Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2014., 14:53   #1
SRV / skraćeno radno vrijeme prava i obveze radnika

Bok svima na forumu,

od nedavna sam ostvarila pravo na skraćeno radno vrime radi njege djeteta, znači na 20 sati tjedno...

Do problema dolazi odmah, jer me moji nadređeni stavljaju da radim vikendom i u popodnevnim satima, što apsolutno nema nikakvog smisla, upravo radi njege djeteta koje radnim danom nekako i može provesti u jutarnjim satima u vrtiću, dok popodne i vikendom nema šanse!

Znači, logično je ukoliko je u pitanju SRV radi njege djeteta da je ono u prvom planu, s čime bi po meni trebala raditi nikako vikendom ta dva-tri dana i u popodnevnim satima...smatram da to ne bi triba biti problem za nikoga, jer poslodavac je pristao na takve uvjete odobrivši sa svoje strane to skraćeno radno vrime, a i radnika ima dovoljno za sve kombinacije...

Uglavnom to je samo moje mišljenje, naravno, a meni treba stručno mišljenje pravnika koji poznaje zakon o radu itd da me savjetuje imam li pravo, tj dali sam zaštićena kao radnica/majka djeteta koje bez mene nije samostalno itd...evo baš danas mi je odobrena i osobna invalidnina u njeno ime u maximalnom iznosu paa...

Oprostite ako je preopširno napisano, zahvaljujem unaprijed na savjetima potkrijepljenim konkretnim stavkama/člancima iz određenog zakona i slično!

Puno hvala svima dobre volje
mixin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 15:06   #2
Moja mama ima kolegicu koja radi 20 sati tjedno zbog bolesnog djeteta. Njoj firma ide na ruku, jer ona radi od pol 7 do pola 11. Znači ujutro. Ponekad ako imaju puno posla žena radi od 18 - 22 navečer. Nisam puno pomogla ali znam za taj primjer. E sad, ja mislim da bi ti trebala raditi onako kako ti odgovara što se tiče djeteta. Ne sjećam se što konkretno piše u ZOR-u, nadam se da će netko biti pametniji što se toga tiče.
dorothyzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 15:39   #3
Quote:
dorothyzg kaže: Pogledaj post
Moja mama ima kolegicu koja radi 20 sati tjedno zbog bolesnog djeteta. Njoj firma ide na ruku, jer ona radi od pol 7 do pola 11. Znači ujutro. Ponekad ako imaju puno posla žena radi od 18 - 22 navečer. Nisam puno pomogla ali znam za taj primjer. E sad, ja mislim da bi ti trebala raditi onako kako ti odgovara što se tiče djeteta. Ne sjećam se što konkretno piše u ZOR-u, nadam se da će netko biti pametniji što se toga tiče.
Hmmm, DA hvala na trudu, meni treba konkretno-valjda sam bila jasna u upitu ako se ima pravo po tom i tom članku tog i tog zakona.. hvala svejedno
mixin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 14:23   #4
nikog dalje ajte molim Vas ako već ne zna nitko, može neko usmjerenje negdje za besplatan savjet u vezi ovoga...?? Jako mi je bitno i hitno...ne mogu izdržavat više sa ovakvim glupostima na poslu a ne bi tila ništa započinjati bez konkretnoga da znam da imam pravo!
mixin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 16:15   #5
Teško da će ti netko nešto konkretnije moći odgovoriti jer puno podataka fali.
Prvo pogledaj što ti točno piše u rješenju koje si dobila i na koji se zakon to rješenje poziva.
Pretpostavljam (ovo sad bubam napamet) da se vjerovatno poziva na neki članak zakona o zdravstvenom osiguranju.

Dalje, radno vrijeme i raspored radnog vremena ZOR regulira okvirno, detalji trebaju biti regulirani internim pravilnikom o radu i/ili kolektivnim ugovorom. Dakle, pogledaj što i tamo piše.

Mislim čak da postoji i neki pravilnik o pravima roditelja djeteta s težim smetnjama u razvoju. (to si proguglaj ako se na tebe odnosi). Ako si dobila pravo na skraćeno radno vrijeme radi teže bolesti svog djeteta, možda da pogledaš postoji li kakva udruga koja možda može pomoći savjetom.
Postoje mnoge udruge koje su i osnovane s ciljem da se pomogne ljudima koji imaju sličan problem.

Ali, otkako smo ušli u EU naši se zakoni (i uz njih vezani pravilnici) po malo usklađuju s onima iz EU i promjene se vrlo česte.
Evo i s 01.01.2015. neke se odredbe zakona o doprinosima mijenjaju... tak da... Tu problematiku vjerovatno najbolje prate oni koji rade u HZZO ili HZMO.

Moja preporuka je da se obratiš za pomoć najprije pravnoj službi one institucije koja ti je izdala riješenje. (ne znam sad tu proceduru pa nemam pojma tko izdaje takva rješenja) da ti točno protumače prava koja na osnovu tog riješenja imaš , a onda dalje... pogledaj ZOR, interni pravilnik i/ili kolektivni ugovor koji vrijedi za tvoju firmu.

Uvijek ti ostaje mogućnost da poslodavcu uložiš zahtjev za zaštitu svojih prava, a ako poslodavac ne reagira, da sudskim putem tražiš svoja prava.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:01.