Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2018., 21:30   #1281
Danas sam pricao s jednim nasim od najpoznatijih ortopeda. Malo me ispitivao pa smo dosli do joge i rece da je operirao vec na desetka koljena ljudi koji prakticiraju jogu. Pretpostavljam astangicara.

Zato oprez s astangom i instruktorima, nikad ne idite vise od onog sto vam tijelo dozvoljava.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 13:39   #1282
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Danas sam pricao s jednim nasim od najpoznatijih ortopeda. Malo me ispitivao pa smo dosli do joge i rece da je operirao vec na desetka koljena ljudi koji prakticiraju jogu. Pretpostavljam astangicara.

Zato oprez s astangom i instruktorima, nikad ne idite vise od onog sto vam tijelo dozvoljava.
I,šta kaže što misli zašto je tako?
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 14:32   #1283
Quote:
jaks kaže: Pogledaj post
I,šta kaže što misli zašto je tako?
On je spomenuo neprirodna opterecenja na koljeno, ali nije rekao u kojim pokretima jer ne poznaje polozaje. Ali zato ti ja mogu reci u kojim, u svim onim polozajima u kojima i inace koljeno pati, tipa otvaranja kukova s koljenom izbacenim prema van.

Ono sto je zanimljivije, spomenuo je i to da se zbog tih sila vezivna tkiva u koljeno "deformiraju" i da te nekakav bezazleni udarac ili kretnja mogu zeznuti do kraja.

Ja vec dugo prakticiram jogu, sigurno 7-8 godina, ali sam vec u prvim mjesecima skuzio da te neke asane nisu dobre za koljeno i apsolutno ih ne radim. Bilo koju asanu s koljenom na van. Dok drugi to rade, ja se fino odmaram.

Inace i moja joga instruktorica ima sjebano koljeno.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 15:20   #1284
ma daj

pretjeruješ žestoko
izbaciš sve koje koriste koljeno? pa to je jako puno
a postoji savršeno dobar način za ulazak u asanu sa zaštićenim koljenom

to što ga većina ne koristi jer mi sli da je samo za početnike ili na trećem satu moraju biti u punom lotusu, tu je druga stvar... tako se koljena srede, ne samim asanama
niti jedna asana nije sama po sebi loša ili opasna za koljena

isto tako prije bi rekla da se ljudi ozljede na bilo kojem drugom satu nego na ashtangi gdje im se lijepo objasni svaka asana
pa gori su oni power flowovi i sl. gdje se leti iz asane u asanu neovisno o tome jesi li se stigao namjestiti ili ne
a početnici još niti ne znaju kako trebaju ispravno ući u položaj

ako se držiš toga da je koljeno zglob koji se pomiče samo naprijed-nazad i baš u nijednom drugom smjeru + 'zaključaš' ga prije ulaska u rotaciju + paziš da bilo koja rotacija ide iz kuka (koji je kružni zglob, za razliku od koljena) a ne iz koljena, onda nema frke
evo, ja nemam baš nikakvih problema s koljenima, niti najmanjih
__________________

Now you dont need money
With a face like that, do ya honey
joujou is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 15:34   #1285
Quote:
joujou kaže: Pogledaj post
ako se držiš toga da je koljeno zglob koji se pomiče samo naprijed-nazad i baš u nijednom drugom smjeru + 'zaključaš' ga prije ulaska u rotaciju + paziš da bilo koja rotacija ide iz kuka (koji je kružni zglob, za razliku od koljena) a ne iz koljena, onda nema frke
evo, ja nemam baš nikakvih problema s koljenima, niti najmanjih
Upravo tako. Vecina ljudi u lotuse ili npr. Janushisasu C ulaze tako se uvate za za stopalo, a to je siguran put za ozljedu koljena jer velikoj vecini ljudi su skocni zglobovi te kukovi jako kruti i onda se sva sila prebacuje na koljeno (koje je vec samim ulazom u asanu u neprirodnom polozaju).


Ako se pravilno radi pokret ide iz kuka, a fleksija se radi u skocnom zglobu.
Problem kod nas naspram indijaca je u tome sta oni side na podu sa rasirenim nogama i njima su kukovi inicijalno puno fleksibilniji od nasih koji sidimo na stolicama sa skupljenim nogama.


A s druge strane mi nije jasno sta je operira, jer tesko da ti ista moze otic osim hrskavice, a ona se obicno ne operira.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 15:43   #1286
Quote:
joujou kaže: Pogledaj post
ma daj

pretjeruješ žestoko
izbaciš sve koje koriste koljeno? pa to je jako puno
a postoji savršeno dobar način za ulazak u asanu sa zaštićenim koljenom

to što ga većina ne koristi jer mi sli da je samo za početnike ili na trećem satu moraju biti u punom lotusu, tu je druga stvar... tako se koljena srede, ne samim asanama
niti jedna asana nije sama po sebi loša ili opasna za koljena
Kako onda objasnjavas ozljede koljena bas kod ovih "profica"?

