Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2015., 08:02   #41
Quote:
Insp. Harry Callahan kaže: Pogledaj post
Ništa lakše: brojevi ti označavaju maksimalno opterećenje gume, imaš tablicu nosivosti: http://www.ekupi.hr/Tablica-indeksa-...ma-455515.aspx 91 znači 615kg a 95 je 690kg. Slova označavaju maksimalnu dozvoljenu brzinu, H je do 210km/h, T je do 190. Tablica: http://www.gume.vidiauto.com/indeks-brzine-gume
tekac is offline  
Old 20.02.2015., 08:12   #42
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
pise....205/55 r16 91H

masa auta 1381kg
nosivost auta 468kg

sveukupno 1849kg podjeljeno na 4 gume= 462 kg po gumi
a mislim da je 91 oznaka oko 600kg/po gumi, pa valda nece eksplodirat u vozni kad uletim u zavoj

a u cemu je kvaka,cemu sluzi tako mekan bok?
Indeks 91 je nosivost 615kg po gumi, no nije to samo tako podijeli ukupnu masu na četiri jer je (uglavnom) prednji kraj jače opterećen, pogotovo kod dizelaša sa težim motorom gdje računaš oko 60% mase na prednjem kraju. Inače vozio sam godinama auto od 1354kg sa tim indeksom nosivosti (tvornički podatak, a možda ti taj podatak piše na vratima auta). Mekani bok je da guma bolje amortizira rupe i neravnine, tlak zraka u gumi daje čvrstoću. Postoje ti i gume s pojačanim bočnim stijenkama (runflat gume) koje se kratko mogu voziti i kad se probuše ali su prilično neudobne. Koji auto?
tekac is offline  
Old 20.02.2015., 08:20   #43
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
Zašto si kupio uniroyal ja sam ispipao sve premium gume na polici kod furlana i najčvršća mi je bila conti csc5 , pipnem godyear i nekak mi slabija pipnem pirelli i ona a onda dođem do Contia i da vidiš kaj je švabska guma ma ko mercedes među autima tak je ona među gumama , pusti testove adace palce klince nego popipaj je nemoj se sramit ma continentalka je gumetina ipol. Htio si uštedit neces dat pare za continental i sad imaš gnjecavu jeftinjozu uniroyal
Mad je i to dobra guma na kiši ali ni do koljena Contiu
Nikad nemoj šparat na gumi
Nemoj plašiti čovjeka, kupuje dobru gumu, točno da je conti na većini testova nešto bolja no nakon manje od jedne sezone rabljena conti će definitivno postati lošija od uniroyal nove , po mom je bolje kupiti dobru gumu i mijenjati je nakon 3 sezone nego vrhunsku derati 4 godine (još bolje vrhunsku mijenjati nakon 3sezone ). I conti ima mekše i tvrđe stijenke ovisno o nosivosti gume, nije isto da li je indeks nosivosti 84 ili 95, razlika ogromna. Loui kupi si xl 98 ako želiš čvrstu gumu.
tekac is offline  
Old 20.02.2015., 10:25   #44
U 185/60 R14

Fulda eco control HP ili Uniroyal rainexpert?

Zimske imam pa bi se ove koristile samo za topliji dio godine (namjerno izbjegavam reći ljeto ).

Fulda je oko 50 kn jeftinija po gumi, koliko vidim.
__________________
Potpis!
Insp. Harry Callahan is offline  
Old 20.02.2015., 10:54   #45
Uniroyal. Jedino ako radiš više km onda Fuldu jer je trajnija.
Fishkal is offline  
Old 20.02.2015., 11:22   #46
Quote:
Fishkal kaže: Pogledaj post
Uniroyal. Jedino ako radiš više km onda Fuldu jer je trajnija.
Hm, tu se već cijenom približavam Dunlopu BR i Turanzi (s kojom sam, osim trajnosti, do sada bio zadovoljan)...

