Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2005., 17:09   #1
Question PBZ stambena štedionica

Zanima me da li netko stedi onu stambenu stednju sa drzavnim poticajima u PBZ banci?

-je li se a lova moze normalno dignuti nakon 5 god bez dizanja kredita(ono na ruke lova)?

Zanima me jer vec tamo imam racun pa da ne otvaram na drugom mjestu, a krajnje vrime da pocnem nesto stediti
Aramengo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 13:04   #2
Ja sam u Reifeisen s.š. tzv. spora štednja, nakon 5 god. ulaganja (na osnovi mjesečnih uplata od 55 EUR) trebao sam imati cca 4400 EUR za isplatu "na ruke", ali me sjeb...e smanjenje državnih poticaja sa 25% na 15%. Ako se stvari nisu promijenile, lova se može dići samo u slučaju spore štednje od 5 godina. Za sve stambene štedionice su ista pravila.
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 13:22   #3
Ja sam u PBZ (mada nemam kod njih tekući, nema to veze), ali to ti nema veze jer za sve štedionice vrijede ista pravila, tj. isti zakon. Da, ako ne dođe do promjene zakona, za 5 godina možeš dignuti lovu, a ako štediš na kraće, ne možeš. Zakon i sve uvjete si možeš pročitati na webu šedionice, npr. http://stambena.pbz.hr/zakon.htm
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 19:17   #4
Možeš dignuti lovu kad hoćeš, ali u tom slučaju zaboravi na poticaje. PBZ je štedionica kao i svaka druga, ja tamo štedim jer se moglo prijaviti preko neta. A i prva je imala mogućnost dvogodišnje štednje.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 22:31   #5
Znaci sve je to vise, manje isto?
Dobro, barem se ne moram previse misliti oko toga onda.

Zahvaljujem na informacijama
Aramengo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 09:04   #6
Da sve je manje više isto. Uglavnom se šedionice razlikuju po uvijetima kredita (a i tu ne puno). No tebi kredit očito nije bitan. Provjeri kod svake kolike kamate daje na štednju (možeš sve naći na webu), ali sve su tu negdje. Kad sam ja počinjala, mislim da je PBZ imala najveću kamatu na štednju na 5 godina, ali provjeri da se nije šta promijenilo.
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 09:34   #7
Ja isto krenula u štednju u stambenu zbog štednje, i nisam puno gledala kredite, tj. nisam uopće... sad smo došli do neke love i uložili bi to u nekretninu.. pa se sjetili da imamo stambenu štednju. A ljudi moji, kakvi su to krediti kad se može dobiti kredit samo u iznosu ušteđevine?! ja zaista ne znam tko može uštediti u 5 godina npr. 35000€ da bi kupio neki ok stan za 70.000€

Ne razumijem niti kako su isposlovali da se na to dobiva i povlastica, kad su to sve samo ne stambeni krediti. Sve druge banke imaju puno bolje uvjete za stambene kredite... ne znam, potpuno sam razočerana.
medissima is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 16:30   #8
Medissima, kako to mislis kredit u iznosu ustedjevine? Onda to bas i nije kredit?! Za sporu stednju mislim da moras ustedjeti 40% od ugovorenog iznosa, a ostalo je kredit. Govoris li o ovom novom medjufinanciranju?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 22:15   #9
Quote:
vrabac kaže:
Da sve je manje više isto. Uglavnom se šedionice razlikuju po uvijetima kredita (a i tu ne puno). No tebi kredit očito nije bitan. Provjeri kod svake kolike kamate daje na štednju (možeš sve naći na webu), ali sve su tu negdje. Kad sam ja počinjala, mislim da je PBZ imala najveću kamatu na štednju na 5 godina, ali provjeri da se nije šta promijenilo.
Trenutno kredit nije bitan, jer sam student i nemam bas nesto puno love, ali za 5-6 god cu vjerovatno misliti i o nekom kreditu.
Pa kvragu, valjda ce se nesto prominiti za 5 god ). Do sada je bar bio tako slucaj
Aramengo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 22:16   #10
Quote:
medissima kaže:
Ja isto krenula u štednju u stambenu zbog štednje, i nisam puno gledala kredite, tj. nisam uopće... sad smo došli do neke love i uložili bi to u nekretninu.. pa se sjetili da imamo stambenu štednju. A ljudi moji, kakvi su to krediti kad se može dobiti kredit samo u iznosu ušteđevine?! ja zaista ne znam tko može uštediti u 5 godina npr. 35000€ da bi kupio neki ok stan za 70.000€

Ne razumijem niti kako su isposlovali da se na to dobiva i povlastica, kad su to sve samo ne stambeni krediti. Sve druge banke imaju puno bolje uvjete za stambene kredite... ne znam, potpuno sam razočerana.
Jesi ti to stedila u PBZ, kad si se razocarala, ili negdi drugo?
Aramengo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 23:35   #11
Quote:
medissima kaže:
Ja isto krenula u štednju u stambenu zbog štednje, i nisam puno gledala kredite, tj. nisam uopće...
Evo jedne važne lekcije mladima koji se odluče štedjeti...

