Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2008., 17:26   #61
Quote:
fooreest kaže: Pogledaj post

btw: svjedoci smo sve češćeg oduzimanja skrbništva nad nemarnim vlasnicima (sjećam se zadnjeg slučaja sa psima iz Karlovca), možda ti životinje nisu interesantne ali imaju i oni svoja prava, jer tvoje pitanje mi je onako podcjenjivački djelovalo
pardonček,tek sad sam sad skužila kome je upućeno ovo......
__________________
"Ja sam seljak bez bune...
Buntovna kraljica drame, bez zlatne krune....."
Bibetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 18:14   #62
Da ne duljim previše jer mi se ovo čini kao da lovim svoj rep:
- ako je sve ovo hipotetski sa tim cuckom, dakle supružnici se ne mogu sporazumno dogovoriti kome će pripasti "odlikaš" jedino je moguće da to odredi netko treci, sudac u brakorazvodnoj parnici koji će donijeti odluku:
(slažem se s baobabom da tu stvarno nije ništa neozbiljno oko dodjele skrbništva, vec sasvim suprotno, a ne daj bog da su nam talijani uzor)

1. pas pripada onome koji ima bolje uvjete
2. pripada onome koji je "potkovaniji" (tečajevi, obuke, diplome, etc.) za rad s psom jer se radi o cucku sa medaljama i daljnjim natjecanjima
3. varijanta pola vremena kod jednog pola kod drugog, što je već netko spomenuo
4. _____________________(slobodno za popuniti)

Koliki će tu biti utjecaj raznih Zakona (o zaštiti, o dobrobiti, ak ima jos koji ne pada mi na pamet) stvarno je upitno, ovisi o sucu. Nisam ni mislio da je ovo definirano jednim (bilo kojim Zakonom) jer je situacija mnogo kompleksnija.
Ispričavam se baobabu.
__________________
Ako je znanje moć, bar znam zašto sam nemoćan.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 19:16   #63
Ovako, ja mislim da životinje u braku spadaju pod stvari, na moju veliku žalost, i mislim i ako je pas kupljen zajedničkim novcem bračnih drugova za vrijeme trajanja braka, bračni drugovi se mogu u slučaju razvoda dogovorit kome pripada pas ili ako im nije jako drag mogu ga prodat i novce podijetiti na pola...
koliko ja znam o tome, ispravite me ako griješim
Enyalius is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 01:04   #64
u hrvatskoj ce pas sigurno krepat prije pravomocne presude

nema pravde ni za pse u ovoj drzavi
mirko77 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 14.10.2008., 08:17   #65
Fooreest, napisao/la si sve što sam ja napisao prije 10 postova.

Pitanje sam ti postavio zato jer skrbništvo nad kućnim ljubimcima ne postoji, ni po ZZZ, ja razumijem na što ti misliš kad pišeš skrbništvo, ali u pravnom smislu to ne postoji, postoje udomljavanja životinja i slično, nego se pas tretira kao svaka druga pokretnina.

Shodno tome, ni u parnici radi diobe bračne stečevine sud ne odlučuje o skrbništvu nad psom, nego ga dodjeljuje jednom bračnom drugu u dijelu dispozitiva u kojem odlučuje u diobi pokretnina koje pripadaju bračnoj stečevini.

Ljubitelji životinja se ne trebaju nakostriješiti kad se psa zove stvarju, jer on u pravnom prometu jest stvar, imovina, i tako ga se mora tretirati, to ne znači da se on smatra neživim bićem.