I nije bas tako kako ti pises, ja zakljucam koljeno prije ulaska, otvaram kuk i svejedno osjetim bol u koljenu.

Meni se cini da ima puno puno opasnih asana za razne zglobove. I da ljudsko tijelo nije bas napravljeno za takvu vrst zapetljavanja.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 16:31   #1287
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Kako onda objasnjavas ozljede koljena bas kod ovih "profica"?

I nije bas tako kako ti pises, ja zakljucam koljeno prije ulaska, otvaram kuk i svejedno osjetim bol u koljenu.

Meni se cini da ima puno puno opasnih asana za razne zglobove. I da ljudsko tijelo nije bas napravljeno za takvu vrst zapetljavanja.
kako bi objašnjavala? pa ne držim im ja svijeću dok vježbaju
tko zna što rade, tko zna s kakvim ozljedama su startali, tko zna čime se sve bave mimo yoge

sjećaš se određenog gospodina koji si je rukama skočni zglob slomio... jbg, svašta ljudi rade

što se tvog koljena tiče, ili to zaključavanje nije kako spada ili trigeriraš neku staru ozljedu

svejedno ne mislim da su asane opasne
ali da, itekako mislim da ne može početnik odmah navaliti niti na janu c, niti marichi b i sl... a ipak svi rade sve
i da, koljena će stradavati
samnom je vježbala cura koja si je oba koljena sredila i bila pred operacijom... odustala je i nije ju obavila, ali si je oba koljena uništila na yogi
ali barem kaže da je godinama forsirala lotus sa zatvorenim kukovima
to je problem, nije lotus sam po sebi problem
__________________

Now you dont need money
With a face like that, do ya honey
joujou is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 16:35   #1288
Quote:
ayin13 kaže: Pogledaj post
Upravo tako. Vecina ljudi u lotuse ili npr. Janushisasu C ulaze tako se uvate za za stopalo, a to je siguran put za ozljedu koljena jer velikoj vecini ljudi su skocni zglobovi te kukovi jako kruti i onda se sva sila prebacuje na koljeno (koje je vec samim ulazom u asanu u neprirodnom polozaju).


Ako se pravilno radi pokret ide iz kuka, a fleksija se radi u skocnom zglobu.
Problem kod nas naspram indijaca je u tome sta oni side na podu sa rasirenim nogama i njima su kukovi inicijalno puno fleksibilniji od nasih koji sidimo na stolicama sa skupljenim nogama.
da, to je ključna razlika
mi tu na zapadu dođemo stisnuti i zakočeni i odmah na neki power turbo flow
__________________

Now you dont need money
With a face like that, do ya honey
joujou is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 16:50   #1289
Quote:
joujou kaže: Pogledaj post
što se tvog koljena tiče, ili to zaključavanje nije kako spada ili trigeriraš neku staru ozljedu

svejedno ne mislim da su asane opasne
ali da, itekako mislim da ne može početnik odmah navaliti niti na janu c, niti marichi b i sl... a ipak svi rade sve
i da, koljena će stradavati
samnom je vježbala cura koja si je oba koljena sredila i bila pred operacijom... odustala je i nije ju obavila, ali si je oba koljena uništila na yogi
ali barem kaže da je godinama forsirala lotus sa zatvorenim kukovima
to je problem, nije lotus sam po sebi problem
Nemam starih ozljeda. Imam sad ozljedu od nogometa. Jednostavno kad zakljucam koljeno moj kuk je toliko jak da mi neminovno vuce i stvara pritisak ukoso na meko tkivo. Recimo kad bih imao kompletno otvorene kukove taj bi pritisak bio puno manji. Ali do toga bih morao doci, a tranzicija je opasna.

Neka tijela nisu stvorena za sve asane i meni je to skroz normalno i ok. Uostalom, zasto bi uopce radio sve asane, koja korist...
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 18:15   #1290
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Nemam starih ozljeda. Imam sad ozljedu od nogometa. Jednostavno kad zakljucam koljeno moj kuk je toliko jak da mi neminovno vuce i stvara pritisak ukoso na meko tkivo. Recimo kad bih imao kompletno otvorene kukove taj bi pritisak bio puno manji. Ali do toga bih morao doci, a tranzicija je opasna.

