Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2014., 23:49   #101
Stavila sam link jer cirkulira po cileanskim portalima.

Cileanska ekonomija je najstabilnija u regiji, da. Sto ne mijenja cinjenicu da vecina ljudi spaja s krajem, otplacuje od hrane, mobitela i odjece do svega ostalog na 150 rata, troskovi zivota su se u zadnjih nekoliko godina digli sto posto, nekretnine su otisle u nebo i Bacheletica cim je mahnula s par socijalnih povlastica je dosla na vlast jer obicni mali covjek ne vidi puno koristi za sebe u ekonomiji koja sluzi bogacenju bogatih. S druge strane, kako bi neki ovdje rekli, Cileanci su naviknuti da ih drzava mazi i pazi i ocekuju previse od nje i ta podjela lijevo/desno je sveprisutna.

Mene brojke iskreno ne zanimaju, brojke mogu biti varljive, dovoljno mi je ono sto vidim oko sebe. Novac kao smisao zivota, bez njega nema dobrog obrazovanja ni zdravstvenog osiguranja niti kruga dobrostojecih prijatelja niti sanse da se izvuces iz siromasnog kvarta u kojem si se rodio i u kojem ces vjerojatno umrijeti. Potpuno dehumanizirano drustvo koje zivi za izgled. I onaj najsiromasniji iz predgrada Santiaga ima najnovijih mobitel koji ce crknuti prije nego sto ce uopce biti otplacen. A kome to ne bi odgovaralo? Na rate otplatis duplo jel. Drugacije se ne moze. Ta tko uopce ima gotovinu da kupi nesto? Probaj s minimalcem zivjeti u Santiagu. Ne mozes. Zato preko dana radis na poslu, navecer prodajes kolace na ulazu u metro stanicu, preko vikenda puses balone i organiziras djecje rodendane, a pod pauzom za rucak prodajes kolegama jeftine majice koje si narucio preko nekog kineskog sajta da bi zaradio dodatnu kintu. Cak i osobe koje imaju normalnu finu placu ne mogu odoljeti prilici za dodatnu zaradu. To je jednostavno dio zivota. Novaca nikad dovoljno. Meni dnevno dodje pet mejlova od kolega u kojima se nesto prodaje i nudi. Na kraju krajeva, tko jos doma pece kolace za familiju? I kad? I zasto za boga dragoga - ako bi za to vrijeme mogao biti na drugom mjestu i zaraditi vise nego sto ces potrositi na tortu koju ces kupiti od susjede koja pece kolace nakon posla da zaradi svoju dodatnu kintu. I tako ukrug.

Umjetnost prezivljavanja i borba za svaki pesos.

A sad, makroekonomiju i velike razgovre o brojkama i slovima prepustam vama...
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 00:38   #102
Quote:
daria25 kaže: Pogledaj post
Stavila sam link jer cirkulira po cileanskim portalima...../
link je za nula.

šta si naknadno napisala, za 5.
medjutim.
to je intimno vidjenje. ko da ja sad napišem: komarci, skolopanderi, chikungunya. nemojte ni slučajno ikad na fr. antilles !

macro pokazatelji su, pak, nešto sasvim drugo.

ps. odavno pročitala tvoje komentare na dijaspori. jer mi je chile naredna postaja.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 04:28   #103
Da skuzila sam da sam zalutala na krivi podforum
Sto se tice komaraca, to itekako moze biti na listi pro/contra za neku zemlju.
U Santiagu ih nemamo, ovdje u smogu uglavnom nista ne prezivljava. Ostalo sto sam napisala je (ne samo) moje videnje stanja, ali sve zapravo ovisi u kojem drustvu se nades i u kojem sloju drustva. Meni statistike ne govore puno. Jedno je citati a drugo zivjeti to isto. Sretno u Cileu, ja gledam kako se iskobeljati odavde. Vracam se na drugi podforum.
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 18:49   #104
Jučer su bili predsjednički izbori u Čileu, gdje je pobijedio kandidat desnog centra, multimiljunaš Sebastian Pinera sa 36%. Drugi i treći su kamdidati ljevice sa 23% tj. 20%.

