Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2016., 20:16   #41
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Evo ti nešto konkretno da me više ne progoniš

Neke haplogrupe koje se općenito dovode u vezu s Gotima i njihovim migracijama:

http://cdn.eupedia.com/images/conten...ogroup-I2b.gif
http://cdn.eupedia.com/images/conten...up-R1b-S21.gif

Germanski markeri zajedno:
http://www.eupedia.com/europe/maps_Y...shtml#Germanic

Naš I2a-Din je slabo zastupljen u Italiji što ga diskvalificira kao gotski marker. No to još uvijek ne znači da nije imao nekakvu kelto-germansku prošlost.
Prijatelju, ja sam ti sve to davno puno puta objasnjavao.
Sad ne znam sto vise da ti kazem. Zapali jos jednu, pa kaj bu nek bu.
Dilberth is offline  
Old 04.04.2016., 20:33   #42
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Oprosti, imam problema pratiti tvoju logiku. Sto je to u DAI da ne trebamo odbaciti? Zasto bih ja razmisljao o Hrvatima u Panoniji, itd. na osnovu sto pise u DAI? DAI ih tamo uopce i ne spominje. Po cemu zakljucujes da su mi jugo-povjesnicari isprali mozak? Jasno sam ti rekao da DAI odbacujem kao glupost.

Prihvatiti samo ono da su Srbi servi i da nose opanke, bila bi jos veca glupost.
pa nećemo odbaciti DAI ako piše za pečeneze bajku..

dvije godine ponavljam i očito da ne kontaš...genetika je potvrdila dolazak hrvata na balkan iz priče o hrvatima koju iznosi porfirogenet...šta to ima sa pričom o langobardima...

znači genetika je potvrdila dolazak hrvata i priču porfirogeneta o tim hrvatima...

kako ih ne spominje u panoniji, dali ti mene zezaš ili šta..

DAI

Od Hrvata, koji su došli u Dalmaciju, jedan se dio odvojio, i zaposjeo Ilirik (Illurikon) i Panoniju (Pannonian), oni su također imali svoga neovisnoga kneza, koji je obdržavao prijateljske sveze,

kako DAI odbacuješ kao glupost kada ga je genetika potvrdila u priči o hrvatima....kako misliš odbacuješ..koji tebi dokaz treba...riječ božja na samrti...

ako misliš na cijeli DAI pa boli me briga što je sve mit osim dolaska hrvata na balkan..

još jednom da shvatiš..

genetika je potvrdila dolazak hrvata na balkan po priči porfirogeneta o hrvatima...

hočeš još da ti ponovim....

znači, genetika je potvrdila dolazak hrvata na balkan o priči porfirogeneta o hrvatima...

ne da mi se više ponavljati ako nisi shvatio onda odi do srbijanskih foruma pa ćeš čuti tko su hrvati...tamo je sve objašnjeno
hrvat22 is offline  
Old 04.04.2016., 20:41   #43
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Prijatelju, ja sam ti sve to davno puno puta objasnjavao.
Sad ne znam sto vise da ti kazem. Zapali jos jednu, pa kaj bu nek bu.
kako čovječe imaš tezu o gotima a još ni jedan haplotip nisi stavio za kandidata tih gota..

spominjao si neki R1a u švedskoj i gore a mi imamo druge tipove istog...onda su I2a ili I1 tipovi gotskog porijekla..prema tome daj nešto istraži i prezentiraj ovdje na forumu...

dali ovdje netko prati genetiku osim nas par...dajte se više manite klajićke i jovana cvijića...hajde nešto dokažite...nisam ja ovdje naj pametniji već nešto izložim a vi pobijajte ili potvrđujte...znači podložno je kritici ali sa nekim dokazom a ne tko je bolji govornik..
hrvat22 is offline  
Old 04.04.2016., 20:43   #44
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Prijatelju, ja sam ti sve to davno puno puta objasnjavao.
Sad ne znam sto vise da ti kazem. Zapali jos jednu, pa kaj bu nek bu.
dali si dokazao haplotipovima što si nekoć davno objašnjavao..
hrvat22 is offline  
Old 04.04.2016., 21:16   #45
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Oprosti, imam problema pratiti tvoju logiku. Sto je to u DAI da ne trebamo odbaciti? Zasto bih ja razmisljao o Hrvatima u Panoniji, itd. na osnovu sto pise u DAI? DAI ih tamo uopce i ne spominje. Po cemu zakljucujes da su mi jugo-povjesnicari isprali mozak? Jasno sam ti rekao da DAI odbacujem kao glupost.
Vojnomir se spominje u Annales regni Francorum kao onaj koji je pobijedio Avare. Američki povjesničar Fine Jr. o franačkoj pobjedi nad Avarima:

