Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet

Internet Sve o internetu, sadržaju i tehnologiji
Podforumi: Web, Web development, Internet biznis, Nove web stranice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2017., 11:18   #1
Pravno ugovorna struktura interneta

Zanima me malo pravno ugovorna strana interneta, kako je organiziran, te koji su pravni i ugovorni odnosi institucija koje kontroliraju njegovu infrastrukturu i funkcioniranje.

Čitao sam neke članke na Wikipediji, ali ne uspijevam dobiti jednostavnu opću sliku te strukture.

Koliko sam shvatio, glavno tijelo interneta je nekakav ICANN.

Mene posebno zanima kakav je pravno ugovorni odnos ICANN-a i nacionalnih ili internacionalnih, privatnih ili državnih organizacija koje registriraju domene za web sajtove.

Kod nas, mislim da tu ulogu registracije vrši Carnet, a u USA Network Solutions, a te organizacije se na engleskom zovu "Domain registrars". (ima li nekih drugih u USA, osim Network Solutions?)

Zanima me da li je u pravnim aktima Interneta (što god to bilo) predviđeno da neka privatna firma koja, valjda ugovorno, vrši ulogu "registrar-a", može po vlastitim kriterijima odlučiti koga će registrirati ili ne.

Npr. ako smatra da joj se politički stavovi nekog web sakta ne sviđaju, bez obzira što su legalni, smije li taj registrar odbiti registraciju web sajta.

Meni bi se činilo da na to nema pravo, jer bez obzira što je to privatna firma, koja ima ugovor da vrši uslugu registracije, ona nema mandat da po vlastitom nahođenju uvjetuje sadržaje web sajtova, odnosno cenzurira internet.

Ona je po meni dobila koncesiju za registriranje web sajtova/domena, ali ne i diskreciono pravo da odlučuje tko se može registrirati a tko ne po kriterijima koji nisu isklučivo legalni.

Vaša razmišljanja?
The Avenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 22:06   #2
Nisam neki turbo-hiper strucnjak niti pravnik ali cu ti jednostavnim rijecnikom probati objasniti kako to sve funkcionira. Ako sam negdje opasno pogrijesio neka me netko ispravi.

Quote:
Zanima me malo pravno ugovorna strana interneta, kako je organiziran, te koji su pravni i ugovorni odnosi institucija koje kontroliraju njegovu infrastrukturu i funkcioniranje.
Koliko sam ja upoznat pravno-ugovorna strana na razini interneta ne postoji jer je internet mreza koja se sastoji od milion manjih mreza na globalnoj razini tako da je to malo teze regulirati. Odnosi se reguliraju na lokalnoj razini.
Quote:
Koliko sam shvatio, glavno tijelo interneta je nekakav ICANN.
ICANN je krovna neprofitna organizacija koja odrzava bazu domena tako da sve funkcionira glatko. Da ne idem dublje, oni odrzavaju zapise u glavnim DNS serverima i paze da kad kliknes na neki link da te tamo i odvede
Quote:
Mene posebno zanima kakav je pravno ugovorni odnos ICANN-a i nacionalnih ili internacionalnih, privatnih ili državnih organizacija koje registriraju domene za web sajtove.
Postoje pravila kojih se moras pridrzavati ako se bavis registracijom domena. Sve se nalazi na stranicama ICANN.
Quote:
Kod nas, mislim da tu ulogu registracije vrši Carnet, a u USA Network Solutions, a te organizacije se na engleskom zovu "Domain registrars". (ima li nekih drugih u USA, osim Network Solutions?)
Carnet upravlja samo .hr domenama. Ja sam svoju .me domenu registrirao kod jednog od najveceg registrara domena Gandi.net. Uglavnom preko bilo kojeg internet hosting provajdera mozes registrirati domenu (Avalon, Totohost....itd)
Quote:
Zanima me da li je u pravnim aktima Interneta (što god to bilo) predviđeno da neka privatna firma koja, valjda ugovorno, vrši ulogu "registrar-a", može po vlastitim kriterijima odlučiti koga će registrirati ili ne.
Ako je firma privatna onda moze odluciti sto god zeli dok se to ne kosi sa opcim uvjetima poslovanja. Zato postoje ugovori izmedju tebe i registrara domene. A registrar odgovara Carnetu koji odgovara IANA.
Quote:
Npr. ako smatra da joj se politički stavovi nekog web sakta ne sviđaju, bez obzira što su legalni, smije li taj registrar odbiti registraciju web sajta.
Nemoj mijesati domenu i sadrzaj web stranice. Domena je samo "uljepsana" IP adresa kako ne bi morali pamtiti adresu u obliku 192.168.1.2 Sto se tice domene ona moze biti nazvana kako ti srce zeli ali kod sadrzaja je malo skakljivo. Neki davatelji usluga smjestaja web stranica (hosting) imaju jako stroga pravila oko toga dok neke zivo boli ona stvar sta se nalazi na stranicama. Svaka teroristicka organizacija koja drzi do sebe ima svoju internet stranicu
Quote:
Meni bi se činilo da na to nema pravo, jer bez obzira što je to privatna firma, koja ima ugovor da vrši uslugu registracije, ona nema mandat da po vlastitom nahođenju uvjetuje sadržaje web sajtova, odnosno cenzurira internet.
Da li imas pravo na ovom forumu koji nije privatan promovirati nasilje i pedofiliju naprimjer? Nemas. Kod privatnika su pravila jos stroza. Ne mijesati slobodu govora sa sirenjem neceg loseg...to je tema za drugu raspravu. Internet se, da tako kazem, sam cenzurira od strane korisnika istog.
Quote:
Ona je po meni dobila koncesiju za registriranje web sajtova/domena, ali ne i diskreciono pravo da odlučuje tko se može registrirati a tko ne po kriterijima koji nisu isklučivo legalni.
Pa kao koncesionar se moras drzati nekih ugovora i pravila a ne raditi kako ti je volja.

