Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2009., 23:27   #201
Quote:
dr. Killpatient kaže: Pogledaj post


Ok, here goes....
Imaš u mozgu unutarnji biološki sat koji od oka prima informacije o svjetlosti (dan/noć) i tak određuje bioritam. Zato si umoran navečer, pa promjena tjelesne temperature tijekom dana itd. Ali zbog nekog razloga kod čovjeka je taj biološki sat naštimani ne na 24 sata kolko traje dan nego na 24 sata i 30-45min. Svaki dan malo fula, ali se i ti prilagodiš bez većih problema na tih pol sata. Ali dok se raspustiš kroz slobodni vikend (kasnije ideš spavati i dulje spavaš), nakupiš viška do 2 sata vremena u svojem nucleus suprachiasmaticusu i kad se probudiš u ponedjeljak u npr. pol 7, tvoj pametni unutarnji sat misli da je pol 5, pa si onda malo umoran.

Nadam se da je jasno
(volim neuroznanost)
doktore, da bi reč rekel
miso13 is offline  
Old 22.11.2009., 23:34   #202
A jel se zna zašto fulamo ovih pola sata? I jesu li moji kasni (ili bolje rečeno, rani) odlasci na spavanje i kasno buđenje samo loša navika ili se mogu izvlačiti da mi softver nešto ne štima?
__________________
CrniDjuro kaže: bez matematike bi i dalje bili u srednjem vjeku, državom bi nam gospodarila neuka i bezobrazna feudalna elita uz pomoć crkve, a škola bi bila samo za bogate....heeeeeeej....čekaj malo... :zubo:
OPTi Mystic is offline  
Old 22.11.2009., 23:45   #203
Quote:
OPTi Mystic kaže: Pogledaj post
A jel se zna zašto fulamo ovih pola sata? I jesu li moji kasni (ili bolje rečeno, rani) odlasci na spavanje i kasno buđenje samo loša navika ili se mogu izvlačiti da mi softver nešto ne štima?
okrivi microsoft
miso13 is offline  
Old 22.11.2009., 23:46   #204
Quote:
OPTi Mystic kaže: Pogledaj post
A jel se zna zašto fulamo ovih pola sata? I jesu li moji kasni (ili bolje rečeno, rani) odlasci na spavanje i kasno buđenje samo loša navika ili se mogu izvlačiti da mi softver nešto ne štima?
Heh, knjige kažu evolucija, znači ne zna se
Pretpostavljam da loša navika, ali sad bar znaš kak ljudima to objasniti, zmotati ih i uvjeriti da si ti u pravu i da to tak mora biti
__________________
Tambourines and elephants are playing in the band.
Won't you take a ride on the flyin' spoon?
Doo, doo doo.
dr. Killpatient is offline  
Old 22.11.2009., 23:58   #205
If everything else fails, blame Microsoft!
__________________
CrniDjuro kaže: bez matematike bi i dalje bili u srednjem vjeku, državom bi nam gospodarila neuka i bezobrazna feudalna elita uz pomoć crkve, a škola bi bila samo za bogate....heeeeeeej....čekaj malo... :zubo:
OPTi Mystic is offline  
Old 23.11.2009., 00:02   #206
Quote:
vallay kaže: Pogledaj post
bumo se sve dogovorili, decki, parti je u Kž-u
Još samo reci kada...
mljac1 is offline  
Old 23.11.2009., 00:04   #207
Quote:
dr. Killpatient kaže: Pogledaj post
Ja isto nemam dvorišče, osim ak vam se da u Međimurje do mađarske granice, baka ima i roštilj i meso, a i pive bi se našlo
Goričan???
mljac1 is offline  
Old 23.11.2009., 00:12   #208
nein
Donja Dubrava
__________________
Tambourines and elephants are playing in the band.
Won't you take a ride on the flyin' spoon?
Doo, doo doo.
dr. Killpatient is offline  
Old 23.11.2009., 00:19   #209
Quote:
dr. Killpatient kaže: Pogledaj post
nein
Donja Dubrava
Pa nisam puno fulao...
mljac1 is offline  
Old 23.11.2009., 00:27   #210
par km pješke, preplivaš Muru i evo Mađarske
__________________
Tambourines and elephants are playing in the band.
Won't you take a ride on the flyin' spoon?
Doo, doo doo.
dr. Killpatient is offline  
Old 23.11.2009., 10:27   #211
trgam se na ovu fotku cijelo jutro klikni me
__________________
Drunk or not, she's telling the truth
vallay is offline  
Old 23.11.2009., 11:08   #212
Quote:
dr. Killpatient kaže: Pogledaj post


Ok, here goes....
Imaš u mozgu unutarnji biološki sat koji od oka prima informacije o svjetlosti (dan/noć) i tak određuje bioritam. Zato si umoran navečer, pa promjena tjelesne temperature tijekom dana itd. Ali zbog nekog razloga kod čovjeka je taj biološki sat naštimani ne na 24 sata kolko traje dan nego na 24 sata i 30-45min. Svaki dan malo fula, ali se i ti prilagodiš bez većih problema na tih pol sata. Ali dok se raspustiš kroz slobodni vikend (kasnije ideš spavati i dulje spavaš), nakupiš viška do 2 sata vremena u svojem nucleus suprachiasmaticusu i kad se probudiš u ponedjeljak u npr. pol 7, tvoj pametni unutarnji sat misli da je pol 5, pa si onda malo umoran.

Nadam se da je jasno
(volim neuroznanost)
Osvrt...