Quote:
Fine Jr. claimed that Vojnomir, a Pannonian Croatian duke, aided Charlemagne's major victory against the Pannonian Avars in 796, after which the Franks were made overlords "over the Croatians of northern Dalmatia, Slavonia and Pannonia
Dakle imamo dva neovisna izvora koji govore o pobjedi nad Avarima. U jednom slučaju (DAI) spominju se Hrvati, a u drugom (ARF) neki lik s hrvatskim imenom.
Liudewitus is offline  
Old 04.04.2016., 22:34   #46
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Vojnomir se spominje u Annales regni Francorum kao onaj koji je pobijedio Avare. Američki povjesničar Fine Jr. o franačkoj pobjedi nad Avarima:
Dakle imamo dva neovisna izvora koji govore o pobjedi nad Avarima. U jednom slučaju (DAI) spominju se Hrvati, a u drugom (ARF) neki lik s hrvatskim imenom.
Ma po njemu ti kajkavci nisu (izvorno) Hrvati.
Nisu ni jekavci.
Po njemu Lastovo ispada srpsko
A onda glumi "velikog" Hrvata :rofl
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 04.04.2016., 22:50   #47
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ma po njemu ti kajkavci nisu (izvorno) Hrvati.
Nisu ni jekavci.
Po njemu Lastovo ispada srpsko
A onda glumi "velikog" Hrvata :rofl
Potomci (Bijelih) Hrvata danas govore poljski, češki, ukrajinski, bjeloruski, njemački i slovenski (u Karantaniji), lužičkosrpski, mađarski i tko zna kako još.
Liudewitus is offline  
Old 04.04.2016., 23:10   #48
Quote:
DAI

Od Hrvata, koji su došli u Dalmaciju, jedan se dio odvojio, i zaposjeo Ilirik (Illurikon) i Panoniju (Pannonian), oni su također imali svoga neovisnoga kneza, koji je obdržavao prijateljske sveze,
po genetici odvajanje hrvata iz dalmacije u panoniju će biti teže dokazati iz razloga dolaska hrvata za tursko doba u madžarsku pa će to malo usporiti proces pronalaska točne mutacije a koja se odvojila do madžarske.

moje je mišljenje da porfirogenet govori sa pozicije 10 stoljeća i vezama hrvata sa panonijom a ne da se netko selio u panoniju iz dalmacije, ili su tada svi stanovnici panonije, dalmacije i ilirika bili sličnog jezika, porijekla itd...pa on zaključuje da se dio hrvata iz dalmacije naselio u panoniji...za sada je to samo nagađanje..tu će trebati još puno istraživanja...

gledao sam podatke za južnu poljsku i tamo ne postoji za sada mutacija I-Z16983 (age: 1549 ybp) već postoji samo u hrvatskoj...logično ako tako završi da je to okvirna godina doseljenja hrvata na balkan s minusom od jedne generacije ili oko 100 godina...jer pretpostavimo da su bijeli hrvati došli u dalmaciju sa ranijom mutacijom I-S17250 i nakon oko 100 godina nastaje prva hrvatska mutacija I-Z16983 (age: 1549 ybp)...međutim ova godina nije konačna ona se mijenja tako da ćemo videti kolko će konačno ova mutacija biti stara ali to bi sada značilo da dio bijelih hrvata dolazi u dalmaciju 350. ili 300. godine poslije krista...ili poslije 370 godine sa gotima ili iza njih....međutim goti ne dolaze iz južne poljske...

