Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2011., 02:16   #81
Da vas priupitam kakve meni dajete šanse Koliko ja znam sad ovako iz rukava pradjed je bio Mađar iz Gjulavesi sad Đulovac, a prabaka Mađarica iz Slatinskog Drenovca. Ako naučim mađarski hoću li biti Magyar?
Mycek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 06:23   #82
Quote:
Mycek kaže: Pogledaj post
Da vas priupitam kakve meni dajete šanse Koliko ja znam sad ovako iz rukava pradjed je bio Mađar iz Gjulavesi sad Đulovac, a prabaka Mađarica iz Slatinskog Drenovca. Ako naučim mađarski hoću li biti Magyar?
Mogao bi biti, ali morao bi pronaći neke papire od pradjeda i prabake. Rodne listove, vjenčane listove, smrtovnice - ne samo njih nego i njihovih potomaka koji vode do tebe. Ako takvih papira nema u obitelji onda put pod noge u Đulovac i Drenovac i istraživati stare matične i crkvene knjige - ako negdje postoji nekakav upis o njima gdje se spominje da su bili mađarski državljani, tada možeš čak i ti biti Mađar
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 12:53   #83
Quote:
Hunter! kaže: Pogledaj post
možda nakon višestoljetnog mađarskog ugnjetavanja hrvatskog jezika i kulture,te krađe teritorija,namjernog nerazvitka željeznice i ostale infrastrukture,mađarizacije imena i sl. možda smo nakon svega toga doista dobili neke njihove loše karakteristike.
Asti sto gestapovacapo tome što sve napisa,reklo bi se da Mađari i babama o štapu zlatne zube čekićem izbijaju i prodaju.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 12:59   #84
Quote:
Mycek kaže: Pogledaj post
Da vas priupitam kakve meni dajete šanse Koliko ja znam sad ovako iz rukava pradjed je bio Mađar iz Gjulavesi sad Đulovac, a prabaka Mađarica iz Slatinskog Drenovca. Ako naučim mađarski hoću li biti Magyar?
Ma lepi janoš iz one prastare brenine cajke,24 karatni.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 18:20   #85
Quote:
Mycek kaže: Pogledaj post
Da vas priupitam kakve meni dajete šanse Koliko ja znam sad ovako iz rukava pradjed je bio Mađar iz Gjulavesi sad Đulovac, a prabaka Mađarica iz Slatinskog Drenovca. Ako naučim mađarski hoću li biti Magyar?
možeš, čistokrvni, ali čemu ti služi?
ciclajbek2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 18:19   #86
vidim da se mađarski pasoši dijele...aj da vidim...baka s majčine strane je govorila mađarski i imala je mađarsko prezime...moja majka je isto do udaje nosila mađarsko prezime ali ne govori mađarski..kakve su moje šanse?
Dobro bi došao EU pasoš,mogao bi odma da zapalim za Njemačku i tražim posao..mađarima 1. svibnja ističe sedmogodišnja zabrana zapošljavanja u Njemačkoj i Austriji
Ista zabrana čeka i nas kad uđemo tako da nema niš od švabije sa HR pasošem tamo negdje do 2022-2023
Gators is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 13:20   #87
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Zapravo ni nece moci,jer ce vecinu Madjara u Srbiji,Ukrajini a mozda i Hrvatskoj madjarsko drzavljanstvo kao sto rece Power Lock odvesti van ovih zemalja. I one koji su do sada otisli vrlo ce zanimati da se upisu kao madjarski drzavljani.

Sto se Slovacke i Rumunije tice,i tu ce verovatno biti slicno,samo u manjoj meri. Madjarska je zemlja koja nije sjajna u demografskom pogledu,itekako bi joj znacilo da malo upumpa svoje stanovnistvo. Doduse,najveci deo Madjara se ne bi zadrzao u Madjarskoj vec bi zapalio bilo gde po EU,i u USA,Kanadu ili Australiju. No,najvaznije je da ti ljudi budu srecni gde god bili i da postignu zivotni standard koji zele,a ako im to madjarsko drzavljanstvo uistinu omoguci,onda je to dobar potez. Mislim da tu ne bi trebalo da iko drami.
sumnjam da će mađari iz spomenutih zemalja zapaliti za Zapad poslije stjecanja mađarskog državljanstva,možda eventualno oni u Ukrajini..eto Italija je djelila državljanstva Talijanima u RH i baš ćemo sad vidjeti po popisu jesu li iselili na Zapad u značajnijem broju..kamo sreće da jesu
maki83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 00:33   #88
dižemo temu iz mrtvih :)

po vojvodini se priča da je jako jednostavno dobiti državljanstvo. preci ni ne moraju biti mađari, bitno je samo da su rođeni u vojvodini prije 1914 (cca, ne znam točno), a znanje mađarskoga jezika osnovno, na razini otprilike A2, ili čak i manje. ima li netko iskustva? jeli netko pokušao dobiti mađarsko državljanstvo?

