Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2017., 11:27   #761
Quote:
dadox kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi,

mladji brat je nedavno kupio stan u izgradnji na način da smo mu ja i otac prije godinu poklonili deviznu knjižicu sa nekih 50.000 eura na istoj. Već tada je bio u braku i to smo uradili kako bi ga stimulirali na štednju i omogućili mu skoru kupovinu stana. On je u međuvremenu uštedio još nešto, uzeo neki dodatni kredit bez sudužnika i prije mjesec kupio stan.
Supruga mu je učestvovala u kupovini sa nekih 10.000 eura koje joj je dao njen otac.
E sad, mi ga nagovaramo da potpiše neki sporazumni ugovor sa njom da u slučaju razvoda braka njen udio u kupovini stana iznosi tih 10.000 eura ili procentualno iznos od ukupne vrijednosti stana.
On to ne bi da kao ne bi remetio odnose sa suprugom i bacao neku sumnju.
Kakva su vaša iskustva ?

U slučaju razvoda u budućnosti da li bi njoj bračnom stečevinom pripalo pola vrijednosti stana ili bi on mogao dokazati na sudu štednom knjižicom da je njegov udio u kupovini stana daleko veći te bi kod dokazivanja sud te činjenice uzeo u obzir?

Mislim da njoj pripada pola jer je stan stečen u braku.
Neka ti jos odgovori neko ko je bolje upucen u pravne stvari.
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 11:34   #762
Quote:
BACARDI kaže: Pogledaj post
Mislim da njoj pripada pola jer je stan stečen u braku.
Neka ti jos odgovori neko ko je bolje upucen u pravne stvari.
Nepoštena ta bračna stečevina po zakonu totalno, ispade da se ženama samo dovoljno udati
dadox is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 20:18   #763
Quote:
dadox kaže: Pogledaj post
Nepoštena ta bračna stečevina po zakonu totalno, ispade da se ženama samo dovoljno udati
Ma piše gluposti. S obzirom da postoji "čisti" trag toga od kuda mu tih 50k eura, u slučaju razvoda i podjele bračne imovine sud će vrijednost stana umanjiti za naslijeđeni/poklonjeni iznos, a eventualnu preostalu vrijednost stana će podijeliti popola, kao bračnu stečenevinu.

S druge strane mi se ne čini poštenim da mu supruga ima pravo samo na 10 tisuća, koliko je njoj poklonjeno, jer kao što kažeš - još su nešto uštedjeli, a nešto će zajedno i otplaćivati. Sve je to bračna stečevina.
Ja mu to prva ne bi potpisala.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX

Zadnje uređivanje kiss me : 16.08.2017. at 20:52.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 22:48   #764
kredit ili gotovina

@kiss me

čitala sam danas malo ovu temu i moram priznati da su me neki postovi jako "zdrmali"

imam jedno pitanje i molila bih savjet

zaručnik i ja planiramo adaptirati potkrovlje na kući koja sada glasi na njegovog oca, a nakon smrti prema ugovoru o doživotnom uzdržavanju bit će zaručnikova


budući da sam se jednom već jako opekla što se tiče ulaganja u tuđe, zanimalo bi me je li mi pametnije dizati kredit kojim bih sufinancirala adaptaciju- ili pak uložiti cash- ako jednom, ne dao bog, krene po zlu- kako bih lakše dokazala koliko sam ja uložila?
najpametnije bi bilo ne ulagati ništa, to znam

vidjela sam u jednom postu da je forumaš/-ic ulagala, a nije imala računa- kako uopće i sam račun može biti dokaz ako na njemu nema imena i prezimena (možda glupo pitanje, al ne kužim se, pa , eto, pitam da ne skitam)

unaprijed se zhavaljujem na odgovoru
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 10:55   #765
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ma piše gluposti. S obzirom da postoji "čisti" trag toga od kuda mu tih 50k eura, u slučaju razvoda i podjele bračne imovine sud će vrijednost stana umanjiti za naslijeđeni/poklonjeni iznos, a eventualnu preostalu vrijednost stana će podijeliti popola, kao bračnu stečenevinu.

S druge strane mi se ne čini poštenim da mu supruga ima pravo samo na 10 tisuća, koliko je njoj poklonjeno, jer kao što kažeš - još su nešto uštedjeli, a nešto će zajedno i otplaćivati. Sve je to bračna stečevina.
Ja mu to prva ne bi potpisala.

