Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2008., 10:20   #1
21 gram

Kažu da je 21 gram težina koju izgubimo kad umremo. Težina jednog novčića, jednog reda čokolade ili čovjekove duše? 21 gram je težina života?!? - reklama za film 21 gram.

E sad mene zanima. Malo sam googlao i nisam pronašao ništa pametno. Je li istina da izgubimo točno 21 gram u trenutku smrti ili je to izmišljeno za ovaj film? I ako izgubimo, zna li se točno što je to?
Pretpostavljam da bi se moglo radit o nekakvim plinovima koji se oslobode, možda količina zraka u plućima ili crijevima ili nešto slično

I još me nešto zanima. Postoji li neka religija koja tvrdi da duša ima težinu? Koliko sam ja upoznat, sve religije tvrde da je duša nekakav tip energije, a energiji se ne može mjerit težina. I tko to mjeri ljudima težinu za vrijeme smrti

Dakle, radi li se o još jednoj dobroj promociji za film, urbanoj legendi, ili stvarno ima nešto što znanost još ne može objasnit (iako u takav scenarij ne vjerujem )
__________________
"Can you pull in the leviathan with a fishhook or tie down his tongue with a rope? Can you put a cord through his nose or pierce his jaw with a hook? ...Can you fill his hide with harpoons or his head with fishing spears?"
Leviathan Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 11:19   #2
nije to nonsence izmisljeno za film, vec torija koja cirkulira vec 100godina
ovo ti je prvi clanak na tu temu
http://www.math.sc.edu/~baz/weightofthesoul.pdf
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 13:38   #3
[QUOTE=Leviathan Black;15980974Je li istina da izgubimo točno 21 gram u trenutku smrti ili je to izmišljeno za ovaj film? I ako izgubimo, zna li se točno što je to?
Pretpostavljam da bi se moglo radit o nekakvim plinovima koji se oslobode, možda količina zraka u plućima ili crijevima ili nešto slično [/QUOTE]

I ja pretpostavljam da se radi o tome. Nazalost, vidjela sam moju malu macu kako umire (valjda se jadna otrovala). U trenutku smrti joj se tijelo totalno opustilo, ukljucujuci crijeva i mokracni kanal koji su se u tom trenutku ispraznili.

Quote:
I još me nešto zanima. Postoji li neka religija koja tvrdi da duša ima težinu? Koliko sam ja upoznat, sve religije tvrde da je duša nekakav tip energije, a energiji se ne može mjerit težina. I tko to mjeri ljudima težinu za vrijeme smrti
Hm... neke religije cak tvrde da je i tijelo energija... da je sve energija... podsjetilo me ovo na zbunjenost znanstvenika kad su shvatili da se gorenjem tezina predmeta koji gori smanjuje. Pa su stavili balon da ulove dim, i shvatili da ako nesto ne vidis, ne znaci da nema tezinu.

Quote:
Dakle, radi li se o još jednoj dobroj promociji za film, urbanoj legendi, ili stvarno ima nešto što znanost još ne može objasnit (iako u takav scenarij ne vjerujem )
Ima brdo stvari koje znanost jos ne moze objasniti... sve zvuce strasno misticno dok ih se ne uspije objasniti. Onda postanu obicne.

Hope this makes sense.
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 18:21   #4
Quote:
Leviathan Black kaže: Pogledaj post
Kažu da je 21 gram težina koju izgubimo kad umremo. Težina jednog novčića, jednog reda čokolade ili čovjekove duše? 21 gram je težina života?!? - reklama za film 21 gram.

E sad mene zanima. Malo sam googlao i nisam pronašao ništa pametno. Je li istina da izgubimo točno 21 gram u trenutku smrti ili je to izmišljeno za ovaj film? I ako izgubimo, zna li se točno što je to?
Pretpostavljam da bi se moglo radit o nekakvim plinovima koji se oslobode, možda količina zraka u plućima ili crijevima ili nešto slično

I još me nešto zanima. Postoji li neka religija koja tvrdi da duša ima težinu? Koliko sam ja upoznat, sve religije tvrde da je duša nekakav tip energije, a energiji se ne može mjerit težina. I tko to mjeri ljudima težinu za vrijeme smrti

