Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2013., 22:40   #41
Quote:
zeusxl kaže: Pogledaj post
nitko nije rekao da nisu normalni. Samo iznosim cinjenice. Ti samo nastavi uzimati to shranje.
Anksiolitici Su samo prva pomoc, a ne standardna terapija.
a činjenica je također da se netko ima potrebu uzimati helex više puta dnevno. svatko ima svog šrinka i LOM-a i ne vidim zašto bi ti bio stručniji od njih. mnogi idu kod doktora koji imaju 20+ godina prakse i (iz)liječili su stotine pacjenata.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 09:16   #42
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
a činjenica je također da se netko ima potrebu uzimati helex više puta dnevno. svatko ima svog šrinka i LOM-a i ne vidim zašto bi ti bio stručniji od njih. mnogi idu kod doktora koji imaju 20+ godina prakse i (iz)liječili su stotine pacjenata.
Ti koji imaju potrebu uzimati helex Su ovisnici,da ne upotrebim tezu rijec. Samo nastavi.
Ne mislim Se s tobom prepucavati. Samo bacas ad hominem argumente.
Anksiolitici nisu ni ne mogu biti standardna terapija.Nitko Se jos nije izlijecio s anksioliticima, osim Sto je postao junkie. Ako Ti nesto nije jasno guglaj.
__________________
[B]Dok budemo imali domaćih izdajica....dotle ćemo imati tuđih gospodara....izdajica ćemo imati dok se narod ne osvijesti. Dr Ante Starčević
zeusxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 11:08   #43
Jel bi sad bilo dosta?
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 12:44   #44
Meni kao laiku, ako netko onda može objasniti zašto se kod anksioznosti koriste AD? Ovako na prvu bi rekla da oni nemaju veze s anksizonošću. Sem toga, tlakaši često piju helex kao trajnu terapiju - kad je tlak na psihičkoj bazi. Da li i takvima onda pomaže AD? Zar AD na neki način ne "podiže" čovjeka, pa samim tim i tlak? Ne znam, objasnite mi...

Edit: vidjela sam oko čega je prepirka i mogu iznijeti tri mišljenja liječnika koja sam ja dobila/čula kad je netko od mojih dobio:

1. LOM: psihijatri najčešće od pacijenata stvore ovisnike.
2. psihijatar: 1-2 Helexa dnevno (ona najslabija) - to su bomboni, oni vam pomažu jer je to autosugestija, tako mala koncentracija nema farmakološko djelovanje
3. kardiolog: puno mojih pacijenata bi već odavno bilo mrtvo da svaki dan ne pije Helex (to na račun tlakaša).

Neka razmišljanja u vezi toga?

Edit2: da li privatnik može napisati recept za helex pa si ga čovjek kupi, ili općenito može li se na privanti recept, da se zaobiđe LOM?

Edit3: iz mojeg isksutva, što se bilo kakve bolesti tiče, pravilo je - koliko liječnika, toliko mišljenja. Jedni će zagovarati isto oni protiv čega će drugi neki biti.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...

Zadnje uređivanje Victora : 01.04.2013. at 12:56.
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 13:20   #45
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Meni kao laiku, ako netko onda može objasniti zašto se kod anksioznosti koriste AD? Ovako na prvu bi rekla da oni nemaju veze s anksizonošću. Sem toga, tlakaši često piju helex kao trajnu terapiju - kad je tlak na psihičkoj bazi. Da li i takvima onda pomaže AD? Zar AD na neki način ne "podiže" čovjeka, pa samim tim i tlak? Ne znam, objasnite mi...

Edit: vidjela sam oko čega je prepirka i mogu iznijeti tri mišljenja liječnika koja sam ja dobila/čula kad je netko od mojih dobio:

1. LOM: psihijatri najčešće od pacijenata stvore ovisnike.
2. psihijatar: 1-2 Helexa dnevno (ona najslabija) - to su bomboni, oni vam pomažu jer je to autosugestija, tako mala koncentracija nema farmakološko djelovanje
3. kardiolog: puno mojih pacijenata bi već odavno bilo mrtvo da svaki dan ne pije Helex (to na račun tlakaša).

Neka razmišljanja u vezi toga?

Edit2: da li privatnik može napisati recept za helex pa si ga čovjek kupi, ili općenito može li se na privanti recept, da se zaobiđe LOM?

