Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2018., 19:51   #21
Kad ti nešto prodaješ, Aljehine, pokušavaš li to prodati za što manje novaca? Uz nadolazeću inflaciju, ako se nešto ne napravi po pitanju tečaja, i to mislim ispod 7 kuna za euro, neće kamen na kamenu ostati u Hrvatskoj

mislim idealno bi bilo da izvozimo za nula eura beskonačno mnogo proizvoda? tečaj 10kn/euro, a plaća 5% veća?
ako se ne varam, to smo već probali u Jugi. Znači kredit u kunama za "poduzetnike", pa devalvacija..
kamen na kamenu ne bi ostao

Zadnje uređivanje Demografskislom : 04.01.2018. at 20:02.
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 19:55   #22
Quote:
aljehin kaže: Pogledaj post
Ne kužim? Kako misliš omastili? Baš su nedavno bacili 400M€ da bi sačuvali kunu koja ipak 10 kn "jača" nego prošle godine u isto vrijeme.
Super za izvoz.
kako misliš bacili 400 M eura? kupili valjda? mislim jesu bacili što se mene tiče oko 100 milja eura.

Inače simptomatično kako se u Hrvatskoj baca novac

Po mojim izračunima bacili su oko pola milijarde eura u posljednje 2 godine . pa multiplikator

EDIT: sa današnjim danom 600 miliona eura. pa multiplikator

Zadnje uređivanje Demografskislom : 04.01.2018. at 20:32.
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 20:03   #23
Simpaticna gospodja je izrekla opcenitu (genericku) tvrdnju lisenu bilo kakvog konteksta. Takve tvrdnje su u znanosti opcenito bezvrijedne ("Zelje je zdravo").
Takve tvrdnje je najlakse oboriti opcenito. Posto iz racunovodstvene identite znamo da je deficit jednog sektora nuzno suficit drugog (u zatvorenom sustavu), tako je lako pokazati da niti deficit opce drzave povecava ukupnu potrosnju (za isti iznos mora smanjiti privatnu) niti suficit drzave smanjuje potrosnju (to povecava privatnu potrosnju za isti iznos) per se. Identite su inace poprilicno bezvrijedne upravo iz cinjenice da uvijek drze.
Takodjer, izjava da je "nesto dobro" je izuzetno neodredjena. Sto je dobro za koga i u kojem roku?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 20:14   #24
Quote:
Bilijuner kaže: Pogledaj post
Yes, to je još Keynesova ideja kojom je riješena velika depresija '29.
tad su bili vezani za zlato, genije
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 20:15   #25
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Zato sto se tih miljarda kuna naplacenog extra poreza mogla provrtiti u gospodarstvu.

Nijedan poduzetnik ne zeli imati pare koje stoje bzvz.

Cilj proracuna je mali deficit kojeg se ponisti devalvacijom valute (inflacijom koja potice ulaganja) a ne suficit koji znaci da imas preveliko porezno opterecenje koje ubija gospodarstvo.

Uzmi za primjer da tih miljardu kuna moze prosjecnu bruto 2 placu godisnju placu od 120-tak k kuna za skoro 8500 ljudi. Da su ubrali toliko manje poreza - utoliko bi se ljudi vise moglo zaposliti i proizvesti dodane vrijednosti. A sta ovako imamo? Neka brojkica na nekakvom papiricu se smanjila... Nes ti.

Za najbolji primjer takvih sranja imas Japan u terminima hiperprodukcije - masivni suficiti proracuna koji uzrokuju deflaciju i odjednom svi pocnu cuvati novac jer sto vise cuvas - vise dobivas jer novac sve vise vrijedi. Ili mozda ne Da nisu imali pametnu vladu koja je natiskavala novac radi inflacije i ulagala hitno u infrastrukturu (posto ne mogu u ratove ko Ameri) - da vidis cija bi mater crno runo prela.

Pojednostavio sam prakticki do apsurda, ali eto



Egzektli.

I.
da, ako si Amerika i svi će primati tvoje papiriće za tvrdu robu i usluge. a kad dobiju papiriće će ti još napucavati stock market. to je ako su u trgovinskom suficitu, aka EU i Kina. Ako su Venezuela ili Argentina, onda im još naplaćuješ kamate da ti prodaju naftu ili odrezak. a glavnicu provedeš kroz nekog građevinara, ili novije vrijeme IT firmu (digitalizacija, informatizacija isl.), nazad u Ameriku. može i farmaceut
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 20:34   #26
Quote:
Bilijuner kaže: Pogledaj post
Mogla bi se tu dati razna objašnjenja:

a) koristi se SOR kod pripravništva u državnoj/lokalnoj upravi, znači nije neka recimo normalna plaća niti nema pravog zapošljavanja
b) jako dobra turistička sezona,
c) visoko porezno opterećenje,
d) novci od pojačane emigracije,
e) proračun je bio krivo zasađen,
f) ne otplaćuje se u punoj mjeri javni dug, samo izdavaju obveznice koje će se tek naplatiti,
g) plodovi dobro nadzirane fiskalizacije
Sve navedeno plus najvažnije, potrefilo se s prirodnim ciklusom gospodarskog rasta.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 20:42   #27
Quote:
Demografskislom kaže: Pogledaj post
EDIT: sa današnjim danom 600 miliona eura. pa multiplikator
Boli me racku. To je priča za menagere koji upravljaju riznicama.
Ionako smo u euro zoni kroz pet godina.

