999 that the pre-cut version eroticised the rape and therefore raised concerns with the Video Recordings Act about promoting harmful activity.

The version considered in 2002 is substantially the original uncut version of the film, restoring much of the unambiguously unpleasant second rape. The ambiguity of the first rape is given context by the second rape, which now makes it quite clear that sexual assault is not something that Amy ultimately welcomes.


Ti Englezi/British Board of Film Classification zatucaniji su od američkog MPAA

Offtopic: ispričavam se, moram - zbog obrane časti Sama Peckinpaha Ludi Kusturica ekipi iz The Guardiana:

Quote:
The British censor has asked him to remove a scene from his new film, Life Is a Miracle - a typically full-blooded romance set against the backdrop of the Bosnian war - in which a cat pounces on a dead pigeon.

"I just don't get it. The pigeon was already dead, we found it in the road. And no other censor has objected. What is the problem with you English? You killed millions of Indians and Africans, and yet you go nuts about the circumstances of the death of a single pigeon. I am touched you hold the lives of Serbian birds so dear, but you are crazy. I will never understand how your minds work."

Izvor
La Familia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 23:17   #12
Straw Dogs

a dobar je i The Getaway sa McQueenom.
Travis Bickle is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 01:23   #13
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Jedino što nisam pogledao jeste ovaj The Killer Elite Vrijedi li barem upola kao njegovi ostali radovi ili je napravljen samo radi toga da si malo podigne komercijalnu vrednost na tržištu?
Barem upola vredi sigurno... al' da mi je ostao nešto posebno u sećanju baš i nije...

@ dr. mabuse: yo!
Okudzava is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 02:29   #14
Convoy (1978).
JoWaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 10:01   #15
Straw dogs-Wild Bunch-The Getaway-Pat Garrett. Tim redoslijedom.

Deckard, velika zvijerka je u igri. Dobro si me namučio.
Media Blitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 10:12   #16
Quote:
MEDIA BLITZ kaže: Pogledaj post
Deckard, velika zvijerka je u igri. Dobro si me namučio.
Drago mi je. Nije glasanje ako ne moraš malo razmisliti o filmu, a Bloody Sam ima, što kažu cul-de-sac i dr.mabuse, jedan od najačih opusa i za svakoga ponešto.

Quote:
Okudzava kaže: Pogledaj post
Barem upola vredi sigurno... al' da mi je ostao nešto posebno u sećanju baš i nije...
Prvo što je u vezi tog filma. Čim ga dobavim bacim komentar kako me se dojmio. Tnx.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 15:13   #17
Nou frks, Deckard. Zanimljiva glumačka postava, dva glavna glumca saradnici iz "Kuma" - James Caan & Robert Duvall.

Inače, Peckinpah & Coburn su bili gosti Pulskog filmskog festivala 1977, očigledan razlog - promocija "Cross of Iron" koji je sniman kod nas. Iz istog razloga je stari majstor bio gost i na FEST-u u Beogradu, odakle dolazi i ona čuvena anegdota o konobarici u bifeu FEST-a koja nemajući blage veze ko je blago alkoholisani režiser, sva zajapurena trči za njim:

"VRATI MI TU ČAŠU, BARABO!"

Okudzava is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 22:38   #18
Straw Dogs.

Jedan od mojih omiljenih filmova ikad. A ako se gleda koji me film najviše potresao, možda i sami vrh.

Takođe/samim tim, možda i film koji sam najmanje puta gledao među svim mojim starim favoritima. Hevi, hevi, hevi.

No nadasve poučan.

I guess.

Žlzc is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 22:43   #19
Quote:
Familija d.o.o. kaže: Pogledaj post
cenzura filma
Amy does enjoy being raped. To je ono najbolje, tj. drugom rečju najgore, u ovom prokletom filmu.
Žlzc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 13:10   #20
inače odnedavno je moguće nabavit i jedan stvarno vrhunski dokumentarac
http://www.dvdtimes.co.uk/content/id...peckinpah.html
__________________
Žutokljunac!
dr.mabuse is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:02.