Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2006., 01:11   #1
Domovnica Q&A

Zna li netko koji je postupak vadjenja kopije domovnice. naime, original sam izgubio tokom seljenja i ne mogu naci a hitno mi treba.

Puno hvala.

P.S. ako neko iz MUPa cita ovo, bas bi mogli i odgovor na to pitanje objaviti na vasim stranicama
BGladNYC is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 11:42   #2
Odeš u matični ured gdje si upisan prvi put i tražiš domovnicu. Bez obrazloženja bez ičega, postupak je isti kao da vadiš rodni list. 25 kuna je pristojba. Ako ne živiš u tom gradu, mislim da možeš i poštom poslati zahtjev, naravno sa 25 kn u koverti.
__________________
Summum ius, summa iniuria.
johnny_b_good is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 21:18   #3
Ako napišeš da ti treba radi posla (a ljudima najčešće radi toga treba), mislim da prođeš i bez pristojbe...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 21:30   #4
da, ja sam je dobila bez pristojbe. radi posla.
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 19:57   #5
Puno hvala svima na odgovoru!
B
BGladNYC is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 11:35   #6
Domovnica, Potvrda o Drzavljanstvu....

Daj molim vas da mi objasni neko gdje je razlika izmedju ta dva dokumenta?
Ja kako god sam o tome cuo, lici mi to na one zakone tipa: "Rumena i plava", "arijevci"... itd,

Ne zelim nikoga da uvrijedim, ali mi na to lici.
Bez zezanja molim, radi se o gajbi pive... ozbiljna stvar!
VucibatinA is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 12:10   #7
nema razlike. osim u povjesnom označavanju pripadnosti nekom teritoriju. u hrvatskoj su još iz austrougarskog doba označavali ljude po zavičajnom modelu. zato su sumnjivi tipovi uglavnom protjerivani u zavičaj koji je uvijek bio po njihoviom mjestu rođenja, makar tamo više nikog i ništa ne imali. ( primjer josip broz koji smo nekad učili, roditelji su mu se preselili u kupinečki kraljevec) on je ipak morao u kumrovec i tamo se javljati policiji!


i moj otac je u hrvatskoj imao tzv zavičajnicu. od toga do domovnice bio je mali korak. samo u vidu samostalne države koja je odlučivala i o nazivu svojih službenih dokumenata.. i u čem je problem? zakaj vas to smeta? svi srbi ( bolje rečeno tada pravoslavci) su u doba austrougarske imali zavičajnice.

i petar preradović i famozni svetozar borojević su bili hrvati porijeklom pravoslavne vjere i tako su se i deklarirali....kako god to današnji srbi tumačili i svojatali. svi su bili zavičajno s hrvatskog teritorija i tako ih je austrija i tretirala!

uostalom, čitajte prethodnika vuka karadžića... ovaj čas mu se ne mogu sjetiti imena ( uglavnom njegovo je ono čuveno: slovo debelog jera)

ma sjetit ću se ja... na njegovom tragu je suvremeni u knjizi : korijen, stablo, pavetina. opet zaboravih ime... šta ćete godine su u pitanju... sjetih se: gojko nikoliš!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 12:15   #8
Quote:
VucibatinA kaže: Pogledaj post
Ne zelim nikoga da uvrijedim, ali mi na to lici.
Bez zezanja molim, radi se o gajbi pive... ozbiljna stvar!

a što vas smeta riječ domovnica? samo zato kaj je hrvatska ili kaj?
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 13:50   #9
evo sjetih se:
jezična reforma save mrkalja: koliko srblji za jezik svoj trebuju pismena?
savo mrkalj: salo debelog jera ( ne slovo već salo! tako se narugao tadašnjem pismu.


