Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2004., 18:30   #1
Da li je problem u oportunizmu?

Čitajuči upise o teizmu i ateizmu ne mogu se oteti dojmu da je u svemu jedini problem u oportunizmu. Naime što bi trebalo netko da misli, osim da je oportuno, pa da napiše da su Heraklit, Gospodin Profesor (Hegel), Marx i svi dijalektičari glupani?


oportunizam : beznačelno, neprincipijelno prilagođavanje prilikama u političkom i javnom životu; priklanjanje jačoj strani da bi se postigao često moralno problematičan materijalni probitak ili društvena promocija.

oportunist : onaj koji se prilagođava svakoj situaciji bez obzira na moralne dileme i načela; koji izbjegava jasna opredjeljenja, rizike i sukobe; popustljivac; konformist; onaj koji će prilagodljivošću i popustljivošću nastojati izvući korist za sebe u političkom životu, javnom djelovanju, službenim odnosima i sl..

Ima li još nešto što dijalog skreće ka sukobu?

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 18:36   #2
Re: Da li je problem u oportunizmu?

Quote:
slavko kaže:
Čitajuči upise o teizmu i ateizmu ne mogu se oteti dojmu da je u svemu jedini problem u oportunizmu. Naime što bi trebalo netko da misli, osim da je oportuno, pa da napiše da su Heraklit, Gospodin Profesor (Hegel), Marx i svi dijalektičari glupani?


oportunizam : beznačelno, neprincipijelno prilagođavanje prilikama u političkom i javnom životu; priklanjanje jačoj strani da bi se postigao često moralno problematičan materijalni probitak ili društvena promocija.

oportunist : onaj koji se prilagođava svakoj situaciji bez obzira na moralne dileme i načela; koji izbjegava jasna opredjeljenja, rizike i sukobe; popustljivac; konformist; onaj koji će prilagodljivošću i popustljivošću nastojati izvući korist za sebe u političkom životu, javnom djelovanju, službenim odnosima i sl..

Ima li još nešto što dijalog skreće ka sukobu?

BRAVO
Heraklit is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 18:49   #3
Onaj tko ima obraza za bilo kojeg filozofa koji je svojim razmišljanjima i radom zaslužio da ga se uvrsti u leksikone, reći da je glupan ili budala, je u najmanju ruku neobrazovan, a u svakom slučaju nije filozofiju shvatio a niti čitao.

Dijeljenje takvih epiteta si ne dopuštaju ni neki malo veći "maheri". Doduše, neki narcisi na ovom forumu misle da su oni pametniji od dotičnih filozofa, a ja im tu ništa ne mogu.

Svakoj budali svoje veselje...
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 19:04   #4
Sad bih ispao oportunist kad bih izjavio da obelix ima pravo.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 19:07   #5
Quote:
obelix kaže:
Onaj tko ima obraza za bilo kojeg filozofa koji je svojim razmišljanjima i radom zaslužio da ga se uvrsti u leksikone, reći da je glupan ili budala, je u najmanju ruku neobrazovan, a u svakom slučaju nije filozofiju shvatio a niti čitao.

Dijeljenje takvih epiteta si ne dopuštaju ni neki malo veći "maheri". Doduše, neki narcisi na ovom forumu misle da su oni pametniji od dotičnih filozofa, a ja im tu ništa ne mogu.

Svakoj budali svoje veselje...
makar mogao bi...kada bi brisao uvrede usmjerene velikim misliocima...izbjegle bi se mnoge svadje...i sam znas da nisam nikakav marksist..ali eto tako tu ispadam...cisto zato jer ne podnosim ta permanentna s*anja i ispade frustracija na Marxa...ali i na bilo kog drugog...i na PM sam ti rekao da to sto Illegale radi od Kanta da je sramota mislim da bi ti trebao zastiti struku...a ovaj topic i potvrdjuje da sam bio u pravu kada sam ti to rekao
Heraklit is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 19:13   #6
Moramo prvo čuti što ilegalac ima reći u svoju obranu...
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 19:57   #7
Gledajte ljudi. Vi ste budale. Indoktrinirani ufurani moroni bez trunke pronicivosti. Moje skromno misljenje .

Sad malo ozbiljnijeg tona. Heraklit. Citam te i vidim da samo citiras, a furas stav ko da nesto znas zato sto si dosta cito. Al ko sto rekoh, nemas pojma. Jer kad znas, onda tvoje znanje niti jedan citat sam nece moci objasniti, kao sto bi to napravio svojim rijecima.

Heraklit. Na topicu o gezi, vidio sam vas dvojicu tastih drkadjija koji se kace na autoritete, ocito pateci od neshvacenosti vase velicine sa strane forumasa. A kaciti se na autoritete, to je odlika papaka bez integriteta.

