Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2002., 20:11   #21
...Program ranog učenja razlikuje se od programa učenja istog jezika za 4. razred. Nisu predviđeni ispiti, ocjenjuje se zalaganje ili nešto slično. Ne predstavlja opterećenje za klince i ne može se uopće usporediti s nekim od ostalih obaveznih predmeta...
_____________________

Osim u osnovnim shkolama na stranom jeziku, tamo se Hrvatski jezik od prvog razreda uchi po programu za sve osnovne shkole u Hrvatskoj.

Da li u Hrvatskoj uopce postoje osnovne i srednje shkole sa kompletnim programom na stranom jeziku osim ovih talijanskih u Primorju, Istri i na pokojem otoku
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 09:55   #22
Quote:
VelmaX kaže:
mimoza, pokušaj se raspitati u Centru za unapređenje školstva ili Ministarstvu prosvjete moraju li baš svi učenici u razredu odabrati rano učenje stranog jezika da bi se to moglo uvesti. Ponekad se izvorne upute dosta netočno interpretiraju u školama.
u školi koju pohađa moj sin učenje stranog jezika je obavezno. u ovom slučaju engleskog...od drugog polugodišta 1. razreda
nemam se kaj raspitati.... nama to odgovara, ustvari mislim da je to odlična ideja.... i ja je svakako podržavam. junioru je to super ideja (za sada) jer je cijeli razred na okupu.
sada će u školi stranih jezika umjesto engleskog učiti njemački.

magic, i kod nas dolaze profesori iz škole stranih jezika u osnovne škole i to je odlično...

Koliko mi se čini (nije 100% provjereno) u Zagrebu ima škola u kojoj se cijela nastava odvija na engleskom jeziku, uče se još dva strana jezika a mislim (ako sam dobro shvatila) da tamo uče hrvatski dva sata tjedno...
mimoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 10:06   #23
Aha. Tako je bilo u talijanskim shkolama prije Vokicke, a sad imaju isti program Hrvatskog kao i ostale shkole.

Misljenja sam da je ovo sa stranim jezicima ukoliko je u sklopu redovne smjene jako dobro.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 12:33   #24
?

Samo ograniceni mogu smatrati da je lose za djecu uciti strane jezike od 1. razreda.
Bolje bi bilo da djecu manje opterecuju s likovnim, pjevanjem, tu darovita djeca , a manje talentirana za te predmete gube bodove.
Trebaju ti roditelji, zajedno s nama hajkati i strajkati da se program za djecu smanji, nekada su djeca trebala u skoli nauciti pisati, danas su nepismeni ako u vrticu ne nauce pisati.
cujem od kolega, prijatelja kako se ljute sto im djeca uce nesto sto smo mi ucili u 8 razredu osnovne skole.
Znam da je ovo era kompica, ali ipak ne treba djeci otimati djetinjstvo. Iscrpljuju se nebitnim podacima, a onda se roditelji nadju buniti radi pametne, zivotne stvari , znanja jezika.
Treba se buniti protiv toga da u Zagrebu ,svaka skola ima svoj program, svaki profesor po svom izboru bira knjige, pa se i dogodi da prvasic od 3 razlicita djaka ne moze iskoristiti niti JEDNU !!!! knjigu.
Nekada smo mogli do 5 razreda i dalje nasljedjivati knjige, to je za bunu, a oni se bune protiv jezika!
ankada is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 12:44   #25
mimoza, valjda sam krivo shvatila tvoje spominjanje roditelja koji se bune. Ako roditelji nemaju pravo glasa, ne vidim problem.

Mislim da je to odlična stvar i da ne opterećuje djecu. Moj dojam je da se u udžbenici i programi stranih jezika neuporedivo kvalitetniji i primjereniji uzrastu nego što je slučaj u nekim drugim predmetima.