Kamata, kao i ostali uvjeti štednje, prilično su bitni kad se odlučujete štedjeti.

Naizgled to je jednostavno i svima razumljivo.

Ali imamo primjera koji pokazuju da to baš i nije tako.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 23:44   #12
a i zbog ovog:

http://www.vjesnik.hr/html/2005/10/2....asp?r=gos&c=3
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 09:03   #13
Dragi prepametni Valtere... trenutno je stambena štednja najpovoljniji vid ulaganja u Hrvatskoj, nevezano za to podizao ti kasnije kredit ili ne. Pošto sam stambeno osigurana kredit me nije zanimao.
Ne radi se tu o iznosu kamate, tu su svi slični, radi se o iznosu kredita koji se može dobiti na temelju ušteđevine. Po meni je to smiješno. A kome nije, nek ga uzme. Al će morati imati već ušteđenih 40 ili 50 % i to u štedionici.

Moj je slučaj da nemam sve novce u štedionici (to baš i nema smisla) i sad mogu dobiti samo manji iznos kredita, dakle, ako hoću više od 10.000 € moram uzimati bankarski kredit, jer štedim tek dvije godine. Nakon 5 godina moći ću dobiti 25.000E wow
Ne dam im svoje pare da ih drže kod sebe, da ja ne mogu do njih, nego tek po nekim čudnim uvjetima. Pošto se kao osiguranje svejedno koriste hipoteka ili jamci nekako mi na kraju postaje nejasan koncept stambene štednje. Neisplativa kamata kod štednje iznad max iznosa za poticajna sredstva (oko 3-3,5%), ne možeš koristiti novac ukoliko ti zatreba, i onda na kraju možeš dobiti samo 50 ili 60% ciljanog iznosa (štednja×2).

Ja sam u Prvoj stambenoj, žena kod koje sam potpisivala nije se potrudila ništa objašnjavati, sad davim tu nekog lika koji vodi tu štednju i moguće da sam sve skroz krivo shvatila. Molim Vas, prosvijetlite me.
medissima is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 09:29   #14
medissima, mislim da si uglavnom u pravu. Samo ja kad sam otvarala štednju, nisam očekivala da mi teta u štedionici sve sama objasni, već sam proučavala zakon i uvjete štednje u svim tada postojećim štedionicama, a tetu sam pitala ono što mi nije bilo jasno - naravno, odgovore na većinu mojih pitanja nije ni ona znala već je morala zvati nekoga "u centrali"

Krenula sam štedjeti da bih jednog dana kupila stan (a ne vječno bila podstanar), ali mi je drago da imam opciju za 5 godina dignuti te pare a ne uzeti kredit (jer tko zna šta će biti za toliko vremena). Pošto se uvjeti "normalnih" stambenih kredite stalno mijenjaju na bolje, vjerujem da će moj originalni plan da uzmem kredit od štedionice prerasti u novi plan da dignem te pare koje uštedim i iskoristim to za polog i troškove kredita za neki "normalan" kredit. Nije mi žao zbog štednje, jer je i dalje najisplativija, ali mislim da kreditima štedionice više nisu konkurentne bankama.
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 09:31   #15
Quote:
vrabac kaže:
Pošto se uvijeti "normalnih" stambenih kredite stalno mijenjaju na bolje,
reklo bi se da se stednja uopce ne isplati, sto nije tocno...jer svaka stednja se isplati, ako nista drugo, zato jer mlad covjek stekne navike dobrog gospodarenja novcem
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 09:31   #16
Medissima, izgleda da tebi nije bilo nista jasno ni kad si potpisivala ugovor o stambenoj stednji jer si se tada obvezala da, ako zelis dobiti poticajna sredstva, neces izvalaciti lovu iz stambene stedionice, tj. neces prekidati stednju. Vec si im dala svoje pare, a sad kazes: ne dam im svoje pare

Po meni stambena stednja dolazi do izrazaja tek ako se ujedini vise ugovora (od roditelja, muza ili sl.) i onda se moze dignuti veci kredit.

Ako se dobro sjecam, ugovoreni iznos se moze i povecati pa ako ti je 25000 eura malo, povecaj iznos, moras imati 40% ustedjevine i rijesen problem.

