Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2016., 08:18   #81
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Ne kužim te, Indigo je pitala, i Jaks je dala jedan odgovor na to pitanje


-Stipe
Da, rješenje je - otiđi Alešu
Nečovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2016., 09:38   #82
Isto kao što je rješenje za "Ja bih proteine" - "Kupi te i te", ili "Ja bih neke privatne treninge da se uputim" - "Radi s tim-i-tim trenerom".
Nema neke razlike.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2016., 09:45   #83
Nije li onomad Dumbledore trebao dobiti blagoslov administracije foruma prije nego počne reklamirati svoj web za treninge?
Nečovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2016., 18:40   #84
Sve ok,ponekad je u mnoštvu prijedloga teško razlučiti logiku i dobar savjet od reklame. Pogotovo ako je to nešto drugačije od standarda.
Reklama tu nije bila namjera, niti je potrebna.
Ali, ono što jest potrebno je da se shvati odakle izviru problemi posturalne naravi,zašto se ozljede ponavljaju i ne prolaze pokušajima unatoč, zašto rješenje nije jačanje mišića, ne samo corea ili leđnjaka već bilo koje skupine,te zašto nije mudro ignorirati stanje i trenirati kroz bol i još veće opterećenje jer to obično vodi u još ozbiljnije probleme.
Pa onda hoće li odabir biti most,strongfirst ili "reklama" ,ili pak ništa ostaje na pojedincu.
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2016., 19:19   #85
Uostalom,zašto Alešu?Ima nas par i u hr.




A može i kod mene...kad već reklamiram...hehe
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 11:17   #86
Mozete li objasniti kako funkcionira metoda kliničke somatike? Koja je razlika izmedu Kliničke somatike i konvecionalnog pristupa?
__________________
Ljudi kazu da ono sto svi trazimo jest smisao zivota. Ne mislim da je to stvarno sto trazimo. Mislim da ono sto trazimo jest iskustvo bivanja zivim, tako da ce nasa zivotna iskustva na cisto fizickom planu imati rezonance unutar naseg najunutarnjijeg bica i stvarnosti, tako da doista osjecamo blazenstvo sto smo zivi.
Joseph Campbell
alfredo nr.2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 12:14   #87
Standardne metode će,u slučaju ozljede meniska ako se ne varam,reći da je s vremenom normalno da se to dešava i ponuditi će ili operativni zahvat ili mjesec dana fizikalne terapije gdje će fizioterapeut raditi s Vašom nogom,nakon čega će se stanje eventualno kratkotrajno poboljšati. Vi ćete se konzultirati sa stručnjakom o mogućoj fizičkoj aktivnosti pa će vam reći da možete raditi sve ako vas ne boli,eventualno promijeniti tenisice za trčanje,ne raditi vježbe koje jako opterećuju ozljeđeno koljeno,te ojačati kvadriceps.I sve će biti dobro dok se bol opet ne javi.
Kod kliničke smatike će vas se najprije sagledati kao cjelinu,procijeniti eventualne posturalne nepravilnosti (ramena ravnina,visina kukova…),kako bi se utvrdilo da li postoji neko veće opterećenje na nogu na kojoj je ozlijeđeni menisk,pitati Vas o eventualnim ozljedama,traumama i sl.Nakon toga kroz određene vježbe upoznati ćete povezanost ozljede sa cjelokupnim načinom kretanja,te kako je moguće da vam je slaba pokretljivost zdjelice i lumbalnog dijela leđa kroz vrijeme napravila pomak težišta tijela prema naprijed,čime se povećao pritisak na koljena i zategnutost mišića bedra stražnje strane (zbog čega Vam je teško napraviti puni čučanj),što skraćuje dužinu koraka, dovodi do toga da vam pri apsorpciji sile prilikom aktivnosti ona ne biva raspoređena duž koštanog sustava (noge,kralježnica) već to odrađuju mišići koji vrše pritisak na hrskavicu i vezivo u koljenu što dovodi do bolova, njihove ozljede i teškoća prilikom hodanja. Sugerirati će Vam se najprije učenje opuštanja i produžavanja mišića stražnje strane kako bi se rasteretio i rasporedio pritisak na koljena,a potom vraćanje optimalne funkcije lokomotornog sustava kako bi se težište tijela vratilo u centar,kretanje postalo optimalnije i racionalnije,kosti mogle apsorbirati silu,a mišići bili u funkciji za vršenje pokreta.
Ukratko;
Funkcionira po principu reedukacije senzorno-motornog sustava adresiranjem senzorno-motorne amnezije i otklanjanjem iste voljnom i svjesnom motornom kontrolom mišića ,a razlike su brojne i velike.
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 21:54   #88
Super, hvala na odgovoru. Ima li kod nas takvih terapeuta i gdje tocno?
__________________
Ljudi kazu da ono sto svi trazimo jest smisao zivota. Ne mislim da je to stvarno sto trazimo. Mislim da ono sto trazimo jest iskustvo bivanja zivim, tako da ce nasa zivotna iskustva na cisto fizickom planu imati rezonance unutar naseg najunutarnjijeg bica i stvarnosti, tako da doista osjecamo blazenstvo sto smo zivi.
Joseph Campbell
alfredo nr.2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 21:08   #89
Quote:
alfredo nr.2 kaže: Pogledaj post
Super, hvala na odgovoru. Ima li kod nas takvih terapeuta i gdje tocno?
Nema problema,prvi ste s konstruktivnim pitanjem.
Potpuno završenih još ne,obrazovanje je u tijeku. Ali radimo s klijentima i održavamo vježbe (Zg,Ri i Og).
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 21:14   #90
Još malo o tome,pa ako nekoga zanima da si pročita...Pozz.