Klince opterećuje dosada, štrebanje i nerazumijevanje sadržaja koji su im preteški. A toga ima svugdje više nego u stranim jezicima.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 23:44   #26
Moja frendica s faxa je isla u jednu zagrebacku gimnaziju gdje je imala pola nastave na francuskom, i kolko se sjecam ona mi je pricala da se smije imat samo pola nastave na stranom jeziku(valjda to ne vrijedi za more).
Bluegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 15:46   #27
Mislim da je zbilja jako dobro da djeca sto ranije pocnu uciti strani jezik. Meni necak uci engleski od 4-te godine u vrticu. Sva djeca su morala izabrat strani jezik ili kao nekakav tjelesni. Dobro oni uce najjednostvnije stvari ali mislim da mu moze samo dobro doci!!
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 22:55   #28
Quote:
Namche kaže:
Mislim da je zbilja jako dobro da djeca sto ranije pocnu uciti strani jezik. Meni necak uci engleski od 4-te godine u vrticu.
U japanu su pravljeni pokusi sa bebama jos uvijek u stomaku.
Ipak malo previse.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 23:05   #29
Quote:
el_mariachi kaže:
U japanu su pravljeni pokusi sa bebama jos uvijek u stomaku.
Ipak malo previse.

Nije previse a, ni prerano. Oni uce engleski kroz igru. Recimo najjednostavnije stvari kao vrste zivotinja, boje i sl.
Jel tvoj post trebao biti sarkastican il sta?

Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 23:14   #30
Hm...
Polusarkastican. Mislim.

Ima ona sala kad je mama otisla sa svojim 3 mjeseca starim sinom kod lijecnika da ga upitsa oko odgoja djeteta.
Lijecnik je upita jel krenula vec sa vaspitavanjem na sto ona kaze da nije.
"Mozes ga jebat sada kasno je " na to ce on

Sto se tice jezika i trebaju da se uce bez napora kroz igru , video programe ili pjesme. Postoje i specijalne metode. Medjutim strani jezik prije 100 godina i sada nije bio isti. Danas se koristi puno vise rijeci tako da to mozd dodje na isto.
Za Kasparova se govorilo da moze nauciti mandarin(smatra se najtezim jezikom) za 21 dan. Ucenje pri spavanju.
Kasnije se valjda pokazalo da ova metoda ne radi bas.
Ipak trebalo bi se dzati prosjecne djece iako svi roditelji misle da su njihova djeca najpametnija i njaljepsa sto naravno nije istina.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 04:57   #31
Ja sam išla u osnovnu školu u kojoj se učio engleski od 1. razreda, i sve do srednje nisam imala pojma da se u drugim školama uči tek od 4. Također sam, na vlastitu ruku, u tom istom 1. osnovne upisala i francuski koji je bio izborni (uvijek sam bila svojeglava ).
Danas shvaćam da mi je to rano učenje jezika puno pomoglo, pogotovo što se tiče izgovora.
Na žalost, francuski znam puno slabije od engl jer sam bila prelijena za učenje istog, a i imala sam profesore koji su na mene djelovali krajnje neinspirativno
Ali, nadoknadit ću ja to

Zato, za rano učenje jezika, to vašoj djeci može donijeti samo dobro
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 09:24   #32
Quote:
Potala kaže:
Ja sam išla u osnovnu školu u kojoj se učio engleski od 1. razreda, i sve do srednje nisam imala pojma da se u drugim školama uči tek od 4. Također sam, na vlastitu ruku, u tom istom 1. osnovne upisala i francuski koji je bio izborni (uvijek sam bila svojeglava ).
Danas shvaćam da mi je to rano učenje jezika puno pomoglo, pogotovo što se tiče izgovora.
Na žalost, francuski znam puno slabije od engl jer sam bila prelijena za učenje istog, a i imala sam profesore koji su na mene djelovali krajnje neinspirativno
Ali, nadoknadit ću ja to