Obelix. Na topicu o Kantu, usudjujes se govoriti u Kantovo ime. Usudjujes se govoriti sto je Kant mislio i da ja zato sto sam procito manje od Kanta, ne mogu govoriti o onome o cemu Kant pise. O moralnoj maximi. A sto tebi obelix daje za pravo da svojatas znanje Kanta? To sto si ga procito? Milijoni su procitali Bibliju, pa su veci bezboznici od obicnog covjeka. A daju si isto pravo ko sto si ti dajes. Na istim temeljima.

Ja nisam obrazovani filozof. Fala bogu. Jer primjetih da obrazovani filozofi imaju nevjerovatnu sklonost ka filozofikanstvu. Dobiju diplomu i misle da su filozofi. Ko kad zavrsis muzicku, pa mislis da si umjetnik. Ili kad zavrsis PMF i mislis da si znanstvenik. Filozofi, umjetnici, znanstvenici. To su ljudi koji to postaju rodjenjem, a ne strebanjem.

Razumijem ja tu bol. Zavrsis fakultet, a nemas pojma o tome. To je sranje. A sranje je i teznja ostalih kojima takva jedna akademska furka imponira.

Moje iskustvo govori da je jedna baba sa placa neusporedivo bliza Istini i drustvneoj realnosti nego sto su to svi ti drugovi filozofi i sociolozi s kojima sam imao kontakt.

Jasno je i zasto. Mentalni konstrukti koje filozofikanti imaju su bazirani na knjigama. Na replikama replika mudrosti starih filozofa. Tu je toliko vise lazii utkano u te stavove, da ti filozofikanti vise nemaju mogucnosti da razmisljaju svojom glavom. Izgubljeni su o tom neredu.

A ja ono sto radim jeste jasno pozivanje na odjebavanje tih autoriteta. Jeste. Marx je bio legenda, za Hegela nemam pojma (al mi smrdi ), Kantova etika je totalno fulala bit morala. Al ljudi. Oni su odapeli prije 200 godina ili koliko vec. A vi umjesto da onanirate na njihova djela, idite zivjeti.Upoznajte Istinu direktno. I onda citajte misli tih filozofa. I nemojte ih gledati ko neke velike legende, vec obicne mislioce, poput mene, poput vas samih.

I znajte da je nama danas dostupno puno vise informacija na osnovu kojih mozemo utemeljiti neusporedivo bolji stav, gdje neusporedivo bolje mozemo prodrjeti u bit, nego sto je to iko prije nas mogao.

Platon, Aristotel. Nitko i nista me jebe u glavu sto nisam procito njihova djela. Sto sam samo ovlas prosao kroz njih. Primijetio neke bolesne konstrukcije u kojima odmah uvidim kojtradikciju sa stvarnosti. I ko je u pravu? Veliki bogom dani Platon ili jedan illegale? Dobro, Platon je mrtav par hiljada godina. Ne dvojim da je bio jako pametan covjek. Al ono dokle je on dosao mi moramo kriticki promotriti, a ne rec. "eeeeeeeeeee, to je Platon, cojeceeee!"

Ili Marx. I hrpa Marxista. Jebo vas Marx u dupe. Nije covjek Bog da ga sad trebamo pokussavati bolje ili losije interpretirati. Covjek je smetno s uma odredjene detalje, jer nije bio savrsen. Ko sto niti nitko od nas nije savrsen. Ali ne, svi samo citiraju Marxa, jer je Marx legenda. Ili Hegela. Jer je Hegel legenda.

Dobro, jesu legende. Ali kao i svaki covjek su jebeno puno grijesili, a da biste to uvidjeli, morate ih se prestat bojat, a svoje iskustvo morate poceti temeljiti prvenstveno u zivotu.

Odjebite face koje su odapele prije milijon godina, jer samo na ovom forumu ima vise mudrosti nego u svim tim djelima zajedno.

Moj isprdak. Hvala
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 19:58   #8
PS. Slavko. Tebe ne smatram budalom. Tako da znas
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 20:04   #9
Neznam hoću li morati moderirati ovo...

Heraklit, enter the cage, please... Ja ne počinjem sam ništa.
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 20:08   #10
Quote:
obelix kaže:
Neznam hoću li morati moderirati ovo...

Heraklit, enter the cage, please... Ja ne počinjem sam ništa.
Cuj stari. Ako od ovog mjesta zelis napraviti mjesto za onaniranje nad svojim besmislenim intelektualnim kapitalom, samo daj.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 20:12   #11
Ništa ja ne želim. Ali vidi kakva nam se krema skupila na forumu, valjda ću biti toliki kavalir i dati njima prvu riječ...

Optužba ti je teška. Preteška.
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 20:15   #12
Quote:
obelix kaže:
Ništa ja ne želim. Ali vidi kakva nam se krema skupila na forumu, valjda ću biti toliki kavalir i dati njima prvu riječ...