Carolina Goić, demokršćanska političarka hrvatskog podrijetla je osvojila 6%. Ona je u drugom krugu pozvala birače da glasaju protiv Pinere tj. desnice.

http://www.24horas.cl/elecciones2017/resultados/
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2018., 21:08   #105
Vojna parada u Čileu. Zanimljive uniforme, šljemovi, strojevi korak... Retro look

https://www.youtube.com/watch?v=wJAL_OR8-MY&t=00s
tzipiripi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2018., 13:17   #106
Nisam znao da i oni imaju pruski korak, mislio sam da ga danas još samo Rusija i Sjeverna Koreja imaju. Zanimljivo.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2018., 16:54   #107
(Nadopuna mome prethodnome postu), evo nisam znao da pruski korak kao paradni korak ima većina država, odnosno vojski na Svijetu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Goose_step
NATO ga nema, osim u rijetkim okolnostima u nekim članicama, odatle valjda njegova nama manja vidljivost. Posebno ga izgleda vole u Južnoj Americi. Inače, Čile općenito ima jaku prusku tradiciju u vojsci, još iz polovice 19., i čini se da je prva država uopće koja je svoju vojsku oblikovala po pruskom uzoru.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2018., 21:53   #108
Cile je svicarska juzne amerike... da smo imalo pametni trebali bi teziti suradnji s njima tim vise jer imaju mnoge resurse koji su nam potrebni, poput litija koji je jako bitan za proizvodnju baterija, a rimac ima sve vecu potrebu, a bogati su i bakrom ie da jako mi je zanimljivo procitati prve postove iz 2011. Usporedbu cilea i venezuele od nekih forumasa koji vole propagirati blagodati socijalizama naspram kapitalizma.
__________________
Spol=Rod
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2018., 02:07   #109
Čuj ovo, Rimac ima sve veću potrebu za litijem, kao da on proizvodi baterije, kamoli još u velikim serijama, a sve i da ima, kao da bi mu Čieleanci prodali iti centa jeftinije nego ostatku svijeta
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2018., 08:19   #110
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Čuj ovo, Rimac ima sve veću potrebu za litijem, kao da on proizvodi baterije, kamoli još u velikim serijama, a sve i da ima, kao da bi mu Čieleanci prodali iti centa jeftinije nego ostatku svijeta
Kad sam komentirao postove iz 2011. 9nda sam bas mislio na tvoje. Vrati se na prvu stranucu pa vidi sto si pisao o cileu i venezueli... meni se cini da ti opcenito zivis u nekom paralelnom svijetu citajuci tvoje stavove... Evo i firma rimac za tebe nije relevantna?
__________________
Spol=Rod
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2018., 11:34   #111
Quote:
Mathasar kaže: Pogledaj post
Kad sam komentirao postove iz 2011. 9nda sam bas mislio na tvoje. Vrati se na prvu stranucu pa vidi sto si pisao o cileu i venezueli... meni se cini da ti opcenito zivis u nekom paralelnom svijetu citajuci tvoje stavove... Evo i firma rimac za tebe nije relevantna?
Ne, u paralelnom svijetu žive oni koji za primjer uspješne države uzimaju fašističku diktaturu kao što je Čile, koji desetljećima uživa potporu svog sjevernog imperijalističkog prijatelja, dok za primjer neuspjeha uzimaju jednu Venezuelu koja stenje pod političkim i ekonomskim pritiskom istog tog sjevernog imperijalističkog "prijatelja" (koji ni ne krije da je više puta organizirao državne udare (koji nisu baš uspjeli), a samo zato jer se usudila postaviti opasan presedan da se (Bog sačuvaj) comodity kao nafta proglasi nacionalnim umjesto privatnim bogatstvom i što je još strašnije (+prekrst+prekrst+) to nacionalno bogatstvo dijeli društvenim parazitima kao što su siromašni građani kroz gradnju škola, cesta, ambulanti po zabačenim krajevima i zapošljavanju desetaka tisuća kubanskih doktora u istima, te se tim istim parazitima kojima je Bog namijenio kratak život, zapravo udahne nova iskra i novi život (+prekrst+).

Što je Čile možeš slobodno pročitati na toj istoj temi od forumaša koji naime žive u Čileu. I njihovo se viđenje Čilea razlikuje od moga od 1-5%.