Sto se tice medjufinanciranja, mislim da to jos ni stambenim stedionicama nije jasno kako funkcionira, barem iz mog iskustva.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 09:40   #17
POZDRAV .Osobno imam preko nekoliko stambenih stednji u dvije stambene stedionice.Uglavnom su uvijeti i kod jednih i drugih podjednaki razlika je ukamati od cca0.5-1%.U Prvoj stambenoj mi sada istice 5 gd stednje ,pa mogu podignuti kredit od 10 000 eura,to je znaci bila spora stednj na maksimalni iznos od 5000 kn godisnje ili druga opcija podignuti svoj novac uvecan za DPS i kamatu.U sporoj stednji od pet godina omjer ulaozenog i ciljanog je 1-1.5, dok u brzoj stednji od dvije gd. je 1-1.Osobno mislim da ti danasnji uvijeti koje stambene stedionice nude i bas nisu nesto posebno ako se normalno sa sredstvima misli kupiti nekretnina,na trzistu ima boljih kreditnih proizvoda.A ako se ulaze samo radi stednje onda je mislim ok.Kada sam poceo stediti znaci prije pet gd.za kune koje sam uplacivao mogao sam kupiti i stan na kredit ,kada je cijena kvadrata stana bila 100 % manja , a dans za taj iznos ne mogu ni garsonjeru kupiti.
ex Nevera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 11:31   #18
sara, ja sam išla na 5 godišnju štednju zbog štednje... jer se tada može podignuti novac + poticaji i bez kredita. To što je to mimoilaženje svrhe, priznajem, kriva sam. Pošto mi kredit nije bio ni na kraju pameti jer imam veći broj nekretnina, nisam se uopće interesirala, nego, moram priznat, glupo, i zdravo seljački, pretpostavila da se može dobiti normalan stambeni kredit. Moja greška, priznajem. A da im neću dati sve pare znači da ne ulažem svu lovu koju imam u štedionicu. Ni pod razno.
medissima is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 11:50   #19
OK, sad je malo jasnije zasto se ljutis. Po uvjetima koje si ti potpisala pred dvije godine uopce nije postojala mogucnost da podignes kredit prije isteka ugovora, tj. prije isteka 5 godina, kao sto nisi mogla dignuti lovu bez da izgubis poticajna sredstva i platis, mislim, 1% 'kazne' za raskid ugovora.

Novim zakonom koji omogucava medjufinanciranje, tj. dizanje kredita i prije nego istekne stednje odnedavno se moze i to, dignuti kredit i prije isteka 5 godina. Kako to funkcionira, mislim da ne znaju ni oni u stambenoj. OK, ja sam zvala telefonom (i ja stedim 2 godine, a imam sporu stednju od 5 godina) pa je mozda zenskoj bilo to tesko objasnjavati telefonom, ali nije rekla nista slicno onome sto se moze naci na internet stranici moje stambene stedionice nego mi je rekla da se meni ne isplati medjufinancirati jer prekratko stedim nego uzeti obican stambeni kredit u njihovoj banci. Pa to mogu u bilo kojoj banci?! Posebno zato sto se reklamiraju da netko tko sutra potpise ugovor o stednji moze dignuti kredit. Koji, bankarski? Koji vrag onda potpisujem ugovor o stednji osim zbog stednje? Iskreno, nista mi nije jasno i mislim da se stambena isplati zbog stednje, a ne zbog kredita.

I naravno da, ako imas viska love, neces sve dati njima, sve preko 5000 kn godisnje po ugovoru se ne isplati.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 13:33   #20
i ja sam isto bio u Rajfici, bio sam zainteresiran za medjufinanciranje, naime trazim zgodan stan od 50m2 pa kako imam ostalo jos par mjeseci do kraja ove godine za zadnje vlak za DPS, mada imam ugovor do studeni 2006.god.

Liojepo mi je receno da mi se ne ispalti jer imam jos malo pa da onda mogu dobiti povoljniji kredit, a rekao sam njima da mi treba bas sada i sto onda, pa kazu mi da se mogu prebaciti na brzu stednju pa platiti proviziju i eto kredita, ali opet kazu mi da se i to jos manje isplati.

Kazu da medjufinanciranje najvise isplati onima koji pocinju stedjeti u stedionici a zele odmah kredit!!!! Ne kuzim nista, bit ce da ni oni sami ne znaju kamo trebaju ploviti...

Sve skupa vjerojanto je da kredit od stedionice nije bas dobra stvar i ne znam kaj bude tako. Po prvobitnom planu ja cu cekati da mi ispalti svu lovu (to jest bude nakon zakljucenja ugovora od studenog 2006god!) pa cu s tim lovom koristiti kao ucesce za dizanje kredita za zgodnog stancica od 50m2 i drzat cu fige da u medjuvremenu cijena kvadrata ne dizu u nebesa...hm, hmmm
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:56.