Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2018., 21:19   #921
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Doza fantastike uopće nije bitna, bitno je da je zadovoljena komponenta znanosti u SF-u.

Sadašnja znanstvena dostignuća veze nemaju sa kršenjem zakona fizike. Čovjek nikad neće moći s pomoću lingvistike proniknuti u budućnost.
Ne vidim kako to nije zadovoljena komponenta znanosti u Arrivalu.

Znanstvenici se već danas služe elementima jezika i komunikacije u predviđanju budućnosti. Ne znam kako bi civilizacija pa i znanost izgledali da se ne služimo jezikom ili komunikacijom. A to su teme u središtu lingvistike. Da ne spominjem da se jezikom već neko vrijeme bavi i kognitivna neuroznanost.

Jesi li ti došao do kraja Odiseje, znam da film dugo traje, no ipak...
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 08:09   #922
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Dečko, mogao bi biti malo pristojniji.
Ovako ne ispadaš samo neznalica, nego i nepristojan.

Ako nešto želiš reći - izvoli. Jer ja nemam namjeru gubiti vrijeme na gledanje kojekakvih filmića - a usto ga ne bih mogao pogledati čak ni da to želim, jer link ti je u kurcu.
Nit sam dečko, nit sam neznalica. Link radi.
Tempion is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 10:11   #923
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Yup, ali to vrijedi za Zemlju. Ljudi su došli u "5 do 12" kad gledamo Zemlju. Ali kad gledamo cijeli Svemir, koji je star 13 milijardi godina i trajat će još 10^12 - 10^14 (1–100 triliona godina) ispada da se život na Zemlji pojavio jako rano, već u prvoj sekundi postojanja Svemira.
To je točno, ali si zaboravio napomenuti da je veliki dio te budućnosti svemir van stelarne faze, u kojem je samo praznina i crne rupe koje polako nestaju procesom Hawkingovog zračenja.

Nadalje, Sunčev sustav je druga generacija zvijezda, jer sadrži teške elemente. Elementi teži od željeza mogu nastati samo u prethodnoj supernovi.

Kad to zbrojiš, nije baš da smo jako uranili...

Quote:
Weekend Warrior kaže: Pogledaj post
Ne vidim kako to nije zadovoljena komponenta znanosti u Arrivalu.

Znanstvenici se već danas služe elementima jezika i komunikacije u predviđanju budućnosti. Ne znam kako bi civilizacija pa i znanost izgledali da se ne služimo jezikom ili komunikacijom. A to su teme u središtu lingvistike. Da ne spominjem da se jezikom već neko vrijeme bavi i kognitivna neuroznanost.

Jesi li ti došao do kraja Odiseje, znam da film dugo traje, no ipak...
Komponente znanosti i u lingvistici u u teoriji komunikacije i u općoj teoriji relativnosti su blago rečeno nategnute.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 12:54   #924
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Komponente znanosti i u lingvistici u u teoriji komunikacije i u općoj teoriji relativnosti su blago rečeno nategnute.
Ako se komponente znanosti natežu i u konkretnim znanstvenim disciplinama, što onda ne bi bile nategnute i u jednom SF filmu.
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 13:07   #925
Quote:
Weekend Warrior kaže: Pogledaj post
Nisu nategnute komponente znanosti ništa novo u SF filmovima, a ni u samoj znanosti.
Ne sjećam se svih detalja, kako bi Modrić rekao, to je bilo jako davno kad sam gledao film - ali sjećam se nekakvih osnovnih znanstvenih teza na kojima se bazira radnja.

Na onoj ploči su bile Schrodingerova jednadžba, Maxwelove, Shannonova entropija...sve klasika. Ništa novo. Ali..

Radi se o tome da je Sapir-Worf teza iz lingvistike nekako prelazi na percepciju vremena. Ideja da prošlost, sadašnjost i budućnost postoje istovremeno nije u suprotnosti s teorijom relativnosti, ali malo mi je problem s ovom lingvističkom relativnosti.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 13:47   #926
Quote:
Weekend Warrior kaže: Pogledaj post
Ne vidim kako to nije zadovoljena komponenta znanosti u Arrivalu.
A ja ne vidim kako jest. Predviđanje budućnosti s pomoću lingvistike ne da nema veze sa znanošću, nego s mozgom.