Visigoths
who had invaded the Roman Empire beginning in 376 and had defeated the Romans at the Battle of Adrianople in 378.


https://en.wikipedia.org/wiki/Histor...n_Roman_Empire
The year 376 is taken as pivotal by many modern historians.[citation needed] In that year there was an unmanageable influx of Goths and other Barbarians into the Balkan provinces,
hrvat22 is offline  
Old 04.04.2016., 23:26   #49
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Potomci (Bijelih) Hrvata danas govore poljski, češki, ukrajinski, bjeloruski, njemački i slovenski (u Karantaniji), lužičkosrpski, mađarski i tko zna kako još.
pa zato govorim da udaranje u srbijanski mit do besvijesti o štokavici, kajkavici i čakavici koja uopće nema veze sa genetikom a samim time ni porijeklom je jednostavno za ovce...to se može istraživati na autohtonom stanovništvu sa 1700 metara nadmorske visine i koje se jučer spustilo sa planine nakon 1500 godina..

ako imaš na hvaru čakavicu i čokavicu, jedan dio otoka se ne razumije sa drugim a ti isti ljudi imaju haplotipove kao i štokavci iz zapadne hercegovine s kojima se uopće ne mogu sporazumjeti bar izvorni govornici, onda shvatiš da geni imaju svoj put jezik svoj put...proširila se štokavica na kontinentu i nije valjda da su svi izmijenili svoje gene...

http://www.srpsko-nasledje.rs/sr-l/1...article-1.html
u selima okoline Beograda ispitano je poreklo 8894 roda sa 52.475 kuća. Od ovog broja su samo 464 roda sa 3603 kuće starinci, toliko gotovo ima i stanovnika nepoznatog porekla (470 rodova sa 2464 kuća), a sve ostalo šumadisko stanovništvo je doseljeno i doseljeničkih rodova ima 7960 sa 46.408 kuća. Šumadiju su naselili doseljenici skoro iz svih krajeva današnje naše kraljevine, ali ih najviše ima iz dinarskih oblasti, t.j. iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine, od Sjenice i Novog Pazara, iz Kolašina, od Pešteri i Bihora, iz Dalmacije, Like i ostalih dinarskih krajeva.


kojim su jezikom govorili ovi starinci u srbiji prije dolaska pravoslavnih vlaha i hrvata tamo??...i sada svi govore štokavski....možda su prije govorili bugarski...
hrvat22 is offline  
Old 04.04.2016., 23:36   #50
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
po genetici odvajanje hrvata iz dalmacije u panoniju će biti teže dokazati iz razloga dolaska hrvata za tursko doba u madžarsku pa će to malo usporiti proces pronalaska točne mutacije a koja se odvojila do madžarske.
U bizantskim izvorima, u kojima se spominje Duklja, govori se o Iliriku kao (gorskom) području oko Duklje i Srbije, možda sjeverne Albanije. Mislim da ovu njegovu 'Panoniju' ovdje treba shvatiti kao Bosnu koja je većim dijelom u peripanonskom prostoru i koja se na jugoistok prirodno nadovezuje na taj Ilirik. Ako sam dobro razumio spominjao se jedan knez koji vlada obima područjima. Teško bi bilo zamisliti da jedan knez vlada istovremeno Balatonom i Ilirikom. Međutim neki pod ovim 'Ilirikom' smatraju područje Srijema.
Liudewitus is offline  
Old 04.04.2016., 23:52   #51
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Vojnomir se spominje u Annales regni Francorum kao onaj koji je pobijedio Avare. Američki povjesničar Fine Jr. o franačkoj pobjedi nad Avarima:



Dakle imamo dva neovisna izvora koji govore o pobjedi nad Avarima. U jednom slučaju (DAI) spominju se Hrvati, a u drugom (ARF) neki lik s hrvatskim imenom.
Mislim da sad namjerno trolas, samo ne razumijem zasto?

Znas vrlo dobro da smo pricali samo o DAI i autenticnosti DAI koji prica o Hrvatima u Dalmaciji.

ARF prica o dogodjajima u Panoniji skoro 200 godina kasnije. I to smo sve bezbroj puta skupa prezvakali na topicima znatno blizim toj temi nego ovaj topik. Da idemo dalje pricati o tome i da te moram opet podsjetiti da ARF nigdje ne spominje Hrvate, bilo bi trolanje s moje strane.

Bit ce najbolje da nastavis svoje oftopicarenje s nekima kojima vremenski periodi od nekoliko stoljeca takodjer ne znace puno, i koji izvlace ili skrivaju hrvatske dijalekte prema potrebama njihove argumentacije.