Optužba ti je teška. Preteška.
Put Istine je bolan i nagradjujuci. Samo veliki ljudi spremni su njime da kroce. Ako sam nisi velik, ne ometaj velike na tom putu.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 20:15   #13
Quote:
obelix kaže:
Doduše, neki narcisi na ovom forumu misle da su oni pametniji od dotičnih filozofa
Polako, polako! Zbog cega bilo tko ne bi mogao biti pametniji od doticnih filozofa? Koja su to oni ekskluziva da njima nitko ne moze biti ravan?

Kvaka je jedino u tome da NITKO nije pametniji time sto ce njih nazvati glupanima.
Tko pretendira na toliku ili vecu pamet, trebao bi to dokazati na slican nacin na koji su to i oni ucinili - nekim filozofskim djelom.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 20:26   #14
Quote:
Gospon Pes kaže:
Kvaka je jedino u tome da NITKO nije pametniji time sto ce njih nazvati glupanima.
Gle, onaj tko uzme dva, tri citata od nekog filozofa i onda sudi o cjelokupnoj njegovoj filozofiji je glupan.
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 20:36   #15
Mozda jesam glupan. Mozda krivo razumijem znacenje koncepta MAXIMA.

Jer po meni je to sublimat nekog razmatranja. Nesto sto neupitno stoji. Naravno, svaka rijec moze biti pogresno protumacena, sa strane mene kao i sa vase strane. Gdje je uistinu veca sansa da sam potrefio Kantovu misao, ako sam procito vise stvari.

Al ipak. Sve ono sto vec jesam procito se savrseno uklapa u svu pogresnost te MAXIME i njegovog poimanja iste.

Kako Kant nije medju zivima da bi nam mogo nesto reci, SVOJIM MOZGOM sudjelovat, pomislih da ce se na forumu naci pojedinci koji se nece uplasiti MAXIME filozofskog autoriteta da im zastanu mozdane vijuge.

Zato mi je jebeno drago da naletih na N&N-a i demosa koji fala bogu misle svojom glavom, sto je nadasve pohvano.

I molim vas, bez nastavka vrijedjanja moje osobe samo zato da biste ibacili svoju frustraciju. Osobno se trudim to ne ciniti. Vi kao moderatori biste nam tu ipak morali biti nekakav uzor, a ne potpaljivac. Tu prvenstveno mislim na tebe obelix. Ali i na tebe Mljacko.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 20:36   #16
Quote:
Mljacko kaže:
Gle, onaj tko uzme dva, tri citata od nekog filozofa i onda sudi o cjelokupnoj njegovoj filozofiji je glupan.
Mislis?
Bilo bi licemjerno da se s ovim slozim jer sam u zivotu procitala samo "Patnje mladog Werthera" i Goethe mi se toliko zgadio da me nikad nisu mogli dobiti da jos neku njegovu knjigu otvorim.
A Faust mu je navodno genijalan... Bas me briga. Tko moze napisati takvo sranje kao sto je Werther, tog Pesica vise ne cita, samo jos pljuje.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 22:08   #17
Talking

Quote:
illegale kaže:
Gledajte ljudi. Vi ste budale. Indoktrinirani ufurani moroni bez trunke pronicivosti. Moje skromno misljenje .

Sad malo ozbiljnijeg tona. Heraklit. Citam te i vidim da samo citiras, a furas stav ko da nesto znas zato sto si dosta cito. Al ko sto rekoh, nemas pojma. Jer kad znas, onda tvoje znanje niti jedan citat sam nece moci objasniti, kao sto bi to napravio svojim rijecima.

Heraklit. Na topicu o gezi, vidio sam vas dvojicu tastih drkadjija koji se kace na autoritete, ocito pateci od neshvacenosti vase velicine sa strane forumasa. A kaciti se na autoritete, to je odlika papaka bez integriteta. ....
o.k. prihvaćam i cijenim tvoje mišljenje… zašto ne…ti si u neku ruku simpatičan..ali te se ne smije previše čitati..jer si gnjavator…ali sve što si nalaprdao o meni nije točno…ali kao što kažem…tvoje pravo…bla..bla..što da ja tu laprdam o sebi…to je potpuno nebitno…ja svoj lik gradim ili rušim u RL…a VL mi je samo igra (makar mi je i RL igra )..ma misli ti onako kako ti najviše odgovara…kiss
Heraklit is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 22:36   #18
Spoznavanje nije ništa drugo do sastavljanje razdvojenih komadića svijeta u smislenu, objašnjivu cjelinu, svojevrsna igra puzzle.
Tako, gledajući ovaj topic, čini mi se da komadići nisu posloženi na pravi način.

