Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2017., 17:53   #1
Prekid izvanbračne zajednice

Pozdrav svima,
imao bih par pitanja u vezi s naslovom pa ako bi mi netko mogao pomoći bio bih mu zahvalan. Ne radi se o meni, pa ću pisati u tom stilu, ali mi je bitno da povežem neke stvari da bi mogao pomoći uključenima.

Znači ovako, dvoje ljudi su zajedno otprilike 11-12 godina (onda su se upoznali). Otprilike prvih osam godina muškarac i žena nisu živjeli skupa, viđali su se i slično ali nisu živjeli zajedno nego svaki u svom gradu.

Zadnje 4 godine muškarac se doseljava u stan u ženinom vlasništvu (ona ga je kupila prije 15ak godina, u tom trenutku preostalo je još par rata za otplatiti stan u cijelosti) te se prijavljuje na toj adresi. U tom vremenu bio je nezaposlen i prijavljen na burzi te je dobivao neku naknadu za nezaposlene. Zaposlio se tek unazad zadnje 2.5-3 godine te je sada počeo raditi probleme. Odnosi već neko vrijeme nisu dobri, on zahtjeva novac da se iseli iz stana iako ništa veliko u stan nije uloženo od kada je došao (osim automobila za koji kredit otplaćuje žena kao i sve ostale režije iako je on davao nešto za režije tijekom posljednje 2 godine). Svi računi plaćeni skroz od kada je on uselio do danas su na ženu, zadnjih 5-6 mjeseci za ništa od režija nije dao niti kune, kao ni za kredit za auto niti ništa drugo, samo sakuplja novac na računu i živi praktički besplatno u stanu. Tvrdi da ima pravo na pola stana, da on može iseliti njih iz stana a ne one njega i slične stvari.

Žena je bila kod odvjetnice prije nekih pola godine, objasnila joj da ništa više ne funkcionira, odvjetnica joj je objasnila postupak iseljavanja, ali htjeli su još jednom sve pokušati riješiti na ljepši način ali problemi su opet počeli, on želi uzeti auto na koji nema pravo niti je na njega, ne želi van iz stana i provocira ženu i njenu kćer nenormalno.

Koliko traje postupak iseljavanja, da li on ima ikakva prava tražiti bilo što u vezi stana pošto je on kupljen i otplaćen skoro u cijelosti prije nego je on došao i koliko se u ovom slučaju računa da izvanbračna zajednica traje, od useljenja i prijave na adresu ili nešto drugo? Da li se prestankom izvanbračne zajednice može smatrati posjed kod odvjetnice koji je dokumentiran i zabilježen pošto od onda više ništa ne funkcionira nikako, on živi tamo kao podstanar bez da išta plaća ili bilo što drugo... Da li postoji način da se obavijesti policija da bi nešto mogao počiniti, bilo u vezi fizičkog nasilja bilo u vezi nekretnina i pokretnina?

U svakom slučaju žena ide kod odvjetnice opet ali ako bi mogao dobiti neke informacije unaprijed kako se gleda na sve ovo bio bih Vam zahvalan.

P.S. Ako je potrebno i ako ovo više spada pod Pravo molio bih Vas da prebacite temu, hvala!

Zadnje uređivanje Sebastian_Smb : 09.07.2017. at 18:27.
Sebastian_Smb is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 11:45   #2
Kad bi ljudi bili ljudi


Ali neću o tome. Koliko sam shvatio, izvanbračna zajednica je pravima izjednačena s bračnom. Po stvarima s kojima imam iskustva, bitna stvar je bila dokazivanje da su na istoj adresi(u meni poznatoj adresi se radilo o osobnoj iskaznici muškarca i općoj uplatnici žene, koji su na istoj adresi u razdoblju prije x godina, ali se radilo o nečemu drugom, ne dijeljenju stečene imovine).