Argumenti da "ti mislis" da DAI misli ovo ili ono su vise nego djetinjasti. Sorry.
Dilberth is offline  
Old 05.04.2016., 00:15   #52
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Potomci (Bijelih) Hrvata danas govore poljski, češki, ukrajinski, bjeloruski, njemački i slovenski (u Karantaniji), lužičkosrpski, mađarski i tko zna kako još.
Upravo tako
Portfirofenet priča iz perspektive 10.st-a, hrvatska država tada drži Panoniju, a vjerojatno postoji i starija priča o doseljenju.
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
U bizantskim izvorima, u kojima se spominje Duklja, govori se o Iliriku kao (gorskom) području oko Duklje i Srbije, možda sjeverne Albanije. Mislim da ovu njegovu 'Panoniju' ovdje treba shvatiti kao Bosnu koja je većim dijelom u peripanonskom prostoru i koja se na jugoistok prirodno nadovezuje na taj Ilirik. Ako sam dobro razumio spominjao se jedan knez koji vlada obima područjima. Teško bi bilo zamisliti da jedan knez vlada istovremeno Balatonom i Ilirikom. Međutim neki pod ovim 'Ilirikom' smatraju područje Srijema.
Po meni imaš Panoniju oko Siska i Ilirlik u Duklji.
Između (u rimskoj Dalmaciji) je (uža) Hrvatska.
S time da se ovi iz Panonije šire i do Balatona (Braslav je došao do Budima), a dobrim djelom drže i Srijem.
Duklja pak ide do Drača/Valone.

ps. nije jedan knez, već su dva.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 05.04.2016., 00:36   #53
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Mislim da sad namjerno trolas, samo ne razumijem zasto?

Znas vrlo dobro da smo pricali samo o DAI i autenticnosti DAI koji prica o Hrvatima u Dalmaciji.

ARF prica o dogodjajima u Panoniji skoro 200 godina kasnije. I to smo sve bezbroj puta skupa prezvakali na topicima znatno blizim toj temi nego ovaj topik. Da idemo dalje pricati o tome i da te moram opet podsjetiti da ARF nigdje ne spominje Hrvate, bilo bi trolanje s moje strane.

Bit ce najbolje da nastavis svoje oftopicarenje s nekima kojima vremenski periodi od nekoliko stoljeca takodjer ne znace puno, i koji izvlace ili skrivaju hrvatske dijalekte prema potrebama njihove argumentacije.
Da si pažljivo čitao moje postove u vezi DAI onda si mogao vidjeti koja je moja pozicija u vezi datiranja događaja DAI.

Da ponovim, spominjanje Heraklija je bizantsko hvalisanje. Izbacivanjem Herakllija iz jednadžbe dolazak Hrvata se pomiče za "skoro 200 godina". Uzmi u obzir da je originalna priča o Hrvatima pisana iz zapadne perspektive (Živković). Oni sigurno ne bi trpali Heraklija. Prema tome nema vremenske razlike. Porga/Porinos je prepisano Borna na Grčki.

Drugo, Porfirogenet govori o prostoru od Jadrana do Dunava što je u uvodu eksplicitno spomenuo. Pojmovi kao što su Dalmacija, Panonija ili Ilirik su vrlo fluidni i variraju u značenju ovisno o korištenom izvoru pa ih ne treba uzimati doslovno.
Ako smatraš da je Dalmacija iz DAI imala neke druge preciznije granice onda izvoli objasniti koje su to granice i na temelju čega si ih odredio.

Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Argumenti da "ti mislis" da DAI misli ovo ili ono su vise nego djetinjasti. Sorry.
Koji su tvoji argumenti kada "misliš" da su baš svi događaji iz DAI izmišljeni? Najbolji su mi likovi koji negiraju kompletni DAI, a onda se hvataju za 7. stoljeće, a 7. stoljeće se spominje jedino u DAI i nigdje više

Zadnje uređivanje Liudewitus : 05.04.2016. at 00:56.
Liudewitus is offline  
Old 05.04.2016., 00:49   #54
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
ps. nije jedan knez, već su dva.
Nisam siguran da se spominju dva (ako ne računamo ovoga u Dalmaciji).

