Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2003., 03:24   #21
Quote:
Najispravniji put po pitanju Allahovih, s.w.t, svojstava je pravac prvih generacija muslimana, pripisujuci Allaha, s.w.t, ono sto je On sam Sebi pripisao i ono shto mu je pripisao Njegov Poslanik, s.a.w.s, bez alegorije kojom se negiraju svojstva i bez uporedbe koje ne prilici Allahovom, s.w.t, velicanstvu i jednoci (wahdanijetu).
Ali kaleme kada Allah spominje u Kur'anu 'ruke' , 'uspinjanje' to nisu atributi(svojstva)

Evo josh se iscudjavam, ozbiljno odavno me neko ovako nije 'zaprepastio'.Prvo kazesh da nisi wehabija, i da je to nesto 'imaginarno' a onda dodjes i prosipash bash wehabijske intepretacije.

Nemam rijeci.Ok, kad se 'sutra' malo smirim(ode leci) bumo vidjeli kako to Imami komentarisu, pa onda da ti napisam kako i odakle su dosle te tvoje ideje .A onda malo se posvetim i onom dijelu(kojeg ne volim toliko) manipulacije tekstova od strane danasnjih 'selefija'.Manipulacije sa tekstovima Ibn Habela (pripisuju mu djela koja on nije napisao) hanefije i oslalih imama.

Nego o tom po tom, odo lech...pa onda do surasnjeg dana.

I nemoj mi reci da nisi wehabos, jesi.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 03:25   #22
Quote:
Ovo musliman sebi ne smije dozvoliti....
Koje?

manipulaciju ulemom, ashabima,Poslanikom?

Uopravo to, to ne bi musliman trebao sebi dozvoliti,nikako.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 03:26   #23
Da li neko moze da ukratko objasni (dve do tri recenice) u cemu je vas sukob?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 03:30   #24
Quote:
Minam kaže:
Da li neko moze da ukratko objasni (dve do tri recenice) u cemu je vas sukob?
Mah oni koji nisu upuceni u temu vjerovatno ne kontaju oko cega se mi toliko prepucavamo.

Miniam, to je malo teze objasniti, a vjerujem da ti nece biti nista jasno na kad se malo tema prosiri(vec vidim da Kalem sprema tasktove)

Ovo sve moze samo da te zbuni josh vise, a to i jeste 'cilj' ovakvih i slicnih sektaskih tema.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 03:33   #25
A vidi, ja sam pohvatala da se radi o tome da neko Allahu pripisuje neka svojstva, koja on zapravo kao Bog nema, pri cemu je moje licno misljenje da se u nedostatku nekih reci koje bi bile koristene samo za opis "Bozijih ruku" ili cega vec koristi samo rec "ruke" sto obicnog coveka dovede do zabune.
Nesto kao "Sin Boziji" kod Hristosa, pri cemu se ne misli na sina kao sto je ljudski sin nego na "Bozijeg sina" sto je prilicno drugaciji pojam.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 03:34   #26
Quote:
Adura kaže:
Koje?

manipulaciju ulemom, ashabima,Poslanikom?

Uopravo to, to ne bi musliman trebao sebi dozvoliti,nikako.
Adura Adura ti spavasss
Sutra ti ovo fino procitaj...pa reci gdje je greshka, vidim da postavljas bespotrebna pitanja + dajesh mi neke teme sa dzemata org. koje me ne interesuju. Ahad hadithi su rjesheni itd itd. Umor utice, ma znam



Minam evo u cemu je problem, ne razumjemo se nikao preko ovih kutija, trebali bi se uskoro vidjeti ja i Adurka....
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 18.10.2003. at 05:59.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 03:35   #27
Quote:
Odoh sada, a ti ziv bio nemoj se bojati, ja nikog ne prozivan nevjernikom. To si mi 'prikacio' ali ja ti oprashtam.
Kaleme ovo sto si gore napisao nije tvoj tekst.I vjerujem da zaista ne znash sta si napisao, pa zbog toga tebi licno ne mogu ni 'zamjeriti' sem da te malo zalim,fin si momak....Stoga nista tebi ne 'kacim' posto ovo i nije tvoj tekst.

hajde koristi malo svoju glavu prije nego nesto copy & paste sa 'selefijskih' (wehabijskih) stranica.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 03:35   #28
Kaleme, lepo sam te pitala u cemu je problem oko kog se diskutuje i smatram da mozes da mi ga objasnis u par recenica.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 03:37   #29
Quote:
Ahad hadithi su rjesheni
Evo pitanje: Da li se razmatraju ahad predaje u Akaidu?
(odgovori sa da ili ne)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 03:39   #30
Quote:
Adura kaže:
Kaleme ovo sto si gore napisao nije tvoj tekst.I vjerujem da zaista ne znash sta si napisao, pa zbog toga tebi licno ne mogu ni 'zamjeriti' sem da te malo zalim,fin si momak....Stoga nista tebi ne 'kacim' posto ovo i nije tvoj tekst.

hajde koristi malo svoju glavu prije nego nesto copy & paste sa 'selefijskih' (wehabijskih) stranica.