Nokian line?
__________________
Potpis!
Insp. Harry Callahan is offline  
Old 20.02.2015., 11:35   #47
Quote:
Insp. Harry Callahan kaže: Pogledaj post
Hm, tu se već cijenom približavam Dunlopu BR i Turanzi (s kojom sam, osim trajnosti, do sada bio zadovoljan)...

Nokian line?
Za takve male gumice koje koštaju 400-450kn stvarno ne vidim razlog zašto bi štedio 50kn po gumi , ako ih voziš 4 godine samo 6 mjeseci godišnje ta ušteda od 50kn po gumi ti je 6-7 lipa dnevno po gumi, zbog toga se ne isplati kalkulirati, proguglaj malo testove i kupi neku od par najboljih.
Mene jedna guma košta kao 3 tvoje ali na gumama se ne štedi jer osim guma volana i kočnica sve ostalo na autu je manje bitno. Ako motor otkaže, nikome ništa, pozovi šlep službu i idemo, ako ti otkaže volan, kočnice ili sletiš zbog loše gume onda će netko pozvati u najboljem slučaju samo hitnu.
tekac is offline  
Old 20.02.2015., 12:05   #48
Quote:
tutek kaže: Pogledaj post
Za takve male gumice koje koštaju 400-450kn stvarno ne vidim razlog zašto bi štedio 50kn po gumi , ako ih voziš 4 godine samo 6 mjeseci godišnje ta ušteda od 50kn po gumi ti je 6-7 lipa dnevno po gumi, zbog toga se ne isplati kalkulirati, proguglaj malo testove i kupi neku od par najboljih.
Mene jedna guma košta kao 3 tvoje ali na gumama se ne štedi jer osim guma volana i kočnica sve ostalo na autu je manje bitno. Ako motor otkaže, nikome ništa, pozovi šlep službu i idemo, ako ti otkaže volan, kočnice ili sletiš zbog loše gume onda će netko pozvati u najboljem slučaju samo hitnu.
Zato i kažem, nema velike razlike između cijene Uniroyala i npr Bridgestonea ili Dunlopa... Tako da ne znam što onda uzeti u tom razredu oko 400 kn (sve su tu negdje).
__________________
Potpis!
Insp. Harry Callahan is offline  
Old 20.02.2015., 13:41   #49
Quote:
tutek kaže: Pogledaj post
Ništa lakše: brojevi ti označavaju maksimalno opterećenje gume, imaš tablicu nosivosti: http://www.ekupi.hr/Tablica-indeksa-...ma-455515.aspx 91 znači 615kg a 95 je 690kg. Slova označavaju maksimalnu dozvoljenu brzinu, H je do 210km/h, T je do 190. Tablica: http://www.gume.vidiauto.com/indeks-brzine-gume
Hvala na odgovoru
Zapela mi je za oko guma Goodyear EfficientGrip Performance i Goodyear EfficientGrip Performance ali me je bunilo ovo na kraju ( V H ...) ove gume imaju navodno odlične "kišne" karakteristike.
pozz
dada8 is offline  
Old 20.02.2015., 14:06   #50
Quote:
dada8 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru
Zapela mi je za oko guma Goodyear EfficientGrip Performance i Goodyear EfficientGrip Performance ali me je bunilo ovo na kraju ( V H ...) ove gume imaju navodno odlične "kišne" karakteristike.
pozz
Vozio sam ih prošle godine u dimenziji 205/55/16 91V, ocjena vrlo dobar. (još nisam našao gumu za ocjenu odličan). U svemu dobra uravnotežena guma no kao da joj fali neka nijansa da bi bila odlična, drži dobro i na suhom i mokrom ali postoji osjećaj da bi moglo još malo bolje, npr. primacy 3 je za nijansu udobnija i bolja na glatkom suhom asfaltu.
tekac is offline  
Old 20.02.2015., 14:22   #51
Quote:
Insp. Harry Callahan kaže: Pogledaj post
Zato i kažem, nema velike razlike između cijene Uniroyala i npr Bridgestonea ili Dunlopa... Tako da ne znam što onda uzeti u tom razredu oko 400 kn (sve su tu negdje).
Uniroyal Rainexpert majka.
Moonraker is offline  
Old 20.02.2015., 14:46   #52
lijep pozz.