Evo to bi bilo ukratko. Na svako tvoje pitanje kao odgovor se moza napisati manja knjiga. Ako ima opasnih pogresaka u mojim odgovorima molim kolege forumase da me isprave. Hvala!
Vistaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 23:33   #3
samo mala korekcija. forum.hr je u privatnom vlasništvu

Quote:
Da li imas pravo na ovom forumu koji nije privatan
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 20:42   #4
Quote:
Duba kaže: Pogledaj post
samo mala korekcija. forum.hr je u privatnom vlasništvu
Tocno! Za one znatizeljne vlasnik je Internet Forum d.o.o. iz Zagreba
Vistaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 21:05   #5
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post
(ima li nekih drugih u USA, osim Network Solutions?)
Registrari nisu raspoređeni po državama, nego po domenama.
Za .com domenu ima preko 900 registrara, najveći je Go Daddy.
Za .hr domenu ih ima 23, popis je ovdje.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 22:15   #6
Quote:
Vistaman kaže: Pogledaj post
Tocno! Za one znatizeljne vlasnik je Internet Forum d.o.o. iz Zagreba
to jest...
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 15:10   #7
Quote:
Vistaman kaže: Pogledaj post
Ako je firma privatna onda moze odluciti sto god zeli dok se to ne kosi sa opcim uvjetima poslovanja. Zato postoje ugovori izmedju tebe i registrara domene. A registrar odgovara Carnetu koji odgovara IANA.

Nemoj mijesati domenu i sadrzaj web stranice. Domena je samo "uljepsana" IP adresa kako ne bi morali pamtiti adresu u obliku 192.168.1.2 Sto se tice domene ona moze biti nazvana kako ti srce zeli ali kod sadrzaja je malo skakljivo. Neki davatelji usluga smjestaja web stranica (hosting) imaju jako stroga pravila oko toga dok neke zivo boli ona stvar sta se nalazi na stranicama. Svaka teroristicka organizacija koja drzi do sebe ima svoju internet stranicu

Da li imas pravo na ovom forumu koji nije privatan promovirati nasilje i pedofiliju naprimjer? Nemas. Kod privatnika su pravila jos stroza.
Mislim da u tvojem odgovoru postoji zabuna između davatelja usluge hostinga i Registrara koji registrira domenu.

Ako sam dobro shvatio (a možda i nisam) to su potpuno različite stvari, čak i ako bi registriranje i hosting vršila ista kompanija.

Drugim riječima, neka privatna firma bi uistinu imala diskreciono pravo da ne pruža usluge hostinga bilo kome, ali registriranje domene je po meni nešto sasvim drugo, i tu Registrar ne bi imao nikakvo diskreciono pravo da odlučuje tko se može registrirati na Internet a tko ne može, te jedino može odbiti registraciju ako je sadržaj nelegalan u zemlji gdje operira Registrar.

Možda sam potpuno fulao što Registrar zapravo jeste, ali iz onoga što mi se čini da sam shvatio, Registrar nigdje, svojim koncesijskim ugovorom za registraciju, ne dobiva diskreciono pravo da odlučuje tko se može ili ne može registrirati, npr. zato što se Registraru ne sviđaju nečiji politički stavovi, nego ima samo pravo odbiti registraciju zbog nelegalnosti sadržaja u zemlji Registrara.

Ponavljam, govorim o usluzi registracije, NE hostinga.
The Avenger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:47.