Mene ujutro budi mobilnik. Uglavnom. Ali ne i danas. Jučer sam ga iz nekog razloga ugasio i zaboravio sam ga ponovno upaliti. Ali mi se dogodila najčudnija stvar, a to je da me taj moj biološki sat (a sad stvarno znam da postoji) probudio točno na vrijeme kad moram ustati na posao (15do6). To me poprilično iznenadilo, time više, što sam u subotu zaspao u pol 5 ujutro a probudio se u pol 9. Sve je bilo predodređeno da zaspim na posao, a ja, eto, nisam zaspao. Ima li to, doktore, veze sa biološkim satom?

I kako taj sat funkcionira ljudima koji žive sjevernije (npr. Norveška), pošto je tamo dan i u ponoć? S obzirom da mozak prima info od oka, jel...?

Fala!
xjointx is offline  
Old 23.11.2009., 11:16   #213
Oh, BTW, UŽASNO mi se sviđa ova teorija!
xjointx is offline  
Old 23.11.2009., 11:27   #214
Quote:
dr. Killpatient kaže: Pogledaj post
Misliš, sutra je ponedeljak...
A ako koga zanima zakaj se teže budimo u ponedeljak, javite se
ja se teže budim u ponedjeljak jer mi je draže nastaviti spavati nego ići na posao. ali se isto tako teže budim i u utorak srijedu četvrtak i petak
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Old 23.11.2009., 11:45   #215
Quote:
xjointx kaže: Pogledaj post
Ima li to, doktore, veze sa biološkim satom?
Fala!
ja sam primjetio da ak mi je nesto bas ono izrazito jako vazno i ak totalno brijem po mozgu o tome prije spavanja da cu se usred spvanja u snu sjetiti da bise trebao dic i posve svjesno samog sebe probudim.
__________________
Iracionalna Emotivna Opsesija
twenty yebemty is offline  
Old 23.11.2009., 11:52   #216
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
ja se teže budim u ponedjeljak jer mi je draže nastaviti spavati nego ići na posao. ali se isto tako teže budim i u utorak srijedu četvrtak i petak
ja (kao svi stari ljudi) kasno idem ajati i rano se dižem - da mi dan bude dulji
miso13 is offline  
Old 23.11.2009., 12:08   #217
gore od dizanja ujutro mi je sjedit na poslu i besposlicarit besposlicharit.... koja rijec
__________________
Točno to. Livadu nije briga za ništa, livada je cool.
(c) elkarrde
Pharmacist's Daughter is offline  
Old 23.11.2009., 14:29   #218
Meni se pak najčešće događa da se probudim prije alarma.
__________________
The only problem/with haiku is that you just/get started and then
rh4ps0dy is offline  
Old 23.11.2009., 14:52   #219
Svako jutro, nepogresivo, u 6:30 sati ... moje zlato - labradorica od 27 kg - pocne gazit po meni dok se ne dignem iz kreveta. Svi protesti, prijetnje i otpor su uzaludni. Ne mogu prespavat sve da ocu!
Oklagius is offline  
Old 23.11.2009., 15:34   #220
E jeste me sad napali...

Quote:
xjointx kaže: Pogledaj post
Osvrt...

Mene ujutro budi mobilnik. Uglavnom. Ali ne i danas. Jučer sam ga iz nekog razloga ugasio i zaboravio sam ga ponovno upaliti. Ali mi se dogodila najčudnija stvar, a to je da me taj moj biološki sat (a sad stvarno znam da postoji) probudio točno na vrijeme kad moram ustati na posao (15do6). To me poprilično iznenadilo, time više, što sam u subotu zaspao u pol 5 ujutro a probudio se u pol 9. Sve je bilo predodređeno da zaspim na posao, a ja, eto, nisam zaspao. Ima li to, doktore, veze sa biološkim satom?

I kako taj sat funkcionira ljudima koji žive sjevernije (npr. Norveška), pošto je tamo dan i u ponoć? S obzirom da mozak prima info od oka, jel...?

Fala!

Naravno da ima veze, jer ti kak si duže budan u noć, sve si pospaniji (jer si već trebal spavati), ali dok dojde jutro više nisi tak pospan (dobar primjer su fešte ili doček Nove godine ). Mozak si misli - ok, dan je, nema spavanja. Zato ljudi nakon noćne smjene (moja mama npr.) ne mogu spavati ujutro, odspava jedva 3-4 sata od normalnih 8. Općenito za promjenu bioritma treba vremena. A nisi zaspal jer si očito jako dobro istreniran na buđenje u to vrijeme. Kak dugo se budiš u 15 do 6?

Za Norvešku ne znam, prilagodba vjerojatno.

Quote:
twenty yebemty kaže: Pogledaj post
ja sam primjetio da ak mi je nesto bas ono izrazito jako vazno i ak totalno brijem po mozgu o tome prije spavanja da cu se usred spvanja u snu sjetiti da bise trebao dic i posve svjesno samog sebe probudim.
Jep. Mozak prerađuje sve kaj se dogodilo u proteklom danu i razvija sve moguće i nemoguće scenarije za sljedeći dan. To je povezano i sa satom pa te onda budi.

Ovo sve napisano je čisto informativno i za razonodu. Tek imam neko osnovno znanje o tome, pa me nemojte loviti za svaku riječ. Za detalje - guglajte.


@vallay - ja uopće ne kužim fotku
__________________
Tambourines and elephants are playing in the band.
Won't you take a ride on the flyin' spoon?
Doo, doo doo.
dr. Killpatient is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:59.