Ako te zanima "firma" (u naravi rodijački biznis) Rimac, imaš dvije teme na pdf gospodarstvo. Ne treba ti moje mišljenje o njoj.
Ja sam samo konstatirao da Rimac ne proizvodi nikakve baterije.
Ti si ono tehničke struke? Onda ti neće biti problem čitati te teme s razumijevanjem, tj. vrlo brzo bi ti sve trebalo biti jasno.

Evo ti i linkovi na te teme:

https://www.forum.hr/showthread.php?t...ighlight=rimac


https://www.forum.hr/showthread.php?t...ighlight=rimac
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2018., 11:46   #112
Članak je iz 2006. Svatko tko razumije osnove ekonomije je znao koja će se katastrofa dogoditi ako se ovo nastavi.

Venezuelan price controls lead to food shortages

https://www.ft.com/content/e0d7320e-...9-0000779e2340

Utjecaj CIA u starom rimu

In 301 Diocletian issued an extensive edict fixing the prices for just about all goods and services, including 900 commodities, 130 different grades of labor and a number of freight rates. The most complete version of the edict that we have takes up 100 pages in Tenney Frank's Economic Survey of Ancient Rome. The death penalty applied to violations of the edict. Nevertheless, they failed in their purpose. As Lactantius tells us, "much blood was then shed over small and cheap items." Soon there was nothing for sale and the inflation got worse. Finally, after "many had met their deaths, sheer necessity led to repeal of the law."

https://www.forbes.com/2010/01/14/ve...l#49a403745827

Za potpuni prelegled kako je CIA ekonmsku uništaval društva kad bi pokušali kontrolirarati cijene u zadnjih 4 tisuće godina

Forty Centuries of Wage and Price Controls: How not to Fight Inflation 1st Edition

https://www.amazon.com/exec/obidos/A...asonmagazineA/

Još malo o Venzueli.

The new law regulated the production, distribution and pricing of products. These measures made many companies unprofitable, causing them to stop producing and worsening shortages, said Félix Seijas, a professor at the Central University of Venezuela. In addition to the high costs, farmers complained that fertilizer and farming equipment were mostly unavailable, and if a piece of machinery broke, the entire supply chain could shut down.

But the government blames an “economic war” waged by its opposition and foreign enemies for the food scarcity, accusing private companies of intentionally cutting back production in an attempt to destabilize the country.
https://www.nytimes.com/interactive/...shortages.html

A pogledaje ovo kako je CIA sabotirala ameriku i izazvala nestašice


In 1971, President Nixon, in an effort to control inflation, declared price increases illegal. Because prices couldn’t increase, they began hitting a ceiling. With a price ceiling, buyers are unable to signal their increased demand by bidding prices up, and suppliers have no incentive to increase quantity supplied because they can’t raise the price.

What results when the quantity demanded exceeds the quantity supplied? A shortage! In the 1970s, for example, buyers began to signal their demand for gasoline by waiting in long lines, if they even had access to gasoline at all. As you’ll recall from the previous section on the price system, prices help coordinate global economic activity. And with price controls in place, the economy became far less coordinated. Join us as we look at real-world examples of price controls and the grave effects these regulations have on trade and industry
https://www.mruniversity.com/courses...finition-nixon

Prestani se sramotiti stalno braneći propale rajeve. Nemaš pojma o osnovama ekonomije i svaki put kad marxisitčki otrov uništi neku državu kriva je amerika. Važnost slobodno kretanja cijena , činjenica da jedino to može balansirati ponudu i potražnju su same osnove ekonomije.
__________________
Atlas network, spasi nas !!!
elninjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2018., 12:04   #113
Nije tema o Rimcu... ali makar nisam inzenjer elektrotehnike, a cak i da jesam nebi mogao napraviti superautomobil sa uputama sa interneta kako tvrdi ovaj nebulozni autor teme za koju si mi dao link... sto se tice cilea, on odavno nije fasisticki, jos od pinocheta, ali je zato zemlja sa modernim otvorenim trzistem u koju se isplati uloziti jer koristi svoje resurse puno bolje od RH i venezuele. Venezuela ne stenje pod imperijalistickom cizmom amerike nego pod socijalistickom madurove vlade koja je unistila ekonomiju sa losom preraspodjelom resursa. Ocito ne zelis prihvatiti cinjenicu da naftni biznis nije unistila amerika nego chavez i maduro koji su izvlacili bilne bolivare za kupovanje socijalnog mira i kad je cijena nafte pala sve se raspalo jer prihodi od nafte vise ne mogi pokrivati rashode cijele drzave a muce se cak i sa troskovima eksploatacije nafte... sto se tice nacionalizacije naftne industrije u venezueli to se dogodilo 197? Godine a ne 2013. Osim toga mnogi bliski americki saveznici imaju nacionaliziranu naftnu industriju poput norveske, zemalja u zaljevu... cak i kuba kao i mnoge druge drzave planira uzeti pod dug venezuelansku podruznicu nacionalne naftne industrije na kubi. Zamisli ti te zle kapitalisticke kubance.��
__________________
Spol=Rod
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2018., 12:27   #114
uz to što je demokracija, chile je ujedno jedina zdrava ekonomija i jedina koja funkcionira na tom kontinentu.