Osobno mislim da je ovo rijetko problem u praksi, ljudi se dogovore, u tim trenucima su im, čast iznimkama, puno važnije nekretnine i vrijedne pokretnine nego psi i mačke, ja nisam nikad sreo nešto takvo, iako se u takvim parnicama, dok su emocije još vruće, ljudi toliko zainate da sam imao slučaj da su išli toliko daleko u diobi pokretnina da su enciklopediju o Titu, sastojeću od šest knjiga, podijelili tako da je svatko dobio po tri knjige
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 09:42   #66
Prodano baobab, slažem se s tobom u potpunosti. Nisam mislio filozofirati o skrbništvu (u smislu voditi brigu), samo sam prema životinjama posebno senzibilan, čak više nego prema ljudima.

btw: spol - M ;
__________________
Ako je znanje moć, bar znam zašto sam nemoćan.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 13:34   #67
ograničenje broja životinja u stanu

Konkretno me zanima ovo:

Quote:
U stanu samo pas ili mačka, na ulici uzica i brnjica!
SAMOBOR - Prema nedavno predloženim pravilima, koja bi još trebalo prihvatiti Gradsko vijeće, na području Samobora u obiteljskim kućama ili vrtovima moći će se držati najviše dva psa ili dvije mačke, a u stanu samo pas ili mačka. Manji kućni ljubimci, poput akvarijskih ribica i drugih životinjica, moći će se držati u broju koji odgovara higijensko-sanitarnim uvjetima. Sve koji imaju veći broj kućnih ljubimaca od propisanog smatrat će se uzgajivačima te će za takvu djelatnost morati ishoditi i odgovarajuće dozvole.
Odluka propisuje i neka prava životinja pa ako je pas vezan lancem, lanac ne smije biti kraći od tri metra, a pseća kućica mora biti veličine primjerene veličini psa.
Odluka regulira i pravila kojih se vlasnici kućnih ljubimaca moraju pridržavati u javnosti. Tako je propisano da se izvan dvorišta ili stana pas mora voditi na uzici koja odgovara njegovoj veličini i snazi te uz zaštitnu brnjicu. Brnjicu moraju imati svi psi, osim patuljastih i onih koji je zbog građe glave ili čeljusti ne mogu nositi.
Vlasnik je dužan očistiti javnu površinu koju je onečistio njegov pas te nadoknaditi štetu koju počini.
Za nadzor Odluke bit će zadužene inspekcije i komunalno redarstvo. [Marko Henč]
Nije to nekakvo zadiranje u nekakva ustavna/zakonska prava građana? Kak oni misle ljudima uć u stan i provjerit jel imaju doma pesa i papigu ili samo pesa?
__________________
I seem to have loved you in numberless forms, numberless times,
In life after life, in age after age forever.
KavaSMlijekom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 13:37   #68
Vjerojatno će se to po prijavi provjeravati.
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 13:38   #69
Quote:
assassin kaže: Pogledaj post
Vjerojatno će se to po prijavi provjeravati.
Znači, njegujemo dobrosusjedske odnose?

I kaj onda, tražila sam odluku i ne vidim da je propisana kazna. A i ono, što bi sad trebao napravit netko s 2 mačke u stanu, recimo? Ubit jednu?
__________________
I seem to have loved you in numberless forms, numberless times,
In life after life, in age after age forever.
KavaSMlijekom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 14:02   #70
Znači, njegujemo dobrosusjedske odnose?
Nije baš to jedini zakon koji to tako radi.
I kaj onda, tražila sam odluku i ne vidim da je propisana kazna. A i ono, što bi sad trebao napravit netko s 2 mačke u stanu, recimo? Ubit jednu?
Ako baš hoćeš... Iako bi onda tebe ubio Luka Oman
Ili pokloniti/ prodati nekome ili u neko sklonište ili plati dozvolu (ne vjeruje da će ih dijeliti besplatno)- znači najvjerojatnije će ti netko doći i procijeniti možeš li "uzgajati" dva ili više veća kućna ljubimca.
Makar, ne znam da će sad svi svakoga prijavljivati- več samo ako ima nekih problema.
A, opet, ako cijepiš ljubimca i sve to- mislim da će ti onda reći da već imaš jednog ljubimca u kući i ne možeš više bez dozvole.

Također nije ni prvi "nepromišljen" (blago rečeno) zakon.

P.S. Nisam skužio baš prvu rečenicu ovog drugog odlomka.
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 00:45   #71
Okrutnost prema životinjama!