Neka tijela nisu stvorena za sve asane i meni je to skroz normalno i ok. Uostalom, zasto bi uopce radio sve asane, koja korist...
zato su tu modifikacije
ali njih treba znati, treba ih netko pokazati i treba imati vremena za namjestiti se

da, onda je ipak bolje preskociti cijelu asanu nego riskirati

evo, ja poslije treninga koji je bio u petak još 'čudno' hodam , a upala mišića me sašila preko cijelog vikenda
ali nije bio problem u stavu, nego u mojoj nepripremljenosti
jbg, neki mišići koje očito baš nikad ne koristim su bili u akciji
__________________

Now you dont need money
With a face like that, do ya honey
joujou is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 09:15   #1291
Quote:
joujou kaže: Pogledaj post
evo, ja poslije treninga koji je bio u petak još 'čudno' hodam , a upala mišića me sašila preko cijelog vikenda
ali nije bio problem u stavu, nego u mojoj nepripremljenosti
jbg, neki mišići koje očito baš nikad ne koristim su bili u akciji
Ček ček, ti kao dugogodišnja aštangerica ...pa da imaš mišiće koje baš nikad ne koristiš...kako je to moguće?
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 10:30   #1292
Za zapitati se je zbog čega jedna takva aktivnost kojom se postepeno razvija fleksibilnost i mobilnost napravi toliko problema.
Gležanj,koljeno i kuk su mišićima vezani na mišiće zdjelice,što su mišići tog dijela rigidniji više pati periferija.
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 10:36   #1293
Quote:
jaks kaže: Pogledaj post
Za zapitati se je zbog čega jedna takva aktivnost kojom se postepeno razvija fleksibilnost i mobilnost napravi toliko problema.
Gležanj,koljeno i kuk su mišićima vezani na mišiće zdjelice,što su mišići tog dijela rigidniji više pati periferija.
Pa upravo zato jer ljudi ne slušaju svoje tijelo i ne rade to postepeno i pravilno (što svaki dobar učitelj yoge uvijek i stalno iznova naglašava). Ima dosta ljudi koji bi željeli biti super fleksibilni i snažni u što kraćem vremenu, a to tako ne ide i onda ih tijelo upozorava kada pretjeraju. No neki se ni na to ne obaziru.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 11:09   #1294
Quote:
jaks kaže: Pogledaj post
Za zapitati se je zbog čega jedna takva aktivnost kojom se postepeno razvija fleksibilnost i mobilnost napravi toliko problema.
Gležanj,koljeno i kuk su mišićima vezani na mišiće zdjelice,što su mišići tog dijela rigidniji više pati periferija.
Jer ljudi nemaju mjeru i zaludeni su, vole pripadnost zajednici, a u ovom slucaju, pripadnost se ocituje 'gle kakva asane ja mogu'. I onda se sjebu. Umjesto da odmah zauzmu boli me kurac ja radim kako ja hocu stav.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 12:28   #1295
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Ček ček, ti kao dugogodišnja aštangerica ...pa da imaš mišiće koje baš nikad ne koristiš...kako je to moguće?
da, da... totalno neugodno, ali eto
ne sjećam se kad sam zadnji put imala takvu upalu
__________________

Now you dont need money
With a face like that, do ya honey
joujou is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 22:11   #1296
Tražim instruktora joge! Nedavno sam bila u jednom fitness centru u Zagrebu na jogi. Jedan sat nam je održao dečko koji se zove Tomi. mršav, srednje visine, smeđa kosa do uha, brkovi,. Svidio mi se način vođenja joge. Blago meditativan... Jel netko zna o kome pričam? Navodno negdj eima svoj centar/studio. Hvala
LittleMiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 09:13   #1297
https://www.tportal.hr/funbox/clanak...trend-20180122


__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 10:16   #1298
Quote:
LittleMiss kaže: Pogledaj post
Tražim instruktora joge! Nedavno sam bila u jednom fitness centru u Zagrebu na jogi. Jedan sat nam je održao dečko koji se zove Tomi. mršav, srednje visine, smeđa kosa do uha, brkovi,. Svidio mi se način vođenja joge. Blago meditativan... Jel netko zna o kome pričam? Navodno negdj eima svoj centar/studio. Hvala
A da nazoveš taj fitnes centar i pitaš kako se čoek zove?
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 11:53   #1299



P.S. Ovo mogu objasniti sebi samo površnošću zapadnjaka koji željevši uključiti u jogu Saturna koji simbolizira odgovornost, disciplinu, sustavnost, trud...dovedu jarce i evala, stvar riješena.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 12:58   #1300
Joga je u zadnje vrime postala cirkus. Prvo se svela na cisto fizicku aktivnost, sad dobila level up.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:44.