izmedju ostalog, iz madurovog raja bježe u chile. ne obratno.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2018., 23:42   #115
Quote:
elninjo7 kaže: Pogledaj post
Članak je iz 2006. Svatko tko razumije osnove ekonomije je znao koja će se katastrofa dogoditi ako se ovo nastavi.

Venezuelan price controls lead to food shortages

https://www.ft.com/content/e0d7320e-...9-0000779e2340

Utjecaj CIA u starom rimu

In 301 Diocletian issued an extensive edict fixing the prices for just about all goods and services, including 900 commodities, 130 different grades of labor and a number of freight rates. The most complete version of the edict that we have takes up 100 pages in Tenney Frank's Economic Survey of Ancient Rome. The death penalty applied to violations of the edict. Nevertheless, they failed in their purpose. As Lactantius tells us, "much blood was then shed over small and cheap items." Soon there was nothing for sale and the inflation got worse. Finally, after "many had met their deaths, sheer necessity led to repeal of the law."

https://www.forbes.com/2010/01/14/ve...l#49a403745827

Za potpuni prelegled kako je CIA ekonmsku uništaval društva kad bi pokušali kontrolirarati cijene u zadnjih 4 tisuće godina

Forty Centuries of Wage and Price Controls: How not to Fight Inflation 1st Edition

https://www.amazon.com/exec/obidos/A...asonmagazineA/

Još malo o Venzueli.

The new law regulated the production, distribution and pricing of products. These measures made many companies unprofitable, causing them to stop producing and worsening shortages, said Félix Seijas, a professor at the Central University of Venezuela. In addition to the high costs, farmers complained that fertilizer and farming equipment were mostly unavailable, and if a piece of machinery broke, the entire supply chain could shut down.

But the government blames an “economic war” waged by its opposition and foreign enemies for the food scarcity, accusing private companies of intentionally cutting back production in an attempt to destabilize the country.
https://www.nytimes.com/interactive/...shortages.html

A pogledaje ovo kako je CIA sabotirala ameriku i izazvala nestašice


In 1971, President Nixon, in an effort to control inflation, declared price increases illegal. Because prices couldn’t increase, they began hitting a ceiling. With a price ceiling, buyers are unable to signal their increased demand by bidding prices up, and suppliers have no incentive to increase quantity supplied because they can’t raise the price.

What results when the quantity demanded exceeds the quantity supplied? A shortage! In the 1970s, for example, buyers began to signal their demand for gasoline by waiting in long lines, if they even had access to gasoline at all. As you’ll recall from the previous section on the price system, prices help coordinate global economic activity. And with price controls in place, the economy became far less coordinated. Join us as we look at real-world examples of price controls and the grave effects these regulations have on trade and industry
https://www.mruniversity.com/courses...finition-nixon

Prestani se sramotiti stalno braneći propale rajeve. Nemaš pojma o osnovama ekonomije i svaki put kad marxisitčki otrov uništi neku državu kriva je amerika. Važnost slobodno kretanja cijena , činjenica da jedino to može balansirati ponudu i potražnju su same osnove ekonomije.