Edit3: iz mojeg isksutva, što se bilo kakve bolesti tiče, pravilo je - koliko liječnika, toliko mišljenja. Jedni će zagovarati isto oni protiv čega će drugi neki biti.
AD-a pogotovo iz skupine ponovne pohrane serotonina se daju i kod anksioznosti i PA.
Ovo sve pišem kao dr,a isto i iz svojeg osobnog iskustva.
Selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina-iako su AD,u većim dozama se daju i kod PA i generalizirane anksioznosti. Djeluju na limbički sustav(odgovoran za PA).

Među SSRI više je sličnosti nego razlika. Zajednički i osnovni farmakološki mehanizam djelovanja je inhibicija ponovne pohrane serotonina (13), što je prva etapa u složenome procesu. Navedene promjene događaju se u različitim dijelovima središnjega živčanog sustava, u kojima završavaju serotoninergički neuroni koji polaze iz jezgara nuclei raphe:

Frontalni korteks: liječenje depresije. Iako postoje razlike u veličini inhibicije, pretklinička istraživanja pokazuju da svih šest pripadnika ove skupine u sličnoj mjeri posljedično povisuje ekstracelularnu koncentraciju serotonina u frontalnom korteksu, 2 do 4 puta u odnosu na vrijednosti prije terapije (14).
Bazalni gangliji: učinak u liječenju obuzeto-prisilnog poremećaja.
Limbički korteks i hipokampus: panični poremećaj
Hipotalamus: poremećaji hranjenja
http://www.plivamed.net/aktualno/cla...erotonina.html
Što se tiča kardiologa smatram da helex ne treba davati u standardnoj terapiji.
Obrazloženja da male doze ne stvaraju ovisnost su glupe,jer su iskustva pokazala da pacijenti znaju samoinicijativno povećavati doze.
Stres zna biti triger mehanizam za visoki tlak,ali helex nije riješenje.Bez antihipertenziva,teško da će taj tlak biti pod kontrolom.
AD se ne daju za liječenje povećanog tlaka.
Što se tiče visokog tlaka postoje dvije skupine:
1. Sekundarna hipertenzija-pacijent koji dolazi zbog visokog tlaka mora opbaviti lab,hormone štitnjače,UTZ trbuha i još neke spec lab nalaze. Mora se isključiti organska bolest koja je mogla uzrokovati hipertenziju. Tek kad sve isključimo,možemo pacijenta svrstati u drugu skupinu
2. Primarna,esencijalna ili idiopatska hipertenzija koja je nepoznatog uzroka. Takvi pacijenti moraju biti na adekvatnoj antihipertenzivnoj terapiji.

Privatni dr ti može napisati privatni recept uz kojeg mozeš podignuti lijek.
__________________
[B]Dok budemo imali domaćih izdajica....dotle ćemo imati tuđih gospodara....izdajica ćemo imati dok se narod ne osvijesti. Dr Ante Starčević
zeusxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 13:35   #46
mogu iz vlastitog isustva reci da prije nego sto sam pocela piti AD popila bih laxautin, ali on je imao samo kratkotrajno djelovanje na moju anksioznost i cjelokupno stanje,
uzimanjem AD, stanje se normaliziralo i sada sam ok, tu i tamo popijel lex kada mi se "nakupi", ali mislim da bi bez AD bila u jako losem stanju... lexaurin mi ne bi to rijesio...
i da, AD se isto koristi za rjesavanje anksioznosti...
sunceimjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 14:20   #47
@zeus: nisam napisala da se svakako piju i antihipertenzivi, ali nijedan nije bio pomogao, dok se nije uveo anksiolitik. Ako bi se on ipak trebao zamijeniti AD-om, onda meni nije jasno jel to znači da bi se AD pio cijeli život? Kužim ja da anksiolitik nije rješenje...samo me malo buni što je. Tlak je svakako na psihiloškoj bazi, sve pretrage su rađene koje navodiš. Jednostavno je posljedica, citiram: anksioznosti kao dijela osobnosti, ne oboljenja. Dakle, nema psihiloške bolesti ustvari....ne znam....intenzivna psihoterapija?
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 14:31   #48
Jedno pitanje.
Da li i nakon koliko apaurin od 2mg moze razviti ovisnost?
Pila sam ga dok sam cuvala prvu trudnocu po strogoj preporuci ginekologa i posto nisam ni znala da razvijaju ovisnost niti se zamarala s tim, nikakvu promjenu nisam ni osjetila kad sam ga prestala piti.
Medjutim, pred kraj ove druge trudnoce i nakon poroda sad, javili su mi se simptomi anksioznosti, strah od bolesti, ogranicava me, previse citam o svemu i isprepadana sam.
Dr. opce prakse mi je rekao da je samnom sve uredu, da pijem mjesec dana apaurin 2x dnevno od 2mg i b-kompleks i da cu biti kao nova.
Medjutim, ne smijem ga piti toliko jer sam procitala puno o ovisnosti, a uz to jos i dojim pomalo, pa ga popijem samo ujutro jer mi je grozno.
Sta mislite vi o ovome?
Nittaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 14:41   #49
meni je kardiolog prepisao anksiolitik, a psihijatar je to potvrdio.
nisam imala problem s tlakom nego s tahikardijama. i to mi je pomoglo.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 14:52   #50
Quote:
Tinkerbell 8 kaže: Pogledaj post
meni je kardiolog prepisao anksiolitik, a psihijatar je to potvrdio.
nisam imala problem s tlakom nego s tahikardijama. i to mi je pomoglo.
Slična stvar. Ali, moja LOM kaže da kao u zeus - da se anksiolitici ne smiju piti redovito. A kardiolog i psihijatar su rekli, da za takve slučajeve - da. Čak da se pije i do 1mg dnevno. Pa sad....problem je sa LOM koja kaže, citiram: "nema veze što su vama drugi napisali, ja procijenjujem da vam ne treba jer ćete se navuči". Posljedica? Meni tlak opet raste. Rješenje? Kupovanje na privatni recept. Zato sam i pitala da li može.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 15:17   #51
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
...Kupovanje na privatni recept. Zato sam i pitala da li može.
Privatni recept ti može napisati bilo koji specijalist, bez obzira bio on 'socijalac' ili imao privatnu praksu. Ako ti na njega napiše 'ponovljivi' tada ga možeš koristiti višekratno.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 15:26   #52
Da? E to nisam znala. Hvala.

