Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2008., 19:26   #1
Varikokela

Eto ljudi, sutra imam zakazanu operaciju, imam varikokelu. Za vas koji možda niste čuli za to, evo sa Wikipedije:

Varikokela je proširenje vena koje odvode krv iz testisa, takozvanih vena spermatičnog pleskusa. To je problem koji muči šestinu muškaraca, većinom u dobi od 15 do 25 godina. U 90-ak posto slučajeva se nalazi na lijevoj, ali se može javiti i na desnoj strani, ali i što je jako rijetko, na obje strane. Varikokela je bezbolna i ne ugrožava život, no uglavnom izaziva neplodnost (u 30-40 posto slučajeva). Smatra se da nastaje zbog nefunkcionalnih venskih zalistaka u venama spermatičkog pleskusa koji omogućavaju optok krvi iz donjih dijelova tijela u srce. Ti venski zalisci su najčešće prirođeno slabijeg djelovanja i zbog toga dolazi do vraćanja krvi i njenog nakupljanja u testisu. Ne mora uvijek biti poznat uzrok varikokele. Tada se ona naziva Idiopatska varikokela. Za razliku od takve postoji i ona koja je uzrokovana nekom bolešću (Simptomatska varikokela). Idiopatska varikokela najčešća je kod ljudi koji rade stojeći ili su izvrgnuti težem fizičkom naporu. Može nastati i kod pretjerane seksualne stimulacije. Varikokela se može zapaziti kao oteklina ili tek blago povećanje (najčešće lijeve) strane mošnje. Nije uvijek vidljiva i može se samo napipati. Postupak provjere obavlja se tako da se stojeći napinje donji dio trbuha uz prisilno izdisanje na zatvorena usta i nos. Osim takvog fizikalnog pregleda može se otkriti i ultrazvukom. Varikokela može u manjem broju slučajeva izayvati neplodnost, pa se mora obaviti operativni zahvat kako bi se vratila plodnost (varikokelektomija). Taj zahvat je vrlo jednostavan i zahtjeva minimalan oporava. Odlični se rezultati postižu i laparoskopskom tehnikom.Komplikacije su rijetke. Izuzetno može doći do stvaranja hematoma ili apscesa (nakupljanje gnoja), te ozljede tkiva mošnje. Kad se radi o siptomatskoj varikokeli, liječi se uzrok nastanka bolesti.

To sam ja otkrio još prije par godina, ali mi se nije dalo zezat sa tim, i pustio sam (nažalost!). Prije jedno mjesec dana tokom samopregleda činilo se stvarno veliko, a i je. U svakom testisu se nalaze te sitne žilice, koje nisu niti primjetljive, sve dok se ne dogodi ovo pa ne nabreknu... Ja isto imam na lijevoj strani. Baš i ne boli, ali zna biti dana kada baš osjećam to... Dakle, sutra u 8 idem na stol, da mi to prošire, nisam shvatio baš... Kažu da je zahvat kratak, 45 minuta do sat vremena. Napravit će rez lijevo od pupka možda od 5, 6 cm, da bi došli do te žile koja povezuje testis sa krvotokom. Kažu da ću vjerojatno ležati u bolnici par dana, do petka, subote, te da ću onda ići na kućnu njegu, koja bi trebala trajati oko tjedan dana kako kažu. E sada me zanima, da li netko ima iskustva sa tim? Da li je bilo operacije ili je samo locirano na pregledu? Ako sumnjate na to, nemojte se ustručavati otići urologu. Ja ću se javiti nakon što se vratim kući, no sada me zanimate vi, kako je to bilo kod vas, ako je bilo, naravno...
STFU N00B is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 23:58   #2
molim te, ali i sve druge, nemojte koristit c/p na postovima...radije stavite link
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 17:57   #3
Neplodnost - varikokela