Ovde se sramotiš samo ti, svađajući se sam sa sobom, usput emitirajući svoje kolosalno neznanje o povijesnim temama. Nitko ni ne tvrdi da je Venezuela bila blagoslovljena nekim političkim velikanima kao što mi jesmo (nakon 1990), već da je presudnu ulogu u tome odigrala "nevidljiva ruka" sa svojim domaćim izdajnicima a koji su izgubili vlast i svoje povlaštene pozicije te nisu propustili nijednu priliku za diverziju i sabotažu svoje vlastite zemlje (usput su namjeravali i dobro zaraditi na tim sabotažama).

Amerika je toliko upletena u Venezuelu da Bush nije niti krio da su se oni nalazili iza "spontanog događanja naroda" 2002. a u biti CIA orkestriranog državnog udara.

https://www.theguardian.com/world/20.../usa.venezuela

I da, većina propalih država na zapadnoj hemisferi, svoju propalost mogu zahvaliti sjevernom imperijalističkom susjedu. Tako da je potpuno svejedno jesu li im političari ignoranti kao Maduro ili geniji svoje vrste. Ukoliko ne igraju kako Washington svira svima im se isto piše.
Čile samo igra kako Washington svira, zato mu i ide u životu. Bez obzira na one desetke tisuća pobijenih i mučenih Čileanaca koji valjda nisu imali svoja ljudska prava da se Amerika bori za njih.

Ponovit ću i tebi - kako se u Čileu živi možeš saznati iz prve ruke od kolegice forumašice Darie, a koja tamo živi.
Pa možda prestanete prditi o raju na kapitalističkoj zemlji o kojem pišu njujorške i čikaške kapitalističke Biblije.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2018., 23:53   #116
Quote:
Mathasar kaže: Pogledaj post
Nije tema o Rimcu... ali makar nisam inzenjer elektrotehnike, a cak i da jesam nebi mogao napraviti superautomobil sa uputama sa interneta kako tvrdi ovaj nebulozni autor teme za koju si mi dao link... sto se tice cilea, on odavno nije fasisticki, jos od pinocheta, ali je zato zemlja sa modernim otvorenim trzistem u koju se isplati uloziti jer koristi svoje resurse puno bolje od RH i venezuele. Venezuela ne stenje pod imperijalistickom cizmom amerike nego pod socijalistickom madurove vlade koja je unistila ekonomiju sa losom preraspodjelom resursa. Ocito ne zelis prihvatiti cinjenicu da naftni biznis nije unistila amerika nego chavez i maduro koji su izvlacili bilne bolivare za kupovanje socijalnog mira i kad je cijena nafte pala sve se raspalo jer prihodi od nafte vise ne mogi pokrivati rashode cijele drzave a muce se cak i sa troskovima eksploatacije nafte... sto se tice nacionalizacije naftne industrije u venezueli to se dogodilo 197? Godine a ne 2013. Osim toga mnogi bliski americki saveznici imaju nacionaliziranu naftnu industriju poput norveske, zemalja u zaljevu... cak i kuba kao i mnoge druge drzave planira uzeti pod dug venezuelansku podruznicu nacionalne naftne industrije na kubi. Zamisli ti te zle kapitalisticke kubance.��
Od svih ovih slijepih strijelaca ti si naslijeplji.


1) Rimac ne proizvodi nikakve baterije, još manje aute.

2) Naftni biznis zadnjih par godina jest uništila Amerika u suradnji sa Saudijskom Arabijom u nadi da će toliko oslabiti Rusiju, da Rusija sama padne kao SSSR. Da, uništili su pritom i većinu svojih malih firmi koje su ulagale u istraživanje offshore polja, ali tu nema nikakve štete, oni koji upravljaju Amerikom, tj. "too big to fail" će ionako pokupovati sve te propale biznise i kad opet krene pomama sa cijenama nafte biti jedini koji će nuditi shale oil, dakle - sve ostaje u obitelji.
Dobar side effect niskih cijena nafte će biti i uništena Venezuela. Ili možda Venezuela nije bila side effect već jedan od glavnih ciljeva, nije još sigurno.
Dobar side effect je bilo i slabljenje velikih državnih naftnih kompanija konkurencije kao što su Petrobras, Pemex i sl, te momentalno zaustavljanje istraživanja svih offshore polja po ostatku svijeta. Jednim udarcem 5 muha. Nitko ne gubi osim Arabije, a koja mora izdržati period jeftine nafte (koju još uvijek prodaje po 10 - 20 puta višoj cijeni od proizvodne).