Molim vas, kome da se obratim, tko je nadležan za provedbu Zakon o dobrobiti životinja?

Naime, danas u Super Konzumu, onom ogromnom na Dubcu, vidjela sam akvarij s velikim brojem živih riba koje se ne mogu micati, jer je akvarij pretrpan. Prizor je užasan. U akvarij bi ih stalo 10 (i opet im ne bi bilo udobno), a oni su ih natrpali 200 tako da ribe smrt čekaju u netolerabilnim uvjetima.

Unaprijed hvala na pomoći.


ZAKON
O DOBROBITI ŽIVOTINJA


"Narodne novine"; 19/1999


I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

(1) Ovim se Zakonom uređuje dobrobit životinja glede držanja, smještaja, hranidbe, zaštite i odnosa prema životinjama.
(2) Životinje, u smislu ovoga Zakona, jesu kralješnjaci i to: ribe, ptice i sisavci.

Članak 3.

Nitko ne smije životinju bez razloga ubiti, nanositi joj bol i patnju protivno odredbama ovoga Zakona.
Članak 4.

Posjednik životinje, ovisno o vrsti i potrebama životinje, dužan je životinju hraniti, napajati, njegovati, smjestiti je i osigurati joj zdravstvenu zaštitu.

II. ZAŠTITA ŽIVOTINJA PRI DRŽANJU I UZGOJU

Članak 5.

Posjednik životinje ne smije:
1. prisiljavati životinju na rad i napore koje ona, zbog svojega uzrasta ili stanja, ne može podnijeti ili koji nadilaze njezinu snagu,
2. napuštati životinje za društvo i druge životinje držane pod nadzorom čovjeka,
3. uzgojenu ili othranjenu divlju životinju izložiti slobodnoj prirodi ili je ondje naseliti, ako nije pripremljena za preživljavanje u takvom životnom prostoru,
4. nanositi bol, patnju ili ozljedu životinjama pri dresuri,
5. mučiti, ubijati ili ozljeđivati životinje tijekom snimanja filmova, promidžbenih poruka ili sličnih namjena,
6. provjeravati oštrinu životinje na drugoj životinji, huškati jednu životinju na drugu, osim pri dresuri pasa Ministarstva unutarnjih poslova i vojske, huškati životinju na čovjeka te priređivati borbe životinja,
7. obavljati operativno-kozmetičke i kirurške zahvate na životinjama koji nisu propisani kao svojstveni pojedinim pasminama,
8. hraniti životinje drugim živim životinjama, osim ako je to neizbježno,
9. upotrebljavati žive životinje kao mamce u lovu,
10. onemogućavati kretanje životinji na način da joj nanosi bol, patnje ili ozljedu.

P.S. Evo, našla i to:

XIV. NADZOR

Članak 37.

(1) Upravni nadzor nad provedbom ovoga Zakona obavlja Ministarstvo.
(2) Inspekcijski nadzor prema ovome Zakonu provodi Ministarstvo i Državni inspektorat.
(3) Inspekcijski nadzor provode veterinarski inspektori Ministarstva, odnosno stočarski inspektori Državnog inspektorata sukladno pravima i obvezama određenim propisima o veterinarstvu, odnosno propisima o stočarstvu.

Zadnje uređivanje Vess : 07.02.2009. at 01:13.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 07:08   #72
Slikaš i odeš na inspektorat, a oni će te uputit u koju sobu da uđeš. Ili potražiš onog Omana (mislin da se tako zove), on živi za takve situacije, a njega potraži priko HRT-a i Ponoša, on sigurno ima njegov broj.
Volintena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 08:01   #73
Quote:
Volintena kaže: Pogledaj post
Slikaš i odeš na inspektorat, a oni će te uputit u koju sobu da uđeš. Ili potražiš onog Omana (mislin da se tako zove), on živi za takve situacije, a njega potraži priko HRT-a i Ponoša, on sigurno ima njegov broj.
Probaj na www.prijatelji-životinja.hr

Iako mislim da se radi samo o ljudima željnima pažnje jakim na jeziku i dodijavanju drugima, ali jako slabim na djelima...
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 01:56   #74
Ja sam odmah poslala mail Konzumu i Prijateljima životinja na znanje.
Konzumu sam dala 15 dana da isprave to i priprijetila u suprotnome Inspektoratom.