Quote:
Znanstvenici se već danas služe elementima jezika i komunikacije u predviđanju budućnosti.
Ideš...

Aj daj neki primjer zato, ak ti nije teško?

Quote:
Ne znam kako bi civilizacija pa i znanost izgledali da se ne služimo jezikom ili komunikacijom.
Kakve to ima veze s konjskim trkama?

Quote:
A to su teme u središtu lingvistike. Da ne spominjem da se jezikom već neko vrijeme bavi i kognitivna neuroznanost.
Kakve to ima veze s konjskim trkama?

Quote:
Jesi li ti došao do kraja Odiseje, znam da film dugo traje, no ipak...
Jesam, ja ipak pripadam generaciji koja može zadržati pozornost duže od tri sekunde, dečko...
Premda ne mogu reći da mi se svidio, niti da je Kjubrik uopće kužio kaj bi taj čušpajz trebal značiti.

Quote:
Tempion kaže: Pogledaj post
Nit sam dečko, nit sam neznalica. Link radi.
Mogao si odmah reći da si iz dijaspore, da ne gubim vrijeme.
U Hrvatskoj se filmić ne može vidjeti zbog autorskih prava.
A linkovi nisu zamjena za tekst, to ti je jedno od forumskih pravila.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ne sjećam se svih detalja, kako bi Modrić rekao, to je bilo jako davno kad sam gledao film - ali sjećam se nekakvih osnovnih znanstvenih teza na kojima se bazira radnja.

Na onoj ploči su bile Schrodingerova jednadžba, Maxwelove, Shannonova entropija...sve klasika. Ništa novo. Ali..

Radi se o tome da je Sapir-Worf teza iz lingvistike nekako prelazi na percepciju vremena. Ideja da prošlost, sadašnjost i budućnost postoje istovremeno nije u suprotnosti s teorijom relativnosti, ali malo mi je problem s ovom lingvističkom relativnosti.
Istovremenost postojanja i dalje ne objašnjava budalaštinu da se učenjem vanzemaljskog jezika mogu steći čarobnjačke moći.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 14:14   #927
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Istovremenost postojanja i dalje ne objašnjava budalaštinu da se učenjem vanzemaljskog jezika mogu s teći čarobnjačke moći.
Ne znam kako je to prikazano u filmu (vjerojatno slabo, jer Villeneuve nije neki tip od velikog mozga), ali teza koju Chiang iznosi u pripovijetci, kako se kognitivnim razvojem, potpomognutim razumijevanjem tuđinskog jezika i njihove percepcije prostora i vremena, istovremeno širi i ljudska percepcija, zanimljivo je elaborirana.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 14:39   #928
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Istovremenost postojanja i dalje ne objašnjava budalaštinu da se učenjem vanzemaljskog jezika mogu steći čarobnjačke moći.
To je ta Sapir-Whorf hipoteza, i to jaka verzija. Radi se o tezi lingvističke relativnosti, odnosno tome da jezik utječe na kognitivne kapacitete i percepciju.

Ovo o učenju jezika jest malo nategnuto i ubrzano, ali postoje metode s kojima se da utvrditi da li je nešto jezik ili nije i na koji način funkcionira.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 15:10   #929
Judolino cjepaš dlake. Zato ide onaj dio znastvena fantastika. Ako ovo nije SF onda ni štošta drugo nebi spadalo
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 15:11   #930
Quote:
The New Guy kaže: Pogledaj post
Judolino cjepaš dlake. Zato ide onaj dio znastvena fantastika. Ako ovo nije SF onda ni štošta drugo nebi spadalo
Pa zapravo to stoji - puno toga što se naziva SF-om uopće ne spada u taj žanr.
Čak i Star Wars te superheroje trpaju u SF, mislim da to objašnjava kako je SF postao posve nedefinirani žanr.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 16:40   #931
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Što je NG? Kakve megatvornice?