Mislim da su Hrvati prvo došli u Panoniju i Liburniju (kraj 8. st.) i poslije se spustili se u Dalmaciju (sredina 9. st). Panoniju su u međuvremenu ugrabili Franci pa Bugari. Nakon stvaranja kneževine Hrvati se šire na istok (Bosna, Duklja, Raška) - no to je za raspravu. I N. Klajić je smatrala da su došli u dva koraka. prvo u Liku (ako se dobro sjećam), a zatim u Dalmaciju.

(https://en.wikipedia.org/wiki/Velika_Horvatska )
Liudewitus is offline  
Old 05.04.2016., 01:10   #55
Zanimljiva animacija (dolazak Mađara):

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Honfoglalas.gif
Liudewitus is offline  
Old 05.04.2016., 01:14   #56
"genetika je potvrdila dolazak hrvata na balkan o priči porfirogeneta o hrvatima" - nova budistička mantra.

Genetika nije potvrdila ništa, ikakva tumačenja od strane genetičara trebaju prvo biti objavljena u relevantnim izvorima, proći znanstvenu kritiku, korištenje kao reference u izvorima drugih antropoloških disciplina, i tek onda se može govoriti o nekakvoj "potvrdi" 1.0, sve ostalo je lupanje prazne slame. DAI se ne treba negirati, dapače, od strane modernih znanstvenika sve više dobiva na značaju. No, njegovo korištenje u ovakva forumaška naklapanja je smiješno. Ovakav pod forum je mnogo štetniji nego nekakav "na rubu znanosti", zbog silnih rasizama i negiranja tuđe povijesti, ili ignoriranje vlastite.

Koliko puta se treba ponoviti, bilo kakvo ekskluzivno povezivanje ala Ivan Jurić hg I s Hrvatima (a rasističko negiranje Srbima njihovog porijekla, izmišljanje nekakvog Azijskog porijekla, a oba plemena su došla u istom stoljeću iz onih krajeva Bavarske-Češke-Poljske), a već vrapci na grani znaju da Hrvate i Slavene treba pratiti preko hg R1a. Ti vaši Bijeli Hrvati dolaze kao nekakvo pleme vođeno od strane "petero braće i dvije sestre" čija imena većinom nisu slavenska, nego irano-turska, znači R1a, ali ne, ovaj Hrvat22 kaže kako nema podatke, ili nije dovoljno istražio taj haplotip R1a. Ma kakav ignoramus moraš biti kada haplotip koji je najvažniji za porijeklo Hrvata, hrvatskog jezika, Slavena i tako dalje ne istražuješ, nego se hvatat za hg I. Da se pronađe jedan jedini kostur s hg I za vrijeme Rimljana ili prije Slavenske migracije sve pada u vodu o isključivom "Sve Hrvatstvu" hg I.
MoroHr is offline  
Old 05.04.2016., 01:15   #57
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da se spominju dva (ako ne računamo ovoga u Dalmaciji).
Mislim da su Hrvati prvo došli u Panoniju i Liburniju (kraj 8. st.) i poslije se spustili se u Dalmaciju (sredina 9. st). Panoniju su u međuvremenu ugrabili Franci pa Bugari. Nakon stvaranja kneževine Hrvati se šire na istok (Bosna, Duklja, Raška) - no to je za raspravu. I N. Klajić je smatrala da su došli u dva koraka. prvo u Liku (ako se dobro sjećam), a zatim u Dalmaciju.
(https://en.wikipedia.org/wiki/Velika_Horvatska )
Dobro, neka dijela N. Klaić su zbilja upitna.
Jedan čas vidi HR do Valone, drugi je pounje granica ničje zemlje (koja ide sve do rijeke Bosne) a s druge strane je "vječna Bosna".
Imaš širenje Slavena po dalm. Zagori, ak se ne varam već u 7.st-u ?
Bio je i jedan zanimljiv rad na tu temu negdje na netu, al ga nemrem nać.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 05.04.2016., 01:15   #58
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
po genetici odvajanje hrvata iz dalmacije u panoniju će biti teže dokazati iz razloga dolaska hrvata za tursko doba u madžarsku pa će to malo usporiti proces pronalaska točne mutacije a koja se odvojila do madžarske.