Tko je Oman?
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 05:06   #75
Oman ti je bio (ne znam jeli još uvijek) predsjednik za zaštitu život.
Afera bigl-na veterinarskom fakultetu...
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 15:04   #76
Quote:
žacko1 kaže: Pogledaj post
Oman ti je bio (ne znam jeli još uvijek) predsjednik za zaštitu život.
Afera bigl-na veterinarskom fakultetu...
Toga se sjećam, no je li on predsjednik Suze ili što?
Mene su inače sad zvali iz Konzuma. Drski preko svake granice. Ljubazno su mi objasnili da su se temeljem mog maila interesirali kod nadležnih i da je njihov odjel ribarnice posve po zakonu.

Ja rekoh da nije, da pročitaju zakon i da neću odustati dok ne vidim te žive ribe da PLIVAJU.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 16:47   #77
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Toga se sjećam, no je li on predsjednik Suze ili što?
Mene su inače sad zvali iz Konzuma. Drski preko svake granice. Ljubazno su mi objasnili da su se temeljem mog maila interesirali kod nadležnih i da je njihov odjel ribarnice posve po zakonu.

Ja rekoh da nije, da pročitaju zakon i da neću odustati dok ne vidim te žive ribe da PLIVAJU.
Savjet: ne tjeraj mak na konac.
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 17:14   #78
Quote:
Toco1980 kaže: Pogledaj post
Savjet: ne tjeraj mak na konac.
Taman posla! Otkud takav savjet?!? Falabogu postoje neki zakoni, a ja bih se valjda trebala bojati Konzuma što tražim da se poštuju?
Blago nama, zato nam i je tako...
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 00:02   #79
ukrali psa,zna se tko..pomoc!

molim vas pomozite. doslo je do nesuglasica u obitelji i rodbina mi je iz osvete ukrala psa i macku dok me nije bilo i odveli su ih u drugi grad te ih sad imaju. zvali policiju, policija kaze da nema ovlasti da uzme psa i macku iz njihove kuce i vrate ih meni iako sam ja vlasnik. molim vas pomoc, kako se to moze rijesiti? tad nisam imala sa sobom vlasnicku knjizicu za psa, sad je imam i zelim svog psa natrag,kao i macku za koju nemam nikakve papire. kako dokazati da su zivotinje moje? koga zvati? drustvo za zastitu zivotinja,policiju..koga? molim vas pomognite mi ne znam sto da vise radim, kako je moguce da ne mogu svoje zivotinje dobiti natrag kad su ih uzeli bez mog pristanka, sad ih ne zele vratit a policija ne moze nista. kako dokazati da sam ja vlasnik? molim vas direktan odgovor ako znate i mozete pomoc. hvala puno
enigm@21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 00:21   #80
...otići u policiju i prijaviti krađu... ili drsku krađu.. ajmo po koracima..

napisati na listu papira kaznenu prijavu, protiv koga podnosiš, na temelju čega tvrdiš da je stvar (pas i mačka) tvoja, navesti da znaš gdje se nalaze i tražiti hitno uredovanje.. ja bih otišao u policijsku postaju grada gdje se nalaze pas i mačka s tim.. napisati da tvrdiš da će doći do ozlijeđivanja životinja i tražiti hitno uredovanje.. ako ne žele (inače im se znaš, ne da to baš radit, na stranu, kaj im je to posao) nagovarati ih malo, voliš te životinje vrijede ti više nego išta itd...
__________________
Svijet je moja domovina, čovječanstvo je moja obitelja a činiti dobro je moja religija.
Oscaraon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:51.