Zato, za rano učenje jezika, to vašoj djeci može donijeti samo dobro



Slazem se
Zbilja jos nisam cuo da se strani jezik mogao u skoli uciti od 1. razreda. Mi smo isto poceli u 4. I to uglavnom njemacki, engleski, ali bilo je i ruskog doduse par god prij nego sam ja krenuo u skolu. Meni je ful zao sto osim njemackog [kojeg nemam pojma ] nisam uyeo i engleski jer mi se nije dalo nego sam radije svrljo taj sat okolo. Doduse engleski sve razumijem citat ili dok slusam al zato ne znam pricat ili pisat kako spada
Strane jezike u vrtice!!
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 11:10   #33
Ja sam imala engleski i francuski u osnovnoj, a kasnije u srednjoj i latinski i spanjolski.
Od svih tih jezika, francuski i latinski sam zaboravila u roku odmah jer me nisu interesirali, al zato engleski i spanjolski parlam ko velika.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 11:31   #34
mama - super je!

Engleski uče u posebnoj učionici, klupe su složene uokrug i sve je zamišljeno kao igra. Svako dijete je trebalo od kuće donijeti jednu igračku na koju će se napisati (na engleskom) naziv igračke, boja, i ostalo. Na proljeće bi trebali donjeti razne vrste voća i povrča i učiti istom metodom. Profesorica ima cca 30 godina i do sada je radila u vrtiću (u engleskoj grupi) i čini se da je ok.
mimoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 06:59   #35
Pozdrav svima, post Broj 1
Tko je od vas zadnji put koristio znanja ( u svakodenvnome zivotu ) iz kemije, recimo alakane, alkene, kovalentne veze... ili iz zemljopisa geografske duzine i sirine, ili iz biologije razmnozavanje virusa??
Naravno lijepo je znati ( tko zeli biti milijunas ) i specilaizirati se u jednome pravcu ali..
engleski jezik, ili bilo koji drugi jezik, OBAVEZNO !
Ja ga koristim svaki dan.
Sta god bude dijete u buducnosti bilo, koju god struku odabere, engleski cemu sigurno trebati.
Ako nista barem kada dodje vrijeme da zna uvaliti stivo cehinji na plazi
Engleski u vrticce i jaslice !!
b1
__________________
kad se sjetim...
Broj 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 15:28   #36
Broj 1, to ja zovem post broj 1.
Fino da si ga bas nama poklonio
DOBRODOSEL
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 18:01   #37
Ja sam za ucenje stranih jezika.

Quote:
mimoza kaže:
ali zbilja mislim da im taj engleski bude koristio u životu više nego likovni ili glazbeni (nek se zbog ovog nitko ne uvrijedi).
Ali zao mi je sto se od malih nogu opterecujemo "sto je korisno", a ne obracamo paznju na "sto je dobro za nas".


Sjecam se da sam se kroz cijelo djetinjstvo pitala cemu sluze tjelesni, likovni, glazbeni, kasnije sam se pitala cemu sluzi knjizevnost.

Kako mi je danas zao sto netko nije uzeo malo vremena i energije da mi objasni da su ti predmeti ZA ZABAVU i OPUSTANJE! Ne, nitko mi to nije rekao. Umjesto tog objasnjenja, na pleca su mi natrpali OCJENE iz likovnog, ocjene iz glazbenog, ocjene iz tjelesnog.

Nisu me naucili (tek sam se to morala sama nauciti) da nije vazno koliko brzo optrcim skolsko igraliste, vazno je da trcim. Nisu mi rekli da nije vazno kako dobro naslikam ljudsko lice ili leptira, vazno je da se pri tom zabavljem...

I engleski moze biti jedna zabava. Ovisi kako ga prezentira nastavnik, i kako se postavi roditelj. A zao mi je sto je to rano ucenje stranih jezika jedan od nacina kako se mali Hrvati pripremaju za emigraciju. Ipak, ako se vec odluce za emigraciju, dobrop poznavanje jezika ce im jako pomoci!!