Dečko, ako netko ne zna što je SF, to si onda ti.
Magija NIJE SF.
NG = National Geographic

A pametnjakovicu, reci ti meni sta u ovom filmu magija, sta je ovdje ubaceno iz vedrog neba, da recimo nema u TOM svijetu (nazivmo u Arrival zemlji) neko "znanstveno" stajaliste?


Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Pa zapravo to stoji - puno toga što se naziva SF-om uopće ne spada u taj žanr.
Čak i Star Wars te superheroje trpaju u SF, mislim da to objašnjava kako je SF postao posve nedefinirani žanr.
Evo vidjeh da ima i druga stranica, te da i dalje glumis ovo sto glumis. Ajd nije bilo tesko prepoznati te kao nekog ko sve trpa u nekakve koseve/nazive

Da pogodim, ozbiljne su osobe samo one koje se ne smiju?
__________________
Success is never final. Failure is never fatal. It’s courage that counts
Ndreca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 21:59   #932
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Radi se o tome da je Sapir-Worf teza iz lingvistike nekako prelazi na percepciju vremena. Ideja da prošlost, sadašnjost i budućnost postoje istovremeno nije u suprotnosti s teorijom relativnosti, ali malo mi je problem s ovom lingvističkom relativnosti.
Ovo nekako nas sve buni. Kognitivna lingvistika se bavi ovakvim stvarima, tipa Rusi imaju dvije riječi za plavu (svijetlu i tamnu) pa to utječe na njihovo poimanje boje, pa imaš Španjolce koji imaju dvije riječi za ugao, pa i to utječe na njihovo poimanje prostora, i onda odjednom ovo poimanje vremena u filmu
S tim da je to možda i najmanji problem filma
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 23:20   #933
Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
Ovo nekako nas sve buni. Kognitivna lingvistika se bavi ovakvim stvarima, tipa Rusi imaju dvije riječi za plavu (svijetlu i tamnu) pa to utječe na njihovo poimanje boje, pa imaš Španjolce koji imaju dvije riječi za ugao, pa i to utječe na njihovo poimanje prostora, i onda odjednom ovo poimanje vremena u filmu
S tim da je to možda i najmanji problem filma
Prije će biti da je naš problem nedovoljno poznavanje područja istraživanja kognitivne neuroznanosti nego doticanje te tematike u jednom SF filmu.

Opet, trebalo bi imati na pameti da se radi o SF filmu, a ne znanstvenom dokumentarcu, i da su katalizatori promjene u percepciji kod ljudi nepoznata vanzemaljska rasa.

U SF filmovima nije nepoznanica da vanzemaljci imaju posebne sposobnosti, od telepatije, telekineze pa nadalje. Prisutno u nizu SF filmova, romana, stripova od samih početaka žanra.

Da je zbog toga SF film loš ili uopće nije SF, još nisam čuo.
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 23:31   #934
Quote:
Weekend Warrior kaže: Pogledaj post
Prije će biti da je naš problem nedovoljno poznavanje područja istraživanja kognitivne neuroznanosti nego doticanje te tematike u jednom SF filmu.

Opet, trebalo bi imati na pameti da se radi o SF filmu, a ne znanstvenom dokumentarcu, i da su katalizatori promjene u percepciji kod ljudi nepoznata vanzemaljska rasa.

U SF filmovima nije nepoznanica da vanzemaljci imaju posebne sposobnosti, od telepatije, telekineze pa nadalje. Prisutno u nizu SF filmova, romana, stripova od samih početaka žanra.

Da je zbog toga SF film loš ili uopće nije SF, još nisam čuo.
Meni se zapravo čini da je netko zaboravio da se ovaj F u SF-u ili ZF-u odnosi na fantastiku.
__________________
Stop jednoumlju. I dvostrukim mjerilima.
facersplaca is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 23:33   #935
Quote:
Weekend Warrior kaže: Pogledaj post
Prije će biti da je naš problem nedovoljno poznavanje područja istraživanja kognitivne neuroznanosti nego doticanje te tematike u SF filmu.
To je tvoj problem, nemoj sad našizam tu stavljat.