Da su u braku, gledalo bi se stečeno nakon vjenčanja. Stan je kupljen prije, ali ima rata koje su isplaćene i poslije. Gleda se i porijeklo novca(nije isto je li nešto kupljeno od ušteđevine, ili od prodaje nasljedstva) kojim se nešto kupuje. Što se tiče stana, tom logikom, on bi imao pravo na polovinu onog što je stečeno nakon njegovog dolaska. Polovinu auta stečenog u izvanbračnoj zajednici. Neka me netko ispravi, ali sam uvjeren da će prijateljica morati "pregristi govno", ako ga se želi riješiti iz života. Ne znam o svoti o kojoj se radi. Čini mi se da bi ona njemu(zakonski makar, moralno/pravedno nikako) morala namiriti polovicu rata uplaćenih nakon zasnivanja zajednice, a osoba koja auto zadrži, drugom partneru bi trebala isplatiti polovicu uplaćenog, te nastaviti plaćati kredit.


I koliko sam imao prilike shvatiti osobu koja studira pravo, on po izvanbračnoj zajednici ima prava od samog početka iste(uvjet je 3 godine suživota, ali kada se taj uvjet zadovolji, on ima prava od početka tih tri godine, dakle, u navedenom slučaju, otkad se uselio).
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 12:21   #3
prebačeno sa žud-a
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 23:56   #4
Hvala puno na odgovoru i na prebacivanju u dobar podforum.

Dobio sam informaciju da pošto je ona vlasnica stana da ga može sama odjaviti sa adrese u policijskoj postaji u kojoj ga je i prijavila, te nakon toga promijeniti bravu i predati mu njegove stvari, a sve ostale stvari u vezi imovine riješavati sudskim putem naknadno. Da li je to istina? Stvari su več poprilično izmakle kontroli, da li može tražiti zabranu pristupa? Još jednom da napomenem, nekretnina je isključivo na nju, ona je sama i kupila i otplatila 90-95% kredita prije nego se on doselio i samo se ona vodi u svim papirima, a on u svakom slulaju ima i više nego dobre prihode da si osigura smještaj bilo gdje samo što mu više paše provocirati i izazivati na razne načine (u što je bolje da ne ulazim jer su to stvarno niske stvari, po bilo kojim kriterijima što on radi...)

Hvala Vam!
Sebastian_Smb is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 10:49   #5
A promjena brave ?

Inače, ne znam šta je čekala do sad. Eh žene žene...bolje i s propalicom nego same
__________________
When the power of Love overcomes the love of power, the world will know peace.
skorpionka87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 12:44   #6
Da, to i mene zanima što se promjene brave tiče, ali sam čuo da ga mora odjaviti sa adrese prije nego što to može napraviti da ne bi imala još problema zbog toga... Ma ne znam uopće što bi rekao, kad je došao bio je sasvim u redu, unazad otprilike zadnjih godinu dana se promijenio od kad je dobio posao i dobru plaću na puno puno gore... A ljudi su takvi neki izgleda, što je tu je...
Sebastian_Smb is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 00:50   #7
Neka ga odjavi sa adrese i npr ujutro dok je na poslu, promjeni bravu i iseli njegove stvari. Neka nađe neko skladište gdje će odložiti te njegove stvari i kad dođe s posla neka ga ni slučajno ne pušta unutra, nego uputi gdje može uzeti svoje stvari. Ukoliko će raditi probleme neka pozove policiju.
Doduše, trebala bi provjeriti da li se šta mijenjalo, ali prije 10-ak godina je postojao članak što se tiče iseljavanja partnera - da ukoliko nema gdje otići mora mu se osigurati novi smještaj. No sam kažeš da je u mogućnosti se pobrinuti a novi smještaj.
Ali sigurna sam da policajci ne znaju za to, čak i da je jop na snazi, tako da nek se ne zamara s tim.
Njega će policajci uputiti na privatnu tužbu.

Izvanbračna zajednica se računa od dana zajedničkod života i mora trajati minum 3 godine prije prekida.
Što se tiče imovine, u najgorem slučaju ako je tuži, trebat će mu isplatiti polovinu od tih par plaćenih rata.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:05.