gojko nikoliš je istraživao sve o savi mrkalju i našao njegove osobne podatke u gimnaziji u zagrebu i to je kopirano u gojkovoj autobiografskoj knjizi: [B]korijen, stablo pavetina [/B. zbog te knjige je došao u nemilost u beogradskim srpskim krugovima. samo podsjećam: gojko nikoliš je bio liječnik, španjolski borac i šef saniteta pri titovom vrhovnom štabu. tom knjigom se zamjerio političkom boračkom establišmentu jer je kritički pisao o mitu tzv borbe za ranjenike na sutjesci! tu se ogriješio baš o generalštab, jer je opovrgao njihove naknadne priče... jer je gojko imao iskustvo sa sanitetom u španjolskoj. zato je i dobio resor saniteta pri vrhovnom štabu, ali ništa drugo. tj nije bilo njihove pomoći ni zaštite, kad je to on kao šef bolnice procijenio. a u taj mit se nije smjelo dirati. gojko se nije dao ušutkati i zato je pao u nemilost. a svojima se zamjerio jer ga nikad nisu priznali kao srbina (zbog onog iš, a ne ić na kraju prezimena) nego uvijek samo kao prečanina

sorry na of topic. bilo je nekako prirodno nadovezano.
ja sam vidjela sliku dokumenta save mrkalja u gojkovoj knjizi: ono, narodnost: hrvatska, a vjeroispovjest grkoistočna!
drugo je, što je savo kasnije otišao u manastir, ali su ga i tamo šiksnirali i čini mi se izbacili... moje mišljenje: očito je osnovno obrazovanje dobio u klasičnoj hrvatskoh gimnaziji i otud mu i ideja o reformi pisma. vuk karadžić je njega samo doradio!

to ne znači da se danas svi ili većina pravoslavnog porijekla ne osjećaju srbima. ako se osjećaju...to i jesu... nacionalna svijest mnogo kasnije razvijala od religiozne, a li pravoslavna je povjesno i nacionalna.. pogotovo kad je školovano svećenstvo počelo dolaziti iz srpske pravoslavne crkve, a ne više iz grčke!

još jedno. sorry svima na oftopic.. nisam hrtjela ostaviti nedorečenoi krivi dojam da srbima osporavam srpsvo.


domovnica je uvijek lijepo oblikovan gtovo svečani dokument o pripadnosti određenom zavičajnom teritoriju ( u ovom slučaju hrvatskom) bez obzira na nacionalnost.


a potvrda o državljanstvu je obični birokratski papir.

domovnica se uvijek uz određene uvjete mogla i steći... zato je i uručivanje uvijek bilo posebn0o svečan. nešto kao danas uručivanje diploma!



tako nekako je danas i u americi. primanje u državljanstvo je uvijek posebna svečanost, a sticanje tog državljanstva samim rođenjem uvijek se s ponosom naglašava... to uvijek označava posebna građanska prava ali obaveze.

uostalom, to je valjda tako od rimskog građanskog prava.... na koje se se čak pozvao i sveti pavao! i naglasio ga je stekao rođenjem!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 13:45   #10
Izgubljena domovnica

Bok!

Neznam dali sam na tocnom forumu, ali jedino mi je jos odgovarao "bas razno".

Ovako, poslije vjencanja u Rijeci sam nekako za-/izgubio sve dokumnte, tako i domovnicu i osobnu. Rodjen sam u Rijeci, ali od neke 2001. prijavljen u Rovinju. Imam putovnicu koja mi je istekla 2005. godine.

Jedino sto imam "vazece" je rodni list!

Moja pitanja:

Dali mogu podici novu domovnicu na osnovi rodnog lista? (mora po meni nekako ic)

dali se odmah mogu prijaviti na jednoj adresi u Rijeci?

I dali moram osobno doci ili se to i putem poste sve moze sredit? Znaci dali moram otici u Rovinj, odjavit se i u Rijeci prijavit, ili ide sve putem posto (sto sumnjam)?