Adura, znam sta sam napisao, ali meni se cini da ti to ne shvatash.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 03:44   #31
Quote:
Minam kaže:
Kaleme, lepo sam te pitala u cemu je problem oko kog se diskutuje i smatram da mozes da mi ga objasnis u par recenica.
Ok. Adura smatra da se Jednoca Stvoritelja (Allaha) ne smije komentarisati (tumaciti) te da je svako inovator ko protumaci Jednocu Allaha sa dokazima iz Kur'ana i Sunneta. A ja se naravno branim.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 03:45   #32
Eh Minim, Akaidske teme su najteze 'shvatljive' teme u islamu,.

Ako ti kazem da su ih prve generacije muslimana u potpunosti izbjegavali, odnosno nisu raspravljali o tome hoce li ti biti jasnije?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 03:48   #33
Zasto bi se njegova jednoca komentarisala? Meni su cak i oni atributi suvisni, i licno mislim da je to smisljeno za narod, jer je narodu uvek potrebno da moze da pravi neke slike ili bar da opisuje svog Boga...
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 03:49   #34
Quote:
Ok. Adura smatra da se Jednoca Stvoritelja (Allaha) ne smije komentarisati (tumaciti) te da je svako inovator ko protumaci Jednocu Allaha sa dokazima iz Kur'ana i Sunneta
Ne Adura to ne smatra,to su smatrale prve generacije(a ti ovdje pises da su prve generacije 'tumacile to').

Inovatori su oni koji su negirali alegorijske ajete u Kur'anu, odnosno metafore(iako sam Kur'an kaze da u njemu ima metaforicnik ajeta, posebno onih vezanih za akaid),iako Kur'an naglasava da smutljivci traze neka 'svoja objasnjenja' akaida (uzimajuci manje razumljive ajete koje tumace doslovno-literalno).

Ti inovatori su pravi put se pojavili u ranoj istoriji islama, a znani su kao haridzije(havariji),oni su takogdje olako druge muslimane smatrali ne muslimanima(posto su sve bukvalno-literalno shvatali)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 03:50   #35
Quote:
El-Kalem kaže:
Ok. Adura smatra da se Jednoca Stvoritelja (Allaha) ne smije komentarisati (tumaciti) te da je svako inovator ko protumaci Jednocu Allaha sa dokazima iz Kur'ana i Sunneta. A ja se naravno branim.
A vidi, covekova je potreba da shvati i objasni Boga, sto je zapravo samo zamka za um. Jer je Bog ono na sta nailazimo kad probijemo barijeru reci i uma.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 03:51   #36
bismillah

Adura, zar ti vjerujesh da zadovoljstvo, srdzba, ruke, sve ono cime se je Allah opisao nisu Njegova svojstva?
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 03:53   #37
Evo ja cu odgovoriti u svoje ime. Iako se koristi rec srdzba, milosrdje i sl. tu se ne misli na onu ljudsku, ne misli se na osobine kao sto ih dozivljavamo na zemlji. Srdzba kod Boga je samo njemu svojstvena, on se srdi na svoj nacin i time ne biva njemu pridruzena ljudska osobina.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 03:56   #38
Evo dacu i primer. Veoma prost i banalan. I nije analogija sa Isusom i Ocem, vec samo objasnjenje da se iste reci koriste sa razlicitim znacenjima.
Imas recimo pesnika. I on pise pesme. I sad njegove pesme su njegovo delo. A mozemo reci i njegova deca.I svaku od tih pesama mozemo nazvati "Pesnikovim detetom" iako pesnik ne moze da radja, a pesma nije pravo dete.
Ali ja i dalje mogu da kazem Pesnikovo dete i da pri tome mislim na "radjanje" koje se desava kad pesnik napise pesmu.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 04:01   #39
bismillah

Quote:
Minam kaže:
A vidi, covekova je potreba da shvati i objasni Boga, sto je zapravo samo zamka za um. Jer je Bog ono na sta nailazimo kad probijemo barijeru reci i uma.
Allah sam sebe opisuje i mi muslimani u to vjerujemo. Ne objasnjavam ja Boga, vec vjerujem onako kako se je On opisao u Kur'anu. Eh sad Adura smatra da se ne smije tumaciti:

1. u koga da vjeruju i kako (prirodno bozanstvo Allah)
2. kome da se mole (i kako, kojim osjecanjima) (potrebe, ovisnost)
3. vjerovanje u Njegova svojstva (kako i na koji nacin) (opis)
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 04:04   #40
bismillah

Quote:
Minam kaže:
Evo ja cu odgovoriti u svoje ime. Iako se koristi rec srdzba, milosrdje i sl. tu se ne misli na onu ljudsku, ne misli se na osobine kao sto ih dozivljavamo na zemlji. Srdzba kod Boga je samo njemu svojstvena, on se srdi na svoj nacin i time ne biva njemu pridruzena ljudska osobina.
Bravo To je to....na sta Adura ne obraca paznju.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:23.