To je aktivna edukativna metoda gdje se aktivnim sudjelovanjem u izvođenju vježbi stječe potrebno teorijsko znanje i razumijevanje funkcije kretanja (nije pasivna i manipulativna),poštuju se osnovna anatomska,kinestetička i neurofiziološka načela biomehanike čovjeka (razumijevanje da je poremećaj optimalne funkcije u jednom dijelu tijela zapravo posljedica šire neuromuskularne disfunkcije), povećava proprioceptivnu inteligenciju, a uz to što je korekivna i rehabilitacijska još je važnije da je i preventivna (otklanja se i uzrok,a ne samo posljedica),jednostavna je i općeprimjenjiva( neovisna o dobi,spolu,primarnoj aktivnosti i tegobi),trajna i održiva ( jednom kad naučiš imaš neprocjenjiv alat za rješavanje tegoba koje nosi brzina i stres svakodnevice,zabavna je (istraživačka i interoceptivna),neinvazivna,bezbolna (bez provociranja stretch refleksa ili tjeranja preko granice),pa stoga sigurna i vrlo ugodna.
To je metoda koja nas osposobljava da se na siguran i nježan način riješimo SMA, stanja kronično napetih mišića koje nastaje zbog određenog ustaljenog obrasca kretanja,ozljede ili izloženosti stresu.Mišići su kronično napeti,rade prekovremeno i i ne možemo ih opustiti.Uči nas kako osjetiti više i kretati se bolje. To je zapravo karika koja nedostaje kod svih ostalih konvencionalnih i alternativnih načina jer nam vraća sposobnost osjećaja naših fizičkih reakcija i adaptacija na stres i povratku ravnoteže.Vraća nas učenju prirodnog pokreta tijela.
Osnovna premisa je da je tijelo i psiha jedan neodvojiv sustav,te da se sve što doživljavamo i proživljavamo odražava u vidu refleksnih kontraktilnih mišićnih reakcija u tijelu (u strahu,tjeskobi,boli se stisnemo).To se dešava nesvjesno i jednom kada prijeđe u naviku gubi se osjet samog pokreta i postaje kronično stanje konstantno napetih mišića koje se osjeti kao zatezanje,otežanost pokreta,ukočenost i sl jer mozak zaboravlja mišićnu aktivnost „ugasiti“ i onda kada za to nema potrebe (san npr.). To je sada već i u literaturi poznat kao pojam senzorno-motorne amnezije (SMA).
Kako takvi mišići nisu opušteni do svoje optimalne duljine postaju umorni i nefunkcionalni,jer se pokret temelji na osnovnom principu mozak-mišić-kost, dolazi do poremećaja funkcije između agonista i antagonista (agonist ne može ići u punu kontrakciju bez pune relaksacije antagonista),zategnutosti, pritiska na okolne strukture (kosti,zglobove i vezivna tkiva,krvne žile,živčana vlakna,organe),te tako posljedično do brojnih stanja i bolesti koje su „došle odjednom i niotkuda“,te koje često pogrešno pripisujemo starenju.
Razumijevanjem osnovnih funkcija kralježnice i mišića (kralježnica je čvrsta struktura da bi podnesla silu kako bi mišići ostali slobodni za pokret) koji rade pod naredbama iz mozga izvođenjem vježbi shvaća se da pokret započinje u području najvećih mišića u tijelu (zdjelice),te se tu najprije i pojavljuju simptomi SMA koji se šire na distalne zglobove osnosno ekstremitete i vrat,tako somatski pristup ide u srž problema i otklanja se uzrok,a ne posljedica i to tako da se povratkom svjesne kontrole pokreta vraća osjet i mobilnost upravo u tom dijelu,što se mehanizmom povratne sprege povoljno odražava na periferiji.Jednako tako shvaćanjem protektivne reakcije mozga na neugodu u vidu stezanja mišića, resetiranje dužine mišića odvija se na specifičan način.
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2016., 08:15   #91
https://www.washingtonpost.com/lifes...718_story.html
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 16:52   #92
imam pitanje vezano za vježbanje u teretani za osobe s trzajnom ozljedom vrata...
naime, u čet. navečer sam bila u autu koji je naglo zakočio, sjedila sam iza i lupila glavom u sic ispred, nije bilo jako, barem mi se tako tada činilo. no, u pet. ujutro me počeo boliti vrat, i dio uz njega, dio koji se nalazi u sredini gore, iznad lopatica pa prema gore. trenutno ne mogu glavu pomaknutii skroz unatrag, jer čim malo nagnem - boli. ne mogu reći da je bol neizdrživa, al boli. malo me smeta i kad gutam, odnosno vidim da nije to "ko inače". popila sam neofen protiv bolova, frendica će mi donijeti ovratnik danas popodne koji iskreno ne znam da li da stavljam ili ne...
pročitala sam da "ako nema indikacija za trajniju imobilizaciju vrata, ozljeđenike se potiče da se što prije počnu što više kretati, budući da se smatra da će se meka tkiva na taj način ranije obnoviti" pa me zanima koliko da sad čekam s odlaskom u teretanu. zadnji put sam bila baš u čet. inače idem 3 puta tjedno i radim i vježbe s utezima (deadlift, sumo deadlift, čučanj, bugarski iskorak s bučicama) i vježbam na spravama, bicikl vozim samo za zagrijavanje.
svaki savjet i sugestija su dobrodošli.
ma.nx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 13:39   #93
Question