3) Venezuela dakle stenje pod obje čizme i socijalističkom i imperijalističkom.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2018., 00:00   #117
https://www.numbeo.com/cost-of-livin...atchComparison

Koliko vidim iz brojeva....Santiago se cini losijim od Zagreba.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2018., 22:16   #118
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Od svih ovih slijepih strijelaca ti si naslijeplji.


1) Rimac ne proizvodi nikakve baterije, još manje aute.

2) Naftni biznis zadnjih par godina jest uništila Amerika u suradnji sa Saudijskom Arabijom u nadi da će toliko oslabiti Rusiju, da Rusija sama padne kao SSSR. Da, uništili su pritom i većinu svojih malih firmi koje su ulagale u istraživanje offshore polja, ali tu nema nikakve štete, oni koji upravljaju Amerikom, tj. "too big to fail" će ionako pokupovati sve te propale biznise i kad opet krene pomama sa cijenama nafte biti jedini koji će nuditi shale oil, dakle - sve ostaje u obitelji.
Dobar side effect niskih cijena nafte će biti i uništena Venezuela. Ili možda Venezuela nije bila side effect već jedan od glavnih ciljeva, nije još sigurno.
Dobar side effect je bilo i slabljenje velikih državnih naftnih kompanija konkurencije kao što su Petrobras, Pemex i sl, te momentalno zaustavljanje istraživanja svih offshore polja po ostatku svijeta. Jednim udarcem 5 muha. Nitko ne gubi osim Arabije, a koja mora izdržati period jeftine nafte (koju još uvijek prodaje po 10 - 20 puta višoj cijeni od proizvodne).

3) Venezuela dakle stenje pod obje čizme i socijalističkom i imperijalističkom.
Bitno da ti sve znas rimac naravno proizvodi baterije, aute i visoku tehnologiju, to je upitno samo onima kojima je jos uvijek upitno i jeli zemlja okrugla. Dalje, Prodaješ neku tipicno ljevicarsku ideologiju oko zrtava pinoceteovog rezima kada se prica o gospodarstvu jer je uvijek lakse skrenuti temu u ideologiju nego dati kontra argumentima. Kada bi te pitao sto mislis o FARCovim zrtvama vjerojatno ti ih nebi bilo toliko zao kao ovih u cileu, jer za razliku od mene voden si ideologijom a ne razumom... i dalje mi nisi odgovorio kako to da komunisticka politika kine i kube zele naplatiti svoj dug konfisciranjem venezuelanske nafte industrije? Sto se tice forumasice koju spominjes, zasto bi ona trebala biti relevantan izvor informacija, jer eto niti ti nisi relevantan izvor informacija o RH? Osim toga zasto uopce zivi tamo ako je tako lose? I opet da nastavim sa potencijalnim podrucjima za suradnju s cileom osim rimca koji ima potrebe za litijem, jos bitnija firma je DOK-ING koja proizvodi rudarske strojeve, a i opcenito metalske firme u RH bi trebale osigurati jeftinije sirovine, firme poput elke, koncara, gredelja, ega...
__________________
Spol=Rod
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2018., 22:58   #119
Quote:
Mathasar kaže: Pogledaj post
Bitno da ti sve znas rimac naravno proizvodi baterije, aute i visoku tehnologiju, to je upitno samo onima kojima je jos uvijek upitno i jeli zemlja okrugla.
Ne, Rimac ne proizvodi ni aute ni baterije, a "visoke tehnologije" jedino u obliku softverskih rješenja i aplikacija.
Dao sam ti linkove na teme sa obiljem dokaza. Tvoje vjerovanje u suprotno od svih argumenata neće uroditi nikakvim plodovima osim eventualno novom religijom.