Pa jel se uopće za psihofarmake izdaju ponovljivi recepti?
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 15:34   #53
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Da? E to nisam znala. Hvala.

Pa jel se uopće za psihofarmake izdaju ponovljivi recepti?
ja sam dobila na 6 mj. i onda bi svaki put u ljekarni zabilježili na tom papiru datum podizanja. ali davno je to bilo. sad nemam pojma kako ovo s e receptima funkcionira.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 15:41   #54
Pa ako je privanti recept, ionako ne ide kao e-recept. A ako je e-recept, mislim da je sad max. za 4 mjeseca, nek me netko ispravi...tak ja dobivam za tlak, ne znam da li se to odnosi i na druge lijekove.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 15:51   #55
moj djed je imao moždani udar prije 7 godina i pije 10-tak tableta. dobio je ponovljivi recept za skoro sve osim helexa. nemam ga ni ja za helex. njemu ga je prepisao kardiolog, a meni šrink.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 16:10   #56
U, sad se sjetih: rekla mi LOM zadnji put da se psihofarmaci ne smiju davati na ponovljivi recept, da je zabranjeno.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 16:35   #57
eto, meni ga je dao kardiolog privatnik.

ne znam, nisam baš sretna zbog te informacije. taman sam mislila opet nešto tako.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 16:41   #58
mislim da je do toga što se smatra da se takva terapija lako mjenja. evo, moj djed je već 7 godina na jednom helexu navečer, ali meni se terapija svako malo modificira
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 16:52   #59
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Pa jel se uopće za psihofarmake izdaju ponovljivi recepti?
Quote:
Tinkerbell 8 kaže: Pogledaj post
ja sam dobila na 6 mj. i onda bi svaki put u ljekarni zabilježili na tom papiru datum podizanja. ali davno je to bilo. sad nemam pojma kako ovo s e receptima funkcionira.
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
U, sad se sjetih: rekla mi LOM zadnji put da se psihofarmaci ne smiju davati na ponovljivi recept, da je zabranjeno.
Još do nedavno je bilo ovako kako je napisala Tinkerbell8, išao je ponovljivi bez problema, naravno uz kontrolu kada je bilo zadnje podizanje. Nije mi poznato ako se nešto mijenjalo. Onaj koji će ti ga napisati će znati.
Ali svakako ti bilo koji psihijatar može izdati privatni recept, ne treba biti privatnik.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 17:14   #60
Quote:
Tinkerbell 8 kaže: Pogledaj post
pa nečije su potrebe svakodnevne.
meni je život bez njih nezamisliv, jer bih imala razne psihosomatske probleme. ne radi se tu više o nekoj tjeskobi, nego je to davno prešlo u fizičke simptome.
upravo tako
ultraoptimizam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:40.