Sto sam htjela reci? Ovo:

Zivot je kompliciran. Ne brini, sto god da se u skoli odluci, bit cete ok. Imate svoj plan i probajte ga provesti. Bez obzira na roditeljski stastanak. Bila sam jako mala kad je moja mama kupila kazete i knjigu i sama me pocela uciti engleski. Do danas su to najljepse lekcije stranih jezika koje sam ikad imala.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 18:06   #38
Sad vidim da je tema stara. Ma ionako moj post nije bio u temi, nego vise disgresija.
Drago mi je sto mu je tako lijepo na engleskom!
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 23:32   #39
e stefica.... ovaj prvi post je divan
...ovo je isto digresija

nixon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2003., 23:15   #40
Uvođenje stranog jezika u prvi razred OŠ

Zanimaju me vaša mišljenja, iskustva i uglavnom sve što se tiće te "novotarije" od uvođenja još jednog nast. predmeta u prvi razred. Npr..
Da li su vaši đaci prvaci uključeni u učenje stranog jezika u OŠ?
Da li se radi o redovnom ili izbornom predmetu?
Kakav je bio odaziv roditelja ostalih učenika u razredu?
Koji su strani jezici ponuđeni u školi i za koje je postojao najveći interes?
Da li im je već započela nastava iz stranog jezika?

Zašto me ljuti uvođenje stranog jezika u prvi razred OŠ?
Zato što smo prošle šk.god. bili bombardirani rasterećivanjem učenika! Zato što sam u svojem svakodnevnom pripremanju za nastavu morala strogo paziti i evidentirati sve što sam činila i kako sam rasteretila nastavu! Zato što su nam prosvjetni inspektori pili krv na slamčicu i gnjavili s tisućama tablica, izvještaja i inih papirnatih gluposti kako bi pokazali roditeljima da mi učitelji rasterećujemo djecu....
Da bi sad (odjednom) bio uveden još jedan predmet u prvi razred!

Sami izračunajte i razmislite o slijedećem. U prvom razredu učenici imaju:
6 sati hrvatskog jezika,
5 sati matematike,
2 sata prirode i društva,
3 sata tjelesne kulture,
po jedan sat likovnog i glazbenog,
2 sata vjeronauka (kojeg pohađa većina učenika),
1-2 sata slobodnih aktivnosti,
1-2 sata dopunske nastave,
1 sat razrednika,
dakle od 23 do 25 sati tjedno. Kad na to zbrojimo još dva sata stranog jezika prvašić tjedno u školi mora boraviti od 25 do 27 nastavnih sati, što je od pet do 6 nastavnih sati dnevno.

Zašto pišem sve ovo?
Zato što se tim potezom još više guši odgojna uloga škole.
Zato što se škole gura u čisto obrazovanje, stjecanje znanja, svi moraju učiti sve, bez obzira na godine, sposobnosti, individualnost djeteta.
Zato što se sada može očekivati da će se isto tako lako u prvi razred ugurati informatika.
Zato što odgovoni ne brinu o tome da su to dječica (tek pristigla iz vrtića i malih škola) od kojih su mnogi tek napunili šest godina. I ne vodi se briga o psihofizičkom razvoju te djece.
Zato što (kad pogledamo udžbenike za prvi razred) vidim da djete treba doći u prvi razred sa vještinom čitanja i pisanja.
Zato što roditelji od djeteta očekuju samo odlične ocjene jer (uglavnom) svi žele imati uspješno djete, da bi se mogli hvaliti pred drugima i pred sobom (prema mojim iskustvima).
Zato jer su djeca sama, postavljena pred zadatke koje ne mogu riješiti, jer roditelji po cijele dane rade, ostavljaju ih u cjelodnevnom boravku, a navećer su i tako svi umorni.
Zato jer ću i sama uskoro imati đaka prvaka i zato što ne želim od svojeg djeteta stvoriti robota za učenje.
__________________
back to the Forum
MaSanYa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:11.