Ispričavam se ako je netko već odgovorio na moje pitanje ali nisam imao energije da pročitam sve odgovore.

Imam skoliozu iako nemam slovo S kao Superman tj. Superslabić samo na leđima. Dakle skolioza nije jako izražena ali tu je, šta ću. Palo mi je na um da se legnem na deku leđima okrenut prema podu i da u tom položaju koji mi se čini benigan za kičmu dižem šipku na koju stavim par utega srednje teških pa i podosta teških, ako uopće to mogu. Je li ta poza garantira da tu ne će biti nimalo opterećenja na moju kičmu u smislu skolioze tj. samo ruke i toraks ću pumpati? Što vi mislite o mojoj logici iako i neukosti i hvala.
Ararat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 15:22   #94
Radije nemoj sam ništa izmišljati, imaš na internetu jako puno mjesta gdje možeš sve o skoliozi pročitati, ovako preko neta mi je nemoguće dati dijagnozu i šta da radiš.
__________________
"Where the Rainbow Ends"
brunejz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 15:58   #95
Quote:
brunejz kaže: Pogledaj post
Radije nemoj sam ništa izmišljati, imaš na internetu jako puno mjesta gdje možeš sve o skoliozi pročitati, ovako preko neta mi je nemoguće dati dijagnozu i šta da radiš.
Thx. Al zvuči logično, što ne? Nisam Vulkanac pa ne bum niš izmišljal, iako sve što radim u svom životu je zapravo improvizacija.
Ararat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 16:06   #96
Radije nemoj improvizirati, to je jako ozbiljno, možeš se još više zeznuti.

Imaš točno određene korektivne vježbe koje moraš raditi za skoliozu, ako ne nađeš, budem ti ja poslao na pp.
__________________
"Where the Rainbow Ends"
brunejz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 17:08   #97
Quote:
brunejz kaže: Pogledaj post
Radije nemoj improvizirati, to je jako ozbiljno, možeš se još više zeznuti.