hvala
lp
jero is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 08:27   #89
Ovo je tocno . Puno gradjana Srbije a i otalih non EU drzava balkanskog poluotoka je ovako dobilo madjarsku putovnicu i sad s njom moze putovati i zivjeti bilo gdje u EU. Bolje je taj jezik ispit polagati u maticnoj drzavi nego Madjarskoj jer tamo su rigorozniji i sruse te .....
MalagaSpain is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 10:26   #90
Mađarska: Usvojen Zakon o Državljanstvu - Slovačka povukla Veleposlanika, najavila protumjere.

Quote:
jero kaže: Pogledaj post
po vojvodini se priča da je jako jednostavno dobiti državljanstvo. preci ni ne moraju biti mađari, bitno je samo da su rođeni u vojvodini prije 1914 (cca, ne znam točno), a znanje mađarskoga jezika osnovno, na razini otprilike A2, ili čak i manje. ima li netko iskustva? jeli netko pokušao dobiti mađarsko državljanstvo?



hvala

lp


Bilo je jednostavno ranije, sad vise nije. Koliko cujem, traze sve bolje poznavanje jezika pa se desava da odbiju i vojvodjanske Madjare koji malo slabije pricaju. Takodje bilo je slucajeva da carinici na granici krenu da pricaju sa vama na madjarskom ako imate njihov pasos i ako primete da ne pricate dobro drzavljanstvo vam se moze oduzeti, a neki kazu da su naknadno, nakon dobijenog drzavljanstva, bili pozivani na dodatnu proveru jezika u konzulat i da im je drzavljanstvo bilo oduzimano ako ne znaju dobro jezik.
Ranije je vazila prica da je lakse ici na razgovor u Madjarsku nego u konzulat ili ambasadu u Srbiji, a ne znam kako je sad.
Inace pravo na madjarsko drzavljanstvo imaju svi koji imaju dokaz da su imali direktnog pretka na teritoriji Vojvodine (mozda i Hrvatske?) do 1920, a za Backu vazi i 1941-1945. bez obzira na nacionalnost.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro
phanatique is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 14:37   #91
Quote:
MalagaSpain kaže: Pogledaj post
Ovo je tocno . Puno gradjana Srbije a i otalih non EU drzava balkanskog poluotoka je ovako dobilo madjarsku putovnicu i sad s njom moze putovati i zivjeti bilo gdje u EU. Bolje je taj jezik ispit polagati u maticnoj drzavi nego Madjarskoj jer tamo su rigorozniji i sruse te .....
Pazljivo Srbi... ovo veoma potseca na davanja bugarskih `pasaporta` sakom i kapom u MKD...posledice ce sada izaci na povrsinu...

Mislim ne samo Srbija, ako Madjarska otvori svoje nacionalno pitanje, bice bogami zanimljivo...
vmro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2020., 22:38   #92
https://www.glasistre.hr/svijet/orba...-regiji-647483

Kakav lik. Traži si mjesto u povijesti, pored Adolfa Hitlera i Slobodana Miloševića.

Ovo desetljeće će biti..... nažalost.... brutalno. Zar ništa ne učimo iz povijesti?
__________________
Ja sam proizvod ovog svemira, i kao takav pripadam i ostajem u ovome svemiru. Valjda. :D All rights reserved.
mali zgubidan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2020., 22:53   #93
Kod nas je tek poneko rezimsko glasilo kriticki preispitalo ovaj potez, ali da, iako SNSovska vlast u Srbiji istice da su odnosi prijateljski, ovo lizanje rana kod njih treba da nam svima bude alarm da ni tamo duhovi ne spavaju. Za sada Madjari pokusavaju da ekonomski dominiraju (sto se tice Srbije u Vojvodini), no ni to za sada ne ide kako zele. Na opasku srpskih vlasti da Madjarska treba da investira i van Vojvodine, oni su simbolicno kupili neki mali pogon u okolini Arilja kod Uzica i do sada je to bilo to...da zavaraju trag?

Dakle, Orban koristi demagogiju radi vlasti. Problem je sto to mora da radi jer ocito ima jos usijanih koji to tamo zele cuti.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:52.