molim vas za pomoc? sto je to varikokela? ukoliko postoji otvorena ova tema molim vas da me uputite...
ovih dana dobio sam dio nalaza u kojem mi stoji (izmedu ostalog) uznapredovala varikokela...ma, kako se to lijeci? da li je to opasno?
raspravko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 18:47   #4
nije... to su proširene vene koje vode do testisa... obično je lijevi testis ugrožen... problemi koji se mogu javiti su bolovi. i obično je taj testis manji od drugog jer nema dovoljno krvi do njega... pa se povećava temperatura a to testisi ne vole pa se smanjuje... može biti uzrokom neplodnosti... riješava se kirurškim putem podvezivanjem vene... no to nije bolest koliko je stanje i posve je bezopasno... poslje podvezivanja plodnost se u vraća... evo ti link pa da se bolje informiraš...
http://www.medicina.hr/clanci/varikokela.htm
__________________
Ja volim leptire... i sunčeve zrake
daso is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 19:16   #5
hvala na pomoči.malo mi je...znaš..čudno zbog svega toga..nisam nikad mislio da ću imati tih problema.početkom godine sam saznao da nenam NIJEDNOG spermija.sad vidim da je to s razlogom.još istražujemo,ali nadam se da je to uzrok našim nevoljama.poruka svim neplodnim parovima;ne očajavajte,najbitnije je da se volite i držite skupa s partnerom u dobru i zlu.ovaj problem,neplodnost,je veliko iskušenje i veliki ispit kvalitete vaše veze.još jednom,hvala na odgovoru.sad mi je malo lakše.
raspravko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 21:37   #6
ma nema te šta biti zbog toga stid... heheheh... i najače je obaralo... hehehehe... važno je da se može riješiti...
__________________
Ja volim leptire... i sunčeve zrake
daso is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 00:54   #7
pozdrav,
ja imam zacepljene sjemenovode. zanima me da li itko zna ista o ovome...kako se lijeciti? da li ima ikakvih drugih nacina osim operacije? da li je teska i koliko uspjesna operacija?
carpe_diem is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 03:44   #8
Slučajno pregledavam teme i vidjeh ovu. I shvatih da je i ja imam i to očigledno u jačem obliku jer mi jedan testis (lijevi) vidno manji od drugoga. Da li da odem kod liječnika ili da se ne zabrinjavam. Nije mi bitno da li sam neplodan, nego samo da li to ima kakvih posljedica na moj fizički razvoj i zdravlje s obzirom na smanjenju razinu testosterona? Imam 27 godina.
necebitibolje is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 22:28   #9
Pa kad si to primjetio? Jel tako bilo prije? Što prije se javi liječniku!
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 00:33   #10
Quote:
Termination kaže: Pogledaj post
Pa kad si to primjetio? Jel tako bilo prije? Što prije se javi liječniku!
Pretpostavljam da je ovo upućeno meni. Pa ima veće nekoliko godina, no nisam tome previše pridodavao pažnju dok nisam pročitao ovaj topic. Eto što se događa kada su kod nas bolesti i tegobe vezane uz reproduktivne organe još uvijek veliki tabu.
necebitibolje is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 00:59   #11
Nije samo to, već i sam neodlazak doktoru. Nisu samo žene te koje trebaju redovito odlaziti na godišnji remont kod ginekologa.
Nije ti se za zezat s tim bez obzira jeli želiš jednog dana djecu ili ne.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 01:07   #12
Kod bilo koje promjene u obliku i veličini testisa, potrebno je što prije posjetiti liječnika, jer to može biti simptom tumora. To nije pitanje samo potomstva, nego potencijalno i života. Ako je takvo stanje već godinama, onda vrlo vjerojatno nije ništa i možda ti se čini da je veličina različita. Svejedno otiđi kod doktora i budi miran. Ne znam gdje su takve bolesti tabu. Možda je neugodno o tome pričati sa svojom obitelji i prijateljima, ali to nije nikakav tabu ni na forumu ni među liječnicima.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 08:54   #13
Ma moguće je da se radi o proširenju žila (najčešće lijevi testis), ne mora biti ništa značajno. Jesi opipao venski splet žila? Osjećaš li bol, napetost?

Svakako odi kod urologa, ja sam bio kod dr. Tomislava De Botha (Zagreb), super je.
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 15:00   #14
Za varikokeliste: Prvo odeš doktorici da ti da uputnicu za urloga, zatim ti on pregleda testise ručno i ultrazvukom i vidi da li imaš varikokelu? To su proširene vene- ukratko
Zatim: On te pošalje u bolnicu dat spermiogram. Pa onda opet doktorici po nalaz za urologa. Onda urolog vidi da nalaz nije dobar , pa te pošalje svojoj doktorici , da obaviš neke pretrage prije operacije. Npr ja sam davao ove : Mokraću ,krv ,slikanje pluća, slikanje srca i još nešto sa srcem. E onda ideš Anesteziolgu i onda na dogovor za operaciju . Operacija otprilike traje 1h, rez 5-7 cmmalo ispod pupka- lijevo. 3 dana bolnice ,7 dana kućna njega........ I to je to
Boss is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 11:50   #15
varikokela!!gdje u hr sa skleroembolizacijom??