Quote:
Mathasar kaže: Pogledaj post
Dalje, Prodaješ neku tipicno ljevicarsku ideologiju oko zrtava pinoceteovog rezima kada se prica o gospodarstvu jer je uvijek lakse skrenuti temu u ideologiju nego dati kontra argumentima. Kada bi te pitao sto mislis o FARCovim zrtvama vjerojatno ti ih nebi bilo toliko zao kao ovih u cileu, jer za razliku od mene voden si ideologijom a ne razumom... i dalje mi nisi odgovorio kako to da komunisticka politika kine i kube zele naplatiti svoj dug konfisciranjem venezuelanske nafte industrije? Sto se tice forumasice koju spominjes, zasto bi ona trebala biti relevantan izvor informacija, jer eto niti ti nisi relevantan izvor informacija o RH? Osim toga zasto uopce zivi tamo ako je tako lose? I opet da nastavim sa potencijalnim podrucjima za suradnju s cileom osim rimca koji ima potrebe za litijem, jos bitnija firma je DOK-ING koja proizvodi rudarske strojeve, a i opcenito metalske firme u RH bi trebale osigurati jeftinije sirovine, firme poput elke, koncara, gredelja, ega...
Tvoje kolosalno nerazumijevanje ekonomije o kojoj ovdje lamentiraš počiva na ovom boldanom, ti si naime uvjeren ako uspostaviš dobre familijarne odnose sa jednim turbokapitalističkim Čileom, dobit ćeš sirovine jeftinije. I to sirovine kojih nama treba parsto kila, dok čile proizvodi milijune tona godišnje.
Takav bi deal mogao proći sa jednom prijateljskom, socijalističkom ili nesvrstanom zemljom, ali sa jednom turbokapitalističkom koju zaboli neka stvar i za njene vlastite građane, kamoli za neke tamo daleke europske prćije - teško.

Zašto bi ta forumašica bila relevantan izvor informacija o Čileu? A zašto bi ti bio ili ovi ostali klauni koji uspoređuju Zagreb i Santiago na Numbeu, mogli su tako i Caracas i Zagreb ili Calcutu i Zagreb ili Sihanoukwille i Zagreb dobili bi uvjek slične brojeve, pa bi ispalo da se u svim tim gradovima živi lijepa Božićna Bajka kao trenutno u Zagrebu, dok u stvarnosti, radi se o najneugodnijim mjestima za život na planeti, kako za sirotinju tako i za bogate (koji se ograđuju berlinskim zidovima od 3 m i žilet žicom pod naponom od 440V).


Pinochetove žrtve su spomenute u kontekstu, koji ti očito nisi razumio.
Poanta je naime bila - da je Amerika radila Čileu ono što je radila Venezueli, a Venezueli ono što je radila Čileu, situacija bi danas bila obratna, tj. Čile bi bio današnja Venezuela, a Venezuela Čile, Madurovoj inkompetentnoj i korumpiranoj vlasti unatoč.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2018., 09:37   #120
Venezuela je doživjela kataklizmu radi užasne politike kontrole cijena, otimačine privatnog vlasništva,ograničenja poduzetnicima kad je riječ o stranim valutama, suludog trošenja novca, enormne korupcije među bolivarskim revolucionarima.I svaki ekonomist je znao što će se dogoiti samo je pitanje bilo kada. Ili je možda amerika kriva. Jasno sam pokazao na primjeru Nixona, Dioklecijana i niza drugih država kako je taj klasični komunjarski ekonomski recpet kontrole cijena razoran i da uništva osnovni mehanizam ekonomske kordinacije kojem se balansira ponuda i potražnja.

Naravno da amerika čini sve što je u njihovoj moći da makne lidere koji im ne odgovraju, samo jasno je da je ova kataklizma izvan njihove moći i da je riječ o ekonomskoj katastrofi uzrokovanoj kontrolom cijena i svim onim ostalim elementima. U svijetu Halo Effeta svojetksi savez u suradnji sa kubom nikad nije radio problema razinim vladama u Latinskoj americi koje ja amerika podržavala. Ali nekim čudom nikad nema nestašica i katastrofe te vrste tamo gdje tržišni signali rade svoje posao.

Ostavi se svojih deluzija da je za propast komunizma u svakoj zemlji kriva amerika, nauči nešto o ekonomiji. Davno prije postojanje amerike su pokazalo koliko su razorni efekti kontrole cijena i amerikanci su na svojoj koži to osjetili kad su pokušali to primjeniti. Pomire se da tvoja marxistička idologija samo donosi smrt,diktaturu, siromaštvo, ekonomsko zaostajanje i da ne postoji održiva ekonomija koja se bazira na tim principa.
__________________
Atlas network, spasi nas !!!
elninjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:08.