Slažem se da nije možda pošteno da ima pravo samo na tih 10.000 eura koje joj je poklonio otac ali nije fer ni da sutra kod eventualnog razvoda braka nedaj Bože ima pravo na pola vrijednosti stana uz ulog manji od 15 % u kupovini istog.
dadox is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 11:01   #766
Quote:
ray of light kaže: Pogledaj post
@kiss me

čitala sam danas malo ovu temu i moram priznati da su me neki postovi jako "zdrmali"

imam jedno pitanje i molila bih savjet

zaručnik i ja planiramo adaptirati potkrovlje na kući koja sada glasi na njegovog oca, a nakon smrti prema ugovoru o doživotnom uzdržavanju bit će zaručnikova


budući da sam se jednom već jako opekla što se tiče ulaganja u tuđe, zanimalo bi me je li mi pametnije dizati kredit kojim bih sufinancirala adaptaciju- ili pak uložiti cash- ako jednom, ne dao bog, krene po zlu- kako bih lakše dokazala koliko sam ja uložila?
najpametnije bi bilo ne ulagati ništa, to znam

vidjela sam u jednom postu da je forumaš/-ic ulagala, a nije imala računa- kako uopće i sam račun može biti dokaz ako na njemu nema imena i prezimena (možda glupo pitanje, al ne kužim se, pa , eto, pitam da ne skitam)

unaprijed se zhavaljujem na odgovoru
ako imaš legalan cash na stednom racunu onda bolje idi tako , ako su ti ˝crne ˝ pare koje si čuvala u jastucima onda bolje uzmi kredit jer ćeš lakše dokazati sutra na sudu , zlu ne trebalo.
dadox is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 13:30   #767
Quote:
dadox kaže: Pogledaj post
ako imaš legalan cash na stednom racunu onda bolje idi tako , ako su ti ˝crne ˝ pare koje si čuvala u jastucima onda bolje uzmi kredit jer ćeš lakše dokazati sutra na sudu , zlu ne trebalo.
a kako dokazati ulaganje ako je lova na štednom računu? mislim, dignem lovu platim npr. postavljanje laminata, polaganje pločica- i što tada?ispričavam se ako lupam gluposti, ali ne kužim se u te stvari, tim prije se mogu zeznuti
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 14:33   #768
Quote:
ray of light kaže: Pogledaj post
a kako dokazati ulaganje ako je lova na štednom računu? mislim, dignem lovu platim npr. postavljanje laminata, polaganje pločica- i što tada?ispričavam se ako lupam gluposti, ali ne kužim se u te stvari, tim prije se mogu zeznuti
Jednostavno , plaćaj sve virmanom odnosno preko računa, u svrhu uplate piši za adaptaciju stana/kuće, čuvaj uplatnice i imat ćeš savršene dokaze o ulaganju ako zatreba.
Naravno ,radove ti treba izvoditi tvrtka , a ne neki pojedinac kojem daješ cash iz ruke u ruku.
dadox is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 16:33   #769
Quote:
dadox kaže: Pogledaj post
Jednostavno , plaćaj sve virmanom odnosno preko računa, u svrhu uplate piši za adaptaciju stana/kuće, čuvaj uplatnice i imat ćeš savršene dokaze o ulaganju ako zatreba.
Naravno ,radove ti treba izvoditi tvrtka , a ne neki pojedinac kojem daješ cash iz ruke u ruku.
e, da,to vjerojatno neće biti tako jer ćemo pokušati napraviti sami ono što možemo, uff
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 18:42   #770
Jedino čvrsto rješenje je sastavljanje ugovora o podjeli u slučaju razlaza. Sve drugo je neizvjesno, od dokazivanja ulaganja preko cijene stanovanja u tuđoj nekretnini do zastarijevanja ulaganja u investicijsko održavanje.

E, ali ljudi bi bili pošteni i jebeni pa bi štitili svoj novac ne želeći to izravno reci partneru.

Kakva je to ljubav koja bi pukla zbog predbracnog ugovora?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 20:39   #771
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Jedino čvrsto rješenje je sastavljanje ugovora o podjeli u slučaju razlaza. Sve drugo je neizvjesno, od dokazivanja ulaganja preko cijene stanovanja u tuđoj nekretnini do zastarijevanja ulaganja u investicijsko održavanje.

E, ali ljudi bi bili pošteni i jebeni pa bi štitili svoj novac ne želeći to izravno reci partneru.

Kakva je to ljubav koja bi pukla zbog predbracnog ugovora?
jesi ti pravnik pa to savjetuješ?

po čemu zaključuješ da ja novac skrivam od partnera u čarapi ili u banci?

po čemu zaključuješ da mi ne bismo napravili pred(bračni) ugovor?

na kraju pitanje je ionako bilo upućeno@ kiss me, ali ok, svatko može na forumu pisati što želi
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 20:42   #772
pronašla sam jedan slučaj s istom/sličnom problematikom:

"P: Od 1983. godine živim u stanu sa suprugom i dvoje djece. Vlasnik je svekar, a od 1991. godine svekar i svekrva ne žive u stanu /do tada smo živjeli zajedno/ i mjesto prebivališta imaju na drugoj adresi /kući/. Većinu ulaganja i troškova snosim, međutim zbog loših odnosa već dvije godine suprug mi prijeti izbacivanjem iz stana. Zanima me kakva su moja prava i imam li ih uopće. Zahvalna."