bog!ja sam iz rovinja,u opcoj bolnici u puli operiraju varikocelu na klasican nacin...
netko mi zna rec gdje u hrvatskoj sa SKLEROEMBOLIZACIJOM??
hvala unaprijed!!!!!
bluebb is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 00:30   #16
Varikokela?

bok svima.samo mi se nemojte smijat imam ozbiljan problem.na ljevom testisu sam uočio smežuranu kožu.odmah sam posumnjao na varikokelu to je kao neko zečepljenje krvnih žila.sad cu imat 15 godina nije valjda da sam neplodan kad opipam počne me bolit ali to je vecinom slaba bol i prođe za 3-4 minute.evo kako to izgleda.zanima me dali je to varikokola nadam se da nije.i samo da kažem da osjećam svaku večer kad ležim slabu bol u testisima

http://tinypic.com/view.php?pic=1jlo4o&s=6
http://tinypic.com/view.php?pic=rtorcj&s=6
http://tinypic.com/view.php?pic=xqjpnb&s=6
ror007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 01:50   #17
Moze mi netko odgovorit da znam na cemu sam
samo da kazem da su mi testisi iste velični (nije jedan manji od drugog)
ta smežurna koža nestane kad su testisi opušteni.dali je to varikokela?
samo neznam zasto me vec bole testisi 3-4 noci ali je onako lagana bol prestane pa opet počme.
ror007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 23:21   #18
Quote:
ror007 kaže: Pogledaj post
Moze mi netko odgovorit da znam na cemu sam
samo da kazem da su mi testisi iste velični (nije jedan manji od drugog)
ta smežurna koža nestane kad su testisi opušteni.dali je to varikokela?
samo neznam zasto me vec bole testisi 3-4 noci ali je onako lagana bol prestane pa opet počme.
hej, to ti je sasvim normalna stvar ...da imaš smežuranu kožicu i da se mijenja.
ja mislim da nemaš razloga za brigu.
Ali zbog navedene boli posjeti liječnika jer bi moglo biti nešto drugo..
actual61 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 00:08   #19
ja sam bio petak (1.3 2013) na operaciji.

ako nekom bude trebalo moji savjeti su sljedeći.

_ako imalo kašljete odgodite operaciju
_ako PUŠITE prestanite puno prije operacije
_kod kućne njege izbjegavajte sunce ako vas to potiče na kihanje
_i nemojte mislit da je operacija bezbolna i rekli da će vas pustit odmah sutradan na kućnu njegu..neće to bit sve jednostavno.

kod mene se pojavljuje kašalj zbog cigareta (u bolnici nisam pušio 1 dan) i sve mi se slijeva u grlo / ujutro kad me obasja sunce potiče me na kihanje.
a svaki put kad bih kihnuo ili zakašljao osjetim bol koja me natjera da kleknem na koljena i pomislim "zar me netko pogodio pištoljem".

(1.3.2013)
Poslije operacije nisam se mogao dizati i užasno teško sam micao lijevu nogu. (nisam mogao_smijati se, glasno pričati, kihati, kašljati).

(2.3.2013)
Drugi dan ujutro medicinska sestra rekla je da se možemo ustat. Trebalo mi je 2 min i pomoć ruku da pomaknem lijevu nogu podignem leđa i sjednem na krevet, onda sam se polako digao i prošetao šepajući i držeći se rukom ispod reza.
_U 9:30 izašao sam iz bolnice. Došao kući (stepenice sam polako savladavao) i ležao u 17:00 sam se ustao i išao prošetati po kući.(ustajao bih pomoću druge osobe i nogu si podizao pomoću ruku)

(3.3.2013)
Ujutro sam usta lagano i bez bolova ali naravno prilikom nekih pokreta ili savijanja tijela bol se osjeti ali znatno manja
_Ali i naravno još uvijek osjetim istu užasnu bol prilikom kihanja i kašljanja.

za dalje ....
*Čekam sutra i sljedećih mjesec dana*

zaboravio sam.....još jedna JAKO JAKO UŽASNA BOL kod dobivanja inekcije "protiv bolova" srećom traje samo 2 minute
actual61 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 11:38   #20
Question nabava uputnice za posjet liječniku

evo, imam jedan problem...
ja sam iz istre, al sam trenutno u splitu zbog škole.
treba mi uputnica za posjet urologu i to hitno..ali je moj liječnik u istri i trebala bi mi 3 dana da dobijem uputnicu.

znate li možda kako bih mogao nabavit uputnicu..možda preko hitne pomoći ili privatnog liječnika?

ako mi netko može pomoć bio bih zahvalan*
actual61 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:25.