Zna li netko nešto o novoj gumi Uniroyal rainexpert 3? Kakva je itd.?
__________________
Nothing brings people together more than a mutual hatred.
taedium_vitae is offline  
Old 20.02.2015., 19:26   #53
Imam gume koje su stajale 3 godine u podrumu, jesu li ispravne za vožnju ili ih trebam baciti u smeće?

Prije toga sam napravio s njima 50.000 km, kupljene su u ljeto 2007. godine.
__________________
Nije sramota pasti, sramota je ne dići se.
Brijač is offline  
Old 20.02.2015., 19:44   #54
@Brijač
ja bi to bacio ali ako se nema love i nisu ćelave do koske možda bi mogao još jednu sezonu pritrat dok ih ne prikine , lagano na autoputu i po kiši poseban oprez , još ak su neka premium marka mislim da bu moglo lagane vožnje još vozit ak su michelin continental pirelli dunlop bridgestone goodyear ev, uniroyal nokian fulda i tak

@taedium vitae
dobre su uniroyalke pogotovo na kiši ali ak se možeš protegnut lovom do contia ili goodyear-a nebi bilo zgorega, uniroyalke su jako blizu premijumki neznam kakve su nakon par godina i 30kkm valjda se neće plastificirati
Loui is offline  
Old 20.02.2015., 19:56   #55
Staro je to 8 godina + 3 se samo plastificirala a nije skidan ni mikron tog plastificiranog sloja .... probaj ali po meni je to groblje od gume.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Old 20.02.2015., 20:50   #56
rainsport3 montirane ,sutra cekam kisu idem probat proslajfat/kocit moju izlizanu ulicu da vidim sta ste mi to preporucili..

na mokrom dobrom grubom asfaltu ne trebam ni probavat jer tamo drzi svaka guma...

nekako ima filing da na mokrom izlizanom asfaltu moze drzat samo guma sa lamelicama kakve imaju zimske gume ,jer izlizan,gladak mokar asfalt u biti predstavlja led u puno puno blazem obliku,ali sutra cu sve vidit..

(inace sa eskimom s3 po toj ulici nema slajfanja niti/blokiranja kotaca pri kocenju,dok je sa novom turancom u drugoj bez problema slajfo cjelu ulicu ako treba..)