Ja ne pitam otkuda nego GDJE? Gdje će ta lova?
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 20:52   #28
Turizam
Rast izvoza
Doznake gastajbajtera

2018 Meni je ogroman rast zagarantiran, 2 mrtve nekretnine iz 2010 sam napokon dao u najam 15000 kn mjesečno imat ću tu 13500 kn poreza više godišnje i sad recimo to pomnožiti sa 1000-cama kao ja i eto državi neplanskog prihoda.
Gospodarstvo se budi, Počeo najam sa 200€ noć završija u 3 godine na 600€,Nikakva velika ulaganja između samo povečanje tržne cijene.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 20:52   #29
https://www.vecernji.hr/techsci/ikic...jenice-1217890

novi, skuplji lijekovi na pomolu. Vjerojatno manje štetni, a iste učinkovitosti.

ko po cajgeru
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 20:57   #30
Quote:
aljehin kaže: Pogledaj post
Boli me racku. To je priča za menagere koji upravljaju riznicama.
Ionako smo u euro zoni kroz pet godina.

Ja ne pitam otkuda nego GDJE? Gdje će ta lova?
vidim da sam na krivom mjestu za raspravu makroekonomskih pitanja
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 21:03   #31
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Simpaticna gospodja je izrekla opcenitu (genericku) tvrdnju lisenu bilo kakvog konteksta. Takve tvrdnje su u znanosti opcenito bezvrijedne ("Zelje je zdravo").
Keynesian accounting trap. (u širem smislu)
Koga zanima - jedan "oldie but goldie" je tu.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 21:23   #32
Quote:
Faust_Paladin kaže: Pogledaj post
Drzavna blagajna se u praksi ne razlike u principu od kucne blagajne.

Imati visak u kucnoj blagajni je lose a imati manjak kucnoj blagajni je pozitivno?
Možda trebaš primjer pravilno interpretirati. Zamisli da u kući ima neka blagajna koja se zove kućna blagajna i novac koji se tamo skuplja se ne može trošiti kako ti hoćeš. On se troši u skladu sa nekim pravilima koje vrijede u kući. Postoji neki sustav raspolaganja tim novcem.

Sada zamisli da svaki mjesec moraš davati pare za kućnu blagajnu i jednog dana spoznaš da se u toj kućnoj blagajni skupila gomila para, više novaca nego što se može potrošiti u skladu sa zamišljenom namjenom kućne blagajne. Koliko dugo bi tebi trebalo vremena da skužiš kako bi možda tebi (i svim drugim ukućanima) bilo bolje da svaki mjesec daješ manje para u kućnu blagajnu, jer onda bi više para ostajalo tebi? Da li bi tebi (i svim drugim ukućanima) bilo bolje donjeti odluku da manje para uplaćujete u kućnu blagajnu obzirom da tamo već ima više para nego se može potrošiti za danu namjenu?

Druga mogućnost je da se te pare potroše namjenski, ali i onda će se pare potrošiti, pa neće više biti suficita. Ukućani će onda reći da im je bolje sada kada nema suficita nego što im je bilo prije dok je bilo suficita i dok su te pare samo sjedile u kućnoj blagajni.

Treća mogućnost je da te pare sjede u blagajni i još više se gomilaju.

Četvrta mogućnost je da se te pare potroše bezveze - netko tko je zadužen za blagajnu sve pare bezveze spička na gluposti.

Peta mogućnost je da u kućnoj blagajni uvijek fali para, ali onda ukućani imaju više vlastitog novca na raspolaganju.

Koja je mogućnost po tebi najbolja? Kako bi ti organizirao vođenje kućne blagajne? Da li bi muzao ukućane i gomilao pare u blagajni ili bi u blagajni uvijek bilo manje pare nego ideja kako te pare potrošiti, a pare koje u blagajnu dođu bi trošio prema prioritetima?
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 18:27   #33
Quote:
Demografskislom kaže: Pogledaj post
tad su bili vezani za zlato, genije

Mislio sam na njegovu ideju da se javnom potrošnjom pokrene gospodarstvo, dušice
Bilijuner is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 20:54   #34
Quote:
Bilijuner kaže: Pogledaj post
Mislio sam na njegovu ideju da se javnom potrošnjom pokrene gospodarstvo, dušice
Da bi pokrenuo gospodarstvo moraš imati proizvodne pogone.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 21:57   #35
Profesorica je tocno odgovorila na pitanje.

Problem njene strucnosti se jedino naslucuje ako je pustila Bilijunera na ispitu.
A iz konteksta izgleda da ga nije srusila (hvali ju, bio joj simpatican kaze).
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 20:31   #36
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Profesorica je tocno odgovorila na pitanje.

Problem njene strucnosti se jedino naslucuje ako je pustila Bilijunera na ispitu.
A iz konteksta izgleda da ga nije srusila (hvali ju, bio joj simpatican kaze).
ti si jedan mućki provokator!
Jesam, položio sam, skoro trojka.
Bilijuner is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 11:01   #37
http://www.poslovni.hr/hrvatska/miro...isticni-336149
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 14:29   #38
"Trebali bismo dići zaposlenost na europsku razinu, s milijun i 400 na milijun i 700 tisuća. Od tih 300 tisuća, ni 30 tisuća ih ne bi trebalo biti u javnom sektoru i onda bi bilo lakše i izdržljivije financirati javni sektor, državni sektor, pa u svemu tome i mirovinski sektor", smatra ekonomist Ljubo Jurčić.

ahhahaha
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 18:27   #39
Sva ta priča je kemija kako bi se ispunio kriterij visine proračunskog deficita za uvođenje Eura.
Tek tad će se stradati do kraja
SwissChoco is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:49.