Imaš točno određene korektivne vježbe koje moraš raditi za skoliozu, ako ne nađeš, budem ti ja poslao na pp.
Nemam ništa protiv pp. Štoviše, zamolio bih te. Ali imaj na umu da znam nešto vježba za skoliozu i imam npr. elastičnu traku i sl. ali najdraže mi voziti sobni bicikl i vježbati s dva lagana utega od 2.5 kg. Iako nisam za teretanu, i zapravo nikad nisam ni bio poradi slabije konstitucije iako imam 84 kile, nekako me zgibovi i sl. ipak najviše privlače. Eto samo to i thanks again.

p.s. Imam istrošene hrskavice koljena, lijevo koljeno zna boljeti, križa su mi dosta loše tj. kad prestanem nositi srednje-teški teret po stubama jedva se bez ikakvog tereta uspnem na četvrti kat poradi lumbalnog dijela kralježnice. Ne mogu raditi čučnjeve (nema šanse) i ne bih se smio odveć sagibati. Stoga sam mislio fokusirati se više na ruke koje ajde de nisu loše iako mi gdjekad teško držati penkalu u ruci poradi možebitnog karpalnog sindroma tj. nemam osjećaj za finese. Fizikalna terapija mi je pomogla i sad se mogu i čučnuti i prekrižiti noge; pa pošto su mi kosti i zglobovi u banani mislio sam obratiti pozornost na muskulaturu oko njih, i baš su mi utezi i zgibovi zapeli za oko samo ne znam parametre odnosno koje vježbe nikako nisu dopuštene po tom pitanju. Err...
Ararat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 20:23   #98
Quote:
Ararat kaže: Pogledaj post
Ispričavam se ako je netko već odgovorio na moje pitanje ali nisam imao energije da pročitam sve odgovore.

Imam skoliozu iako nemam slovo S kao Superman tj. Superslabić samo na leđima. Dakle skolioza nije jako izražena ali tu je, šta ću. Palo mi je na um da se legnem na deku leđima okrenut prema podu i da u tom položaju koji mi se čini benigan za kičmu dižem šipku na koju stavim par utega srednje teških pa i podosta teških, ako uopće to mogu. Je li ta poza garantira da tu ne će biti nimalo opterećenja na moju kičmu u smislu skolioze tj. samo ruke i toraks ću pumpati? Što vi mislite o mojoj logici iako i neukosti i hvala.
Ako razmisliš o tome da je položaj kostiju uvjetovan muskulaturom koja dobiva komande iz mozga preko senzornomotornog sustava tada je jasno da tijelo radi kao cjelina i opterećenje iliti "pumpanje" određene skupine mišića uvijek ima za posljedicu skraćivanje istih što se odražava na cjelokupnom skeletu neovisno o položaju.Jedino je vektor kretanja drugačiji.
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 20:58   #99
Quote:
jaks kaže: Pogledaj post
Ako razmisliš o tome da je položaj kostiju uvjetovan muskulaturom koja dobiva komande iz mozga preko senzornomotornog sustava tada je jasno da tijelo radi kao cjelina i opterećenje iliti "pumpanje" određene skupine mišića uvijek ima za posljedicu skraćivanje istih što se odražava na cjelokupnom skeletu neovisno o položaju.Jedino je vektor kretanja drugačiji.
Ali moram bar neš vježbat a nemam puno volje za čitav repertoar vježbi. Bio sam u teretani i trener mi je rekao da dok ležim i radim bench koji on pak zove benđ a ja sam ih pak zvao zgib, da tu nema nikakvog opterećenja na kičmu i mogu do besvijesti dizati tako utege iako mi je rekao da si mogu kupiti utege od 2.5, 5 i 10 kg jer sam u banani. Ovo što si ti rekao sugerira da bih trebao biti pod nadzorom trenera da se pravilno rasporede pomaci i rezultati mog vježbanja po čitavom tijelu a ne da lupam po par vježbi uključujući i iz nekog razloga drage mi 'ležeće' bencheve iako su mi draži od ležećih policajaca.
Ararat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2016., 13:12   #100
Samo želim reći da je bitno shvatiti odakle izviru problemi.
Kost kao kost je vrlo čvrsta tvorevina sposobna podnesti silu.Problem su,međutim,mišići. Oni su odgovorni za položaj kostiju i ukoliko je prisutna skolioza to znači da su izgubili svoju optimalnu sposobnost i da se nakon kontrakcije nisu sposobni relaksirati natrag na odgovarajuću dužinu.
Svaka slijedeća kontrakcija će rezultirati još većom disfunkcijom,pritiskom na okolna tkiva i neurone,uzrokujući bol i adaptaciju.
Sve u svemu,dok se skolioza ne sanira ja ne bih opterećivala tijelo.Jer to će prije ili kasnije samo pogoršati stvar.
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:10.