Zadnje uređivanje istinatrue : 20.02.2015. at 21:02.
istinatrue is offline  
Old 21.02.2015., 08:38   #57
Pa led se simulira (jedan od načina) uglačanim mramornim pločama koje su polivene vodom.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Old 21.02.2015., 09:23   #58
Quote:
tutek kaže: Pogledaj post
Vozio sam ih prošle godine u dimenziji 205/55/16 91V, ocjena vrlo dobar. (još nisam našao gumu za ocjenu odličan). U svemu dobra uravnotežena guma no kao da joj fali neka nijansa da bi bila odlična, drži dobro i na suhom i mokrom ali postoji osjećaj da bi moglo još malo bolje, npr. primacy 3 je za nijansu udobnija i bolja na glatkom suhom asfaltu.
kažeš da si vozio oba dvije u istoj dimenziji na istom ili sličnom autu?
daj još malo iskustava po mokrom i o udobnosti.
za 3-4 tjedna i ja kupujem nove ljetne 205/55/16 91V
i u dilemi sam između gy eff grip performance i m primacy 3
do sada sam najčešće koristio goodyear(zadnje eff grip) jer je poznanik
radio sa tim gumama a sada ima i primacy 3 i nudi mi je samo 25 kn skuplje
od gy pa mislim da ću nju uzet
nkdbk1 is offline  
Old 21.02.2015., 10:41   #59
Quote:
nkdbk1 kaže: Pogledaj post
kažeš da si vozio oba dvije u istoj dimenziji na istom ili sličnom autu?
daj još malo iskustava po mokrom i o udobnosti.
za 3-4 tjedna i ja kupujem nove ljetne 205/55/16 91V
i u dilemi sam između gy eff grip performance i m primacy 3
do sada sam najčešće koristio goodyear(zadnje eff grip) jer je poznanik
radio sa tim gumama a sada ima i primacy 3 i nudi mi je samo 25 kn skuplje
od gy pa mislim da ću nju uzet
Ne znam koliko će ti ovo pomoći: gy ef grip performance sam vozio zadnju sezonu na 307 dizelašu 136ks, i bio sam prilično zadovoljan ali ne u potpunosti, a primacy samo nekoliko km na drugom praktički istom autu (čak i boja, siva fer ). Imao sam dojam da je michelin nijansu udobniji. Sitne male nepravilnosti na cesti, kamenčiće i slično bolje filtrira. I nije mi proklizavao na jednom glatkom kružnom toku za razliku od goodyearki, hladno jutro, kolnik više suh nego vlažan. Taman nijansa koja fali goodyearkama.. Šogor vozi picassa sa michelinkama, mislim 215/55/16, povremeno( par puta mjesečno) provozam, taj auto koji je doduše sam po sebi puno mekši. I na suhom i mokrom uvijek sam bio prezadovoljan kako gume drže. Meni je bilo dovoljno da odlučim: slijedeći mjesec kupujem primacy 3 za 3008-icu 225/50/17. Inače gy ef grip i ef grip performance su različite gume, spomenuo si i jedne i druge ove druge su bolje, koliko ne znam jer ove slabije nisam vozio.

ps: ispravak, frend vozi 307-icu sa gumama 205/50/17. To znači da su onda michelin dosta udobnije od gy kad je takav dojam i na col većim kotačima. A što se tiče proklizavanja na kružnom toku iste su širine tako da ne vjerujem da niži profil ima nekog utjecaja pri tako maloj brzini, 15-20 na sat.

Zadnje uređivanje tekac : 21.02.2015. at 11:06.
tekac is offline  
Old 21.02.2015., 12:49   #60
Quote:
tutek kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko će ti ovo pomoći: gy ef grip performance sam vozio zadnju sezonu na 307 dizelašu 136ks, i bio sam prilično zadovoljan ali ne u potpunosti, a primacy samo nekoliko km na drugom praktički istom autu (čak i boja, siva fer ). Imao sam dojam da je michelin nijansu udobniji. Sitne male nepravilnosti na cesti, kamenčiće i slično bolje filtrira. I nije mi proklizavao na jednom glatkom kružnom toku za razliku od goodyearki, hladno jutro, kolnik više suh nego vlažan. Taman nijansa koja fali goodyearkama.. Šogor vozi picassa sa michelinkama, mislim 215/55/16, povremeno( par puta mjesečno) provozam, taj auto koji je doduše sam po sebi puno mekši. I na suhom i mokrom uvijek sam bio prezadovoljan kako gume drže. Meni je bilo dovoljno da odlučim: slijedeći mjesec kupujem primacy 3 za 3008-icu 225/50/17. Inače gy ef grip i ef grip performance su različite gume, spomenuo si i jedne i druge ove druge su bolje, koliko ne znam jer ove slabije nisam vozio.

ps: ispravak, frend vozi 307-icu sa gumama 205/50/17. To znači da su onda michelin dosta udobnije od gy kad je takav dojam i na col većim kotačima. A što se tiče proklizavanja na kružnom toku iste su širine tako da ne vjerujem da niži profil ima nekog utjecaja pri tako maloj brzini, 15-20 na sat.

hvala na infu.
izgleda da će odluka pasti na primacy 3.
te dvije su bile u izboru jer imaju dobro držanje po mokrom i trebale bi
izdržati 3 sezone oko 35-36000 km
nkdbk1 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:35.