Hvala vam puno.
BASILISTA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 14:15   #11
Domovnicu mozes zatraziti i postom, barem sam je je tako dobio.Izgubljene dokumente treba prijaviti mupu i oglasiti u narodnim novinama te se mogu izdati novi.odi na mupi i pitaj tacnu proceduru
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 14:26   #12
Problem i je sto nisam tu, ali nazvat cu ih pa cu valjda dobiti neki dobar odgovor. Hvala puno!
BASILISTA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 20:50   #13
Posalji zahtjev postom i prilozi 20kn biljega + 5kn priloga i dobijes sve doma il ti moze tko od rodbine dignuti, il daj kome punomoc....
mislim da domovnicu mozes izvaditi u bilo kojem maticnom uredu, a rodni list samo u maticnom uredu di si prvi put upisan
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 14:14   #14
Ne možeš, domovnicu zasad možeš izvaditi samo u matično, ali u općini prebivališta. Ali ne moraš doć osobno po to, može netko drugi to obaviti, ako ti nije zgodno.
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 03:03   #15
Hrvatsko državljanstvo na osnovu vjenčanja

Imam jedno pitanje.
Koliko znam i koliko sam čitao po stranicama hrvatske vlade, hrvatsko državljanstvo se može dobiti i na osnovu vjenčanja sa državljankom Hrvatske.
Ja sam oženjen sa Hrvaticom već neka dva mjeseca.
Koliko vremena moram čekati kako bih mogao da podnesem zahtjev za državljanstvo, jer naime, na ovim stranicama to uopće ne piše. Druga stvar, imam pravo trajnog boravka u Republici Hrvatskoj već nekih mjesec dana.
Ako netko zna, bio bih zahvalan na odgovoru, također, ako netko zna za nekog advokata koji bi ovo mogao da riješi, također bih bio zahvalan na odgovoru.
looster is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 07:11   #16
čim se oženiš možeš to zatražit ! i mislim da ti netreba advokat, barem mojem starom nije trebao ! al bilo je to davno..
ADY-A3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 03:52   #17
Quote:
ADY-A3 kaže: Pogledaj post
čim se oženiš možeš to zatražit ! i mislim da ti netreba advokat, barem mojem starom nije trebao ! al bilo je to davno..
Hvala na odgovoru.

Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Imaš zakon na stranicama MUP-a.
Ma precitao sam cijeli mup.hr, ali nista nema konkretno.
Uglavnom, najbolje bi bilo da ima osoba sa slicnim iskustvom.
looster is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 10:59   #18
Imaš zakon na stranicama MUP-a.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 10:25   #19
Ako ti je odobreno trajno nastanjenje imas pravo zatraziti i drzavljanstvo, bez obzira na bracno stanje ili nekakav zakonski rok. Od dokumentacije prilazes:
Molba
Upitnik
Životopis
Izvadak iz matice rođenih
Uvjerenje o državljanstvu
Važeća identifikacijska isprava, ovjerena preslika
Administrativna pristojba u iznosu od 20,00 kn
Za različite osnove stjecanja hrvatskog državljanstva treba priložiti i druge isprave, npr.:
za stjecanje po osnovi boravka u Republici Hrvatskoj – isprave kojima se dokazuje regulirani boravak i dužina trajanja boravka u Republici Hrvatskoj (osobna iskaznica za stranca, uvjerenje o boravku, putna isprava sa unesenim podacima o boravku)
ili ako ces zahtjev predavati na osnovu braka:
za stjecanje po osnovi braka sa hrvatskim državljaninom – isprava kojom se dokazuje status stalnog nastanjenja, vjenčani list koji nije stariji od šest mjeseci, domovnica bračnog druga
Mislim da ti ne treba odvjetnik.
Jadra5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 12:28   #20
kaj je u hrvatsko to automatski?
vani moraš biti vjenčan minimalno 5-10 godina da možeš aplicirati za strano državljanstvo po supružniku.
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:35.