Slavko, sasvim si lijepo predstavio definiciju oportunizma i oportunista. No, tvoj zaključak da oportunizam vodi sukobu, prema navedenim definicijama, onda ne stoji. Oportunizam je upravo izbjegavanje sukoba i održavanje status quo, unatoč osobnom neslaganju, a zarad osobnih probitaka, dakle jedno proračunato ulizništvo i licemjerstvo. Dijalektičari bi, nasuprot tome, predstavili sukob ideja i uvjerenja kao katalizator napretka.

Obelix, kažeš:
>>>>Onaj tko ima obraza za bilo kojeg filozofa koji je svojim razmišljanjima i radom zaslužio da ga se uvrsti u leksikone, reći da je glupan ili budala, je u najmanju ruku neobrazovan, a u svakom slučaju nije filozofiju shvatio a niti čitao.<<<<

Ovo je za mene oportuno ponašanje, jer nema ništa oportunije nego podupirati filozofe koji su uvršteni u leksikone, gradeći na njima svoj smjer. Naprotiv, nije oportuno za bilo koga od njih (pogotovo ako nije već u leksikonu) reći da je glup.
Također, čovjek koji se služi logikom (a ne mora biti obrazovan), shvatio bi da su mnogi filozofi došli u sukob sa svojim pređašnicima, čak ismijali njihove filozofske postavke, postavivši nove i tako zaslužili svoje mjesto u leksikonu. Da nije tako, vjerojatno bi leksikon ostao na jednom imenu – onom prvom.

Također, ono što Heraklit kaže obelixu:
>>>>…mislim da bi ti trebao zastiti struku...a ovaj topic i potvrdjuje da sam bio u pravu kada sam ti to rekao<<<
primjer je oportunog ponašanja, u kojem se procjenjuje da, u jeku sukoba sa mnogo suvišnih riječi kojih je i sam izgovorio, treba držati “štangu” moderatoru.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2004., 23:10   #19
Quote:
planinar kaže:
Također, ono što Heraklit kaže obelixu:
>>>>…mislim da bi ti trebao zastiti struku...a ovaj topic i potvrdjuje da sam bio u pravu kada sam ti to rekao<<<
primjer je oportunog ponašanja, u kojem se procjenjuje da, u jeku sukoba sa mnogo suvišnih riječi kojih je i sam izgovorio, treba držati “štangu” moderatoru.
tu si u krivu…nikome ja ne držim «štangu» jer je moderator ili ne…već ovisi dali se slažem ili ne…a to što sam ga tu podržao…o tome sam mu davno govorio…dakle puno prije svega ovog…
Heraklit is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2004., 02:56   #20
Uh bravo Slavko za temu.Ali ja bih to obrnuo i postavio pitanje o politickom konformizmu filozofa iz leksikona i njihovom prilagodjavanju vremenu i vlasti.Dakle ajmo mane.Zasto Platon napusta politiku,nesretan i zbog Atine,a i zbog Sirakuze?Kako da citam coveka koji je bio donekle mentor masovnom ubici i satrapu Aleksandru Makedonskom?Ili je on nosio grcku obicajnost osvetljujuci svet istoka...bojim se da su porivi vladara drugaciji.Zasto Hegel pozdravlja Napoleonov ulazak u Prusku?Kako mogu citati nekoga ko ne progovori o zlocinima svoje nacije,nepoznatim dotadasnjem svetu,nego traga za prevodima upanisada(Hajdeger jelte)?A Nice je za polovinu nesretnika koji ga citaju Naci.Stvari su pobrkane u potpunosti.Pa nisu ovi navedeni bili pobornici volje za moc,vec slobodnih prosvecenih drzavnih uredjenja.
Zelite li da progovorimo i o laznom disedntstvu.Sta je Krleza radio na Galebu sa Brozom.Sta je Cosic bulaznio o Golom otoku.Kako je Selimovic govorio na partijskom sastanku u danu kada mu je pogubljen brat(iz cega nastaje Dervis i smrt).
Sokrat je pogubljen.Dostojevski se podigao na ruskog cara.Pekic je robovao.Crnjanski zauvek u progonstvu.
Za koga rade Comski,Fukujama i slicni?Za sluzbe razume se.Po principu ti pisi da amortizujemo intelektualni potencijal pobune.
Sartr se na Korculi divio varvarima socijalizma...itd.Ko je zapravo filozof?Onaj koji je progonjen ili onaj koji progoni(ili bar cuti o zlocinu).Filozofija podzemlja Sestova je pokusaj zasnivanja ovakvog licnog odnosa biografskog i filozofije.Da ponovim i Konstantinovicevu Smrt Cirila Filozofa.Koliko je njih zauvek uguseno,ucutkano,slomljeno,pogotovo na ovim prostorima?
Illegale i svi--dajte jos koji primer ili odgovorite.
__________________
There's crack in everything,that's how the lights gets in...
Kosmarac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:23.