moje je mišljenje da porfirogenet govori sa pozicije 10 stoljeća i vezama hrvata sa panonijom a ne da se netko selio u panoniju iz dalmacije, ili su tada svi stanovnici panonije, dalmacije i ilirika bili sličnog jezika, porijekla itd...pa on zaključuje da se dio hrvata iz dalmacije naselio u panoniji...za sada je to samo nagađanje..tu će trebati još puno istraživanja...

gledao sam podatke za južnu poljsku i tamo ne postoji za sada mutacija I-Z16983 (age: 1549 ybp) već postoji samo u hrvatskoj...logično ako tako završi da je to okvirna godina doseljenja hrvata na balkan s minusom od jedne generacije ili oko 100 godina...jer pretpostavimo da su bijeli hrvati došli u dalmaciju sa ranijom mutacijom I-S17250 i nakon oko 100 godina nastaje prva hrvatska mutacija I-Z16983 (age: 1549 ybp)...međutim ova godina nije konačna ona se mijenja tako da ćemo videti kolko će konačno ova mutacija biti stara ali to bi sada značilo da dio bijelih hrvata dolazi u dalmaciju 350. ili 300. godine poslije krista...ili poslije 370 godine sa gotima ili iza njih....međutim goti ne dolaze iz južne poljske...

Visigoths
who had invaded the Roman Empire beginning in 376 and had defeated the Romans at the Battle of Adrianople in 378.


https://en.wikipedia.org/wiki/Histor...n_Roman_Empire
The year 376 is taken as pivotal by many modern historians.[citation needed] In that year there was an unmanageable influx of Goths and other Barbarians into the Balkan provinces,
I gdje stoji da su Hrvati morali doci bas iz juzne Poljske? Mogli si i Bijeli Hrvati u Poljskoj i u Dalmaciji doci iz jednog treceg mjesta.

Nego D. Dzino spominje groblje od oko 200 grobova kod Greblje-Knin koje datira ga iz kasnog 5. stoljeca i kaze da je potpuno je slicno i kasnijim grobljima iz 7. stoljaca. Nasi "znanstvenici" su ga ignorirali jer se nije uklapalo u jugo-DAI bajku (South Slavic metanarratives), kaze Dzino.

Kakve genetske podatke imas iz tih grobova? Da li je itko sad tamo istrazivao genetski make-up?
Dilberth is offline  
Old 05.04.2016., 01:19   #59
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Uzmi u obzir da je originalna priča o Hrvatima pisana iz zapadne perspektive (Živković). Oni sigurno ne bi trpali Heraklija. Prema tome nema vremenske razlike. Porga/Porinos je prepisano Borna na Grčki.
Citiraš Živkovića, a ne znaš njegovo stajalište. On analizira i potvrđuje DAI, negira ikakvo povezivanje Porge/Porina s Bornom (ta YU ideja je odavno odbačena), Porga iz 31. poglavlja nije izmišljeno ime nego dolazi od iranskog "pouru-gâo" (bogat stokom), dok u 30. poglavlju taj isti Porga se naziva Porin iz očito različite tradicije slične Longobardima gdje bi taj "mitski vladar" nosio ime slavenskog božanstva Peruna (A. Milošević).

http://en.wikipedia.org/wiki/Porga_of_Croatia
MoroHr is offline  
Old 05.04.2016., 01:26   #60
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Dobro, neka dijela N. Klaić su zbilja upitna.
Jedan čas vidi HR do Valone, drugi je pounje granica ničje zemlje (koja ide sve do rijeke Bosne) a s druge strane je "vječna Bosna".
Imaš širenje Slavena po dalm. Zagori, ak se ne varam već u 7.st-u ?
Bio je i jedan zanimljiv rad na tu temu negdje na netu, al ga nemrem nać.
Jesu li ti Slaveni iz 7. stoljeća u dalmatinskoj zagori bili stvarno "Slaveni"? Ili možda lokalci, koji su bili izmilili iz romanskih gradova, radi obrade zemlje?

Arheologija u Dalmaciji vidi dvije promjene: Jedna potkraj 8. st., a druga sredinom devetog. Ova druga je bila nešto 'jača'.
Liudewitus is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:01.