"O: Iz Vašeg pitanja proizlazi da predmetni stan nije kupljen za vrijeme trajanja braka slijedom čega ne predstavlja bračnu stečevinu. Štoviše, kako je vlasnik stana Vaš svekar, Vi nažalost nemate nikakvo pravo suvlasništva niti vlasništva nad stanom. Stoga prilikom eventualne brakorazvodne parnice ne možete tražiti polovicu stana na ime bračne stečevine. Međutim, obzirom da ste u predmetni stan vršili ulaganja, imate pravo tužbom tražiti povrat uloženog u posebnoj parnici. Povrat uloženog možete tražiti od Vašeg svekra ili od supruga, ako on naslijedi predmetnu nekretninu nakon smrti svog oca. U tom slučaju, morat ćete dokazati da ste izvršili takva ulaganja i to podignutim kreditima, izjavama svjedoka te računima za predmetne radove na kući. Napominjem da zahtjev za povrat uloženog zastarijeva za pet godina od izvršenih ulaganja."
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 21:20   #773
Quote:
ray of light kaže: Pogledaj post
najpametnije bi bilo ne ulagati ništa, to znam
Ugovorom crno na bijelo, da se zaštitiš.
Ili tražiti da se i tebe navede u ugovoru o doživotnom (što je gotovo nikakva šansa).

Quote:
dadox kaže: Pogledaj post
Slažem se da nije možda pošteno da ima pravo samo na tih 10.000 eura koje joj je poklonio otac ali nije fer ni da sutra kod eventualnog razvoda braka nedaj Bože ima pravo na pola vrijednosti stana uz ulog manji od 15 % u kupovini istog.
Ali ona niti ne bi imala pravo na pola vrijednosti stana.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 21:43   #774
Naravno da bi mogao da dokaze na sudu, i naravno da bi sud to uzeo u obzir.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 20:23   #775
Ne razumijem se toliko u obiteljsko pravo pa ne mogu dati frendici savjet a ne možemo naći ništa definirano i jasno.
Frendica ima 50, razvela se prije dosta godina ali nikada to nije bila pravomoćna presuda tj.nije registrirano kao razvod kod matičara. Rješenje su dobili oboje ali na sudu to nije pravomoćno. Je li to znači da su ona i njen muž još uvijek u braku npr. u slučaju njegove smrti ili njene, nasljedstva, mirovine, novog vjenčanja itd.? Sve dok ne zatraže pravomoćnost presude?
U slučaju mirovine dobiva li ona pravo na njegovu mirovinu i sve zakonski kao da su vjenčani?
Pomozite. Što kaže zakon?
shakur2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 22:32   #776
Neśto brkaś. Daj joś jednom.

Izjava kod matićara nije isto śto presuda suda.
Kakva rastava ako je nije bilo?
Rastava znaci kada se dvoje razvedu sudski -na sudu.
Matićar ne daje rastavu.

Kakvo rijeśenje?
Ako su imali sudski postupak o rastavi i presudbu (Tvoje "rijeśenje") o rastavi ono automatski stupa na snagu poslije odredjenog zakonskog roka koji piśe u presudbi.
I ako se nitko od njih nije żalio na presudu do viśljeg suda, presuda je ta vażna automatski od isteka roka na żaljenje, koji piśe u presudbi.

Ne radi se o tome da su oni jednostavno sporazumno prestali żivjeti zajedno?
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 23:55   #777
Quote:
benny kaže: Pogledaj post
Neśto brkaś. Daj joś jednom.
..
Ne radi se o tome da su oni jednostavno sporazumno prestali żivjeti zajedno?
To sve i mene zbunjuje.
Papir o rastavi su dobili oboje prije 7-8 godina ali kada se npr. traži kod matičara taj papir ili dokaz (npr. za novo vjenčanje) onda matičar kaže da ga nema. Nije uvedeno u podatke i treba otiću na sud kako bi presuda postala pravomoćna pa donijeti lokalnom matičaru. U kompjuteru nema pravomoćne presude, nema zabilježene rastave a papirnati dokaz postoji. Presuda suda.
Žena ipak ne može dobiti dokaz da je slobodna. U slučaju novog vjenčanja npr.
Što sad to znači pravno gledajući, ako se to ne regulira? U slučaju nezgode ili bilo čega, oni su u braku ?
shakur2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 01:15   #778
Matičar ni ne može dati nikakavu potvrdu o razvodu braka, jer tako nešto niti ne postoji.
Kad izvadi rodni list, na njemu treba pisati i kad su se vjenčali i kad su se rastali. Ukoliko to nije zavedeno u matičnom uredu, onda je zapelo negdje u pisarnici suda. Neka ode sa svojim primjerkom Rješenja o rastavi u pisarnicu, pa će oni prema broju predmeta pogledati di je zapelo.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 13:58   #779
Tako ću joj i objasniti kad dođe. Hvala na odgovoru.
shakur2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 23:32   #780
lijep pozdrav svima.

volio bih da mi netko pomogne ako može.

naime u braku je registrirana firma 1994. godine, kao vlasnik je upisan muž.
nakon toga muž 2006 godine firmu prepisuje na sina bez znanja žene.
koju godinu nakon toga (ne znam točno) oni se rastaju.

pitanje, firma bi trebala biti bračna stečevina? može li se sada pokrenuti postupak za diobu ili bar za naknadu, postoji li zastara?
__________________
sa marottom kod interkriminalaca :kava:
mikidragi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:48.