Dakle, radi li se o još jednoj dobroj promociji za film, urbanoj legendi, ili stvarno ima nešto što znanost još ne može objasnit (iako u takav scenarij ne vjerujem )
koliko znam,energija cak i atomu daje masu.buduci da je atom suplji a u njemu se nalaze protoni,neutroni,elektroni ili kakvi vec sve ne troni koji brzim kruzenjem unutar atoma atomu daju masu,cvrstinu i slicno pa je zato sastavni dio svega toliko cvrst(navodno).malo pojasnjavanje energije i mase.
tu je nas dusebriznik mukotrpoak pa ce me on ispravit ako sam krivo prenio teoriju.
a jedan od ljudi koji je radio na "tezini ljudske duse" je bio i sam tesla.
sto se tice praznjenja crijeva.mokracnih kanala i slicno,ne isprazne se svi tako da opet ostaje pitanje sto je to tih 21 gram.sto se tice plinova,ostaju oni jako dugo u tijelu,pitajte forenzicare i patologe koji "otvaraju" ljude.
dakle,postoje vjerovanja da dusa ima tezinu a mislim da cak i u shintoizmu postoji neko slicno vjerovanje tome samo nije nikada u religiji objasnjena ta tezina duse vec se samo spominje.to ti se vecinom javlja u istocnim religijama budizma,hinduizma,shintoizma i tak dalje...
u svakom slucaju zanimljiva tema.
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 00:13   #5
oo pobogu, dobro si pretpostavio popuste rektalni misici i ispustis par zarobljenih golubova "i'm free, i'm free,freedom"
ispustis jos stosta.. al to je ipak teze od 21g
chickeneye is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 11:43   #6
Pade ko pokošen, tri put nogom trznu, prdnu i dušu ispusti...

Divan opis umiranja. Tko je i kada vagao ljude prije i poslje umiranja?
Dobar dan
Dobar dan
Hoćete li molim vas goli stati na vagu jer ćete za deset minuta umrijeti pa bi vas htjeli izvagati prije i poslje..
Nema problema. Evo sad ću..
E, da zaboravih reći, sad više ne smijete na zahod a bome ni piti ili jesti. Nemojte se ni znojiti.
Dobro neću.
mukotrpak is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 11:54   #7
Moje malo, skromno mišljenje je... u cijeloj priči najbitnije je ono što je i Leviathan Black napisao, citiram: "KAŽU" da je 21 gram težina koju izgubimo kad umremo. dakle, "KAŽU". Pisao sam velikim slovima jer sam htio istaknuti, a ne zato jer urlam, da ne bi bilo poslije.. nisam napisao.
__________________
Čudno je kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije koliko često nam baš to malo nedostaje! (I.Andrić)
Scratchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 12:04   #8
Problem je izvagati i živog a kamoli mrtvog i da između dva vaganja nije prošlo više od par minuta jer se inače uvjeti mijenjaju.
mukotrpak is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 16:51   #9
Quote:
Leonida kaže: Pogledaj post
koliko znam,energija cak i atomu daje masu.buduci da je atom suplji a u njemu se nalaze protoni,neutroni,elektroni ili kakvi vec sve ne troni koji brzim kruzenjem unutar atoma atomu daju masu,cvrstinu i slicno pa je zato sastavni dio svega toliko cvrst
Ne znam ni ja kako je( jaka sila - makar ne znam kako djeluje) , ali ovo što si ti rekao nje točno nikako...

Slažem se sa tobom da je to jako zanimljiva tema , ustvari jedina oko koje se dvoumim je li ili nije ?
Inače oko svačega odmah dobijem neki zaključak - opredjelim se , steknem mišljenje , ali ovdje stvarno ne znam što misliti...
__________________
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu.
legi0nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 21:42   #10
Da su ih vagali koju godinu kasnije bili bi još lakši. Iz toga se može zaključiti da duša s vremenom dobija na težini.
mukotrpak is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 23:06   #11
bila tema i napisao sam: totalni idiotizam - kad ljudi ne shvaćaju stvari pišu totalne budalaštine...
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 18:20   #12
http://www.snopes.com/religion/soulweight.asp

evo sta na jednon forumu kazu na isto pitanje:
Quote:
There is a way to prove this and a ghastly way it is.

Get a sentient being. A living human would be suggested, measure the human's weight. Give him an operation in order to stick a tube directly next to the brain, then attach the tube to a valve attached to an appropriately size sealed vacuum. Release the valve and watch as his 'soul' is sucked into the container.

Remove the container and weigh the corpse. The difference in weight is the weight of this person's soul. Peculiarly, it is about the same weight as the contents of the vacuum container.
Ja mislin da je to zrak koji se isto sastoji od nečega što nama nije vidljivo, molekula itd. A mene više zanima kad dobijemo dušu? Kad izađemo iz majke? Dok se razvijamo u majci ili pak kao spermatozoidi () ? Ako je ovo zadnje, koliko onda duša osoba nosi u sebi? ili se to događa spajanjem jajašca i spermat. ? Ili dok rastemo?
Aurelié is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 19:07   #13
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Pade ko pokošen, tri put nogom trznu, prdnu i dušu ispusti...