Quote:
Opet, trebalo bi imati na pameti da se radi o SF filmu, a ne dokumentarcu, i da su katalizatori promjene u percepciji kod ljudi nepoznata vanzemaljska rasa.
Pod ovim argumentom možeš strpat bogaisusa i prolazi Nekog vraga treba i obrazložiti.
Quote:
Da je zbog toga SF film loš SF, još nisam čuo.
Kao što i rekoh, film je loš bez obzira na tapkanje po kognitivnoj lingvistici.
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 00:26   #936
Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
To je tvoj problem, nemoj sad našizam tu stavljat.
Pa je, moj problem, kao i onog djela publike kojoj je kognitivna lingvistika ipak nepoznanica. Ispričavam se ovim putem svim doktorima, a i hobistima kognitivne lingvistike. Kao i svima koji se tako osjećaju, da se netko ne bi osjetio povrijeđen.

Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
Pod ovim argumentom možeš strpat bogaisusa i prolazi Nekog vraga treba i obrazložiti.
Već je više puta spomenuta Sapir-Whorfova hipoteza, spominje se i u filmu, kao osnova po kojoj dolazi do promjene u percepciji. Nisu se baš isprebijali od detaljnog objašnjavanja fenomena kojih se dotiču ni filmovi koji se smatraju kremom SF-a, kao što su Odiseja, Solyaris, Blade Runner.

Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
Kao što i rekoh, film je loš bez obzira na tapkanje po kognitivnoj lingvistici.
Film nije savršenstvo, ali nije ni loš...
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 12:32   #937
Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
Pod ovim argumentom možeš strpat bogaisusa i prolazi Nekog vraga treba i obrazložiti.
Zašto treba sve obrazložiti? Tema filma je takva da smo mi ljudi super primitivni prema tim alienima.
Isto kako pračovjek nebi nikada shvatio kako radi avion ali bi vidio da leti i to bi mu bilo dovoljno, tako i nama treba biti dovoljno da netko daleko napredniji je s nama podijelio dio toga.
__________________
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar; you're only telling the world that you fear what he might say." ~ Tyrion Lannister
Archangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 19:22   #938
Quote:
Archangel kaže: Pogledaj post
Zašto treba sve obrazložiti? Tema filma je takva da smo mi ljudi super primitivni prema tim alienima.
Isto kako pračovjek nebi nikada shvatio kako radi avion ali bi vidio da leti i to bi mu bilo dovoljno, tako i nama treba biti dovoljno da netko daleko napredniji je s nama podijelio dio toga.
A što da ti kažem? Taman čitam esej gdje se autorica sprda s piscima SF-a koji su eto odlučili da će planet u njihovim romanima imati crveni i zeleni mjesec
U romanima, a i filmovima, treba objasniti motivaciju likova, pa taman kroz metafore. U SF-u se možeš igrati, i, ako baš želiš - biti trivijalan, jer ti se ne da objašnjavati, ali ako želiš biti shvaćen ozbiljnim - nekog vraga trebaš i objasniti
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 13:43   #939
Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
A što da ti kažem? Taman čitam esej gdje se autorica sprda s piscima SF-a koji su eto odlučili da će planet u njihovim romanima imati crveni i zeleni mjesec
U romanima, a i filmovima, treba objasniti motivaciju likova, pa taman kroz metafore. U SF-u se možeš igrati, i, ako baš želiš - biti trivijalan, jer ti se ne da objašnjavati, ali ako želiš biti shvaćen ozbiljnim - nekog vraga trebaš i objasniti
Mislim da objašnjenje nije uvijek potrebno sve dok film, serija ili priča postavi svoja interna inworld pravila i onda ih poslije ne krši.
__________________
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar; you're only telling the world that you fear what he might say." ~ Tyrion Lannister
Archangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 20:02   #940
Quote:
Archangel kaže: Pogledaj post
Mislim da objašnjenje nije uvijek potrebno sve dok film, serija ili priča postavi svoja interna inworld pravila i onda ih poslije ne krši.
Kaže znanost da se civilizacija na nivou 3 Kardaševe ljestvice doima kao božanska civilizaciji na nivou 1. A ljudi su civilizacija na 1 nivou. Dakle legitimno i predvidljivo je da se uvede deus ex machina. I znanstveno utemeljeno. Baš se sve fino uklapa.
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:00.