Divan opis umiranja. Tko je i kada vagao ljude prije i poslje umiranja?
Dobar dan
Dobar dan
Hoćete li molim vas goli stati na vagu jer ćete za deset minuta umrijeti pa bi vas htjeli izvagati prije i poslje..
Nema problema. Evo sad ću..
E, da zaboravih reći, sad više ne smijete na zahod a bome ni piti ili jesti. Nemojte se ni znojiti.
Dobro neću.
sad sam vidio ovaj topic i stvarno ne znam da li je to točno ili ne, ali ovaj post gore je fenomenalan... predobro, svaka čast...
__________________
Today is the first day of the rest of my life...
Crux'An is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 14:45   #14
Eksperimente na tu temu je radio samo Duncan MacDougall?
Šest ljudi+nekoliko pasa. Rezultati su varirali. A psi po rezultatima uopće ne gube težinu nakon smrti. Da li iako su ljudi gubili različitu težinu ovaj drugi dio sa psima potvrđuje postojanje još nečega što eto samo mi ljudi gubimo kad se rastanemo od tijela?
__________________
...tell `em a hookah smoking caterpillar has given you the call...
...life is a cosmic giggle on the breathe of the universe...
Argante is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 09:34   #15
Šest ljudi+nekoliko pasa.

Ma tko li je samo radio te eksperimente? Dr. Mengele i prijatelji? Psa lijepo možeš uspavati i ubiti na vagi ali sumnjam da se to baš tako može i sa ljudima osim ako nemaš posebne uvjete kao što je radna soba u Bushenwaldu. 21 gram je težina koju možeš lako izgubiti pišanjem, znojenjem a da ne kažem koliko se gubi kod neče trećeg ili kad ti izvade gebis. Osim toga, šest mjerenja je daleko premalo za zadovoljavajuću razinu signifikantnosti.
mukotrpak is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 10:27   #16
Ja sam na netu pronašla samo nešto o tom doktoru: Duncan MacDougall. Napisala sam ime. Uostalom istakla sam šest ljudi+nekoliko pasa upravo zato što mi se to čini kao premali uzorak. On je čak napisao znanstveni rad na osnovu tih svojih istraživanja, koja dakle nisu potvrdila ni demantirala išta jer je samo jedan od ljudi izgubio vrlo naglo odmah nakon smrti tu famoznu težinu. Ostali su izgubili manje, više, gubili su je polako itd.
A što se tiče opreme imao je stol na kojem bi ležao čovjek i koji je dakle zadržavao svu..hm..tekućinu koju su gubili postepeno, tak da jedino plinovi nisu bili obuhvaćeni s time. Ja osobno vjerujem da su to plinovi, jedino me zanima kako psi nisu izgubili nikakvu težinu putem plinovitog stanja.
__________________
...tell `em a hookah smoking caterpillar has given you the call...
...life is a cosmic giggle on the breathe of the universe...
Argante is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 11:53   #17
Kao prvo, 21 gram u odnosu na, recimo, težinu od 80 kg iznosi 0.26 PROMILA. Za tako nešto izmjeriti treba vrlo vrlo precizna vaga. Ne moram objašnjavati kako izgleda analitička vaga ali uređaj za vaganje zivo-mrtvo mora biti sličan uređaj. Drugo, kapacitet pluća je par litara, ovisno o kondiciji. Umirući sigurno nisu vrhunski sportaši a, ujedno, izdišući zrak smanjuju i volumen pluća pa i uzgon tako da to ne bi bio mogući mehanizam. Mogu se u trenutku smrti izluftati ali za takav efekt bi morali ispustiti dvadesetak litara metana što je prilično malo vjerovatno. Ostaje tekućina. Možda legendarni mrtvački ledeni znoj. Za postići taj rezultat treba iznojiti 21 cm kubični znoja koji lijepo izhlapi i evotigana. Psi se ne znoje a i puno su lakši pa je relativna pogreška vaganja manja. U stvari, najvjerojatnije je u pitanju greška mjerenja jer nije isto važe li se nešto živo ili mrtvo. Živo se uvjek trese.
mukotrpak is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 15:11   #18
21 gram

Kažu da je 21 gram težina koju izgubimo kad umremo. Težina jednog novčića, jednog reda čokolade ili čovjekove duše? 21 gram je težina života?!?
RedRose5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 10:56   #19
To je naša težina dok je ne opteretimo materijalnim dodacima. Čisti lahor, ha?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 11:34   #20
Hm, baš me zanima koliko je teško pero boginje Ma'at..
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:21.